Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.07.2017
  • 1.737 kez okundu

MKÜ’de 5 Fakülte’de Mezuniyet Töreni
Yarın topluca…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde 5 Fakülte’den mezunlar yarın diploma alıyor. Toplu diploma töreni saat 17.00’de. MKÜ’den konuya ilişkin verilen bilgide, “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi tarafından, 07/07/2017 tarihinde saat 17.00’da Üniversitemiz tören alanında ‘2016-2017 Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni’ yapılacaktır” denildi.

Hatay’da 7 ASM’de doktor ihtiyacı
ATAMALAR BUGÜN
Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, ilimizde boş bulunan 7 Aile Sağlı Merkezi’ne doktor ataması yapıyor. Doktor atamaları, puan sistemine göre ve kura ile belirlenecek. Kura çekilişi bugün yapılıyor. Hatay’da bugün doktor ataması yapılacak olan boş Aile Sağlık Merkezleri şunlar:
Antakya 16 nolu ASM
Belen İssume ASM
Erzin 2 nolu ASM
İskenderun 126 nolu ASM
Kırıkhan 2 nolu ASM
Reyhanlı 2 nolu ASM
Reyhanlı 3 nolu ASM

MKÜ’YE 12.FAKÜLTE MÜHENDİSLİK…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi kuruluyor. Üniversite’nin, Mühendislik Fakültesi kurulması için Yükseköğretim Kurulu’na yapmış olduğu başvuru, Yükseköğretim Kurulu’nun teklifi ve Bakanlar Kurulu’nun onayı sonrası 03.07.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Hatay MKÜ’ye değer katacak olan Mühendislik Fakültesi en kısa zamanda öğrenci alımı yaparak eğitim hayatına başlayacak. Açılacak yeni Fakülte ile beraber Mustafa Kemal Üniversitesi’nde 11 olan Fakülte sayısı 12’ye çıkmış olacak. MKÜ’de, yeni Fakülte ile birlikte sayıları 12’yi bulacak olan fakülteler şunlar:
Tıp Fakültesi
İktisadi İdari Bil.Fak.
Ziraat Fakültesi
Veteriner Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
İletişim Fakültesi
Su Ürünleri Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi

BM’den Suriyelilere 19 tır yardım Cilvegözü’den geçti
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 19 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 19 tır, Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki temel yaşam malzemelerinin, İdlib ve civar köylerine ulaştırılacağı öğrenildi. Öte yandan, bazı Suriyelilerin de Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan ülkelerine dönüş yaptıkları görüldü.

Belen Belediyesi “Şiir Yarışması” katılımı 21 Temmuz’a kadar
ÖDÜLLER, “TAM-YARIM-ÇEYREK ALTIN”
Belen Belediyesi, “Belen” konulu bir Şiir Yarışması düzenledi. Yarışma’ya, 18 yaşını doldurmuş Hatay geneli bütün şairler katılabilirken, Seçici Kurul Üyeleri ve Belen Belediyesi çalışanlarının ise katılamayacakları kaydedildi.
Yarışmacıların, şiirlerini 1’er nüsha olacak şekilde; Kimlik, adres ve kısa özgeçmişlerini içeren bilgileri yazarak ‘EŞREF AZĞIN TÜRKERİ- ÇAY MAH.101 SK. NO:5/A- İSKENDERUN’ adresine elden, taahhütlü veya kargo ile göndermeleri gerektiği duyuruldu. Eserlerin en geç 21 Temmuz 2017 Cuma günü saat 17.00’ye kadar teslim edilmesi gerekiyor.
Seçici Kurul’da yer alan üyeler şunlar:
1-Eşref AZĞIN TÜRKERİ (Şair-Yazar)
2- Serpil KORKMAZ (Gazeteci)
3- Ali Parlak (Eğitimci-Şair-Yazar)
Ödüller, 30 Temmuz 2017 tarihinde Belen’de yapılacak İncir ve Şiir etkinliğinde dağıtılacak olup ödül miktarları şöyle belirlendi:
1. Şiir; Tam Altın +Plaket
2. Şiir; Yarım Altın+Plaket
3. Şiir; Çeyrek Altın+ Plaket
MANSİYON:
Plaket+ Kitap Seti
Plaket+Kitap Seti
Plaket+Kitap Seti

739 Polise görev iadesi
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisakı olduğu şüphesiyle açığa alınan 739 emniyet personeli görevlerine iade edildi.Edinilen bilgiye göre, FETÖ ile bağlantılı olduğu şüphesiyle daha önce açığa alınan değişik rütbelerdeki bazı emniyet personeli hakkındaki incelemeler tamamlandı.
Tüm Türkiye genelindeki İncelemeler sonucu 739 emniyet personelinin FETÖ ile bağlantısı bulunamadı ve görevlerine iade edildi..Söz konusu emniyet mensupları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayının ardından görevlerine iade edilmeye başlandı.

BENZİN-MOTORİNE ZAM!
Dolarda hafta başından bu yana meydana gelen 5 kuruş dolayındaki artışın ardından benzin, gazyağı, kal-yak ve mazotun litre fiyatları 8-13 kuruş artırıldı. 5 Temmuz 2017’den geçerli olmak üzere benzinin litresinde 13 kuruş, gazyağında 12 kuruş, kal-yak’ta 10 kuruş, mazottta ise 8 kuruş fiyat artışı meydana geldi.

Çorba evinden hizmete devam
Antakya Belediyesi Mahfel sosyal tesislerinde bulunan Çorba evi her sabah vatandaşlara ücretsiz çorba ikram etmeye devam ediyor. Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada mübarek Ramazan ayı boyunca her akşam ihtiyaç sahibi vatandaşlara iftar yemeği ikram edilen Çorba Evi’nin, Ramazan ayının bitmesi ile her sabah 07.30 – 12.30 saatleri arasında çorba ikram etmeye kaldığı yerden devam ettiği bildirildi.
Ramazan ayı süresince binlerce vatandaşa yardım eli ulaştırarak, gönüllere taht kuran Antakya Belediyesi’nin, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik hizmetler üretmeyi bundan sonraki süreçte de devam ettireceği belirtildi.

Tanker Tır’a çarptı: 1 yaralı
İskenderun ilçesinde seyir halindeki tankerin tıra arkadan çarpması sonucu aracında sıkışan sürücü, itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Alınan bilgiye göre, İskenderun-Adana otoyolu Karayılan mevkinde İskenderun’dan Adana’ya doğru gitmekte olan 31 P 8540 plakalı Mahmut Şimşek idaresindeki tanker, aynı istikamete giden 31 V 5189 plakalı Üzeyir Yaramaz (48) yönetimindeki tıra arkadan çarptı.
Çarpmanın şiddetiyle tanker sürücüsü Şimşek, araç içerisinde sıkıştı. Kazayı görenlerin haber vermesi üzerine olay yerine Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ile 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Şimşek, sıkıştığı araçtan itfaiye ekiplerince kurtarılarak İskenderun Devlet Hastanesine kaldırıldı.

İçme suyu problemleri çözüme kavuşturuluyor …
Hatsu, Çekmece Mahallesi’nin yanı sıra Güzelyayla, Yeşilyayla ve Gültepe mevkilerinin yıllardır var olan içmesuyu problemlerini çözüme kavuşturacak çalışmada sona gelindiğini duyurdu.
Genel Müdürlük, Saraycık İçmesuyu Deposu’ndan Çekmece Su Deposu’na kadar isale hattı döşeme çalışmalarının tamamlandığını aktararak, yeni ana hat üzerinde bağlantı çalışmaları yapıldığını bildirdi. Zor şartlara rağmen iki depo arasında 630’luk polietilen borularla toplamda 4 bin 300 metre hattın döşendiğini belirten HATSU, Serinyol Terfi Merkezi ve yeni yapılan Saraycık İçmesuyu Terfi Merkezi’nde elektrik panosu ve jeneratör bağlantılarının da tamamlanmasıyla birlikte Çekmece’ye verilen içmesuyu 52 litreden 180 litreye çıkacağının altını çizdi.
Çekmece için döşenen yeni hattın faaliyete geçmesiyle birlikte 300’lük borulardan oluşan eski asbestli hattın devre dışı bırakılacağına dikkat çeken İdare, yapılan çalışma sayesinde vatandaşların daha sağlıklı, temiz ve güçlü içmesuyu kullanacağına dikkat çekti.

Sığınmacıların Türkiye’ye dönüşleri sürüyor …
Ramazan Bayramı’nı kutlamak için Hatay üzerinden ülkelerine giden Suriyeli ailelerin Türkiye’ye girişleri sürüyor. Alınan bilgiye göre, Ramazan Bayramı’nı ülkesinde geçirmek için Türkiye’nin farklı illerinden gelerek Reyhanlı ilçesinden Suriye’ye geçiş yapan ailelerin dönüşleri dün de devam etti. Cilvegözü Sınır Kapısı’na gelen ailelerin Türkiye’ye girişleri, pasaport, ön kayıt belgesi ve geçici koruma kimlik kartı/yabancı tanıtma kartıyla sağlandı. Geçişlerin başladığı önceki günden itibaren Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan yaklaşık bin Suriyelinin Türkiye’ye giriş yaptığı öğrenildi.
Ramazan Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek için 1 Haziran’da başlayan uygulamayla Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan 120 bin 732 Suriyeli çıkış yapmıştı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yeraltı ve yerüstü şehir şebekesi ile trafolara bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Abdullah Karaca Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Yunus Emre Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Karaçay ve Ataköy Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Sofular Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Tavla Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tomruksuyu, Yaylıca, Eriklikuyu, Batıayaz, Büyükoba, Ceylandere, Çamlıyayla, Seldiren ve Yeniköy Mahallelerine 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Tutlubahçe ve Çamaltı Mahallelerine 1:00-3:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Tutlubahçe ve Çamaltı Mahallelerine 8:00-10:00 saatleri arasında 3.Şahıs çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ