Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.08.2017
  • 1.411 kez okundu

PTT’ye 2500 Personel Alımı
Başvuru 15 Ağustos’ta
PTT, 2500 personeli daha bünyesine katmaya hazırlanıyor. Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü tarafından istihdam edilecek olan personelin alımı için başvurular bu ay içerisinde gerçekleşecek. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, başvuruların 15 Ağustos 2017 tarihinde başlayacağını duyurdu.
Bakan Arslan, “2 bin 500 kişiyi bünyemize kattık. Temmuz ayı içerisinde mülakatları kazananları açıkladık. Şimdi onlar etap etap başlıyorlar. Araştırmaları devam ettikçe de bünyemize tamamen katmış olacağız. Kalan 2 bin 500 ile ilgili de bu ayın 15’i itibariyle başvuruları alacağız” dedi.
PTT personel alım sürecine ilişkin bilgilendirmede de bulunan Arslan, “Puan sıralamasına göre, kişiler KPSS puanlarına göre başvuruyor. Sonra onları sıraya diziyoruz ve bu sıralama çerçevesinde mülakata çağırıyoruz. Mülakatları bu sene içerisinde yapıp böylece PTT bünyesine 2500 kişiyi daha dahil etmiş olacağız, toplam 5 bin kişi olacak” açıklaması yaptı.

Antakya’da Gastroentoroloji Sempozyumu
29-30 Eylül’de
14. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Okulu Sempozyumu ilimizde yapılıyor. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi koordinesinde, Hatay gastroenteroloji camiası ve HEBİPA Derneği’nin düzenleyeceği “14. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Okulu” Sempozyumu, 29-30 Eylül 2017 tarihlerinde Antakya Anemon Otel’de yapılıyor. Etkinlik iki gün sürecek.

Altınözü’nde bir genç boğularak öldü
Altınözü ilçesinde 13 yaşındaki Kenan Yıldız boğulmak suretiyle can verdi. Altınözü-Zikir göletlinde arkadaşları ile serinlemek üzere suya atlayan 13 yaşındaki Kenan Yıldız’ın izine bir daha rastlanmayınca, gelen kurtarma ekipleri gencin cesedini buldu. Ceset üzerinde otopsi yapılacağı öğrenildi.

Sertifikalı İlk Yardım Eğitimi
Kurs Ücreti 320 Tl
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bünyesinde “Sertifikalı İlkyardım Kursu” açılıyor. Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde hizmete giren İlk Yardım Eğitim Birimi, 16 saatlik Sertifikalı İlk yardım eğitimlerine başladı. Kurs sonunda Sağlık Bakanlığı tarafından sınav yapılacağı, kursa katılımın ise 320 TL ücretli olduğu kaydedildi.

Y. Öğretim kredisinde % 5 artış
Ayda 25 Tl Arttı
Devletin, öğrencilere borç şeklinde geri ödenmek üzere verdiği kredi miktarında 25 TL artış oldu. Yükseköğretim gençliği, yeni öğretim yılında, kredileri ‘aylık 25 TL artışla’ 425 TL yerine 450 TL şeklinde alabilecek.
Öğrenci kredisine yapılan zam oranı % 6 civarında gerçekleşti.

Çerkesoğlu’nun acılı günü
Babası Vefat Etti
Antakya ilçesi Ovakent Anaokulu Müdürü Müge Çerkesoğlu, baba acısı yaşadı. Öğretmen Çerkesoğlu’nun babası vefat etti. Cenaze, dün ikindi namazını müteakip mezarlık kompleksinden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Sağlıkta il içi atama başvuruları sona erdi
Sağlık Bakanlığı, kurum içi atamalarla ilgili süreçte başvuruların sona erdiğini duyurdu. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü personeline yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:
“2017 Yılı eylül dönemi isteğe bağlı bakanlık ve bağlı kuruluşlararası yer değiştirme suretiyle atanma kurası
ilan metni ve münhal kadrolar yayımlanmıştır. Başvurular, 1 Ağustos 2017 Salı– 8 Ağustos 2017 Salı (saat 18:00’e kadar) tarihleri arasında Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden alınacaktır.”
Duyuruya göre, başvurular önceki gün tamamlandı.

Özel Okul Başvuruları Bugün Başlıyor
Özel okullarda okuyacak öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı’nın vereceği yardımlarla ilgili başvuru süreci bugün başlıyor. Okul öncesi için 3 bin 60, ilkokul için 3 bin 680, ortaokul için 4 bin 280, lise için 4 bin 280, temel lise için ise 3 bin 680 TL teşvik verileceği duyuruldu. Bugünden başlamak üzere, 6 Eylül tarihine kadar destekten yararlanmak isteyen özel okulların MEBSİS üzerinden başvurularını yapacakları kaydedildi. Duyuruya göre, öğrenciler de 10 Ağustos-6 Eylül arası başvuruda bulunacak. Tercihler 7-14 Eylül’de, yerleştirme sonuçları da 15 Eylül tarihinde ilan edilecek.
Bu arada nakil ve kesin kayıt işlemleri 15-22 Eylül tarihlerinde yapılırken, ek yerleştirme sonuçları 25 Eylül’de ilan edilecek. Ek yerleştirmenin kayıtları da 25-29 Eylül arası yapılabilecek.

Tatil uzayacak mı?
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın arefe öncesine gelmesi nedeniyle, turizmciler,
28-29 Ağustos’un da eklenerek 10 gün tatil olmasını talep ediyor. Konuya ilişkin konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Kurban Bayramı tatiline ilişkin olarak “Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya ve üretmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyuyorum” dedi.

Hatay’da, 21 bin 892…
Türkiye’deki traktör sayısının Haziran ayı itibarıyla 1 milyon 800 bin 610 olduğunu bildiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hatay’daki traktör sayısının ise 21 bin 892 olduğunu söyledi.

Önemli toplantı bugün
2015’ten bu yana 8 ilde (Ankara, Gaziantep, Erzurum, Manisa, Mersin, Şanlıurfa, Ordu ve Bursa) uygulanan ve sonuçları ülke genelinde yaygınlaştırılacak olan ADAPTESK Projesi kapsamında, Basın Toplantısı ve Proje Kapanış Töreni bugün Hotel HiltonSa Ankara’da düzenlenecek. Toplantıya, Hatay dahil, 81 ilin Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlikleri (ESOB) Başkanları katılacak.

Defne’de Ücretli Öğretmenlik
Başvurular 31 Ağustos’a Kadar
Defne ilçesinde Ücretli Öğretmenlik yapmak isteyenler için başvurular önceki gün itibariyle başladı. Başvuru süresi 31 Ağustos şeklinde belirlendi.
Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, konuyla ilgili şu duyuruyu yayınladı:
“İlçemiz okullarında görev yapan okul öncesi, sınıf ve branş öğretmenlerimizden askere giden, ücretsiz izne ayrılan, uzun süreli rapor alan veya çeşitli sebeplerden dolayı ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına derslerin boş geçmemesi için KPSS puan üstünlüğüne göre görevlendirme yapılacaktır. Başvurular, 8-31 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Görev almak isteyenler, linkten başvurularını yapabilirler.”
İlçe Eğitim Müdürlüğü, görevlendirme ile ilgili de şu açıklamayı yaptı:
“Görevlendirmesi yapılacak olan kişiler telefon ile aranacaktır. Aranan kişiler istenen belgeler ile Müdürlüğümüz İnsan Kaynakları Bölümü’ne başvuracaklardır. Başvuru yapıp da aranmayan kişilerin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne evrak getirmesine ve onaylatmasına gerek yoktur.”

MEM’de eş atamaları uygulaması:
Kadrolu, Sözleşmeli Yanına…
Milli Eğitim Bakanlığı, kadrolu öğretmenlerin, istemeleri halinde sözleşmeli çalışan eşinin yanına yer değiştirmeyle gidebileceklerini belirtti.
Öğretmenlerin, 2017 yılı yaz tatili aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme başvuruları ile ilgili duyuru kapsamında, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında kadrolu öğretmen olarak görev yapanlardan, eşleri ‘657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atananlar’, istemeleri halinde sözleşmeli öğretmen olarak atanan eşlerinin görev yapacakları yerlere ‘aile birliği mazeretine bağlı olarak’ yer değiştirme isteğinde bulunabilecekler.
Bu durumda bulunan kadrolu öğretmenler, atamalarının gerçekleştirilmesi halinde, sözleşmeli öğretmen olan eşlerinin göreve başlamalarını müteakip ilişiklerini kesip atandıkları yerlerde göreve başlayabilecekler.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmalarını sürdürürken, kesinti de uyguluyor.
Bugün ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesine 1:30-5:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi Atatürk Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesi Ateşler Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Derekuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpagedik, Hüyük ve Avcılarsuyu Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşilköy Mahellesi Atatürk Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Sincan Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Üçgedik ve Cami Mahallelerine 9:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmalarını sürdürürken, kesinti de uyguluyor. Yarın ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle.
Belen İlçesi Derekuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çerçikaya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesi Ateşler Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesi Siteler Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Akçalı ve Gökmeydan Mahallelerine 1:30-5:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Kömürçukuru ve Benlidere Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Şükrüpaşa Mahallesi Şükrüpaşa 1 Sokağa 10:00-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çatköy Mahallesi Çatköy Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ ve Hancağız Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ