Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.08.2017
  • 1.481 kez okundu

Savaş’tan teröre kınama
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Trabzon’un Maçka ilçesinde gerçekleşen ve Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in şehit düştüğü hain terör saldırısı için kınama mesajı yayımladı.
Milletin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalışan, acımasızca saldırılar düzenleyen hainlerin asla emellerine ulaşamayacağını dile getiren Başkan Savaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Bu saldırılar bizi yıldırmayacak, aksine milletimizin vatana ve bayrağa bağlılığını güçlendirecektir. Terörün her türlüsüyle ülkemizin huzuruna kastedenler, birbirine sıkıca kenetlenmiş ülkemiz insanları sayesinde hedeflerine ulaşamayacaklardır. Zor zamanlarda dayanışma içinde, birlik ve beraberlik içinde olan milletimiz bu süreçte de terörle sonuna kadar mücadele edecektir. Bu hain saldırı sonucunda şehit olan askerimize ve sivil vatandaşımıza Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, silah arkadaşlarına ve milletimize sabır diliyorum.”

Yaman’dan teröre kınama
Defne Belediye Başkanı Op.Dr İbrahim Yaman, Trabzon’un Maçka ilçesinde yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden şehitler için taziye mesajı yayınladı.
Yaman’ın mesajı şöyle:
“Maçka’da gerçekleştirilen hain terör saldırısına kurban giden hemşehrimiz Başçavuş Ferhat Gedik ve henüz 15 yaşında hayatını yitiren Eren Bülbül’e Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz. Masum insanların yaşamlarının ellerinden alındığı terörü lanetle kınıyoruz. Türk halkının ve tüm Türkiye’nin başı sağolsun.”

Prof.Dr. Ortaylı Sunumu Perşembe’ye
Arsuz’da devam eden Füsun Sayek Şöleni etkinlikleri kapsamında 13 Ağustos Pazar günü gerçekleşmesi planlanan İlber Ortaylı söyleşisi, 17 Ağustos Perşembe saat 21.00’e ertelendi. Tertip Komitesi açıklamasında, “Söyleşi, İskender Sayek Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşecektir. Arsuz’da, köy içinde, eski Çardak Restoran karşısı” bilgisine yer verildi.

FETÖ sanığı Doktor tutuklandı
Hatay-Kırıkhan’da FETÖ şüphelisi bir doktor çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Henüz 23 yaşındaki Dr. Sinan Doğan’ın tutuklanarak cezaevine konulduğu öğrenildi.

39 Alkollü sürücünün ehliyeti alındı
Trafik ekipleri, kontroller sırasında alkollü olduklarını belirledikleri 39 sürücünün ehliyetini aldı. Edinilen bilgiye göre, alkollü araç kullandığı tespit edilen 39 araç sürücüsünün sürücü belgesine 6 ay süreyle el konuldu. Bu arada 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 9 sürücü hakkında da adli işlem yapıldı.

HATAY’DA 23 FETÖ ŞÜPHELİSİ GÖZALTINDA
Hatay’da, Cumhuriyet Başsavcılıklarının soruşturmaları kapsamında geçtiğimiz hafta sonunda 23 kişi FETÖ şüphelisi olarak gözaltına alındı. Halen gözaltındaki 23 FETÖ şüphelisinin mesleki dağılımları şöyle: 2 Askeri personel, 1 Polis, 1 Adliye personeli, 16 sivil, 2 Halk Sağlığı persone-li ve 1 Gençlik Spor personeli. Geçtiğimiz hafta içinde ayrıca ilimizde 2 sivil tutukla-nırken, 2 sivil adli kontrol, 1 sivil ise tutuk-suz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Hatay FETÖ’de son bilgiler şöyle:
Açığa alınan : 378 memur
İdari soruşturulan : 381 memur
İhraç Edilen : 1740 memur
Halen Gözaltında : 23 kişi
Halen Tutuklu : 1230 kişi
Adli Kontr. Serbest : 1158 kişi
Tutuksuz Yargılanan : 1029 kişi
İl Dışı Sevk : 151 kişi
Firari : 253 kişi
Adli Soruşturulan : 3844 kişi

Dörtyol’da kaza: 1 ÖLÜ
Dörtyol-Kuzuculu yaylasında Pazar akşamı yaşanan trafik kazasında 1 kişi öldü. Kuzuculu’dan ilçe merkezine doğru seyreden motosikletin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, motosiklet sürücüsü 20 yaşındaki Cemal Kahraman olay yerinde hayatını kaybetti, motosiklette bulunan aynı yaşlardaki Mevlüt Can adlı kişi de yaralandı.

Cilvegözü’de kısıtlamaya devam
Cilvegözü sınır kapısında geçişlerde yaşanan sınırlama devam ediyor. Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi, dün yaptığı açıklamada, “Cilvegözü’nde geçişlerdeki kısıtlamaya şu anda aynı şartlarda devam ediyoruz. Yakından gözlüyoruz. Oradaki duruma göre de tekrardan değerlendireceğiz” dedi.

MKÜ’DE KAYIT DÖNEMİ
MKÜ’yü tercih edip kazanan öğrencilerin kesin kayıt işlemleri dün başladı.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde yeni kazanan öğrencilerle ilgili şahsen başvuru işlemleri dün başladı. Kayıt işlemleri iki farklı şekilde yapılabiliyor. e-Devlet ya da şahsen başvuru… Şahsen kayıtlar 18 Ağustos’a kadar devam ederken, e-kayıt sistemine dahil olmayan, yani şahsen başvurularak kesin kayıt yapılabilecek programlar şunlar:
Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
Hatay Sağlık Yüksekokulu
Acil Yardım ve Afet Yönetimi
Hemşirelik
Antakya MYO
Özel Güvenlik ve Koruma
Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Anestezi
İlk ve Acil Yardım
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
Yaşlı Bakım

Antakya Belediyesi Hizmeti
KEMAN KURSU
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde ücretsiz kurslar kapsamında keman kursu da veriliyor. Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde uzman eğitmenler tarafından verilen keman derslerinde 3 etap kurslarının devam ettiği belirtildi. Açıklama şöyle:
“Her yaştan insana hitap eden keman, öğrenmesi eğlenceli, eğlenceli olduğu kadar emek isteyen, her yere taşınabilir ve her ortamda çalınabilir, insanların gıpta ettiği, popülerliği oldukça yüksek bir müzik aletidir. Her yaştan ve seviyeden öğrencilerle bireysel olarak yapılan keman derslerimizin ilk amacı öğrencinin müzik sevgisini uyandırmak, hayal dünyasında müzik imgesini geliştirmek, ritim duygusunu vermektir. Müziği seven insanı sever, toplumu sever, yaşamı sever, eşsiz bir ruh gücü ve zenginliği kazanır. Enstrüman eğitimi, öğrencinin kişisel gelişiminde çok yönlü ve olumlu etkiler yaratır. Solfej, armoni ve diğer teorik bilgiler tamamlayıcı olarak keman kurslarımızın içeriğinde yer almaktadır. Kurumumuzda gençlerin yanı sıra yetişkinler de keman kurslarımıza katılabilirler.”
Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, Cebrail Mahallesi Cengiz Caddesi üzerinde bulunan Gençlik Merkezi’ni ziyaret edebilecekler veya 0326 227 22 22 numaralı telefondan bilgi alabilecekler.

MKÜ’ye 30 Resim İş Öğretmeni alınacak
BAŞVURULAR DÜN BAŞLADI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü’ne başvurular dün başladı. Resim İş Öğretmenliği için bu yıl 30 öğrenci alınacak. Bilgiler şöyle:
Resim-İş Öğretmenliği : 30
Ön kayıt : 14-18 Ağustos 2017
Yetenek Sınavı : 22-24 Ağustos 2017
Desen Sınavı : 22 Ağustos 2017 (Saat 10:00)
Desen Sınavı Sonuçları İlanı : 23 Ağustos 2017
İmgesel Tasarım Sınavı : 24 Ağustos 2017 (Saat 10:00)
Sınav Sonuçlarının İlanı : 25 Ağustos 2017
KAYITLAR
Kesin Kayıt Tarihi : 5-8 Eylül 2017
Yedek Aday Kesin Kayıtları : 11-13 Eylül 2017

“Kabına sığmayan “KOBİ’ler”
GELİŞTİRME SEMİNERİ ANTAKYA’DA
Osmaniye İŞGEM Projesi (OSİP) kapsamında, “Kabına Sığmayan KOBİ’ler” adlı İş Geliştirme Semineri 17 Ağustos 2017 tarihinde Antakya Savon Otel’de yapılacak. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sözleşme Makamı ‘Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Mali Programları Daire Başkanlığı’ olan ve Osmaniye Valiliği’nin yürütmekte olduğu Osmaniye İŞGEM Projesi – OSİP kapsamında 17 Ağustos Perşembe günü 10:00 – 14:00 saatleri arasında Antakya Savon Otel’de “Kabına Sığmayan KOBİ’ler” İş Geliştirme Semineri yapılacak.
Merkezi Osmaniye olan OSİP Projesi, Hatay ve Kahramanmaraş illerini de kapsamakta. Üç ilde de düzenlenecek olan “Kabına Sığmayan KOBİ’ler” iş geliştirme seminerlerinin ilki 10 Temmuz 2017 tarihinde Osmaniye’de yapılırken, ikinci seminer ise 17 Ağustos Perşembe günü ilimiz Hatay’da, Antakya ilçesi Savon Otel’de yapılıyor.
Seminerlerde, illerdeki potansiyel girişimcilere ulaşılarak, onlara İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) kavramı anlatılacak. Ayrıca, konuk girişimcilerde ilham yaratmak, onları yüreklendirmek, potansiyellerini ortaya çıkarmaları için yol göstermek ve girişimcilik motivasyonlarını güçlendirmek amacıyla, alanlarında tecrübe ve başarı kazanmış konuşmacılar deneyimlerini ve bilgilerini katılımcılarla paylaşacak.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temin için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Ballıöz Mah. TED Kolejine 8:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpagedik, Hüyük ve Avcılarsuyu Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Karayılan Mah. 9:00-16:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mah. Yoncadüzü Sokağa 9:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Antakya Belediyesi Hizmeti
GİTAR KURSU
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gitar Kursu devam ediyor. Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, Cebrail Mahallesi Cengiz Caddesi üzerinde bulunan Gençlik Merkezi’ni ziyaret edebilir veya 0326 227 22 22 numaralı telefondan bilgi alabilir” denildi.

MKÜ’de Kurbanlık Satışlar
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat ile Veteriner Fakülteleri sorumluluğundaki ‘Kurbanlık Yetiştirilmesi Projesi’ kapsamında, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde satışlar başladı. MKÜ Rektörlüğü’nün konuya ilişkin duyurusunda, “Üniversitemiz tarafından yetiştirilen kurbanlık hayvan satışı başlamıştır” denildi.

Antakya Belediyesi’nden:
ODABAŞI’YA PARK
Antakya Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü, Odabaşı Mahallesi 20. Sokak’ta süren park yapım çalışmalarını tamamladı. Açıklamada, çalışmaların tamamlanmasının ardından parkın vatandaşlarının hizmetine sunulduğu belirtildi.

MKÜ Güzel Sanatlar’a;
50 ÖĞRENCİ ALINACAK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim, Heykel ve Grafik Bölümleri özel yetenek sınavları gelecek ay yapılıyor.
2017-2018 Öğretim yılı Güzel Sanatlar Fakültesi Resim, Heykel ve Grafik Bölümlerine YGS ön kayıt özel yetenek sınavı sistemi ile alınacak öğrencilere ait kontenjan, taban
puan, taban puan türü, ön kayıt tarihi, yetenek sınavı tarihleri ve başvuru için gerekli belgeler ile genel
koşulları şöyle sıralanıyor:
Resim Bölümü : 15 kişi
Heykel Bölümü : 10 kişi
Grafik Bölümü : 25 kişi
Ön Kayıt : 5-11 Eylül
Özel Yetenek Sınavları
I. Aşama:
Desen Sınavı : 12 Eylül
Sonuçların İlanı : 13 Eylül
Özel Yetenek Sınavları
II. Aşama:
İmgesel Tasarım Sınavı :14 Eylül 2017 (Saat 10.00)
İmgesel Tasarım Sınavı Sonuçlarının İlanı : 15 Eylül
Kesin Kayıtlar:
Resim, Heykel ve Grafik Bölümleri asil adaylar için kesin kayıt tarihleri,
18-19 Eylül 2017.
Resim, Grafik ve Heykel Bölümleri I. Yedek adaylar için kayıt tarihi, 21 Eylül 2017.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temin için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Anayazı Mahallesi Atatürk Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Alazi Mahallesi Cumhuriyet Caddesi 1 ve Cumhuriyet Caddesi 2 Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arası.
Defne İlçesi Dursunlu Mahallesi 15.(Dursunlu), 37. (Dursunlu), 13.(Dursunlu) ve 19.(Dursunlu) Sokaklara 9:00-12:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesi Turunç, Atatürk ve Doğan Sokaklara 14:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Karaçay Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ ve Hancağız Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Yaylacık Mahallesine 8:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu ve Haymaseki Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Azganlık Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Derekuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Şehit Polis Necati Keskin ve Neşeli Sokaklara 13:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Hacı Bayram Türkoğlu, Lale ve İnci Sokaklara 9:000-13:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çatköy Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yaylıca Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ