Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.08.2017
  • 1.484 kez okundu

Hatay Havalimanı’nda yolcu artışı % 9
7 Ayda 720.000
Hatay Havalimanı’ndan yılın ilk 7 ayında toplam 719.993 yolcu taşındı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi verilerine göre, Hatay Havalimanı’nda geride kalan Temmuz ayında 88.243 yolcu taşınırken, 1 Ocak 31 Temmuz 2017 döneminde, yani son 7 ayda yararlanan yolcu sayısı 719.993 oldu.
DHMİ verilerine göre, 2017 yılı 7 aylık dönemdeki 719.993 yolcu taşıması, 2016 yılındaki 7 aylık 670.843 yolu taşımasına göre % 9’luk artışı işaret ediyor. 2017 yılı 7 aylık yolcu taşımasında 472.715 kişi yurt içi, 158.965 kişi de yurtdışı uçuş gerçekleştirdi.

Altınözü bugün siyasette hareketli
Altınözü ilçesinde, bugün önemli siyasi mesajlar çıkması bekleniyor. Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ve Milletvekili Fevzi Şanverdi’nin katılacağı basınla toplantı bu sabah bu ilçede yapılıyor. Başkan Sarı’nın ev sahipliğindeki organizasyonun kahvaltı ortamında olması ve önemli mesajlar çıkması beklentisi egemen.

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Başladı
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni öğretim yılında ücretli öğretmenlik yapmak isteyen adayların başvuruda bulunabileceklerini duyurdu. Antakya İlçe Milli Eğitim duyurusuna göre, adaylar, kurumun internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

İskenderun’da Cinayet
Baba katili oldu
İskenderun’da, 43 yaşlarındaki bir kişi baba katili oldu. Olay, Muradiye Mahallesi’nde yaşandı. Baba ile oğul arasındaki tartışmanın büyümesi üzerine, 43 yaşındaki oğul Doğan Gezici’nin av tüfeğini ateşleyerek babası Yahya Gezici’nin ölümüne neden olduğu bildirildi. Baba katili oğul, jandarma tarafından yakalanıp adliyeye teslim edildi.

STUTGART FB DESTEĞİ HATAY’A
Almanya’nın Stuttgart şehrindeki Fenerbahçeliler Derneği, Hatay Fenerbahçeliler Derneği şahsında yaptırdığı okula katkı yapıyor. Stuttgart Fenerbahçeliler Derneği Başkanı’nın beraberinde getirdiği yüklü miktardaki elektronik aleti ve malzemeyi, FB’liler Derneği’nin yaptırdığı İşitme Engelliler Okulu’na bugün teslim edeceği öğrenildi.

28 Alkollü Sürücü:
EHLİYETLERİ ALINDI
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 31 Temmuz-6 Ağustos tarihleri arasında yapılan denetim ve kontroller sırasında alkollü araç kullandığı tespit edilen 28 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. Trafik ekipleri, yasal olarak ehliyetlere 6 ay süreyle el koyarken, sürücülere de yüksek miktarda ceza tatbik edildi. Bu arada 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 4 sürücü hakkında da adli işlem yapıldı.

HATAY’DA 56 BİN
SURİYELİ ÖĞRENCİ VAR
Hatay ili genelinde toplam 56.000 Suriyeli çocuğun ilk ve orta öğrenim görmekte olduğu bildirildi. İlimizde ilkokul, ortaokul ile lise düzeyinde öğrenim gören 56.000 öğrenciden 44 bini geçici eğitim merkezlerine devam ederken, 12 bin civarında Suriyeli çocuk ise ülkemiz okullarında öğrenimini sürdürüyor.

Öğretmen çiftlere yer değiştirme hakkı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesindeki bilgiye göre, MEB’e bağlı resmi eğitim kurumlarında kadrolu öğretmen olarak görev ya-panlardan, eşleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu-nun 4/B maddesi kapsamın-da sözleşmeli öğretmen olarak atanan eşlerinin görev yapacakları yerlere aile birliği mazeretine bağlı olarak, yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

Harbiye civarı 8 Mahallede
ORTAK HAVUZ SİSTEMLİ YOLCU TAŞIMACILIĞI
Defne ilçesi Harbiye ve civarındaki 8 mahallede şehir içi yolcu taşımacılığını ortak havuz yöntemine dönüştüren uygulama yeni yılda başlıyor.
Hatay’da, toplu taşımanın nitelikli, sağlıklı ve konforlu şartlarda yapılması ile birlikte, vatandaşların bu konuda kendini güvende ve rahat hissetmesi için öncelikle Defne ilçesi Harbiye bölgesinde faaliyet gösteren (Harbiye, Dursunlu, Gümüşgöze, Değirmenyolu, Sinanlı, Bahçeköy, Döver, Balıklıdere) 8 motorlu taşıt kooperatifi ile hayata geçecek proje 2018 yılı içerisinde kentin genelinde uygulanacak.
Hayata geçmeye hazırlanan proje ile ilgili açıklamalar yapan Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) yetkilileri, şoför esnafının arasındaki rekabetin son bulacağı ortak havuz modeline sahip bu projede mevcut tüm kooperatif üyelerinin koltuk (taşıma) kapasiteleri korunarak, kapasite haklarının saklı kalacağının garanti altına alındığını ifade ediyor. Aynı sayıdaki yolcuyu uygun düzeyde taşıyabilecek araç sayıları ve türlerinin belirlendiğini ve ihtiyaç durumunda ilgili kooperatifler tarafından araç alınacağı ifade eden HBB yetkilileri, uygulama ile ilgili şunları söylüyor:
“Araç sayısının azalmasıyla beraber trafik sıkışıklıkları da minimum seviyeye inecek. Mevcut güzergâhlar düzenlenecek. Gidiş dönüşler Kurtuluş Caddesi’nden yapılarak ana caddelere yönlendirilecek. Aynı zamanda, Hatay Devlet Hastanesi’ne Harbiye bölgesinden ulaşım için yeni güzergâhlar tahsis edilecek. Belirlenen otobüslerde, modern ve insan haklarına saygılı bir yapının temeli atılarak, engelli, 65 yaş üstü ve hareket kısıtlılara uygun, tam alçak tabanlı araçlar sisteme girecek.”
HBB yetkilileri, tüm kararların, vatandaşların mutluluğu ve şoför esnafının mağduriyetinin giderilmesine yönelik olduğunu belirtiyor.

Hatay’da 7 günde:
101 KAZADA 120 YARALI
İlimizde, 15 ilçede son 7 günde toplam 101 trafik kazası meydana geldiği, bu kazalarda ölüm olayı yaşanmazken, 120 kişinin ise yaralandığı belirtildi.
Resmi verilere göre,
31 Temmuz ile 6 Ağustos tarihleri arasında, 72’si yaralamalı ve 29’u madde hasarlı olmak üzere toplam 101 trafik kazası meydana geldi, 120 kişi yaralandı.

2773 Sürücüye Ceza
Trafik ekipleri, yol kontrolleri sırasında kusurlu gördükleri 2773 sürücüye ceza yazdı. Ekipler, son 7 günlük dönemde 15.385 araç kontrol etti. Kusuru tespit edilen 2.773 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı, bu arada 145 motosiklet de trafikten men edildi.

Açık Öğretim’e 2 yeni dal eklendi
TURİZM ve YEREL YÖNETİMLER
Anadolu Üniversitesi, açık öğretime iki yeni dal eklendi. Yeni eklenen dallar, Turizm ve Seyahat Hizmetleri ile Yerel Yönetimler olarak duyuruldu. Açık Öğretim’de halen 22 dal bulunurken, yeni 2 dalla beraber bu sayı 24’e çıktı.

DOĞAKA teknik destekleri KAYS üzerinden
BAŞVURULAR 31 AĞUSTOS’A KADAR
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 2017 yılı teknik destek programı Temmuz-Ağustos dönemi başvurularını Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden almaya devam ediyor.
DOĞAKA açıklamasında, programın amacı ve ayrıntıları şöyle duyuruldu:
“Programın amacı, TR63 bölgesinde yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarının çözümüne yönelik geçici süreli uzman görevlendirilmesi veya danışmanlık hizmeti verilmesi suretiyle bölgesel kalkınmaya katkı sağlanmasıdır.
Ajans, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek, 14 iş gününü ve 15.000 TL’yi aşmayan eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme, danışmanlık sağlama, uluslararası ilişkiler kurma ve lobi faaliyetlerine teknik destek sağlayacaktır.
Teknik destek programı uygun başvuru sahipleri; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kooperatifler ve üst kurulları, küçük sanayi siteleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri yönetimleri ve bu kurumların en az % 50’sine sahip oldukları işletmelerdir.”
DOĞAKA açıklamasının son bölümünde ise, Temmuz-Ağustos dönemi için son başvuru tarihinin 31 Ağustos 2017 saat 17:00 olduğu hatırlatıldı.

Defne Belediyesi’nin “Mahalle Şenlikleri”
BUGÜN BAŞLIYOR
Defne Belediyesi, bugünden başlamak üzere, “Mahallede Çocuk Şenlikleri” müjdesi verdi. Defne Belediye Tiyatrosu bünyesinde, usta tiyatrocu Ali Gezgin koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan Çocuk Şenliği; birbirinden güzel yarışmaların, animasyonların yapılacağı, yüz boyama ve mini disko etkinlikleriyle çocukların hoşça vakit geçirecekleri 11 ayrı mahallede gerçekleşecek bir şenlik olacak.
Defne Belediye Başkanı Op. Dr. İbrahim Yaman, etkinliklerle ilgili olarak, “Gülen yüzümüz olan çocuklarımız için bu yaz güzel projeler hazırladık. Yaz tatillerini olumlu değerlendiklerini ve onları mutlu ettiğimizi düşünüyoruz. Mahalle mahalle gezerek tiyatroyu ayaklarına getirdiğimiz çocuklarımız, yüzme ve futbol kurslarımızla hem öğrenip hem de eğlenmenin keyfine vardılar. Şimdi de bir çocuk şenliği düzenledik. Güzel vakit geçireceklerini düşünüyoruz. 11 Mahallemizde gerçekleştireceğimiz Çocuk Şenliklerimiz ile çocuklarımız doyasıya eğlenecek” dedi.

Belen Kaymakamlığı Erasmus Projesi
KABUL…
2017 Şubat döneminde Erasmus+ Gençlik Değişimleri Projesi kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na Belen Kaymakamlığı olarak sunulan “Culture Brings Us Together” adlı Proje Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi.
Proje Koordinatörü Yeliz Sevim, Proje’nin dans ve müzik üzerine kültürlerarası kaynaşma temalı olduğunu, yaygın eğitim metotları kullanılarak Romanya ve İtalya ortaklığında toplamda 24 kişi ile Belen ilçesinde gerçekleşeceğini belirtti.
Onaylanan Proje ile ilgili olarak konuşan Kaymakam Abdulaziz Aydın ise şunları kaydetti:
“Erasmus+ Gençlik Programları kapsamında Türkiye’den 775 başvuru yapıldığını ve sadece 123’ünün desteklendiğini, bu proje sayesinde Belen ilçesinde yaşayan gençlerin kendi kültürümüzü tanıtmanın yanı sıra değişik kültürleri tanıma fırsatı elde edeceğimizi umuoruz. Ortak değerlerin paylaşılması ve Türkiye’nin tanıtımı açısından Erasmus+ Projeleri önemli rol oynamaktadır.”

TOKİ’den müzayede, Hatay da var…
TOKİ’nin 15 Ağustos’ta düzenleyeceği iş yeri ve konut müzayedesinde konutların fiyatı 79 bin lira, iş yerlerinin fiyatı ise 35 bin liradan başlayacak. Buna göre; Adıyaman, Aksaray, Bolu, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kocaeli, Rize, Sakarya, Sivas, Yozgat ve Zonguldak’taki 142 iş yeri yüzde 25 peşin, 120 ay vade seçeneğiyle alınabilecek.

Yabancılara iş…
İlk sırada Suriyeliler…
Dünyanın dört bir yanından binlerce kişi, Türkiye’de çalışma izni alabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurdu.
Buna göre; ılın ilk altı ayında 46 bin 684 yabancıya çalışma izni verildi. İzin verilenler arasında 8 bin 652 kişiyle ilk sırada yer alan Suriyelileri, Kırgızistan, Ukrayna ve Gürcistan vatandaşları izledi.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu ve Haymaseki Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Halilbey Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gülcihan Mahallesine 1:30-4:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ ve Hancağız Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Anayazı Mahallesi Atatürk Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Oğlakören Mahallesi Atatürk Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Sofular Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Kızlarçayı Mahallesi Yaylanın Kendisi Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

TKKD’ye 200 Memur alınacak
BAŞVURULAR BUGÜN SON
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKKD), 200 memur alımı yapılacağı duyuruldu.
Kurumun internet sitesi üzerinden yapılabilen başvuruların bugün sona ereceği de duyuruldu.
200 Memur kadrosu için sınavın ise yarın yapılacağı ve sonuçların 11 Ağustos Cuma günü açıklanacağı duyuruldu.

TEOG sonuçları açıklandı
Orta öğretimde geçiş sınavlarının sonuçları açıklandı.
TEOG sonuçlarına göre, 771.000 öğrenci istediği yere yerleşebildi. 173.000 öğrenci ise tercih yapmadı ve otomatikman açık öğretime kaydırıldı.
Bu arada nakil işlemlerinin 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılabileceği duyuruldu.

Teknisyen ATAŞ’ın acılı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde teknisyen olarak görev yapan Mustafa Ataş, Anne acısı yaşadı. Teknisyen Mustafa Ataş’ın Annesi vefat etti. Anne Ataş’ın cenazesi Osmaniye ili Bahçe ilçesinde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

CEP’te TRT bandrol oranı arttı
% 6’DAN % 10’A
İthal cep telefonu getirenler, bundan böyle TRT bandrol payını daha yüksek miktarda ödeyecek. Daha önce % 6 olan ithal cep telefonlarındaki bandrol payı oranı % 6’dan % 10’a çıkarıldı.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ