Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.08.2017
  • 1.353 kez okundu

OECD Üyesi 35 ülke arasında ‘Eğitim Refahı’ sıralaması yapıldı
Türkiye, son sırada…
OECD’nin ‘İyi Yaşam Endeksi’ girişimi kapsamında hazırladığı ‘Bölgesel Refah Endeksi’nde, 35 ülke; eğitim, iş, gelir, güvenlik, sağlık, çevre, sivil katılım, teknolojiye ulaşım, barınma, topluluk ve hayat tatmin düzeylerine göre 11 alanda değerlendirildi. Türkiye, 35 ülke arasında ‘eğitim refahı’ bakımından sonuncu sırayı aldı.
Endekste en yüksek oranlara sahip ülkelere 10, en düşüklere ise 0’a yakın puan verildi. Türkiye, ortaöğretim ve üstü derecelerden mezun olanların işgücüne katılım oranlarına göre belirlenen eğitim refahı kriterinde 0 puan aldı.
Tam puanları ise Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya elde etti. Bu ülkelerde ortaöğretim ve üstü mezunların işgücüne katılım oranı yüzde 90’ın üzerine çıktı. Zirvedeki üç ülkeyi Estonya, ABD ve Kanada takip etti.
Avrupa’nın gelişmiş ekonomileri Almanya 8.69, İngiltere 7.73 ve Fransa 7.57 puan aldı. Ankara, 10 üzerinden 4.4 puanla en iyi performansı gösterirken, onu 2.4’le İstanbul ve 2.2’yle İzmir ile Güneydoğu Marmara takip etti.
26 bölgede değerlendirilen Türkiye’de
13 bölge 0 puan aldı.
Bu bölgelerde ortaöğretim ve üstü mezunların işgücüne katılım oranı yüzde 35’in altında kaldı.

HASİAD 22 Yaşında
22.Yıl kutlaması Yarın
Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD), kuruluşunun 22.yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor. HASİAD’ın 22.yıl kutlaması 22 Ağustos’ta, yani yarın yapılıyor. Yapılan bilgilendirmeye göre, 22 Ağustos Salı günü, HASİAD evi avlusunda 18.30-21.30 saatleri arasında HASİAD 22. Yıl Resepsiyonu yapılacağı duyuruldu.
Yarınki kutlama kapsamında, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Müzik Dinletisi eşliğinde 22. Yıl Resepsiyonu verileceği, ardından da üyelikte 20. yılını tamamlayan üyelere Plaket takdiminde bulunulacağı duyuruldu.

Sağlıkta isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları sona erdi
KURA 6 EYLÜL’DE
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre 2017 yılı eylül dönemi isteğe bağlı Bakanlık ve bağlı kuruluşlararası yer değiştirme suretiyle atanma kurası 6 Eylül Çarşamba günü noter huzurunda ve bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek.
1 Ağustos Salı günü başlayan başvurular 8 Ağustos Salı gününe kadar Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresinde (www.yhgm.saglik.gov.tr ) yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapıldı. Adaylar, münhal kadrolar göz önünde bulundurularak en fazla on (10) tercih yapılabildi. Bu arada kura çekiminin 6 Eylül’de gerçekleştirileceği duyuruldu.

Antakya’da Eylül’de yeni sinema filmi çekimi
BAŞROL, HALUK PİYES’İN…
Hatay Kültür Sanat Derneği ve Efem Ajans işbirliğiyle Hatay’da ses getirecek bir filme daha imza atılacağı belirtildi. Eylül ayında çekimlere başlanılacak olan ve başrollerinde “Pusat” dizisiyle ünlenen Haluk Piyes’in oyununa yardımcı oyuncu arandığı duyuruldu.
Yardımcı oyuncu rolü isteyenlerin, Valilik binasının ilerisindeki Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı binası karşısındaki Dişhekimi Helga Zınneha muayenehanesinin altındaki Hatay Kültür Sanat Derneği’ne kayıt yaptırmaları gerektiği duyuruldu.

Kimyeci’den eleştiri
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın ‘Hatay Halkı Hakkını İstiyor’ kampanyasının siyasi bir kampanya olduğunu belirterek eleştirilerde bulundu. Kimyeci, 3,5 yıllık dönemde, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Antakyalıların ve Hataylıların hizmet beklentilerine cevap veremediğini savundu.

Önerilen zam memnun etmedi
Memur zamlarıyla ilgili hükümetten müzakere edilebilecek teklif beklediklerini kaydeden Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın, beklenti karşılanmazsa görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlanabileceğini söyledi.

7 Eylül uyarısı
2B ve Hazine’ye ait tarım arazileri için başvuru ve ödeme süresinin 7 Eylül’de bittiğini bildiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bu zamana kadar başvuru yapmayan vatandaşlarımız 7 Eylül’e kadar yaparlarsa hak sahibi olacak, ödemelerini kaçıranlar da ödeme yaparlarsa arazilerini alabilecek. Bu son şans” dedi.

Yapılandırma talebi!
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeniden yapılandırma kanunundan yararlanan birçok esnaf ve sanatkarın 31 Temmuz’da ilgili internet sitesinde yaşanan sorunlar nedeniyle ödeme yapamadığını ve bu nedenle yapılandırmasının bozulduğunu öne sürdü. Palandöken, “Yapılandırması bozulanların ilk taksitini ödeyip yapılandırmalarını devam ettirebilmeleri için bir defaya mahsus hak tanınacak şekilde yasal düzenleme yapılmalı” dedi.

AK Parti Hatay’a ziyaret
AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine başlatılan “AK Parti teşkilatlarındaki değişim” hareketi devam ediyor. Bu kapsamda, Büyükşehir olmayan illerdeki belde teşkilat seçimleri tamamla-nırken, yakın bir zamanda ilçe teşkilatlarında seçim-lerin yapılması bekleniyor. AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Ahmet Koca, bu kapsamda önceki gün AK Parti Hatay İl Teşkilatı’na bir ziyaret gerçekleştirdi.
Gece çalışmasına sınırlama
Kadın çalışanların gece mesaileriyle ilgili yönetme-likte değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre kadın çalışanların gece mesaileri 7,5 saatle sınırlandırıldı.

Demiryolları hattında ilaçlama var, ot toplayıcıları ile çobanlara dikkat:
BUGÜN BAŞLIYOR
Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Niğde, Konya, Karaman il sınırları içindeki demiryolu hat ve istasyonlarda bugünden başlamak üzere, 27 Ağustos Pazar gününe kadar otla mücadele kapsamında ilaçlama yapılacak. İnsan ve hayvan sağlığı açısından tehlike oluşturan ilaçlama nedeniyle, belirtilen demiryolu hat kesimleri ile istasyonların çevresinde vatandaşların dikkatli olmaları gerektiği hatırlatıldı. Demiryolları uyarı açıklamasında, “Mücadelede kullanılan ilaçlar, insan ve hayvan sağlığını etkileyici özellik taşıdığından;Demiryolu güzergâhı ve yakınındaki arazilerde ilaçlama tarihlerinden on gün boyunca vatandaşların ilaçlama yapılan sahaya yaklaşmamaları ve dikkatli olmaları, belirtilen yerlerde hayvanlarını otlatmamaları, ot hasadı yapmamaları önemle duyurulur” denildi ve ilaçlama takvimi şöyle aktarıldı:
21 Ağustos 2017 Adana-Mersin İstasyonları arası
22 Ağustos 2017 Adana, Osmaniye ve Hatay il sınırları içerisindeki Adana-Toprakkale- İskenderun İstasyonları arası,
23 Ağustos 2017 Hatay, Osmaniye ve Gaziantep il sınırları içerisindeki İskenderun-Toprakkale-Fevzipaşa istasyonları arası,
24 Ağustos 2017 Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana il sınırları içerisindeki Fevzipaşa-Türkoğlu-Adana istasyonları arası,
25 Ağustos 2017 Adana, Mersin, Niğde, Konya il sınırları içerisindeki Adana-Yenice-Ulukışla-Ereğli İstasyonları arası,
26 Ağustos 2017 Konya ve Karaman il sınırları içerisindeki Ereğli-Karaman-Konya İstasyonları arası,
27 Ağustos 2017 Konya, Niğde, Mersin, Adana il sınırları içerisindeki Konya-Ulukışla-Yenice-Adana İstasyonları arası.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ