Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.06.2017
  • 1.698 kez okundu

OHAL İtiraz Başvuruları haftaya başlıyor
İtirazlar, Valilik kanalıyla ya da direk ilgili kurumla yapılabilecek.
Hükümetin geçtiğimiz günlerde kuruluşunu açıkladığı OHAL Komisyonu, önümüzdeki haftadan itibaren yapılacak başvuruları incelemeye başlayacak. İtirazları değerlendirecek olan OHAL Komisyonu’nda şu isimler bulunuyor:
Selahattin Menteş: Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
Mehmet Karagöz: Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı
Esat Işık: Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanı
Murat Aytaç: Danıştay Tetkik Hakimi Murat Ay
Hasan Işıldak: Mülkiye Başmüfettişi
Salih Tanrıkulu: MEB Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal ve Devlet Denetleme Kurulu Üyesi
Komisyon’a 110 bin dolayında başvuru gelmesi bekleniyor. Bunların 105 bini, şu ana kadar OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla kamudan ihraç edilen asker, polis ve diğer kurumlarda görevli memurların itirazlarıyla ilgili olacak. Bu arada, bir miktar başvurunun da kapatılan dernek, vakıf, şirket gibi tüzel kişiliklere yönelik yapılması bekleniyor.
İtirazlarla ilgili başvuruları 2 yıl süreyle değerlendirecek olan Komisyon, incelemelerini dosya üzerinden yapacak ve başvurunun reddine veya kabulüne karar verebilecek. Komisyon’un kararlarına karşı, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından belirlenecek Ankara İdare Mahkemelerinde iptal davası açılabilecek.

“Sivas Katliamında Kalan Yaralar” konulu Panel
5 TEMMUZ’DA SAMANDAĞ’DA
Samandağ Cem Evi, Sivas Katliamı anmasını, 5 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00’da CHP Milletvekili Zeynep Altıok ve Aktivist Vedat Kara’nın katılımıyla ” Sivas Katliamından Kalan Yaralar ve Aleviler” konulu Panel ve Dinleti etkinliğiyle belediye binasında bulunan toplantı salonda gerçekleştirecek.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e teşekkür eden Samandağ Cemevi Başkanı Tevfik Fatmaoğulları, bu yıl da Samandağ Belediyesi ile işbirliği yaparak Sivas Katliamı’nı anlamlı bir etkinlikle anmaya hazırlandıklarını bildirdi. “Sivas Katliamından Kalan Yaralar ve Aleviler” konulu Panel ve Dinleti etkinliği, Sivas Katliamı’nda hayatını yitiren Şair, Yazar, Felsefeci Metin Altıok’un kızı CHP Milletvekili Zeynep Altıok ve Aktivist Vedat Kara’nın katılımıyla düzenlenecek. Etkinlikler içerisinde, Cem Evi Derneği üyesi olan Sanatçı Nihat Yatkın’ın dinletisi de bulunuyor.

HATAY FETÖ’DE BAYRAM ÖNCESİ:
11 TUTUKLAMA
Hatay’da halen FETÖ’den 2 gözaltı var
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sürdürülen Fetullahçı Terör Örgütü ile Paralel Devlet Yapılanması soruşturmalarında, geride kalan bayram öncesi ilimizde gözaltındaki 19 şüpheliden 17’si adliyeye çıkartıldı, 11 kişi tutuklandı.
Geçtiğimiz hafta içinde tutuklanan FETÖ şüphelilerinin mesleki dağılımları ise; 2 il dışı Jandarma,1 Sahil Güvenlik personeli,1 Öğretmen ile 8 sivil şeklinde. Bu arada, geçtiğimiz hafta içerisinde adli kontrole tabi tutularak tutuksuz yargılanacak olanların 1 il dış TSK personeli, 2 jandarma ile 9 sivil vatandaş oldukları kaydedildi. Resmi yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre, Hatay’da halen, biri adiye personeli ve diğeri sivil olmak üzere 2 FETÖ şüphelisi bulunuyor.
Gazetemizin dün sabah 09.00 itibariyle resmi makamlardan edindiği ilimiz FETÖ ve PDY soruşturmalarında son bilgiler şöyle:
Açığa Alınan : 462 Memur
İdari Soruşturulan : 472 Memur
Meslekten İhraç : 1648 Memur
Halen Gözaltı : 2 Kişi
Halen Tutuklu : 1149 Kişi
Adli Kontr. Serbest : 1032 Kişi
Tutuksuz Yargılama : 990 Kişi
İl Dışı Sevk : 145 Kişi
Halen Firari : 220 Kişi
Adli Soruşturulan : 3548 Kişi

Hatay’da 7 ASM’ye Doktor Ataması
6 TEMMUZ’DA
Halk Sağlığı Müdürlüğü, gelecek hafta içinde ilimizde boş bulunan 7 Aile Sağlık Merkezi’ne doktor ataması yapıyor. Doktor atamaları, puan sistemine göre kura ile belirlenecek. Kura çekilişi de 6 Temmuz Cuma günü yapılıyor. Hatay’da gelecek hafta içinde doktor ataması yapılacak olan boş Aile Sağlık Merkezleri şunlar:
Antakya 16 nolu ASM
Belen issume ASM
Erzin 2 nolu ASM
İskenderun 126 nolu ASM
Kırıkhan 2 nolu ASM
Reyhanlı 2 nolu ASM
Reyhanlı 3 nolu ASM

Yayladağı’nda bayram tatili kazası
4 ÖLÜ…
Geride kalan bayram tatilinde, Yayladağı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi hayatını kaybetti.
Kaza, bayramın birinci günü Yayladağı-Eğerci yol ayırımında bir otomobil ile motosiklet çarpışması şeklinde yaşandı. Sürücü Hakan Keser’in kullandığı 31.H.2540 plakalı otomobil ile Abdullah Sevim’in kullandığı motosiklet iki yol kavşağında çarpıştı.
Kazada Abdullah Sevim ile arkasında binen yaşları 45-50 arası aynı aile bireyleri; Gülbahar Sevim, Zühre Sevim ile Mehmet Sevim hayatlarını kaybetti. Kazada hayatlarını yitiren 4 kişi cenazesi, bayramın ikinci günü kaldırıldı ve Yenice Mahallesi aile mezarlığında toprağa verildi.
ANTAKYA, merhum 4 yurttaşımıza Tanrı’dan rahmet, kederli Ailelerine başsağlığı diler.

Anlar’ın acılı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Hatay MKÜ’de, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde Şube Müdürlüğü yapan İsmet Anlar, geride kalan bayramı anne acısıyla geçirdi. İsmet Anlar’ın annesi vefat etti. Merhume Anne Anlar’ın cenazesi, bayramın son günü, Reyhanlı Mustafa Kemal Mahallesi camisinden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

AÖ Sınavları 1-2 Temmuz’da
SINAV YERLERİ BELLİ OLDU
Açık Öğretim Kurumları Sınavları bu hafta sonunda yapılıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında yapılacak olan Açıköğretim Kurumları 2017-3 Dönem Sınavı 1. oturumu 1 Temmuz 2017 Cumartesi saat 09:30’da, 2. oturumu 1 Temmuz 2017 Cumartesi saat 14:00’te, 3. oturumu ise 2 Temmuz 2017 Pazar günü saat 09:30’da gerçekleştirilecek.
İlimiz merkezi Antakya ile Defne ilçelerinde Açık Öğretim sınav yerleri şöyle belirlendi:
Antakya: Yıldız Sel. Mıstıkoğlu KML, İnönü Ortaokulu, Odabaşı M. Kemal İ.O., Ali Sayar Mesleki T.A.L., Erol Bilecik T.E.A.L., Beyhan Gençay Ortaokulu, Antakya Anadolu Lisesi, Habibi Neccar Kız Anadolu İ.H.L., Hatay Açık/Kapalı Cezaevi.
Defne: Nimet Fahri Öksüz M.T.A.L. ile Necmi Asfuroğlu A.L.

AB Destekli Proje Uygulaması Bugün Hatay’da
“ROMAN GÜNÜ” Kutlaması
Antakya’daki Romanlar, ”Dünya Roman Günü” kutlaması yapıyor.
Hatay-Dünya Roman Günü kutlamaları, Avrupa Birliği destekli proje ile yapılıyor.
Antakya’da, Emek Mahallesi Salı Pazarı alanında düzenlenecek olan Dünya Roman Günü etkinlikleri programı şöyle olacak:
10.00 – 12.30 Satranç, Masa Tenisi ve Futbol Turnuvaları
13.00 – 13.30 Açılış Konuşmaları (Hatay Valisi-HBB Başkanı)
13.30 – 15.30 Çocuklar ve Gençler için etkinlikler
15.30 – 18.30 Yetişkinlere etkinlikler
10.00 – 19.00 Çocuklar–Gençler–Yetişkinler için eş zamanlı etkinlikler

LYS Sonuçları 11 Temmuz’da
ÖYSM, geçtiğimiz günlerde yapılan LYS’de sonuçları 11 Temmuz Salı günü açıklıyor. Paylaşılan 2017 ÖSYS tercih kılavuzuna göre, üniversite tercihleri 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Öğrenciler, belirtilen tarih aralığında üniversite bölüm tercihlerini gerçekleştirebilecek. Üniversite tercihlerinde öğrencilerin alacakları kararların oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, iyi araştırmadan karar alınmaması gerektiği konusunda öğrencileri uyarıyor. Özellikle tercih döneminin öncesinde öğrencilerin üniversite ve bölüm tercihleri konusunda bol bol araştırma yapmalarını isteyen uzmanlar, tercih döneminde ise öğrencilerin üniversiteleri ziyaret etmeleri gerektiğini, kampüs ve olanakları yerinde incelemeleri gerektiğini vurguluyor.

Yarın “Emekliler Günü”
Emekliler Haftası ve Emekliler Günü kutlanıyor. Her yıl 28 Haziran ile 4 Temmuz tarihleri arasında “Emekliler Haftası ve 30 Haziran Dünya Emekliler Günü kutlaması yapılıyor. Emekliler, geçmişimizin sahibi ve geleceğimizin mimarları olarak tanımlanıyor.

YAPILANDIRMADA SON 2 GÜN
Maliye Bakanlığı’nın, kamu borçlarının 7020 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılmasına ilişkin başvuru sürecinin tamamlanmasına iki gün kaldı. Borçlular, son olarak, borçlarını yasa doğrultusunda yarın yapılandırabilecekler.

KUR’AN KURSLARINA GEÇİCİ ÖĞRETİCİ
Antakya’da 30 kişi alınacak. Başvurular 3 Temmuz’da sona eriyor. Sınav 5 Temmuz’da.
Hatay İl Müftülüğü, Antakya’daki Kur’an kurslarında görevlendirmek üzere 30 geçici Kur’an Kursu Öğreticisi alımı yapıyor.
Müftülük, aynı çerçevede, Dörtyol ilçesi için de 10 personel alımı yapacak. Müftülük’ten edinilen bilgilere göre, Antakya’da 10’u erkek ve 20’si kadın olmak üzere 30 ve Dörtyol ilçesinde ise 10 erkek geçici Kur’an Kursu Öğreticisi alımı için başvurdular. Başvurular 3 Temmuz Pazartesi gününe kadar yapılabilecek. Başvurucularda aranan temel kriterlerden biri, imam hatip mezunu olması.
Geçici öğreticilik için başvuruları 3 Temmuz’a kadar yapılabilirken, sınav ise 5 Temmuz Çarşamba günü yapılacak. Hatay İl Müftülüğü, gelişmeyle ilgili şu duyuruda bulundu:
“İlimiz, Antakya ve Dörtyol İlçe Müftülüklerine bağlı Cami ve Kur’an kurslarında geçici öğretici ihtiyacını karşılamak üzere mülakat sınavıyla “Geçici Öğretici” alınacaktır.
İlanen duyurulur.”

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ