Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 31.07.2021
  • 352 kez okundu

KPSS YARIN
2021 KPSS’nin ilk oturumu olan A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Sınavı 1 Ağustos’ta gerçekleşecek. KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı 1 Ağustos Pazar günü saat 10.15’e yapılacak. Sınav süresi 130 dakika. KPSS’nin ikinci sınavı, Eğitim Bilimleri, 1 Ağustos (Yarın) saat 14.45’te yapılacak. Sınav süresi 100 dakika.

HATAY’DA AŞILAMA % 61,2
İlimizde koronavirüse karşı koruyucu önlem olarak, aşılamada % 61,2 oranına ulaşıldı. Edinilen bilgiye göre, Hatay’da düne kadar, toplamda yaklaşık 1 milyon 150 bin kişi aşılandı.

Türkiye’de 11 İl’de MOBİL OKUL uygulaması başlatıldı
HATAY DA PROJEDE
Milli Eğitim Bakanlığı, 11 İl’de Mobil Okul Projesi uygulaması başlattı. Uygulama illeri arasında ilimiz Hatay da bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kovid-19 salgını nedeniyle oluşan sosyal ve duygusal kayıpları gidermek için başlatılan ‘Telafide Ben de Varım’ etkinliklerinin kapsamlı bir programla devam ettiği belirtildi.
Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan öğrencilerle birlikte tarım alanlarında çalışmak için yaz aylarında göç eden mevsimlik işçilerin çocukları için de ayrı bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Adana, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, Manisa, Mersin, Ordu, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak ve Hatay’da, ‘Telafide Ben de Varım’ programı için ‘Mobil Okullar’ oluşturuldu. Bakanlık’tan, çalışma ile ilgili şu bilgi verildi:
“11 ilimizde ‘Mobil Okul’ Projesini başlatıyoruz. Bu projede gönüllü öğretmenlerimiz görev alıyor. Meslektaşlarımız, öğrencilerimizin ihtiyaçlarını belirleyerek, gereken içeriği hazırlıyor. Sosyal, duygusal, fiziksel, kültürel, sportif, akıl oyunları alanında, okuma-yazmadan matematikteki temel kavramlara kadar her alanda eğitim faaliyetlerini sürdürüyorlar.”

Haziran verisi
Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %120,5 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %161,2 kapanan kooperatif sayısında %514,3 oranında arttı.

Uçak yok!
Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye’nin halihazırda envanterinde yangın söndürme uçağı olmadığını ancak bu yıl içerisinde uçak alımının tamamlanmasını planladıklarını söyledi.

YÖK’te atama
Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla YÖK Başkanlığı’na atandı.

TOBB desteği
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yanan ormanları eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon lira destek verdiklerini duyurdu.

Ünlülerden destek
Sağlık Bakanlığı’nca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için yürütülen aşılama kampanyası kapsamında, müzisyen Hayko Cepkin’in yer aldığı bir kamu spotu hazırlandı.

NÖBETÇİ NOTERLİK YENİDEN BAŞLIYOR
BUGÜN ve YARIN…
Hafta sonu, Cumartesi-Pazar günleri, Nöbetçi Noter açık olacak. Adalet Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen nöbetçi noterlik uygulamasının yeniden başladığını duyurdu. Nöbetçi
Noterlik uygulaması, 6 Nisan 2019 tarihinde başlatılmıştı. Uygulamaya, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda, 17 Mart 2020 tarihinde ara verilmişti.
Nöbetçi Noterlik uygulaması, 31 Temmuz Cumartesi ve 1 Ağustos Pazar günü itibariyle yeniden başlayacak. Uygulama kapsamında, Nöbetçi Noterler, 10.00-16.00 saatleri arasında gerekli önlemleri alarak hizmet verecek. Salgın öncesi faaliyet gösteren Nöbetçi Noterlik sayısı, özellikle de oto satışının yapıldığı yerler ile büyükşehirler başta olmak üzere, yoğunluk yaşanan tüm il ve ilçelerde arttırılacak.

EXPO’ya katılım
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO 2021 organizasyonu için Hatay’a gelen Aalen’in Belediye Başkanı Thilo Rentschler ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi, bu konuda resmi imzalar atıldı.

Ticaret verisi
Dış ticaret açığı Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azalarak 2 milyar 853 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı Haziran 2020’de yüzde 82,5 iken, 2021 Haziran ayında yüzde 87,4’e yükseldi.

Örnek Mülteci
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye göçen Suriyeli Yasmin Nayal, okuduğu Bahçeşehir Üniversitesi’ni (BAU) okul birinciliğiyle bitirerek hayallerini gerçekleştirdi.

HAYTAP karşılayacak
Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde devam eden yangınlarda yaralanan hayvanların tedavisini yaptıran kişilerin masraflarını karşılayacak.

YILMAZ’DAN KPSS ADAYLARINA BAŞARI MESAJI
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 1 Ağustos’ta (Yarın) gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girecek olan tüm adaylara başarı diledi.
Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“1 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na çalışarak, gecesini gündüzüne katan gençlerimizin, adaylarımızın emeklerinin karşılığını almalarını canı gönülden diliyorum. Geleceğimizi emanet edeceğimiz değerli adayların büyük bir özveriyle hazırlandıkları sınavda emeklerinin karşılığını alacaklarına inanıyorum. Adayların, uzun çalışmaları sonunda yaşamlarını şekillendirmek için mutlu olacakları bir işe yerleşmesi en büyük dileğimdir.
Biliyorum ki sizler, elinizden gelenin en iyisini yapabilmek için hazırlandınız. Geriye kalan, başarının sizin elinizde olduğuna inanarak kendinize güvenmeniz ve sınava bu düşünce ile girmenizdir. Başarı, hak ettiğinizi düşündüğünüz değerdir. Başkalarının ölçüsü sizin başarınız olamaz. Bu sebeple, sizi mutlu edecek sonuca sizler karar vereceksiniz. Bizler, sizlere inanıyor ve güveniyoruz.”

Yangınlarda, İHA!…
Türkiye’nin farklı noktalarında son 3 günde çıkan 71 orman yangınıyla mücadelede kullanılan insansız hava aracı (İHA) sayısı 4’ten 7’ye yükseltildi.

ÖĞRETMENLERDE İL İÇİ TAYİN BAŞVURULARI BAŞLADI
Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl il içi nakil başvurularını 1 gün gecikmeyle açıklayabildi. Bu gecikmenin, emeklilik nedeniyle boşalan kadroların normlara yansıtılmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Ancak Bakanlığın önceden gecikme olabileceği konusunda uyarıda duyuruda bulunmaması ise öğretmenleri sıkıntıya, beklentiye soktu.
Bu arada dünden itibaren, iller arası nakil başvuruları alınmaya başlandı. 8 Temmuz 2021’de güncellenen takvime göre, başvurular, 30 Temmuz-3 Ağustos arasında alınacak, sonuçlar ise 4 Ağustos’ta açıklanacak. 5 Ağustos’tan itibaren de ilişik kesme işlemleri yapılacak.

6 ilde 1142 kişiye
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, orman yangınlarının etkili olduğu 6 ilde 101 uzman personelle 324 haneye ulaşarak, 1142 kişiye psikososyal destek verdiklerini bildirdi.

Sebep, kuraklık!
Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Elipek, son zamanlarda sıkça yaşanan sel ve hortum gibi olayların esas sebebinin küresel iklim değişikliğine bağlı yaşanan kuraklık olduğunu söyledi.

Bakan açıkladı
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, konaklama, yeme-içme, ulaşım, iş yeri kiralama ve diğer hizmetlerde son 1 yıldır uygulanan KDV oranı indirimlerinin süresini 2 ay daha uzattıklarını bildirdi.

% 34’le rekor kırdı
Hizmet-ÜFE, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 6,61, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,07 arttı. Yıllık bazda yüzde 34’lük artış, 2018 Eylül’deki yüzde 31’lik artışı geçerek, veri tarihinin en yüksek artış oranı anlamına geliyor.

Vizyona girdi
Yönetmen ve senarist Erkan Yazıcı’nın, 1925’te Karadeniz’de geçen bir mübadele hikayesini anlattığı filmi, “Uzak Ülke” vizyona girdi.

HATMEK KURSİYERİ
76 KİŞİ LGS’Yİ KAZANDI
Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki HATMEKte verilen Liselere Geçiş Sınavı destek kurslarına devam eden kursiyerlerden 76 kişi, istedikleri yerlere girmeyi kazandı. Hatay Büyükşehir Belediyesi’n-den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Destek Eğitim Merkezimizde eğitim gören ve sınavda başarı gösteren 76 öğ-rencimizi kutluyor, eğitim hayatlarında başarılar diliyoruz” denildi.
Edinilen bilgiye göre, HATMEK kursiyerlerin-den 7 öğrenci Nitelikli Lise, 59’u Anadolu Lisesi, 3’ü İmam Hatip Anadolu Lisesi ile 7’si ise Meslek Liselerine girmeye hak kazandı.

Bakan açıkladı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Aktif olan tüm yangınlarda (yangınların kontrol altına alınması ve söndürülmesi) iyiye doğru bir gidiş var” diyerek, yangınların 57’sininin kontrol altına alındığını söyledi.

Gönüllü çalışmış
Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınında kaza yaptığı motosikletiyle alevler arasında kalması sonucu yaşamını yitiren gencin, gönüllü olarak itfaiyecilere su taşıdığı görüntüleri ortaya çıktı.

Haziran ihracatı
Türkiye’nin ihracatı, Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 46,9 artarak 19 milyar 775 milyon dolar, ithalatı yüzde 38,7 yükselişle 22 milyar 628 milyon dolar olarak gerçekleşti.

YÖK Başkanlığından
Külliye Danışmanlığına
Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi. Saraç, 2014’ten bu yana YÖK Başkanı olarak görev yapıyordu.

Ülke genelinde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından “Son dakika” ifadesini kullanarak yaptığı paylaşımda, “Toplam yapılan aşı doz sayısı 71 milyonu geçti” bilgisini verdi.

30 Eylül’e kadar
Türk lirası mevduatlara stopaj desteği uygulaması ile yeni tip koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen bazı sektörlerde uygulanan KDV indirimi sürelerinin 30 Eylül’e kadar uzatılmasını içeren karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

THK açıklaması…
Eleştiriler üzerine…
Türk Hava Kurumu (THK) tarafından operasyonları yönetilen 20 hava aracının, Manavgat’taki dahil ülkenin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunduğu bildirildi.

THY desteği
Türk Hava Yolları (THY), yangın bölgelerine (kalkışlı ve varışlı) uçuşu olan vatandaşlara ücretsiz değişiklik ve iade hakkı tanıdıklarını duyurdu.

RTÜK uyardı
RTÜK, yayınlarda, orman yangınlarına dair resmi yetkililer dışındaki açıklamalara riayet edilmemesi, sosyal medya üzerinden panik oluşturabilecek asılsız haberlere yer verilmemesinin sağlıklı bilgi akışı açısından kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Turizm gelirleri
Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın Nisan-Haziran dönemine ilişkin turizm istatistiklerini açıkladı. Buna göre, turizm geliri, ikinci çeyrekte 3 milyar 3 milyon 628 bin dolar oldu.

Sendikalı İşçi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye’de sendika üyesi işçi sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ