Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.09.2021
  • 224 kez okundu

Hem Ziyaret Hem Denetim
Hatay Valisi Rahmi Doğan, eşi Gülden Gülüzar Doğan ve Kalp Yarası dizisi oyuncularından Yağmur Tanrısevsin ile birlikte, Hatay Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Hatırlanacağı gibi, 2020 senesi Ağustos ayında bir açıklama yapan Hatay Valiliği, söz konusu merkezde 20 farklı hayvanın ihmal nedeniyle öldüğünün belirlendiğini ve belediyeye da bu nedenle ceza uygulandığını bildirmişti.

Grip aşısı eczanelerde
85,12 TL’ye satışta…
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, kovid-19 salgını nedeniyle her zamankinden daha önemli hale gelen grip aşısının eczanelere gelmeye başladığını belirterek, SGK’nın ödemediği aşının fiyatının 85,12 TL olduğunu söyledi.

THY iç hatlarda ikrama başladı
Türk Hava Yolları (THY), dış hatlardan sonra yurt içi uçuşlarındaki ikram servisini de başlattığını duyurdu. Genel Müdür Bilal Ekşi, ‘Çarşamba gününden itibaren, iç hatlarımızda özlenen ikramlarımızı vermeye başlıyoruz, afiyet olsun’ dedi.
THY, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle, geçen yıl yurt içi uçuşlardaki ikram hizmetini durdurmuştu.

TEKNOFEST başladı
Anadolu Ajansı’nın (AA) Global İletişim Ortağı olduğu, Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul), Atatürk Havalimanı’nda başladı.

Hatay’da % 63.8
Koronavirüsle mücadelede, ülke genelinde 47 ilde, 18 yaş üstü nüfusun yüzde 65’inden fazlasına en az iki doz aşı yapıldı. Yüzde 76,4 ile iki doz aşı yaptıranların oranının en fazla olduğu Kırklareli’ni, Muğla, Çanakkale, Eskişehir ve Amasya izledi.

Psikososyal Destek
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, salgının başladığı ilk günden itibaren, Kovid-19 nedeniyle yakınlarını kaybedenlere Psikososyal Destek Hizme-tin sürdürüldüğünü bildirdi.

1 Ekim’de açılıyor
Türkiye’de doğal gaz ticaretinin vadeli kontratlarla yapılmasını sağlayacak Vadeli Doğal Gaz Piyasası 1 Ekim’de işleme açılacak. VGP’de katılımcılar, maliyet ve satışlarını önceden netleştirerek fiyat belirsizliği kaynaklı riskleri azaltabilecek.

MEB ve YÖK protokolü
MEB ve YÖK arasında eğitimde iş birliği protokolü… Protokol kapsamında, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın içeriğinin geliştirilmesi başta olmak üzere pek çok konuda işbirliği yapılacak.

Yağışlı hava geliyor
Türkiye’nin, Çarşamba akşam saatlerinden itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava kütlesinin etkisi altına girmesi, sıcaklıkların ülke genelinde 6-10 derece düşmesi bekleniyor.

Ölümler arttı
Amerikan Alzheimer Derneği’nin yayımladığı rapora göre, yeni tip koronavirüs salgının dünyayı etkisi altına aldığı 2020 yılında, halk arasında “bunama” olarak da bilinen alzaymır hastalığına bağlı ölümlerde % 16 artış yaşandı.

Bölge halkı, eğitimdeki ihtiyacı duyurdu:
YAYLADAĞI’NA ORTAOKUL!
Cahit Aşkar: “400 kapasitesi olan okulda 1000 öğrenci olması, koronavirüsü tetikliyor.”
Yayladağı ilçesi merkezinde, mesleki olmayan bir ortaokul olduğu ve mevcut ihtiyacı karşılaşamadığı bildirildi. Yayladağı ilçesinde kooperatifçilik alanındaki çalışmalarıyla, bölgede çilek ve mantar yetiştiriciliği konusunda hızlı gelişime katkı sağlayan Cahit Aşkar, sorunun, sanıldığının aksine büyük olduğunu ve acilen giderilmesi gerektiğini kaydederek, şunları aktardı:
“Yayladağı’na acil olarak bir ortaokul yapılması hususunda, veliler, yetkililer-den ve siyasilerden bu sorunu çözmesini bekliyor. Yayladağı’nda, eğitimdeki sıkıntı bir an önce çözüm bekliyor. İlçemizde bir ortaokul olması, eğitimdeki sıkıntıyı ortaya koyuyor. Okullarda ikili eğitim hat safhada. Öğrenciler sıkıntılı. 400 kapasitesi olan okulda 1000 öğrenci olması, koronavirüsü tetikliyor. Yayladağı ilçemize okul yapacak bir hayırsever aranıyor.”

Av mesaisi başladı
Doğu Akdeniz’de avlanma yasağının 15 Eylül’de sona ermesiyle “Vira bismillah” diyerek denize açılan Hataylı balıkçıların av mesaisi başladı. Av döneminde en az 2 günlerini teknede geçiren balıkçılar, aşçı tarafından hazırlanan yemekleri de birlikte yiyor.

Seçimlere doğru
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununun çözümü için HDP’yi meşru organ olarak göstermesini yorumlayan uzmanlara göre, bu, CHP için bir açılım, aynı zamanda Cumhur ile Millet İtti-fakı’nda Kürt seçmenden oy kapma yarışı.

İnternet özgürlüğü
ABD merkezli insan hakları kuruluşu Freedom House’un “2021 İnternette Özgürlük” raporuna göre, Türkiye, internette özgür değil. Raporda toplam 34 puan alan Türkiye, “özgür olmayan ülkeler” arasında yer aldı.

Yurt protestosu
Kira ve yurt pahalılığını protesto etmek için üniversite öğrencilerinin başlattığı “Barınamıyoruz” eylemleri yayılırken, Ankara’daki eyleme polisin müdahale ettiği, dokuz öğrencinin göz-altına alındığı bildirildi.

Okullar açık!
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok. Okulların, yüz yüze eğitime ara vermesinde istediğiniz kadar dijital platformları verimli bir şekilde kullanabilirsiniz, ama okul, sadece öğretmenin gerçekleştirildiği mekanlar değildir” dedi.

Uzmanlar uyarıyor
Çocuklarda işitme kaybının önüne geçilmesi için kızamık, menenjit, kabakulak, kızamıkçık aşılarının zamanında ve eksiksiz yapılması, anne/bebek bakımı uygulamaları, iç kulağa zarar verebilecek yan etkiye sahip ilaçların akılcı kullanımı önem taşıyor.

Randevu krizi
Türkiye’de hastanelerden randevu alabilmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Sağlık Bakanlığı’nın randevu aralığını beş dakikaya indirme kararı ise tartışmalara yol açtı.

KIRIKHAN’DA OKUL ONARIMI
TEKLİF USÜLÜ İHALE BUGÜN
Kırıkhan Mimar Sinan Ortaokulu Onarım İşi, teklif usulü yapılıyor. İhale, bugün gerçekleşecek. Milli Eğitim’den verilen bilgiye göre, tekliflerin, 22.09.2021 Çarşamba günü saat 15:00’a kadar, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat ve Emlak Bölümü’ne imzalı ve kaşeli kapalı zarf ile elden teslim edilmesi gerekiyor. Tekliflerin değerlendirilmesi, 22.09.2021 Çarşamba günü (bugün) saat 15:00 itibariyle, oluşturulan komisyon marifetiyle, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat Emlak Hizmetleri Şubesi’nde katılımcılara açık bir şekilde yapılacak.

MEHMET SAHİLLİOĞLU
VEFAT ETTİ
İlimiz Defne ilçesi Armutlu Mahallesi sakinlerinden Mehmet Sahillioğlu, vefat etti. Armutlu Mahallesi sakini Mehmet Sahillioğlu’nun cenazesi, dün saat 15.00’te Armutlu Gültepe Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Danıştay kararı
Danıştay, basın özgürlüğünün ihlal edildiği kararını verdiği Basın Kartı Yönetmeliği davasında, İletişim Başkanlığı’nın savunmasını istedi. Yeni yönetmelik yüzünden çok sayıda gazeteci basın kartını kaybetmişti.

Davutoğlu, tanık!
Diyarbakır Barosu ve Elçi ailesinin Avukatları, Tahir Elçi cinayetinin siyasi bir suikast oldu-ğunu söyleyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun adli makamlarca dinlenmesi talebiyle mahkemeye başvurdu.

Karantina yok!
“Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon” rehberine göre, en az iki doz Kovid-19 aşısı yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.

6. Bölgeye yatırım
Yurtiçi ve yurtdışından yükselen talebe karşılık sanayi merkezlerinde yatırım yeri ve maliyetleri konusunda sıkıntı yaşayan sanayici, yönünü Doğu’ya çevirdi. Sanayicilerin 2020’nin başından bu yana sadece 6. Bölge’ye gerçekleştirdiği yatırımların tutarı 3 milyar TL’ye yaklaştı.

Örgütsüz işyerleri
TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, örgütlü işyerlerinin yüzde 90’ında iş kazasının olmadığını, salgın döneminde çarkların işçiler sayesinde döndüğünü, salgında işyerlerinde sendikal düzenin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Aşı yoksa…
ABD’ye seyahat edecek 18 yaş üzerindeki tüm yabancı ülke vatandaşlarına COVID-19 aşısı zorunluluğu getirileceği belirtildi.

Yeni kurallar
Ticaret Bakanlığı, önce fiyat yükseltilip ardından yüksek oranlı indirim yapıldığı izlenimi veren reklamları önlemeyi amaçlıyor.

Kruvaziyer turizmi
Aşılamanın yaygınlaşmasıyla yeniden hareketlenen kruvaziyer turizmi, asıl sıçramayı 2022’de yapacak. Hızlanacak seferlerle gelecek yıl 600’den fazla geminin Türk limanlarına yanaşması beklenirken, sektör, tarihi rekorunu kırmayı hedefliyor.

THY 3. Sırada
Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının (EUROCONTROL), 13-19 Eylül’deki hava trafiği verilerine göre, Avrupa’da 169 bin 471 uçuş icra edildi. THY, günlük 1221 uçuşla 2. sırada yer alırken, Easyjet 1071 seferle 3. sırayı aldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ