Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,57 / Satış: 6,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.06.2017
  • 1.206 kez okundu

LYS Bugün ve Yarın
Üniversiteye girişte ikinci basamak olan lise yerleştirme sınavları bugün, yarın ve gelecek hafta yapılıyor.
LYS takvimi şöyle:
BUGÜN: LYS 4 Sosyal Bilimler Sınavı – 135 dakika sürecek.
YARIN: LYS 1 Matematik Sınavı -135 dakika sürecek.
17 HAZİRAN: LYS 2 Fen Bilimleri Sınavı – 135 dakika sürecek.
17 HAZİRAN: LYS 5 Yabancı Dil Sınavı – 120 dakika sürecek.
18 HAZİRAN: LYS 3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı – 120 dakika sürecek.

CHP Defne ilçe etkinliği yarın
GEZİ’DEN BUGÜNE
CHP Defne İlçe Başkanlığı, ülkenin önde gelen siyasetçi ve gazetecilerinin panelist olarak katılacağı “Geziden Bugüne” konulu bir etkinliğe imza atıyor. Yarınki etkinlik, Sümerler Anfi Tiyatro’da saat 20.00’de başlıyor.
CHP Defne İlçe Yönetimi etkinliğinde; Gezi süreci, yaşananlar, ölümler, gecikmiş adalet ve bugüne ekli tartışmalar masaya yatırılacak.
Yarınki toplantıya; CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı-Gazeteci Erdem Gül katılacak. Panelin ardından, Hatay Milletvekili ve Sanatçı Hilmi Yarayıcı, özgün eserlerinden bazılarını seslendirerek katılımcılara mini bir konser verecek.

HDHO’da Bilimsel Toplantı
DİŞ HEKİMLİĞİNDE TOMOGRAFİ
Hatay Diş Hekimleri Odası, üyesi meslek mensuplarına yönelik olarak, “Diş Hekimliğinde Tomografi Kullanımı” konusunun ele alınacağı bir bilimsel toplantı düzenliyor. Etkinlik, bugün öğleden sonra 14.00’te Oda lokalinde yapılıyor. Bugünkü toplantıda, Okan Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Lütfi Erdem’in “Dişhekimliğinde Tomografi Kullanımı” konusunda eğitim sunumunda bulunacağı kaydedilirken, bilimsel toplantının 2 oturum şeklinde düzenlendiği ifade edildi.

Erzurum merkezli FETÖ Operasyonu:
HATAY DAHİL
Aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu Erzurum merkezli 3 ilde yürütülen soruşturma çerçevesinde, 12 FETÖ şüphelisi gözaltına alındı. Operasyonların bir kolu olan ilimiz Hatay’da ise 1 kişi yakalanıp Erzurum’a götürüldü. Şüphelilerin by-lock adlı haberleşme aracı kullandıkları öne sürüldü.

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İmsak : 03.27 03.27
Güneş : 05.11 05.11
Öğle : 12.42 12.42
İkindi : 16.29 16.29
Akşam : 20.00 20:00
Yatsı : 21:35 21.35

AKP İFTARI BUGÜN
AK Parti Hatay İl Başkanlığı tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl ikincisi düzenlenecek olan geleneksel AK Parti İl Başkanlığı İftarı, Serinyol Orman Fidanlığı’nda bugün gerçekleştirilecek.Açıklamada, bugün saat 18.30’da etkinliklerin başlayacağı belirtilirken, ilçelerden katılacak vatandaşlar için, ilçe başkanlıklarınca araçlar kaldırılacağı duyuruldu. Açıklamada, vatandaşların, Serinyol Orman Fidanlığı’ndaki iftara davetli olduğu kaydedildi.

BŞB Zabıtası’na 4 motosiklet
Hatay Büyükşehir Belediye zabıtasına 4 motosiklet alınıyor. Meclis’in Perşembe günkü toplantısında, Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın zabıta hizmetlerinde kullanılmak üzere 4 adet en az 60 cc’lik motosiklet alınması ile ilgili teklif oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Eğitim İş, MEB’e il dışı atamalar için başvurdu:
1.BÖLGE KONTENJANLARI ARTTIRILSIN
Hatay Eğitim İş, yaklaşan il dışı tayin başvuruları öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, birinci bölgeye daha çok kontenjan ayrılması isteminde bulundu. Eğitim İş Genel Merkezi’nin Milli Eğitim Bakanlığı’na geçtiğimiz günlerde yapılan başvurusunda şu isteklerde bulunuldu:
“İlkeler arası isteğe ve zorlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme dönemi yakında başlayacaktır.
Konu ile ilgili olarak iki sorun ön plana çıkmaktadır.
1-Zorunlu hizmette çakılı kalan yani zorunlu hizmeti tamamladığı halde zorunlu hizmet kapsamında olmayan illere atamaları yapılamayan öğretmenler her yıl artan bir şekilde mağdur olmaktadırlar. Bu öğretmenler için ilgi yazımızda da belirttiğimiz üzere, ayrı bir yaklaşım sergilenmesi sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Örneğin, zorunlu hizmette çakılı kalan öğretmenlere yönelik ayrı bir atama takvimi belirlenmesi bu yollardan birisidir.
2-Bu atama döneminde, geçmiş yıllarda da görüldüğü üzer özellikle 1.bölgede az sayıda kontenjan açılmaktadır. Bu durum, hem zorunlu hizmette çakılı kalan öğretmenlerimizi hem de diğer öğretmenlerimizi mağdur etmektedir. Bu nedenle, mümkün olduğunca çok kontenjan açılması mağduriyetleri minimize edecektir.
3-Aynı yazıda da belirttiğimiz üzere, sıkışan kadro durumu da göz önüne alındığında, emeklilik dilekçesi veren öğretmenlerimizin kadrolarının il içi/ il dışı yer değiştirmelerde açık ilan edilmesi sorunun çözümüne katkı sağlayacaklardır.
Gerek zorunlu hizmette çakılı kalan öğretmenlerimiz gerekse iller arası yer değiştirme talebinde bulunacak öğretmenlerimiz için bu taleplerini karşılamaya yönelik tedbirlerini alınmasını talep ederiz.”

RESİM SERGİSİ HARBİYE GM’DE
Antakyalı 4 Ressam, yeteneklerini kağıda döktükleri resimlerini, Defne Belediyesi’ne ait Harbiye’deki Gençlik Merkezi’nde sergileyecekler.
Antakyalı 4 ressamın aynı eser üzerine kendi uzmanlık alanlarına göre dokunuşlarıyla ortaya çıkan eserler bugün sergileniyor. Defne Belediyesi ile TYS Hatay İl Temsilciliği işbirliğinde düzenleneceği belirtilen sergi, Harbiye’de, Defne Belediyesi’ne ait Gençlik Merkezi’nde açılacak. Kurdele kesim töreni saat 16.00’da.
Bugünkü serginin organizasyonunu Ayhan Yoğurtçu’nun üstleneceğini bildirdi. Sergi’de, Ayhan Yoğurtçu’nun fotoğrafladığı 7 tablo üzerinde, Antakyalı Resim Sanatçıları Zeynep-Naim Gülbol ”Yakma üzerine”, Yusuf Altunay yağlı boya üzerine ve Salahaddin Wisho ile Türkan Barutçu Tümer ise kara kalem üzerine el dokunuşları ile yarattıkları farklı eserler sergilenecek. Sergi, bir hafta boyunca açık tutulacak.

Eğitim İş üye toplantısı bayramın son günü
27 HAZİRAN’DA
Hatay Eğitim İş sendikası, üyeleriyle genel toplantılar yapıyor. Toplantı günü olarak bayramın son günü seçildi. Eğitim İş Hatay Şubesi açıklamasında, “Değerli Mücadele arkadaşlarımız… 27.06.2016 Pazartesi günü saat 17.30 da sendika binamızda genel üye toplantısı yapılacaktır” denildi ve gündemle ilgili olarak da şu maddeler sıralandı:
1-2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı genel değerlendirmesi.
2-Öğretmenlerin performans değerlendirmeleri ve itiraz dilekçesi.
3-Nurettin Topçu ile ilgili seminer çalışmasına katılmama kararı.
4- Doğu Karadeniz gezisi.
5-Öneriler, dilek ve temenniler.

Yeni yapılan jimnastik salonunda ilk heyecan bugün:
TÜRKİYE GRUP YARIŞLARI
Yeni yaptırılan ilimizdeki jimnastik salonunda ilk resmi heyecan ‘Bölge Yarışmaları’ ile başlıyor. Bu yıl içerisinde kullanıma başlanan Hatay Jimnastik Salonu, ilk yarışmanın heyecanını da bölge yarışmaları ile tüm sporseverlere yaşatacak.
İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Samsun, KKTC gibi birçok ilden yaklaşık 50 takımın yarışacağı Jimnastik Lig Küçükler Kategorisi 2. Etap Müsabakaları dün ilimizde başladı. Yarışlar, bugün ve yarın da devam ediyor.
Antakya’da bulunan Hatay Jimnastik Salonu’nda yapılacak yarışma İle ilgili olarak görüşlerini belirten Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Şensöz, “Hatay’da yapılan birçok spor tesislerinden biri olan ve yeni yapılan Hatay Jimnastik Salonu pırıl pırıl görünümü ile ve tam donanımlı olarak jimnastik sporuna ev sahipliği yapıyor. Bu yapılacak küçükler kategorisi 2. etap müsabakaları, jimnastik branşında ilk sınavımız olacak. İnşallah elbirliği ile bunun üstesinden geleceğiz. Biz, sporun her branşına çok önem veriyoruz. İlimizi bir spor kenti yapmak için büyük gayret gösteriyoruz” açıklamasında bulundu.

ALES BELLİ OLDU
7 Mayıs 2017 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi sonuçları belli oldu.
Sınav sonuçları, 8 Haziran Perşembe günü akşam saatlerinde saat 16:35’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklandı.

RESMİ 4 MİLYON İŞSİZ
TÜİK’in 2017 yılının birinci dönemini kapsayan Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’de yaklaşık 4 milyon işsizimiz bulunuyor. Araştırma sonuçlarına göre; İşsizlerin yüzde 51,2’sini lise altı eğitim düzeyine sahip olanlar, yüzde 23,6’sını yükseköğretim, yüzde 11,8’ini genel lise, yüzde 11,3’ünü mesleki veya teknik lise mezunları, yüzde 2,1’ini ise okuryazar olmayanlar oluşturdu.
İşsizlerin yüzde 63,1’ini erkek, yüzde 36,9’unu ise kadınlar oluşturdu. İşsizler, 15 ve daha yukarı yaştaki toplam nüfusun yüzde 6,5’ini oluşturuyor. Bu hesapla, her 100 kişiden 7’si işsiz. Toplam işsizlerin yüzde 28,9’u 15-24 yaş aralığındaki gençlerden oluştu.
İşsizlerin yüzde 21’ini uzun süreli işsiz olarak tanımlanan bir yıldan uzun süredir iş arayanlardan, yüzde 79’unu ise 1 yıldan kısa süredir iş arayanlardan oluştu.

Arapça tabelalar kaldırılıyor …
Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri şehrin 95 mahallesinde bulunan Arapça yazıların, yabancı kelimelerin yer aldığı tabelaların kaldırılmasına yönelik kapsamlı çalışmalarını sürdürüyor.
Antakya Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı;
“ Antakya Belediyesi olarak Türk Dili’nin korunması ve gelecek nesillere doğru aktarılması ve bunun yanı sıra görüntü kirliliğinin de önlenmesi konusunda gösterdiğimiz hassasiyet çerçevesinde kapsamlı bir çalışma başlattık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da destek verdiği ve takibini yaptığı “Türkçe Tabela Kullanımı” uygulamasını tüm esnafımıza zorunlu hale getirdik. Şehrimizin 95 mahallesinde sorumluluk alanımızda başlattığımız çalışma dâhilinde yabancı kelimelerin ve Arapça yazıların yer aldığı tüm tabelaların kaldırılarak dilimize uygun hale getirilmesi, görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması konusunda esnafımıza gerekli uyarılar yapılıyor.
Yapılan uyarılar sonucunda tabelaların 2 gün içerisinde kaldırılmaması durumunda Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce kaldırma işlemi yapılmaktadır. Bu konuda söz konusu tabelalara sahip esnafımızın gerekli düzenlemeleri yapmasını, varsa çevrelerindeki esnafların da uyum sağlaması konusunda duyarlılık göstermelerini bekliyoruz.”
Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Emek ve Aksaray Mahallesi’nde bulunan işyerlerinde Arapça yazıların yer aldığı tüm tabelaların kaldırıldığı belirtildi. Şehrin 95 Mahallesi’nde eş zamanlı gerçekleştirilen “Tabela Teyakkuzu” dâhilinde Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin özellikle Arapça yazılı tabelalar konusunda göz açtırmadığı belirtildi.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ