Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.08.2021
  • 271 kez okundu

KAÇAK AVCIYA 28.500 TL CEZA
Samandağ’da kaçak av yapan kişiye 28 bin 490 lira para cezası uygulandı. 2 Ergüven ile 5 Flamingo yanı sıra tüfekle yakalanan avcıya, yasa gereği, Milli Park Bölge Müdürlüğü ekiplerince 28 Bin 490 Lira para cezası uygulandı.

SINIRDA UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI
Suriye ile Türkiye arası, Altınözü bölgesinde 5,8 kg ESRAR ele geçti
Ülkemiz ile Suriye arasındaki, ilimiz Altınözü kesimindeki sınır bölgesinde, güvenli bölgede atılı-saklı vaziyette 5 kilo 800 gram esrar ele geçirildi. Gelişme ile ilgili resmi açıklama şöyle:
“Hatay NSM Şube Müdürlüğü ekiplerince, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapan şahıslara yönelik yapılan çalışmalarda, 22.08.2021 günü Altınözü Hacıpaşa mevkii iki sınır arasında bulunan güvenli bölgede Sınır Hudut Birliği görevlilerince yapılan ortak operasyon sonucu 5 kilo 800 gram takoz esrar ele geçirilmiştir.”

Yurtdışına gidecekler için
PCR Testi 170 Tl…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, yurt dışına çıkışlarda, gideceği ülke tarafından kovid-19 PCR testi istenen kişilere yapılacak test uygulamaları ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Sağlık Müdürlüğü, PCR testleri ücretinin 170 TL olduğunu bildirdiği ilgili duyurusunda şöyle dedi:
“Yurt dışına gitmek isteyen kişilerin, gitmek istedikleri ülke tarafından kovid-19 için PCR testi yaptırmaları isteniyorsa, ilimizde başvurabilecekleri merkezler ve test bedeli yatırılacak hesaplar şu şekildedir:
Yurt dışı numuneleri, hafta içi ve mesai saatleri arasında İlçe Sağlık Müdürlükleri/TSM’lerde, mesai sonrası ve hafta sonları kamu hastanelerimizde alınmaktadır. Arsuz, Belen ve İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüklerinde ve bu ilçelerdeki hastanelerde alınacak yurt dışı numuneleri için İskenderun Devlet Hastanesi hesabına; Kumlu, Hassa ve Kırıkhan İlçe Sağlık Müdürlüklerinde ve bu ilçelerdeki hastanelerde alınacak yurt dışı numuneleri için Kırıkhan Devlet Hastanesi hesabına; Dörtyol, Erzin ve Payas İlçe Sağlık Müdürlüklerinde ve bu ilçelerdeki hastanelerde alınacak yurt dışı numuneleri için Dörtyol Devlet Hastanesi hesabına; Altınözü, Antakya, Defne, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı İlçe Sağlık Müdürlükleri/ TSM’lerde ve bu ilçelerdeki hastanelerde alınacak yurt dışı numuneleri için Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi hesabına 170 (yüz yetmiş) Türk Lirası ücret yatırılacaktır.
Ayrıca ilimizde hizmet vermekte olan Özel Defne Hastanesi ve Özel Gelişim Hastanesi’nde de ücreti karşılığı yurt dışı numunelere bakılmaktadır. Bu hastanelere doğrudan gidilerek vezneye para yatırılması durumunda, yine test yaptırılması istenebilir.”

ALANYASPOR MAÇI BİLETLERİ
BUGÜN SATIŞA ÇIKIYORHatayspor’un Cumartesi günü oynayacağı Alanyaspor maçı biletleri bugün satışa çıkıyor. Kulüp’ten, dün şu açıklama yapıldı:
“Alanyaspor maçı biletleri, 25 Ağustos Çarşamba (yarın) saat 11.00’de satışa çıkıyor. Biletinizi, www.passolig.com.tr adresinden veya Antakya Atatürk Caddesi Hatayspor Store’dan satın alabilirsiniz. Kahraman Şehitlerimizin 1. dereceden yakınlarına, kahraman Gazilerimize ve 1. dereceden yakınlarına, maç biletleri ücretsiz olarak tanımlanacaktır. Maç biletlerini, www.passolig.com.tr adresinden veya Osman Çalgın Tesisleri’nden alabilirsiniz. Kombine satışlarda, ailelere %20 indirim uygulanacaktır.”

MB Rezervleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacak” dedi.

90 milyonu geçti
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan birinci, ikinci ve üçüncü doz aşı miktarı 90 milyonu geçti.

Yeniden seçildi
Asrın İşadamları Derneği’nin (ASRİAD) 2. Olağan Genel Kurulu’na tek aday olarak giren kurucu başkan Adnan Danışman, oy birliğiyle yeniden ASRİAD Genel Başkanlığı’na seçildi.

Başlıyor
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinin koordinasyonunda, “Katılım Genç Gelişim” yetenek ve sertifikasyon programı başlıyor. “katilimgencgelisim.cbfo.gov.tr” adresinden detaylı bilgi edinilebilecek.

Güvenli Turizm
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında güvenli turizm sertifikası alan otellerin Temmuz ve Ağustos aylarını yüzde 95 doluluk oranıyla kapattığını söyledi.

20 Akademisyen
Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne 20 Akademisyen alınacağı bildirildi. Başvurular, 6 Eylül 2021’e kadar yapılabilecek.

Hasar ihbarı
Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 19 Ağustos 2021 itibariyle; yangın ve kasko poliçesi kaynaklı 1852, kasko, konut, iş yeri, yangın ve mühendislik poliçeleri kaynaklı ise 687 adet hasar ihbarı alındığını duyurdu.

Dünya üçüncüsüyüz
Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” 2021 yılı listesinde, Türki-ye’den 40 firma yer aldı.

3,5 milyon mükellef
Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun kapsamındaki imkanlardan yararlanmak için yaklaşık 3,5 milyon mükellef başvuru yaparken, 69 milyar 125 milyon 497 bin 413 liralık alacak yapılandırıldı.

Tüketici şikayetçi
Kentsel dönüşümle başlayan, yeni tip koronavirüs salgını, üniversitelerin açılması, yabancıların Türkiye’deki konut talebi ile fahiş rakamlara ulaşan kira fiyatları tüketicinin cebini yakıyor.

PTT’den özel
’10 Galip 100 Yaşında’ özel gün zarfı 5,50 lira bedelle PTT’ye ait ‘www.filateli.gov.tr’ web adresinde, filateli cep uygulamasında ve PTT iş yerlerinde abone sayısı kadar satışa çıktı.

Sosyal Yardımlar
Aile ve sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 5 nakdi sosyal yardım programıyla, yaklaşık 93 milyon lira öde-me yapacaklarını bildirdi.

YÖK açıkladı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kazandığı bölümün Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kayıt tarihinde mezun durumda olmayan, ancak kayıt sonrası mezun olabilecek durumdaki öğrencilere şartlı kayıt imkanı tanıdı.

Borsada
ilk yarıda
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi altında işlem gören şirketlerin net karı, ilk yarıda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 121,9 artarak 78 milyar 246 milyon liraya yükseldi.

7,6 milyar lirayı geçti
Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nda (TÜRİB) yayımlanan tarımsal ürün endekslerinde işlem hacmi yaklaşık 7,6 milyar liraya ulaşırken, işlem yapılan toplam ürün miktarı 3,5 milyon tonu geçti.

REHA ÖZCAN HAFTA SONU HATAY’DA
Ünlü oyuncu Reha Özcan, büyük edebiyatçı Orhan Veli Kanık’ın hayatından kesitler anlatacağı muhteşem oyunuyla Hatay’a geliyor. Efemajans ve bu organizasyona destek olan Dalgaç Künefe, Abdo Döner, Sveyka Restaurant, Le Reve Butik Otel işletmecileri, ünlü oyuncuyu, 27 Ağustos Cuma akşamı Hatay halkıyla buluşturuyor.
Bugün, Antalya Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu’nda sunumda bulunması beklenen Reha Özcan’ın, 27 Ağustos Cuma günü akşam 20.00’de Meclis Kültür Merkezi’nde sahne almasının beklentiği duyuruldu

SMMM Sınavları 27-28 Kasım’da
TÜRMOB’un Resmi Gazete’de yayımlanan duyurusuna göre, 2021/3 dönemi SMMM Sınavları, 27-28 Kasım’da Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılacak. Sınava ilk kez katılacaklar için başvuru tarihleri 23 Ağustos-15 Eylül, tekrar katılacaklar için de 27 Eylül-25 Ekim olarak belirlendi. İlk kez sınav başvurusunda bulunacak adayların, 15 Eylül itibariyle stajlarını, stajdan sayılan hizmetle-rini ya da kurslarını fiilen tamamlamış olmaları gerekiyor.
Başvurular, TESMER Otomasyon Sistemi (TEOS) üzerinden, çevrim içi olarak gerçekleştirilecek.

İklim değişikliği
Bilim insanları, iklim değişikliğinin selleri tetikleyen aşırı yağış olasılığını artırdığını ve emisyonların azaltılmaması durumunda bu tür yağışların daha yaygın hale geleceğini ortaya koydu.

Resmi Gazete’de
Jandarma Genel Komutanlığına mensup bazı general ve albayların emekliliğe sevki, bir üst rütbeye terfileri ve yeni göreve atanmalarına ilişkin kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

43 binden fazla
Adalet Bakanlığı’nca çevrenin korunmasını hedefleyen e-Tebligat uygulamasıyla bugüne kadar 72 milyondan fazla ileti muhataplarına elektronik ortamda ulaştırılırken, yaklaşık 1 milyar lira tasarruf sağlandı, 43 bin 188 ağaç da korunmuş oldu.

Ülke genelinde
Kovid-19’la mücadele kapsamında uygulanan toplam aşı miktarı saat 23.20 itibarıyla 89 milyon 607 bin 571’e ulaştı.

Memur/Emekliye
Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022’nin ilk altı ayı %5, ikinci altı ayı %7, 2023’ün ilk altı ayı %8, ikinci altı ayı %6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

Avrupa klasmanı
THY, günlük 1333 uçuşla ikinci sırada yer alırken 1177 seferle Easyjet hava yolu üçüncü oldu. Pegasus Havayolları da listede 9. sırada yer aldı. Pegasus’un günlük uçuş sayısı 513 olarak açıklandı.

Önlemler Rehberi
Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi”, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ