Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 17.07.2017
  • 1.319 kez okundu

OHAL itiraz başvuruları bugün başlıyor
Valilik, olası yığılmaları dikkate alıp, TC son rakamına göre alım takvimi belirledi…
Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’na yapılacak başvurular bugün başlıyor. Bu kapsamda Komisyon’a doğrudan başvuru yapılamayaca-ğından, Hatay Valiliği, “İL OHAL” birimi oluşturdu. Hatay Valiilği’nden yapılan açıklamada, başvuruların, https://ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr/ adresinde yer alan elektronik ortamda hazırlanan başvuru formu doldurulmak suretiyle, bugün başlayıp 14 Eylül 2017 Perşembe günü mesai bitiminde sona ereceği kaydedildi. Başvurular, Valilik zemin katta oluşturulan “İL OHAL” birimine yapılırken, olası yığılmalara karşı rahat ve huzurlu bir ortamda kabul işlemlerini gerçekleştirebilmek amacıyla, başvuran kişilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesi ya da kurum ve kuruluşların (Dernek, Vakıf, Okul, Yurt, Diğer Eğitim Kurumları, Dergi, Gazete, Televizyon ve Şirket vb.) kütük, MERSİS, vergi ve sicil numaraları, okul kodlarının son hanesine göre başvuru takvimi şöyle oluşturuldu:
“0” ve “1” ile biten 17-18-19-20-21/07/2017 günlerinde,
“2” ve “3” ile biten 24-25-26-27-28/07/2017 günlerinde,
“4” ve “5” ile biten 31/07 – 01-02-03-04/08/2017 günlerinde,
“6” ve “7” ile biten 07-08-09-10-11/08/2017 günlerinde,
“8” ve “9” ile biten 14-15-16-17-18/08/2017
günlerinde başvuru yapabilecekler.

MKÜ-BESYO’YA 170 KİŞİ ALINACAK
Başvurular 14-18 Ağustos’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na yeni öğretim yılı için sınavla toplam 170 öğrenci alınıyor. MKÜ-BESYO’da öğrenci alımı başvuruları 14-18 Ağustos tarihlerinde yapılıyor. Özel yetenek sınavının 23-26 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirileceği ve sonuçların da 30 Ağustos’ta açıklanacağı, kazananların da 14-21 Eylül tarihlerinde kesin kayıt yaptırmaları gerektiği duyuruldu.
MKÜ-BESYO’da alımı öngörülen 170 kontenjanını dağılımı şöyle:
Beden Eğ.Öğrt: 20 Kız, 40 Erkek
Antrenörlük: 15 Kiz, 25 Erkek
Spor Yönetimi: 15 Kız, 25 Erkek
Rekreasyon: 10 Kız, 20 Erkek

CHP’de Kongre öncesi
ÜYE LİSTELERİ ASKIDA
CHP Genel Merkezi’nin belirlediği kongre süreci öncesi delege seçimleri için üye listeleri askıya çıktı. İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, üye listelerinin parti binasında bugün akşama kadar asılı duracağını bildirdi.
CHP’den yapan açıklama şöyle:
“36. Olağan Kurultay’a İlişkin Muhtarlık Bölge Delege seçimlerine esas olacak üye listeleri Bugün 18:00’e kadar parti ilçe binalarında askıya alınmıştır. Tüm partililerimize saygıyla duyurulur.”

BŞB Meclisi bugün toplanıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz dönemi 2. toplantısı bugün yapılıyor. Meclis’in, ağırlıklı olarak komisyonlardan gelen raporların ele alınacağı toplantısı saat 10.00’da başlıyor.

Vakıf işyeri, ev, arsa kira ihaleleri…
20 TEMMUZ’DA
Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, mülkiyetindeki, ilimiz merkezi ile bazı ilçelerde bulunan arsa, tarla, ev ile işyerlerini kiralıyor. Kiralama İhalesi 20 Temmuz günü yapılacak.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kiralayacağı gayrimenkuller; Ev, işyeri, dükkanlar, zeytinlik, tarla olmak üzere 26 adetten oluşuyor. Gayrimenkuller ise Antakya ağırlıklı olup; İskenderun, Belen ile Yayladağı ilçelerine bulunuyor. İhale, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde yapılacak.

TEOG’da TERCİH DÖNEMİ
30 Haziran 2017 Cuma günü ‘Yerleştirmeye Esas Puanların’ (YEP) açıklanmasının ardından, adaylar, 14 Temmuz’dan itibaren tercihlerini belirlemeye başladı. Öğrencilerin henüz rehber öğretmenleriyle görüşme halinde olduğu, büyük bölümün henüz tercih yapmadığı belirtiliyor. Okul tercihleri 24 Temmuz saat 17:00’a kadar alınacak. Öğrencilere 25 okul tercih hakkı verilecek. Yerleştirme sonuçları 11 Ağustos Cuma günü ilan edilecek. Yerleştirme işlemlerinin sonuçlanması sonrasında 3 defa nakil başvurusu yapılabilecek.
Süreç şöyle işliyor:
1. Nakil tercih başvuruları
14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınacak, sonuçlar
21 Ağustos’ta.
2. Nakil tercih başvuruları
21-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınacak, sonuçlar
28 Ağustos’ta.
3. Nakil tercih başvuruları
28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihleri arasında alınacak, sonuçlar 8 Eylül’de.

1 KHK daha
Olağanüstü hal kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar ve göreve iade edilenlere ilişkin listelerin de bulunduğu 692 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Amerika’daki Türklerden İmza Kampanyası
ABD’de yaşayan Türklerin, 15 Temmuz darbe girişiminin 1’inci yılında, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi için Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinde imza kampanyası başlattığı bildirildi.

Sektör zorda
Kanatlı sektöründeki sıkıntılara işaret eden, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “1-1,5 milyon lira yatırımla 24 bin başlık kümes kurmuş bir et tavuğu üreticisinin aylık kazancı da 3 bin lirayı geçmiyor.
Yumurta üreticisi ise 23 kuruşa mal ettiği yumurtayı 16 kuruşa satıyor” dedi.

Uzmanından Vişne tavsiyesi
Vişnenin çok güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu belirten Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, vişnenin taze tüketildiğinde birçok rahatsızlığa iyi geldiğini, vücudu rahatlattığını söyledi.

Esnafın tercihi Gıda Sektörü oldu
En çok tercih edilen mesleklere değinen, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bu yıl Haziran ayına kadarki altı aylık süreçte en çok tercih edilen ilk üç meslek dalında, başı 13 bin 184 iş yeri ile büfeler, bakkallar ve marketler çekti. Onu, 10 bin 401 tescil sayısı ile lokantacılık, yemek ve içecek sunumu faaliyetleri takip etti. ,
En fazla tercih edilen üçüncü meslek ise 6 bin 522 tescil sayısı ile kahvehane, kıraathane ve çay ocağı işletmeleri oldu’ diye konuştu.

Kırıkhan’a Şehitler Anıtı …
15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında, Kırıkhan’da, Ömer Halisdemir ve Kırıkhanlı Şehit Gülşah Güler’in heykelinin bulunduğu 15 Temmuz Şehitler Anıtı açılışı yapıldı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende konuşan Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, üzerimizde durulan bu toprakların kan ve gözyaşıyla vatan olduğunu söyledi. Yavuz, “Bu milletin yeniden dirilişini hazmedemediler. Bu ülkeyi bölmeye çalıştılar, milletin evlatları tankların üzerine canı pahasına yatarak savaş uçaklarına meydan okudular” dedi. Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran da Türk milleti kadar devlet kuran bir ulusun olmadığını belirterek, Türk Milletinin ulus ve millet olarak kendi iradesiyle hainlere karşı sokaklara döküldüğünü aktardı. Kırıkhan’da bulunan anıt açılışının kendisini çok mutlu ettiğini belirten Erkayıran, “Zor bir coğrafyanın bedelini ödedik ve ödeyeceğiz, bizlerin şehitlerimizin maneviyatına sahip çıkmak en büyük görevidir” dedi.

Halisdemir adı parkta yaşatılacak
Dörtyol ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında şehit düşen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in adı verilen park açıldı. Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak, Numune Evler Mahallesi’ndeki parkın açılışında yaptığı konuşmada, darbe girişiminde hainlere, ülkeyi içeriden ve dışarıdan bölmek isteyenlere “dur” denildiğini söyledi.
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy da “Halisdemirler bitmez, bu nedenle bu Türkmen şehrimizdeki bu parkımıza o kahramanın adını vermekten gururluyuz” dedi.
Açılışın ardında protokol üyeleri parkı gezerek incelemelerde bulundu.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ