Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.07.2017
  • 1.358 kez okundu

Anavatana Katılışın 78.Yıldönümü
Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. Yıldönümü’nü yarın törenlerle kutluyoruz.
Yarınki ilk tören saat 10.00’da Cumhuriyet alanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başlayacak. Bunu, saat 10.30’daki şehitlik ziyareti izleyecek. Öğleden sonra da spor kompleksinde Aba Güreşleri, akşam saat 20.00’de ise Atatürk Caddesi’nde Künefe Şöleni var.
Hatay Büyükşehir Belediye-si’nin de bir süredir devam eden kurtuluş bayramı etkinlikleri bugün ve yarın da devam edecek.

Künefe Şöleni Yarın
78 Metre Künefe
Hatay’ın Anavatan’a katılışı kutlamaları çerçevesinde yarın Künefe Şöleni yapılıyor. Geleneksel Künefe Şöleni yarın Atatürk Caddesi’nde saat 20.00’de yapılıyor. Yarınki şölende 78 metre boyunda künefe imal edilip halka dağıtılacak.

Samandağ denizi yine can aldı
Genç Kadın Boğuldu
Samandağ denizinde ‘RİP’ akıntısına kapılan iki kişiden Sabit Birinci adlı genç kurtarılırken, Hanife Zeybek adlı genç kadın ise o kadar şanslı değildi ve akıntıya kapılması sonucu yaşamını yitirdi. Boğulma olayı dün sabah Samandağ denizi türbe yakınında yaşandı. Hayatını kaybeden genç kadın Hanife Zeybek’in bir düğüne katılmak üzere Bilecik’ten Hatay’a geldiği öğrenildi.

Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu açıklandı
Hatay’dan 10 Kuruluş Var
İstanbul Sanayi Odası, Türkiye’nin 2016 yılı cirolarına göre ‘En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu’nu açıkladı.
Hatay, ilk 500’de 10 şirketle yerini aldı. Buna göre, İSDEMİR, 2016 yılı verilerine göre 6 milyar 496 milyon 505 bin liralık cirosu ile Türkiye’nin en büyük 10.sanayi kuruluşu oldu.
İSO verilerine göre, Türkiye’deki ‘İlk 500 Sanayi Kuruluşu’ içinde kendine yer bulabilen Hataylı Şirketler, sıralamadaki yerleri ile yıllık ciroları şöyle:
10.Sırada: DEMİR ÇELİK- İskenderun-6 Milyar 496 Milyon 505 Bin TL
22.Sırada: TOSÇELİK PROFİL- İskenderun-3 Milyar 593 Milyon 820 Bin TL
58.Sırada: MMK METALURJİ- Dörtyol Liman İşl.-1 Milyar 584 Milyon 171 Bin TL
68.Sırada: KOÇ METALURJİ AŞ-Dörtyol-1 Milyar 322 Milyon 398 Bin TL
107.Sırada: EGEMEN ELEKTRİK ÜR:Erzin-919 Milyon 546 Bin Lira
223.Sırada: İLHAN DEMİR ÇELİK- Dörtyol-529 Milyon 392 Bin Lira
248.Sırada: TOSYALI D.ÇELİK- Dörtyol-477 Milyon 235 Bin TL
435.Sırada: BAŞTUĞ ÇELİK SANAYİ- Dörtyol-274 Milyon 691 Bin Lira
484.Sırada: CORBUS ÇELİK SANAYİ-Dörtyol-248 Milyon 140 Bin Lira
485.Sırada: TUFAN ENDÜSTRİ D.ÇELİK-Dörtyol-248 Milyon 58 Bin Lira

Hatay MEM’den, ataması yapılan öğretmenlere duyuru:
EN GEÇ 9 AĞUSTOS’A KADAR BAŞVURU
Göreve başlama, 5 Eylül sonrası
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimize ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerin en geç 9 Ağustos tarihine kadar başvuruda bulunması gerektiğini duyurdu. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, ilimize ataması yapılan öğretmenlere yönelik duyurusunda şöyle denildi:
“Sözleşmeli öğretmen atamaları 19/07/2017 tarihte sonuçlandırılmıştır. Sözleşmeli Öğretmenliğe atama duyurusu çerçevesinde ataması yapılan öğretmen adayların ‘9 Ağustos 2017’ tarihine kadar atandıkları illere istenen belgelerle birlikte başvuruda bulunmaları gerekmektedir.”
Milli Eğitim yazısında, daha sonra 13 maddeden oluşan belgeler istemi ve doldurulması gerekliliği üzerine duruluyor. Yazının son bölümünde ise, “Belgelerini teslim eden adayların, atandıkları illerin Valiliklerince yapılacak olan güvenlik soruşturmalarının tamamlanmasından sonra, 7201 sayılı Tebligat Kanunu’na göre tebligat yapılarak 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren görevlerine başlayabileceklerdir” denildi.

MKÜ TIP’a Yatay Geçiş
BAŞVURU DÜN BİTTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yapmak isteyen başka üniversitelerin tıp fakültesi öğrencilerinin başvuruları dün sona erdi. Başvuru süreci 10 Temmuz Pazartesi günü başlamıştı. MKÜ Tıp Fakültesi Yönetimi, dün tamamlanan başvuruları 24-27 Temmuz tarihlerinde değerlendirecek ve sonuçları 28 Temmuz Cuma günü açıklayacak. Yatay geçiş hakkı kazananlar, kayıtlarını 31 Temmuz Pazartesi günü yapabilecekler.

Hatay’da İktisat Şurası
15-17 EYLÜL’DE
Türkiye Yazarlar Birliği, Eylül ayı ortalarında ilimizde İktisat Şurası düzenliyor. Edinilen bilgiye göre; Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı- HATİAB YİK Üyesi de olan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’a nezaket ziyaretinde bulunan HATİAB Başkanı İbrahim Güder, sohbette,15-17 Eylül’de Hatay’da yapılacak olan ‘Ahlak ve İktisat Şurası’ ve genel konular üzerine sohbette bulunduklarını bildirdi.

MKÜ’ye Yatay Geçişler
1-15 AĞUSTOS’TA
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi ile Dişhekimliği Fakültesi hariç yatay geçişlerle ilgili süreç Ağustos ayı başında start alıyor. MKÜ Yönetimi, Tıp Fakültesi ile Dişhekimliği Fakültesi dışındaki tüm fakültelerde yatay geçiş başvurularının 1-15 Ağustos tarihlerinde yapılabileceğini duyurdu. Duyuruya göre, değerlendirmeler 5-8 Eylül tarihlerinde yapılacak ve sonuçları da 12 Eylül günü açıklanacak.

Sağlık Bakanlığı, Sözleşmeli 347 Ebe alacak
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu taşra teşkilatı hizmet birimlerinde sözleşmeli olarak istihdam edilmek üzere, ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile lisans düzeyinde Ebe pozisyonunda 347 personel alınacak. Adaylar, tercihlerini, 21-27 Temmuz 2017 tarihleri arasında tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve şifresini girerek yapabilecekler. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu taşra teşkilatı Sözleşmeli Ebe pozisyonuna yerleşen adayların ücretleri merkezi yönetim bütçesinden ödenecek. Tercihlerin geçerli olabilmesi için, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunluğu hatırlatıldı.

Zehra Güngördü’nün acılı günü
Hatay MKÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Zehra Güngördü, büyükanne acısı yaşadı. Güngördü’nün babaannesi vefat etti. Merhumenin cenazesi önceki gün Kırıkhan’da defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

TKDK TANITIM TOPLANTILARI
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü, tanıtım toplantılarına devam ediyor.
Tanıtım toplantıları kapsamında, 6-28 Eylül 2017 tarihlerinde proje kabulü yapılacak sektör ve alt sektörlerle ilgili destekler ilçelerde anlatıldı. İlçe toplantıları sona ererken, sektör temsilcileri ile toplantılar ise devam ediyor.

Hatay’ın kurtuluş günü yarın
ANTAKYA BELEDİYESİ BUGÜN KUTLAMA YAPIYOR
Antakya Belediyesi, yarın kutlanacak olan 23 Temmuz Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. Yıldönümü münasebeti ile bugün saat 19.00’da 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda (DSİ Parkı) kutlama etkinliği düzenliyor.
Antakya Belediyesi, bugünkü kutlama programıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Antakya Belediyesi, Hatay’ımızın Anavatan’a katılışının 78. Yıldönümü münasebeti ile 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda muhteşem bir etkinliğe imza atmaya hazırlanıyor. Bugün akşam saat 19.00’da gerçekleştirilecek program kapsamında Antakya Belediyesi Mehteran Bölüğü dinletisi, yemek ikramı ve çeşitli gösterilerin ardından, ünlü tarihçi-yazar ve program yapımcısı Talha Uğurluel konuşmacı olarak sahne alacak.”
Antakya Belediyesi, yaptığı açıklamada, bu anlamlı etkinliğe tüm Antakyalıları davet etti.

Hatay SMMMO’ya 22 yeni Muhasebeci
STAJYERLİKTEN USTALIĞA
Hatay’da 22 stajyer muhasebeci, mesleğin asli elemanı olmaya hak kazandı.
Hatay Muhasebeciler Odası Başkanı Tahsin Kırık, 2017/2 Staja Giriş Sınavı’nı kazanan yeni stajyerleri Hatay SMMMO Kurulları adına kutladı ve başarılarının devamını diledi.
Sınavı kazanarak stajyerlikten asli muhasebeciliğe geçen mesleğin yeni mensupları şunlar:
Gül Ezgi Hamurcu, Selda Uçar, Aylin Yeşildağ, Selçuk Alp, İsmail Doğan, Enver Sakar, Sabahattin Çiçek, Çağla Korkmaz, Çağrı Çil, Hikmet Cem Subaşı, Uğur Boncukçu, Aydın Semerci, Şafak Büyükkal, Melek Sancar, Kader Toşar, Emel Summakoğlu, Özgür Doğru, Sultan Ayhan, Özkan Çoban, Begüm Aray, Abdullah Karaca, Murat Özkan.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Kırıkhan İlçesi Alsancak, Aydınlı, Çankaya, Gündüz, Yeni, Cumhuriyet, Mimar Sinan, Kurtuluş, Karataş, Bahçelievler, Delibekirli, Çamseki, Fatih, Barbaros, Menderes, Gazi, Alparslan, 408 Evler, Yılanlı, Özyörük, Karadurmuşlu, Reşatlı ve Attutan Mahallelerine 8:00-16:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Küreci ve Aktepe Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi 408 Evler, Barbaros, Kurtuluş, Cumhuriyet, Fatih, Alparslan, Menderes ve Gazi Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler, Akarca ve Kavaklıoluk Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Kurtbağı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesi Şahin Tepesi mevkisi Zirve Kent Sitesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi İstiklal, Kültür ve Yıldırım Beyazıt Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşil Mahallesi 100. Yıl Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Sanayi, Kışlalar, Numune Evler ve Yeşil Mahallelerine 9:00-18:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Fevzi Çakmak Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Sicil Affı için son 5 gün
Bankalarla ilgili müşterilere yönelik kredi sıkıntısı oluşturan sicillerle ilgili af uygulamasından yararlanmak için başvuruda son 5 güne girildi. 27 Temmuz Perşembe günü sicil affı için son gün.
Ülke geneline bankalarla ilgili milyonlarca kişinin sicil sorunu bulunuyor. Bu yüzden de kart alamıyor ya da kredi kullanamıyor.

MKÜ’de Enstitülere lisanslı öğrenci alımı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ndeki Enstitülere lisans bölümü mezunu alımlarıyla ilgili süreç gelecek ay başlıyor.
MKÜ’den edinilen bilgilere göre; Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü’ne lisans bölümü öğrenci alımına yönelik başvurular 14-25 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek. Bu üç enstitüye başvuruların ardından sonuçlar 11 Eylül tarihinde ilan edilecek.

Candide Bursa’ya Gitti
Hatay Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı sporcusu Candide Öztürk Bursa’ya tranfser oldu. Genç basketbolcu, Hatay Büyükşehir’den ayrıldı ve Bursa Büyükşehir Basketbol Takımı’na transfer oldu.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Yayladağı İlçesi Çabala, Kızılçat, Aşağıpulluyazı ve Yukarıpulluyazı Mahallelerine 10:00-15:00 saatleri arası
Yayladağı İlçesi Çabala Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Hüseyinli, Çökek ve Üzengili Mahallelerine 8:30-17:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Huzurlu ve Çanakoluk Mahallelerine 8:30-17:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Saylak Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 200, 217, 208, 212, 189 Muammer Aksoy ve 154 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tomruksuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Anayazı Mahallesi Ak Evler, Yeşiltepe, Yeni ve Atatürk Mahallelerine 9:00-13:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Arpahan Mahallesi Arpahan Sokağa 10:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Güzelyayla, Müftüler Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahallesi Tayfur Sökmen Cadde-sine 13:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Derekuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahal-lesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahal-lesine 15:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 11:00-16:00 saatleri arası
Payas İlçesi Karbeyaz, Yıldırım Beyazıt, Fatih, Cumhuriyet, Kürtül ve Kuzludere Mahallelerine 3:00-8:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kışlalar Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent Mahal-lesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ