Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 08.07.2021
  • 378 kez okundu

BEDELLİ ASKERLİK 43.500 TL
Bedelli askerliği 2021’in ilk 6 ayında yapacaklar, 43.500 TL ödeyecek.
2011 yılında 30 bin lira, 2014’te 18 bin lira, 2018 yılında 15 bin lira olarak belirlenen bedelli askerlik tutarı, son yasayla beraber altı ayda bir artıyor. Bedelli askerliği kalıcı hale getiren kanun, 26 Haziran 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu yasa kapsamındaki ilk bedelli celbi 2020 yılında yapılmaya başlandı. 26 Haziran 2019 tarihinde 31 bin 343 TL olan bedelli tutarı, daha yasanın mürekkebi kurumadan, 1 Temmuz 2019 tarihinde 33 bin 230 liraya yükseldi. 2021 bedelli askerlik tutarı, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere 43 bin 150 liraya çıktı.

HATAY BŞB TİYATROSU SAHNEDE
Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, “Kadın İstasyonu” adlı oyununu hafta sonu sahneliyor. Oyun, 11 Temmuz Pazar günü saat 20.00’de Defne TED Koleji’nde ücretsiz olarak sahnelenecek. Oyunda; Sevda Azazi, Cansu Azazi Gülüm ve Atilla Yaprak rol alıyor. Oyunu sahneye hazırlayan ekipte; Grafik’te Pelin Öztürk, Ses-Işık’ta M.Cuma Güldiker, Dekor Tasarım’da Levent Nur ve Kostüm’de Bayram Toksöz yer alıyor.

Hatay merkezli hırsızlık çetesi
27’Sİ KADIN, 19’U ERKEK, 46 KİŞİ!
İlimizde meydana gelen evden hırsızlık olaylarının önlenmesi amacıyla, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, il dışından ilimize gelerek hırsızlık yapan şüphelilerin tespiti için Asayiş Şube Müdürlüğü’nce yapılan projeli çalışma kapsamında, 27 kadın ve 19 erkek olmak üzere, toplam 46 şüpheli tespit edildi. 5 farklı olayda 9 şüpheli yakalanıp tutuklanırken, 6 Temmuz Salı günü, Hatay merkezli 5 İl’de (Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mersin ve Ankara) alınan arama kararlarıyla, toplam 37 şüpheli şahsın yakalanmasına yönelik 16 adreste yapılan eş zamanlı operasyonda; 9 kadın, 12 erkek ve 4 SSÇ olmak üzere toplam 25 şüpheli şahıs yakalandı.

KURŞUNLU HAN’DA
22 İŞYERİ KİRALANIYOR
Hatay Valiliği, mülkiyetindeki, Antakya Uzun Çarşı içindeki Kurşunlu Han’da bulunan 22 işyerini kiralamak üzere ihale açtı. Antakya Kurşunlu Han’da bulunan 22 adet ve İskenderun’da bulunan 7 adet işyerinin kiraya verilmesi ihalesi 27 Temmuz Salı günü yapılacak.

Emniyet Kararnamesi
Resmi Gazete’de yayımlanan Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile 10 İl Emniyet Müdürü merkeze alındı, 33 İl’e ise yeni Emniyet Müdürü atandı. Listede Hatay yok.

Emekli İkramiyesi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaklaşık 12 milyon emeklinin Kurban Bayramı ikramiyelerinin 13-16 Temmuz’da ödeneceğini bildirdi.

Çiftlik Bank
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 3 Temmuz’da İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınan “Çiftlik Bank” davası sanığı Mehmet Aydın, adliyeye sevk edildi.

%95 beklentisi
Uluslararası Pediatri Kurumu (IPA) Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, yetişkin nüfusun, öğretmenlerin, okul servisi çalışanlarının ve okul personelinin yüzde 85’inin aşılanmasıyla, yüz yüze eğitimde riskin belirgin şekilde azalacağını belirtti.

Resmi Gazete’de
Kamu işçilerine ek ödeme tarihleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, kamu işçilerine 2021’de yapılacak ek ödemenin ilk yarısı 16 Temmuz’da, diğer yarısı ise 17 Aralık’ta verilecek.

Aşı tartışması
İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi, koronavirüs aşısı olmayan öğrencilerin yeni akademik yılda kampüse alınmayacağını ve bu öğrencilere uzaktan eğitim verileceğini açıklaması tartışmalara neden oldu.

Karar hukuki mi?
Türkiye’de aşı olmayan kişilerin önümüzdeki süreçte konser, sinema ve spor müsabakalarına alınmaması konuşuluyor. Soru net! Peki, aşılı-aşısız ayrımı yapmak hukuksal olarak mümkün mü?

Çalışmalar sürüyor
Türkiye’nin virüs benzeri parçacık temelli ilk yerli Kovid-19 aşısını eşi ile birlikte geliştiren Prof. Dr. İhsan Gürsel, “Delta varyantının da VLP aşısına uyarlamasını yapacağız. 15 gün içerisinde bu çalışmayı gerçekleştiririz” dedi.

FETÖ’cülere takip
Darbe girişiminden sonra 100’den fazla ülkeden FETÖ firarilerinin iadesi talep edilirken, MİT ve kolluk kuvvetleri de hakkında yakalama kararı bulunan birçok örgüt mensubunu yakalayarak Türkiye’ye getirdi.

Suriye’nin kuzeyi
Suriye’nin kuzeyinde, teröristler, içinde bir anne ve hasta kızının bulunduğu ambulansa ateş açtı. Ölen veya yaralananın olmadığı keskin nişancı saldırısında ambulansın camı ve içindeki sağlık teçhizatında hasar oluştu.

31 Üniversite listede
ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarı’nca açıklanan “62 bilim alanı sıralaması”na 31 üniversite ile giren Türkiye, 90 ülke arasında 17. sıraya yerleşti.

Ticarete yeni soluk
Hizmet ihracatını daha da arttırmak ve uluslararası hizmet ticareti konularını bütüncül bir yaklaşımla ele almak amacıyla Ticaret Bakanlığı bünyesinde Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü kuruldu.

Bireysel yatırımcı
Bireysel yerli yatırımcı sayısında düşüş iki aydır sürüyor. Nisanda 2.6 milyon ile rekor kıran bireysel yerli yatırımcı sayısı, Haziran’da 2.4 milyona indi iki aylık gerileme 238.5 bin kişi oldu.

Yabancıya konutta
Hedef 20 milyar dolar
Yabancıya gayrimenkul satışında hedef yükseltildi. Geçen yıl 6 milyar dolar olan rakamın, 2025’te 20 milyar dolara çıkarılması planlanıyor. Yatırımcıların ise büyük oranda Uzakdoğu ve Afrika’dan gelmesi bekleniyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ