Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.07.2021
  • 341 kez okundu

YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI
Tercihler 5-13 Ağustos’ta
ÖSYM, 2021 YKS sonuçlarını, ilan ettiği tarihten önce, “sonuc.ösym.gov.tr” internet sitesinden açıkladı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 26-27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) sonuçlarının kurum internet sitesinden açıklandığını duyurdu. 2021-YKS tercihleri,
5-13 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

TUS’A başvuruda son gün
2021-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS 2. Dönem) ve 2021-Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2021-STS Tıp Doktorluğu 2. Dönem), 5 Eylül 2021 tarihinde uygulanacak. 13 Temmuz’da başlayan TUS başvuruları ise 29 Temmuz Perşembe günü (bugün) sona eriyor.

Öğretmenlerde İl Dışı Tayin Başvuru
YARIN BAŞLIYOR
2021 Yılı, öğretmenlerin iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemi takvimine göre, il dışı öğretmen tayin başvuruları yarın başlayacak. Öğretmenlerde il dışı tayin takvimi şöyle:
Başvurular:
30 Temmuz 2021-3 Ağustos 2021
Atamalar: 4 Ağustos 2021
İlişik Kesme: 5 Ağustos 2021

Soruşturma açıldı
Yabancı uyruklulara yönelik su faturaları ve katı atık vergilerinde 10 kat zam yapacağını açıklayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatıldı.

Anadolu’nun Nabzı
Anketi sonuçlandı…
“Ekonomide canlanma ne zaman başlar?” sorusunun 2 çeyrek sonuçlarında, her 5 iş insanından biri “canlanmanın” başladığına işaret etti. Yüzde 20,7’lik bu oran, ilk çeyrekte sadece yüzde 0,3’tü. Ancak umutlarını 2022’ye bırakanlar yüzde 30,8’le halen ilk sırada.

2 ayda 132 bin kişi
Türkiye’de, bankaların Mayıs ayında uzaktan edindiği müşteri sayısı 68 bin 831 olurken, Haziran’da bu rakam 63 bin 197 olarak belirlendi.

İYİ Parti yollarda
İYİ Parti lideri Meral Akşener: “Partimizin bütün araştırmalarda ortalaması yüzde 16. Şimdi yüzde 16’lık bir Partiyi yüzde 20’lik bir parti haline getirebilmek için yeniden yollara düşüyoruz, arkadaşlarımızla birlikte.”

Başvurular başladı
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2021 Sedat Simavi Ödülleri için başvuru süreci başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2021 Sedat Simavi Ödülleri için 30 Eylül’e kadar başvuru yapılabilecek.

İtirafçı oldu
Türkiye’ye gelip teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen, ByLock’un lisans sahibi David Keynes, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra, ByLock’un tamamen FETÖ için hazırlanmış bir program olduğu kanaatine vardığını ifade etti.

Bakanlık çalışması
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun kullanılan 139 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkisinin yetiştirilmesi için Hazine taşınmazlarını rayiç bedelin binde biri üzerinden kiraya vermeye devam ediyor.

Kadına Şiddet
TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu Başkanı Öznur Çalık, İçişleri Bakanlığı’nın Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) uygulamasını yaklaşık 2 milyon 500 bin kadının telefonuna indirdiğini belirtti.

Yerli Aşı son aşamada
Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve TÜSEB tarafından desteklenen yerli aşı Turkovac’ta son aşamaya gelindi.
Yapılan açıklama, “Aşımızın, Sinovac’dan çok daha etkili olduğunu gördük” şeklinde.

HATAY, Türkiye’de en fazla
Suriyelinin olduğu 3.İl
435.891 RESMİ KAYITLI SURİYELİ VAR
İçişleri Bakanlığı verilerine göre, ilimiz Hatay, Suriyeli konukların en fazla yerleştiği iller arasında 3.sırayı aldı. İstanbul ve Gaziantep’ten sonra en fazla Suriyeli, ilimiz Hatay’da bulunuyor. Hatay’daki Suriyeli sayısı, resmi verilere göre 435.891!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de, geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin sayısı 3 milyon 690 bin 896 olarak kayıtlara geçti. En fazla Suriyelinin yaşadığı İl, 528 bin 285 kişi ile İstanbul oldu. İstanbul’u 453 bin 597 kişi ile Gaziantep, 435 bin 891 kişi ile Hatay izledi. En az Suriyelinin yaşadığı şehir ise 24 kişi ile Bayburt oldu. Bayburt’u 38 ile Artvin, 44 ile de Tunceli takip etti.

İL İÇİ TAYİN SONUÇLARI AÇIKLANMADI
Milli Eğitim Bakanlığı, emekli olan öğretmenlerden boşalan yerlere il içi nakille öğretmen tayini yapılabilmesi için il içi takvimde güncelleme yapmış, sonuçların da Valilikler tarafından 27 Temmuz’da ilan edileceğini belirtmişti. Ancak 27 Temmuz tarihi geçmesine rağmen, il içi tayin sonuçları açıklanabilmiş değil. Milli Eğitim Bakanlığı ile illerde Valiliklerce sonuçların zamanında açıklanmamasıyla ilgili her hangi bir açıklama ya da bilgilendirme yapılmış değil.

Mobilyacı Ustaları alınacak
Antakya’da bir mobilya imalat firması, mobilya ustası alımı yapıyor. Alımla ilgili mülakat bugün yapılacak
İşe alımla ilgili duyuru şöyle:
“DEFF Mobilya firmasında çalıştırılmak üzere, ahşap mobilya imalat ustası ve ahşap mobilya montaj ustası alınacaktır. Servis vardır. Ücret dolgundur. Mülakat, 29 Temmuz Perşembe (bugün) saat 09.00 da Antakya İŞKUR’da yapılacaktır.”

Teslim oldu
FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in 9 Haziran’da İstanbul’a gelerek teslim olduğu ve sevk edildiği hakimlikçe tutuklandığı ortaya çıktı.

YKS birincisi
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) oturumunda, Adana’dan katılan adayın birinci olduğunu bildirdi. Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumunda, sayısalda birincilik Adana, eşit ağırlıkta birincilik Konya, sözelde birincilik yine Adana illerinden oldu.

SAVAŞ; Üniversite adaylarından HATAY’ı tercih etmelerini istedi
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, dün açıklanan Yükseköğretim Geçiş Sınavı sonuçlarına göre kesin kayıt yaptıracaklara, ilimiz üniversitelerini tercih etmeleri çağrısı yaptı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Sevgili gençler; YKS2021 sonuçları açıklandı. Şimdi, artık geleceğinize yön verecek tercihlerinizi yapacaksınız. Sizleri, eğitim yıllarınızda güzel anılar biriktireceğiniz; tarih, kültür ve medeniyet kenti Hatay’ımıza bekliyoruz.”

HATAY’DA, 118 ÖĞRETMENİN
EMEKLİ OLMASI BEKLENİYOR
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, bu yıl içinde 118 öğretmenin emekliye ayrılabileceği tahmininde bulunuyor. “2021 Yılı Emekli Olacak Öğretmenlerin Yerine Muhtemel Boşalacak Eğitim Kurumları İhtiyaç Listesi”, ayrılmaları muhtemel 118 öğretmen üzerinden yapıldı.

OSMANİYE OSB’YE
25 Meslek Çalışanı alınacak
Komşu il Osmaniye’nin Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir sanayi kuruluşunda çalıştırılmak üzere, 25 meslekli işçi alımı yapılacağı duyuruldu. Bilgi şöyle:
“Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi… Meslek Lisesi, Önlisans… Makine, Metal, Motor, Elektrik, Bilgisayar mezunu… Bay, askerliğini yapmış, tercihen sigara kullanmayan, 30 yaş altı. Toplam 25 kişi işe alınacak.”

Bakanlık verisi
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, genel nüfusa orantılandığında, 2020’de Hepatit B görülme sıklığı, 725 akut Hepatit B vakası ile 100 binde 0,9’a düştü.

Aşılama rakamı
Kovid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan birinci, ikinci ve üçüncü doz aşı miktarı 68 milyon 802 bin 441’e ulaştı.

Rüzgâra yatırım
Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember’in raporuna göre, Türkiye’de yılın ilk 6 ayında üretilen elektriğin yüzde 12,9’u rüzgar ve güneşten elde edildi. Hatay da rüzgara yapılan yatırımın önemli adreslerinden biri.

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi, tapulu olmasına rağmen orman sınırları içinde kaldığı gerekçesiyle sahipleri tarafından kullanılamayan araziye ilişkin yapılan bireysel başvuruda, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Türk-İş Verisi
Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” 9 bin 457 lira oldu.

Akaryakıt satışında
Bayram rekoru geldi
Kurban Bayramı tatilinin başladığı 17 Temmuz’un bir gün öncesinde, 104 milyon litreyi aşan akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.

Destek miktarı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2018’in başından bugüne kadar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) hesaplarına 130,4 milyon lira nakdi destek verildiğini bildirdi.

YKS adaylarına
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) cevap kağıtları ve aday cevapları erişime açıldı.

Yüz yüze eğitim
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim öğretim yılının hazırlıklarını değerlendirmek amacıyla 81 ilden Milli Eğitim müdürleriyle yaptığı toplantıda, “Okulları açma noktasında çok kararlıyız” dedi.

Sonuçlar açıklandı
26-27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr sayfası üzerinden açıklandı.

Vatandaşa uyarı
Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Birol Özer, “Kronik hepatit ya da sirozu olan hastaların karaciğer kanseri açısından düzenli aralıklarla ultrasono-grafi ile taranması erken tanı açısından çok önemli” dedi.

Cansuyu şart
“Esnafımız, yapılandırmaya rağmen birikmiş borçlarını, SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor” diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkar-ları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafın eski günlerine dönebilmesi için cansuyu şart” dedi.

Üreticiye çağrı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaz dönemi ile artan anız yangınlarıyla, yüzey toprağının organik maddesinin de yok olduğunun altını çizdi.

TOBB verisi
Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %120,5 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %161,2 kapanan kooperatif sayısında %514,3 oranında arttı.

Türkiye de listede
Suudi Arabistan kamu haber ajansı SPA, ülkede corona virüsün yayılmasını ve yeni varyantların ülkeye girişini engellemek amacıyla kırmızı listeye aldığı ülkelere seyahat yasağı getirildiğini duyurdu.

Açlık sınırımız
TÜRK-İŞ, çalışanların geçim şartlarını ortaya koymak amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın temmuz ayı sonuçlarını yayınladı. Araştırma sonuçlarına göre, 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.903,41 TL’ye çıktı.

Sektörün talebi
Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı Yenice, hükümeti aşı karşıtlarıyla ilgili acilen karar almaya çağırdı.

Hatay’da oran arttı!
Türkiye’de 17-23 Temmuz’da illere göre haftalık COVID-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul’da 88,19, Ankara’da 69,13, İzmir’de 33,43 oldu. En iyiler arasındaki Hatay ise 27.7 oranına tırmandı!

Yatırım tablosu
Pandemi gölgesinde 2021 yılının ilk yarısı tamamlanırken, iş dünyası yatırım heyecanını yitirmedi. İş insanlarının yüzde 56,2’si, bu yılın önümüzdeki çeyreklerinde yatırım yapmayı planlıyor.

Örnek bir çağrı
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasına, “aşını ol, indirimi al” uygulama çağrısında bulundu.

Daha fazla araç
Haziran ayında 104 bin 316 adet taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, kaydı yapılan taşı sayısı bir önceki aya göre yüzde 35,7 oranında artış kaydetti.

Yangınlara karşı
Ünlüler ekranlarda
Oyuncular, Hüseyin Avni Danyal ve Kenan İmirzalıoğlu ile şarkıcı Mustafa Ceceli, sosyal medyadan yayınladıkları videolarla, orman yangınlarına dikkati çekti.

1 dozda 40 Milyon
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en az bir doz Kovid-19 aşısı yaptıranların sayısının 40 milyonu geçtiğini açıkladı. Ancak iki doz aşıda istenen oranların yakalanamamış olması da eleştiri konusu oluyor.

Bakanlık Operasyonu
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sahte fatura yoluyla akaryakıt kaçakçılığına yönelik operasyon düzenlendiğini belirterek, “17 akaryakıt dağıtım şirketi ve 98 akaryakıt istasyonunun usulsüz şekilde piyasaya 300 milyon litre akaryakıt sevk ettiği belirlendi” dedi

Rezerv miktarı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, TCMB’nin resmi rezerv varlıklar, bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 97,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Kredilerde rekor
Kredi faizleri yükselse de, bireylerin kredi talebindeki artış sürüyor. Bireysel kredi kullanımı mayısta geçen yıla göre yüzde 33 artarak 906 milyar lirayla zirveye ulaştı. Kredi kullanan kişi sayısı ise 34.5 milyon ile rekor kırdı.

Fay kırığı
Adana’da 1998’de meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Hatay’ın Arsuz ilçesi kıyısında oluştuğu belirlenen fay kırığı, deniz canlılarının yuvası haline geldi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ