Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 13.07.2017
  • 1.495 kez okundu

Teröristler aranıyor
9 Temmuz akşamı saat 21.55 sıralarında Antakya Bölge Trafik alanında yol kontrolü yapan ekiplere silahlı saldırıda bulunan PKK terör örgütü militanlarının aranmasına devam ediliyor. Saldırı olayı öncesi, teröristlerden bir grubun Tahtaköprü ormanlık alanında piknik yapan gençleri bağlamak suretiyle araçlarını gasp ettikleri ve saldırıyı böylelikle gerçekleştirdikleri öğrenildi.
Milletvekili Orhan Karasayar, dün İskenderun’da yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü üyelerince düzenlenen ve 2 polisin şehit olduğu saldırıyla ilgili olarak, “Gençlerin elinden arabayı almış, arabayla orada yolda kontrolde olan polislerimize ateş açıp, dağa kaçmış alçaklar” açıklaması yaptı ve şöyle devam etti:
“Amanos Dağları, çok çetin mağara ve ormanlıktan oluşan zor bir bölge. PKK terör örgütü üyeleri de bu bölgede saklanmakta. Zor coğrafi şartlara rağmen, güvenlik güçleri özellikle son yıllarda çok ciddi bir mücadele ortaya koydu. Ufak bir belirti olduğunda dahi insansız hava araçlarımız geliyor, oraları darmaduman ediyor, bombalıyor. Orada jandarmamız, özel harekatımız, güvenlik güçlerimiz son derece titiz ve çok güçlü çalışmalar yapıyor.
Bunları yakalamak kolay değil. Tabi bölgenin coğrafi zorluğu elde olmayan, istenmeyen olaylara da sebebiyet veriyor. Güvenlik güçlerimiz, güvenlik noktasında yapılması gereken ne varsa sonuna kadar yapıyor.”

Hatay’da DEAŞ’lı 22 kişi yakalandı
Hatay Terörle Mücadele Polisi, DEAŞ terör örgütü ile bağlantıları olduğu öğrenilen 22 kişiyi dün ilimizde ayrı ayrı ilçelerdeki operasyonlar sonrasında yakaladı. Haklarında yakalama kararı bulunan 8 kişinin de arandığı bildirildi.
Dün ilimizde gerçekleşen operasyonların ardından, DEAŞ ve HTŞ (Heyet Tahrir Şam-El Nusra) üyesi oldukları iddia edilen Kırıkhan, Erzin, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde 1’er, Antakya’da 4, Reyhanlı’da 21 adrese düzenlenen operasyonlar sonrasında yakalama kararı bulunan 30 kişiden 22’si yakalandı ve gözaltına alındı.
DEAŞ üyesi oldukları gerekçesiyle 22 kişi hakkındaki sorgu sürerken, 8 kişi ise aranıyor.

AMANOSLAR’DA YANGIN
Antakya-Serinyol üzerindeki Tahtaköprü ile Belen-Çerçikaya ormanlık alanlarda dün yangınlar çıktı. Yangınlarda, 25 hektarlık orman alanı zarar gördü.
Yangınlar, Antakya’dan gönderilen söndürme ekipleri müdahalesi ile akşam saatlerinde sona erdirildi.

GÜZELMANSUR’DAN TEŞEKKÜR
CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, geride kalan “Adalet” yürüyüşüne katılan ve destek veren partililere teşekkür etti. CHP İl Başkanı Güzelmansur’un teşekkür mesajı şöyle:
“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız ve Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, bu ülkede Adalet’e susayan ve Adalet’e ihtiyaç duyan herkes için 15 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da başlatılan ve 9 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da bitirilen, son yılların en büyük yürüyüşü olarak kabul edilen Adalet Yürüyüşü’ne, ilk günden son güne kadar, gerek şehrimizde gerekse liderimizin yol güzergahında ve nihai olarak, kimimiz özel imkanları ile kimilerimiz de Parti teşkilatımızın öncülük ettiği seferlerle Maltepe miting alanına katılan kadın-erkek, genç-yaşlı, Partili-Partisiz herkese çok teşekkür ediyorum.
İnşallah tüm Türkiye’nin bugün ihtiyaç duyduğu Adalet için hepimizin heyecan ve azmi ile başlayan bu kutlu yürüyüşlerin devam edeceğini belirtirken, sizlerin de aynı inançla ve aynı fedakarlıklarla desteğinizi kesintisiz bir şekilde devam ettireceğinize inancım sonsuzdur.”

TEOG TERCİHLERİ YARIN BAŞLIYOR
TEOG sonrası 3 nakil şansı var
TEOG’da okul tercihleri yarın başlıyor. Tercihler, 14-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında saat 17:00’a kadar alınacak. Öğrencilere 25 okul tercih hakkı verilecek. Yerleştirme sonuçları 11 Ağustos 2017 Cuma günü http://www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Yerleştirme işlemlerinin sonuçlanması sonrasında 3 defa nakil başvurusu yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakil başvurularında en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek.
1. Nakil tercih başvuruları 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınacak, sonuçlar 21 Ağustos’ta açıklanacak.
2. Nakil tercih başvuruları 21-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınacak, sonuçlar 28 Ağustos’ta açıklanacak.
3. Nakil tercih başvuruları 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihleri arasında alınacak, sonuçlar 8 Eylül ‘de açıklanacak.
Tercih başvurusunda bulunmayan ve hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.

Edebiyatçılar Derneği “Kültür-Sanat-Edebiyat” etkinliği yarın
HTO’da MÜZİK, ŞİİR, EDEBİYAT…
Nebih Nafile’nin temsilcisi olduğu Edebiyatçılar Derneği, yarın Tabip Odası’nda kültürel bir etkinliğe imza atıyor.
Yarın Tabip Odası’nda saat 17.00’de başlayacağı duyurulan etkinliğe katılacak edebiyatçı ve şairler şunlar: Ahmet Özsoy, Nebih Nafille, Alev Mersin, Neslihan Kanuncu Seçkin, Bedran Cebiroğlu, Nurettin Bellur, Duran Yaşar, Nuri Taner, Emine Başkaya, Sedat DoğanHalil, İbrahim Turunç, Seval Beyazgül, Mahmut Çetin Zorba, Sevim Yunus Habip, Metin Yılmaz, Süheyla Turunç, Musa Göçer, Türkan Abacı, Mustafa Erdog, Zeynep–Naim Gülbol.
Yarınki etkinliğin müzik grubunda ‘Onur Ezer-Yağmur Nafile, Merih Nafile-Yakup Aksuyer’ alırken, yönetmenliği de Emine Başkaya-Nebih Nafile üstlendi. Yarınki etkinliğin dileyen herkese ücretsiz açık olduğu duyuruldu.

TSK’dan ihraçlar
Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre; Türk Silahlı Kuvvetlerinden, FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında 150’si general, amiral ve
4 bin 287’si subay olmak üzere 7 bin 655 personel ihraç edildi, 786 kişi hakkında geçici görevden uzaklaştırma kararı alındı.

Yaz’a yeni kredi!
VakıfBank, müşterilerinin yaz aylarındaki nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kampanyası başlattı. VakıfBank’ta kamu çalışanları yüzde 1.14’ten başlayan, emekliler ve özel sektör çalışanları ise yüzde 1.16’dan başlayan faiz oranlarıyla 1.000 TL ile 90.000 TL arasında “Yaz Kredisi’ kullanabiliyor.

Yeni radar uygulaması
Trafikte radar olan bölgeleri öğrenen ve birbirini uyaran sürücüler için şimdi yeni bir sistem gündeme geldi. Bu sayede, araçların, otoyollardaki gişelere giriş ve çıkış süreleri hesaplanarak hızları tespit edilecek ve limiti aşan sürücülere cezai işlem uygulanacak.

Esnaf sayısı arttı
Haziran ayı itibariyle esnaf ve sanatkâr sayısında artış olduğunu bildiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘2016’nın Haziran ayı sonu itibariyle 1 milyon 658 bin 918 olan esnaf ve sanatkâr sayısı bu yıl Haziran sonu itibariyle 28 bin 521 artarak 1 milyon 687 bin 439 olmuştur. Toplam iş yeri sayısında ise 29 bin 898 artış olmuştur’ dedi.

Öğretmenlerde Özür Tayinleri
BAŞVURU: 8-14 AĞUSTOS’TA
Atamalar 29 Ağustos’ta
Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlerin özür tayin başvurularının Ağustos’ta alınacağını duyurdu.
Öğretmenlerin yaz dönemi mazerete bağlı yer değiştirme başvuruları 8-14 Ağustos tarihleri arasında alınırken, atamalar ise 29 Ağustos’ta yapılacak. Atamaları yapılan Öğretmenler eğitim yılı öncesinde yeni görevine başlamış olacak.

Üniversite mezunu 2200 Polis alınacak
2000’i erkek ve 200’ü kadın olmak üzere, toplam 2.200 ilk derece Amirlik Eğitimi (Komiser Yardımcısı adayı) öğrenci alımı yapılıyor. Başvuracak adayların lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmaları gerekiyor.
Ön Başvurular, 17 Temmuz – 2 Ağustos 2017 tarihleri arasında Polis Akademisi Başkanlığı’nın www.pa.edu.tr internet adresinden online olarak alınacak. Alıma ilişkin diğer gerekli hususlar ve adaylarda aranacak şartlar Polis Akademisi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden www.pa.edu.tr ilan edilecek.

LYS Sonuçları açıklandı
Tercihler 18-26 Temmuz’da
10-11 ve 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde yapılan 2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (2017-LYS) sonuçları Salı günü gece geç saatlerde açıklandı. Sınav sonuç belgesi basılmayacağı ve adaylara gönderilmeyeceği için, adayların, sınav sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ya da ÖSYM Mobil cihazlarından T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekleri duyuruldu.
LYS puanlarının açıklanmasının ardından, üniversite tercihleri ise 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak. Ağustos ayında tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmalarını sürdürürken kesinti uygulanıyor.
İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Gümüşgöze ve Çardaklı Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık, ışıklı, Tatarlı, Kale ve Tülek Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Tavla Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Karaçay ve Ataköy Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tomruksuyu, Yaylıca, Eriklikuyu, Batıayaz, Büyükoba, Ceylandere, Çamlıyayla, Çubuklu, Seldiren, Yeniköy ve Avcılar Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent, Saraycık ve Ekinci Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Sofular Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesi Kartal, İnönü, Zambak, Çayır, Reyhan, Türbe ve Cumhuriyet Sokaklara 11:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Gültepe Mahallesine 9:00-10:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimize sürdürülebilir enerji için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmalarını sürdürürken kesinti de uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent, Ekinci, Akasya ve Saraycık Mahallelerine 9:00-11:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Sofular Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Alazi Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Karaçay ve Ataköy Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Avsuyu, Narlıca, Açıkdere, Akcurun, Alaattin, Apaydın, Bitiren, Bohşin, Demirköprü, Gökçegöz, Madenboyu, Melekli, Saçaklı Suvatlı, Tanışma, Üzümdalı ve Yeşilova Mahallelerine 10:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 10:00-12:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Tayfur Sökmen, Konuk, Cumhuriyet, Varışlı, Kurtuluş, Terzihöyük, Suluköy, Karacanlık, Kuletepe ve Kumtepe Mahallelerine 10:00-12:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Hacıahmetli Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Uğur Mumcu Caddesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Yunus Emre Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol, Tahtaköprü ve Uzunalıç Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kuşalanı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ