Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.08.2021
  • 283 kez okundu

5 ASM’YE DOKTOR ATANACAK
Kura çekimi 11 Ağustos’ta
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, ilimiz ilçelerindeki toplam 5 Aile Sağlık Merkezine ihtiyaç olan doktor ataması yapıyor. Hizmet puanı ve tercih durumuna göre atama yapılacak 5 Aile Sağlık Merkezi şunlar: Antakya 15 nolu ASM, Antakya Ekinci ASM, Dörtyol-Yeniyurt ASM, İskenderun 16 Nolu ASM, Yayladağı Şenköy ASM.
Belirtilen 5 Aile Sağlık Merkezinde görev almak isteyen il içindeki Aile Hekimlerinin 2-3 Ağustos tarihlerinde (bugün ve yarın) başvuruda bulunması gerekiyor. Hizmet puanları ilanı 4 Ağustos günü yapılırken, atamalar ise 11 Ağustos Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

İşadamı Ayhan Kara TOFED Yönetiminde
HAS Turizm Yönetim Kurulu Başkanı, İşadamı Ayhan Kara, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) yönetiminde. Bu konudaki gelişmeye dair kısa bir not paylaşan Kara, “Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevine layık görüldüm. Bunun yanında GYK ve MYK üyeliği ile sektör adına mücadele etmeye devam edeceğim” dedi.
Nedret Güvenç
Yeşilçam’ın usta oyuncularından Nedret Güvenç, 91 yaşında vefat etti. Güvenç’in cenazesi, 2 Ağustos’ta Teşvikiye Camisi’nde kılınacak namazın ardından Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

MKÜ-BESYO’ya başvurular
9-13 AĞUSTOS’TA
Hatay MKÜ’ye bağlı Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na girmek isteyen lise mezunları için başvurular 9 Ağustos günü başlıyor. Başvurular, 9- 13 Ağustos arası yapılabilecek. Takvim daha sonra şöyle işleyecek.
Sınav Hakkı Kazanan İlanı: 16 Ağustos
Özel Yetenek Sınavı:19-20 Ağustos
Sonuç Sonuçları Açıklaması: 31 Ağustos
Kesin kayıtlar: 6-10 Eylül

KPSS YAPILDI
Sıra, Alan Bilgisi Sınavlarında…
2021 KPSS’nin ilk oturumu olan A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) sınavı dün yapıldı. KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) Sınavı 7 Ağustos 2021 tarihinde, saat 10.15’te yapılacak.
KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra (Hukuk, İktisat, Maliye) Sınavı, 7 Ağustos 2021 tarihinde saat 14.45’te yapılacak. KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah (İşletme, Muhasebe, İstatistik) Sınavı, 8 Ağustos 2021 tarihinde saat 10.15’te yapılacak. ÖABT Sınavı ise 15 Ağustos 2021 tarihinde saat 10.15’te yapılacak.

SPOR KOMPLEKSİNDE
3.ETAP YAZ KURSLARI BAŞLIYOR
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait Antakya Altınçay Mahallesi’ndeki Spor Kompleksi’nde yaz okullarının üçüncü etabı başlıyor. Kayıtların bugün başlayacağı belirtilirken, şu duyuru yapıldı:
“Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezimizin yaz kursları 3. dönem kayıtları, 2 Ağustos Pazartesi günü başlıyor.
Kayıt için gerekli evraklar, kimlik fotokopisi ve fotoğraf. Kayıtlarımız, kontenjanlarla sınırlıdır. Ücretsiz servislerimizin güzergahlarını kayıt esnasında öğrenebilirsiniz.”
Spor Kompleksi’nde devam eden Yaz Okulu kurs branşları da şunlar:
Yüzme, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç, okçuluk, karate, judo, güreş, zamba, kick boks.

Saat 19.00’a kadar
Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi dairelerinin, bazı vergiler ile yapılandırma düzenlemelerine ilişkin taksitlerin son ödeme günü olması nedeniyle, 2 Ağustos Pazartesi günü saat 19.00’a kadar açık olacağını bildirdi.

TSB açıkladı
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu, Türkiye’nin farklı bölgelerinde meydana gelen yangınların zararlarının hafifletilmesi amacıyla tavsiye kararı aldığını duyurdu.

Kampüsler için uyarı
“Üniversite kampüs ziyaretlerinde Kovid-19 kuralları ” uyarısı yapan Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya, herkese maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması çağrısında bulundu.

AFAD’dan açıklama
Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, orman yangınlarının yaşandığı illere gönderilmek istenen yardımların AFAD koordinasyonun yapılanmasının önemli olduğunu bildirdi.

Açık cezaevleri
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, açık cezaevlerindeki hükümlülerin, Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki izin süreleri 31 Temmuz’dan itibaren 2 ay daha uzatıldı

Bahçeli sert çıktı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır. Küresel ve bölgesel güçlerin bu düzensiz göçteki parmak izlerini iyi araştırmak gerekmektedir” ifadesini kullandı.

İlk 1000’e girdi
Anadolu imam hatip liseleri, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (2021-YKS) 387 dereceyle ilk 1000’e girerek hem bireysel hem de kitlesel başarılara imza attı.

Tescil Önemli
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, “İnsanlar Hatay’a lezzet şenliği görmeye geliyor. Ufak iller bile şimdi tescilli ürün peşinde. Tescilli ürünler alıcıya güven verir” dedi.

Tablo kötüleşiyor
Türkiye’de son 24 saatte 259 bin 196 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 332 kişinin testi pozitif çıktı, 79 kişi hayatını kaybetti.

Oylama başladı
Anadolu Ajansı’nın web sitelerinden Türkçe ve İngilizce dillerinde temmuz ayının fotoğraf ve videolarını seçmek için oylamalar başladı. Oylamalar, “photovideorate.aa.com.tr” internet adresi üzerinden 8 Ağustos Pazar Günü 17.00’ye kadar sürecek.

Randevu alın
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısını tercih eden vatandaşların randevu almaları gerektiği uyarısında bulundu.

Tüm teşkilatlara
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İşyerlerinde aşısız eleman çalıştırılmaması için tüm teşkilata yeni bir genelge gönderildi.” ifadesini kullandı.

Bakanlık izni
Ticaret Bakanlığı tarafından 678 firmaya dahilde işleme izin belgesi verilirken, 10 yurt içi satış ve teslim, 2 hariçte işleme izin belgesi hazırlandı. Öte yandan, firma talebine istinaden iptal edilen dahilde işleme izin belgesi sayısı 27 oldu.

Etnik değil!
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Konya’da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin olarak, “Bu meselenin arkasında Kürt-Türk meselesi ya da etnik çatışma yoktur” dedi.

Hatay aynı renkte
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,”Van ve Erzurum’un, kırmızı kategorisinden turuncu kategorisine, Hakkari, Kırıkkale, Nevşehir ve Çankırı’nın da turuncu kategorisinden orta riskli il (sarı) kategorisine geçtiği” bilgisini verdi. Hatay’ın risk rengi ise aynı, yani turuncuda kaldı!

Yola tescilli çıkın!
TÜRK Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Habip Asan, “Tescilsiz çıkılan yolda, emeklerin ve yapılan harcamaların boşa gitmesi kaçınılmaz olabilir” dedi.

‘Yeşil’ Seferberlik
Türkiye’nin ciğerlerine iş dünyası da su serpiyor. Kaybedilen ormanlık bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için harekete geçen iş dünyası, fidan kampanyasının yanı sıra maddi destekte de bulundu.

Statlar ve Aşı
Yeni sezonda statların tam kapasiteyle seyirci alması teklifinde bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, “Yüzde 50’den yüzde 100’e artıralım, diye bir öneri yapalım ve sadece aşı olanları alalım” ifadelerini kullandı.

Ormanlar için
CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, yangınların çıkış nedenlerinin, alınan önlemlerin yeterliliğinin, yangınlara müdahalede yaşanan eksikliklerin araştırması için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

81 İl’de önlem
Ticaret Bakanlığı, ambalajlı ürünlerde gramaj ve adet ölçülerinin azaltılmasına rağmen fiyatlardaki gizli artışa karşı harekete geçti. 81 ile gönderilen yazıda idari yaptırım uygulanabileceği belirtildi.

36 İlaç daha
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3’ü kanser ilacı olmak üzere 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı. Bilgin, bu ilaçlardan 24’ünün yerli üretim olduğunu belirtti.

Dış ticaret açığı
Haziran ayında dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azalarak 2 milyar 858 milyon dolardan, 2 milyar 853 milyon dolara geriledi.

Emsal karar
Amir olarak çalıştığı fabrikada kadın mesai arkadaşlarını evine çağırdığı ve uygunsuz mesajlar attığı öne sürülen yönetici kovuldu. Yöneticinin tazminat alamayacağına hükmedildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ