Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.08.2021
  • 283 kez okundu

Hatay’da aşılama oranı % 62,3
İlimiz Hatay’da, her 3 kişiden yaklaşık 1 biri koronavirüse karşı aşı yaptırdı. Resmi bilgilere göre, Hatay’da aşılama oranı % 62,3’e çıktı. Bu, yaklaşık 1 milyon 160 bin civarında kişiye karşılık geliyor. Öte yandan, Hatay’da sağlık kurumlarında aşı sıkıntısı çekilirken, Pazartesi günü Hatay’da sadece % 0,1 oranında, yaklaşık 1600 kişiye aşı uygulanabildi.

Enflasyon rakamı
Tüketici Fiyat Endeksi, Temmuz’da, aylık bazda yüzde 1,8, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yüzde 2,46 artış gösterdi. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 18,95 yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 44,92 oldu.

Bakanlık açıkladı
Yangınlardan etkilenenlerden kronik hastalığı olanların süresi biten raporları geçerli sayılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yangınlardan etkilenenlerden kronik hastalığı olanların süresi biten raporlarının geçerli sayılarak, ilaç, tıbbi malzemelerin karşılanmaya devam edileceğini bildirdi.

Örnek adım
Şirketin sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Yurtiçi Kargo, orman yangınlarından etkilenen bölgelerin acil ihtiyaçlarını ücretsiz olarak taşıyacağını açıkladı.

6 günde 144 yangın
Orman Genel Müdürlüğü, 6 günde Türkiye’nin farklı illerinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134’ünün kontrol altına alındığını, 5 ilde devam eden 10 yangın için mücadelelerin sürdüğünü bildirdi.

Bisiklet Yolları
Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği’nin bu yıl karbonsuz ulaşım ağında da bisiklet ve bisiklet yolunu teşvik ettiğini ve projeleri desteklediğini vurgulayarak, yeni bisiklet yollarıyla ilgili projeler hazırladıklarını bildirdi.

Talep artıyor
Samandağ’da doğal ortamda yetişen kamışların bir yıl kurutulmasının ardından hünerli ellerde tasavvuf müziğinin en önemli enstrümanlarından birine dönüşen coğrafi işaret tescilli Samandağ Neyi, yurt içi yanı sıra yurt dışından da yoğun talep görüyor.

Esnaf da endişeli
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Delta varyantının ülke genelinde yayılması esnaf ve sanatkarlar camiasında yeni bir kapanma endişesi oluşturdu.”

Üreticiye destek
“Girdilerdeki fiyat artışları rekor seviyeleri gördü” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Kuraklığa karşı ciddi önlemler alınmazsa etkileri yıllarca sürer” uyarısında bulundu.

Aşı olmayanlar!
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısı olmayanlara ekmek verilmemesi” gibi bir uygulamalarının söz konusu olmadığını bildirdi.

SGK prim borçları
Orman yangınlarından etkilenen bölgelerde yaşayan işyeri sahipleri ve sigortalıların sosyal güvenlik prim borçları ertelenecek.

Tarımsal AR-Ge
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yenilenerek yayımlanan araştırma geliştirme (Ar-Ge) destek programına ilişkin tebliğe göre, tarımsal bilgi ve teknolojilerin çiftçiler ile tarımsal sanayicilere aktarılması amacıyla, uygun görülen araştırma geliştirme projeleri destelenecek.

Askeri Şura toplanıyor
Yüksek Askeri Şura toplantısı, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak. Toplantıda; albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları da ele alınacak.

6 ülkeden yardım
Orman yangınlarıyla mücadeleye Azerbaycan, İran, Rusya, Hırvatistan, İspanya ve Ukrayna’dan toplamda 18 hava aracı destek verirken bunlardan 16’sı ücretsiz katkı sağlıyor.

5 İl’e destek
Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye’ye AFAD, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından toplam 62,5 milyon lira nakdi yardım gönderildi.

Enflasyon yorumu
Ekonomistler, enflasyonun Temmuz ayında yüzde 1,80 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde gıda, konut, lokanta ve otellerde görülen fiyat artışlarının etkili olduğunu belirtti.

Elektrik tüketimi
Türkiye’nin elektrik tüketimi, Temmuz’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,95 artarak 30 milyar 240 milyon 100 bin kilovatsaat oldu.

Fiyat artış lideri
Temmuz’da fiyatı en çok artış gösteren ürünler arasında; yüzde 19,63 ile salatalık, yüzde 18,33 ile kuru soğan, yüzde 16,12 ile kayısı, yüzde 15,01 ile elektrik ücreti, yüzde 14,72 ile limon yer aldı.

Kamu alacakları
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, yeni yapılandırma kanunu ile kurum alacaklarının tamamının gecikme zammı ve gecikme faizlerinin silineceğini bildirdi.

Uzmanlar uyarıyor
Sağlık uzmanları, benlerde görülen şekil, boyut ve renk değişikliklerinin önemsenmemesi durumunda, kansere dönüşme riskinin artırabileceğine dikkati çekerek, bunların basit cerrahi müdahaleyle alınması gerektiği konusunda uyardı.

Seferber oldular
Türkiye’nin dört bir yanındaki Ziraat Odaları, yangından etkilenen bölgelerdeki Ziraat Odaları vasıtasıyla, afetten zarar gören çiftçilerin acil ihtiyaçlarını gidermek üzere seferber oldular.

Son tarih 31 Ağustos
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, sigorta primleri, işsizlik sigorta primleri, idari para cezalarının yapılandırılabileceğini belirterek, başvuru için ise son tarihin 31 Ağustos olduğunu açıkladı.

Yalan habere karşı
Mikroblogging sitesi Twitter, sosyal paylaşım sitelerinin en büyük problemleri arasında gösterilen yalan haberlerle mücadele için, iki büyük haber ajansı, Reuters ve Associated Press’le (AP) işbirliğine gidiyor.

EPDK kararı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt bayi denetim sisteminin kurulması ve uygulanması için tüzel kişilerin yetkilendirilmesi hakkında kararı kabul etti.

Kira artış oranı
Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla, Ağustos ayı kira artış oranı da belli oldu. TÜFE on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Ağustos ayı için yüzde 15,15 oldu.

Yangınları etkisi
Türkiye’de orman yangınlarıyla mücadele devam ederken, çam balı üretiminin yangından etkilendiğini belirten uzmanlar, Türkiye’de arıcılıkta, 35-40 yıllık bal üretiminin tehlikeye düştüğü görüşünde.

Temmuz’da azaldı
Temmuz ayında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45,3 daralırken yalnızca otomobil satışları yüzde 47,7 ve hafif ticari araç satışları yüzde 35,8 azaldı.

Enflasyon verisi
TÜFE, Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 1,8, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 10,41, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,95 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 15,15 arttı.

Psikososyal destek
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2013’ten bu güne meydana gelen afet ve acil durumlarda, uzman personelle 542 bin kişiye psikososyal destek hizmeti verdiklerini belirtti.

Çeliğin illeri
Türkiye’nin, Hatay’ın da içinde olduğu illerde gerçekleştirilen ham çelik üretimi, bu yılın Ocak-Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,6 artışla 19,7 milyon tona ulaştı.

Patlıcan, ucuz!
Tüketici fiyatları bazında Temmuz’da en fazla fiyat artışı, yüzde 29,42 ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlarda, en fazla fiyat düşüşü yüzde 9,25 ile patlıcanda görüldü.

YÖK Sanal Fuarı
Tercih yapacak adaylar için üniversitelerin ve programlarının dijital ortamda tanıtılmasına yönelik Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen “Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2021” başladı.

Başvurular başladı
ALES başvuruları başladı. Başvurular, ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla, bireysel olarak “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından 11 Ağustos’a kadar alınacak.

Aşının etkisi
ABD’de yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tam aşılı olan kişilerin yüzde 1’inden azının virüs kaptığını ortaya koydu.

TOBB açıkladı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Temmuz 2021’de onaylanan kapasite raporu sayısı, Temmuz 2020’ye (4.028 adet) göre %16,3 (656 adet) azalarak 3.372 adet oldu.

Yağma, Hırsızlık, Gaspa Karşı Operasyon
13 Gözaltı Var
İskenderun ilçesinde son dönemde yaşanan gasp, hırsızlık ve yağma gibi suçlara karşı polis sıkı önlemler alırken, 3 Ağustos Salı günü birçok noktaya operasyon gerçekleştirildi.
Kamu düzeninin sağlanması için suç ve suçlularla mücadele kapsamında, birden fazla kişi tarafından birlikte yağma, kasten adam öldürme, hırsızlık, konut dokunulmazlığının ihlali, 6136 SKM, tehdit ve hakaret suçlarından haklarında adli makamlarca kesinleşmiş hapis cezası bulunan ve aranan şahısların yakalanmasına yönelik dün sabah erken saatlerde, 13 adreste eş zamanlı olarak İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonda; İ.Ç., E.K., F.S., H.D., H.D., O.G., R.Ö., A.B., C.B., N.A., E.K., Y.A., M.S.Ö. isimli 13 şahıs yakalandı. İkametlerde yapılan aramalarda 1 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet şarjör ve 3 adet mermi ele geçirilirken, şüphelilerin Emniyetteki gözaltı ve sorgusu ise sürüyor.

İskenderun’da 12 günlük arama kontroller sonucu
182 şüpheli yakalandı, 15’i tutuklandı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlile-rince 13 Temmuz ile 25 Temmuz tarihleri arasında, ilçede halkın can ve mal güvenliğini koruma amacıyla yapılan arama ve kontroller sonucunda toplam 182 şüpheli yakalandı.
Ayrıca 7 ile 25 Temmuz tarihleri arasında uyuşturucu satıcılarına ve kullanıcılarına yönelik yapılan çalışmalarda ise 182 şahıs yakalandı ve bu kişiler hakkında adli işlem yapıldı. Arama ve kontroller sonucunda; 1 şahıstan 1 adet hassas terazi, 2 şahıstan 3 adet av tüfeği ve 5 adet kartuş, 2 şahıstan 2 adet tabanca ve 23 adet fişek, 1 şahıstan 7 adet muhtelif silah parçası,1 şahıstan 1 adet projektör ve ısı aparatı ele geçirildi. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan 31 şahıs yakalanarak adli mercilere intikal ettirilirken, şahıslardan 15’i tutuklanarak cezaevine teslim edildi.
Ele geçirilen uyuşturucu maddeler şunlar:
-3067,70 gram sentetik kannabinoid
-4443 adet captagon
-35,10 gram metamfetamin
-292,69 gram esrar
-28 adet dişi hint keneviri
-4,60 gram eroin
-11 gram kenevir tohumu
-63 adet özel reçeteye tabi uyuşturucu hap
-4 adet extacy
-911,70 gram amg

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ