Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.09.2017
  • 1.241 kez okundu

Vali Ata’dan “Gaziler Günü” Mesaj
Vali Erdal Ata, “19 Eylül Gaziler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Ata’nn mesajı özetle şöyle:
”Üzerinde yaşadığımız toprakları aziz milletimize vatan yapmak uğruna en değerli varlığını ortaya koyarak fedakârlığın zirvesine ulaşan ve bu özverinin nişanını bedeninde gururla taşıyan tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyorum. Vatanseverlikleri ve cesaretlerini örnek aldığımız gazilerimize, saygın kişiliklerine yaraşır yaşam koşulları sunmanın devlet ve millet olarak en büyük sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz. Bu düşüncelerle, bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebedi-yete intikal eden gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Savaş’tan “Eğitim-Öğretim Yılı” Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 2017-2018 eğitim- öğretim yılı açılışı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“İnsan hayatında aileden sonra en önemli basamak olan okul; bireyi hayata hazırlayan, gelişme ve çağdaşlaşma çabalarını başarıya ulaştıran, eğitim imkânlarını sistemli bir şekilde sunan ve geleceğe ilişkin hedeflerimize ulaştıracak olan bir eğitim yuvasıdır. Hayatımızın önemli aşamalarından biri olan eğitim-öğretim hayatında göstereceğimiz başarı, birer yetişkin olarak, yaşayacağımız hayatın temeli ve teminatı olacaktır. Çocuklarımızı ve gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirebilirsek, onlara ne kadar çok imkân sunabilirsek, ülkemizin yarınları da o kadar parlak olacaktır. Eğitimin temel hedefi, sağlıklı, çalışkan, üretken, araştıran, soruşturan ve yorumlayan bireyler yetiştirmektir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu özelliklere sahip, vatanımıza, milletimize, en önemlisi kendilerine yararlı bireyler olarak, geleceğe hazırlamak bizlerin vazifesidir. Yarınlarımızın teminatı olan biricik evlatlarımızı milli ve manevi değerlere bağlı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sımsıkı sarılan, laik ve demokratik hukuk devletini savunan, vatanını ve milletini seven, hizmet etmek için birbirleriyle yarışan, iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirmek hepimizin en büyük isteği ve hedefidir. Öğrencilerimiz, yarının bilim insanı, doktoru, mimarı, mühendisi, bireyleri ve gelecekte Dünya’ya yön veren, medeniyetin bir parçası olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta öğrencilerimiz olmak üzere, onlara emek veren değerli öğretmenlerimize başarılar diler, yeni eğitim-öğretim yılının onlara ebeveynlerine ve hepimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”

Yaman’dan “Gaziler Günü “ Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, bir mesajla “19 Eylül Gaziler Günü”nü kutladı. Yaman’ın mesajı şöyle:
“Ülkemizin birlik ve bütünlüğünün devam etmesi için fedakârlık yapan, uzuvlarını kaybeden, çatışma ortamlarında beden ve ruh sağlıkları bozulan gazilerimize toplum olarak minnet duyguları beslemekteyiz. Gazilerimizin yaşamlarının geri kalan kısımlarını onurlu bir şekilde sürdürebilmeleri için kanun yapıcıların bir an önce ciddi tedbirler alması, hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşmalarına olanak sağlaması gerekmektedir.19 Eylül Gaziler gününü saygıyla kutluyor, içlerindeki vatan sevgisi ile canlarını ortaya koyan gazilerimizin hak ettikleri hayat standartlarına kavuşacakları ve fedakârlıklarının karşılığı alabildikleri nice yıllar diliyorum.”

Ahrazoğlu’dan Eğitim Mesajı
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayımladı. Milletvekili Ahrazoğlu’nun mesajı şöyle:
“Yeni eğitim ve öğretimi yılının başında maalesef kafalar karışık, sorunlar ağır, belirsizlik hâkim, tedirginlik fazladır. Artık yaz-boz tahtasına dönen bir eğitim sistemi, canı sıkılanın üzerinde oynamalar yaptığı sınav yapısı herkesi canından bezdirmiş ve endişelere sevk etmiştir. Geleceğimizin teminatı değerli öğrencilerimizin, okullarında aldığı eğitim ve bilgi ışığında ülkemizin, ekonomi, bilim, sanayi, kültür, spor ve sosyal alanda dünyada adından söz ettirerek, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracaklarına olan inancımız tamdır ve bunlar siz öğrenciler, sizleri yetiştiren öğretmen ve anne babalarınız sayesinde olacaktır.”
Bu duygu ve düşüncelerle, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının başta öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı, uğurlu ve başarılı olmasını dilediğini belirten Ahrazoğlu, mesajını, “Geleceğimizin mimarları olan vatan ve millet sevdalısı değerli öğretmenlerimizden beklentimiz, Türk Milletinin milli, manevi, tarihi ve kültürel değerlerini koruyan ve geliştiren, vatanını ve milletini seven dürüst ve çalışkan bireyler yetiştirmeleridir” şeklinde sonlandırdı.

HATAY VALİLİĞİ KARARI
Tarım arazisinde ekim yasağı
Hatay Valiliği,1. ve 2. derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerinde sınırın 200 metre ilerisine kadar pamuk ve patates ve benzeri kısa boylu ürünlerin haricinde, mısır ve ayçiçeği gibi sınır emniyetini zafiyete uğratan bitkilerin ekiminin yapılmasını yasakladı. Valilik açıklaması ile bu gibi durumlarda ekime izin verilmeyeceği kaydedildi.
Valilik açıklaması şöyle:
“KHK’de verilen yetkiye istinaden, 1. ve 2. derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerine ekimi yasaklanan mısır ve ayçiçeği gibi tarım ürünlerinin yanında sınır emniyetini zafiyete uğratan zeytin, incir, ceviz gibi tarım ürünü veren ağaçlarında ekimi yasaklanmıştır.
Sınır ilçe Kaymakamlıkları tarafından, ekimi yasaklanan tarım ürünlerinin 1. ve 2. derece askeri yasak bölge içerisinde bulunan tüm arazi sahiplerine tebliğ edilecektir.
Alınan kararlara uygun olmayan ekimler Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerden sağlanan araçlarla sökülecektir. 1. ve 2. derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde, yukarıda anılan kanun hükümleri ile Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yönetmeliği hükümlerinin titizlikle uygulanması sağlanacaktır.”

7 Günde 164 Motosiklet
TRAFİKTEN MEN
Trafik ekipleri, kontrolleri sırasında seyirleri sakıncalı gördükleri motosikletleri devre dışı bırakıyor. İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 11-17 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde164 motosikleti trafiğe aykırı seyri dolaysıyıla men etti.

7 Günde 127 Kaza
ÖLÜ YOK, 146 YARALI…
Hatay’da son 7 günlük sürede toplam 127 Trafik kazası yaşandı. Resmi bilgilere göre, 92’si yaralamalı ve 35’i maddi hasarlı olmak üzere toplam 127 kazada 146 vatandaş yaralandı. Kazalarda ölüm olmadı.

ŞAHİYE SAY KAZA GEÇİRDİ
Samandağ Gazetesi Sahibi Şahiye Say, iki yıl önce yaşadığı talihsiz kazanın ardından ikinci kez kaza geçirdi. Şahiye Say, Samandağ ilçesi Uzunbağ Mahallesi’nde HATSU binası Samandağ-Antakya yolu üzerinde meydana gelen kazada karşıdan karşıya geçmek isterken bir aracın çarpması sonucu yaralandı. Şahiye Say’ın Samandağ Devlet Hastanesi’ne tedavi edildiği ve durumunun iyi olduğu öğrenildi.
ANTAKYA, meslektaşımız Şahiye Say’a acil şifa diler.

ŞAHİYE SAY KAZA GEÇİRDİ
Samandağ Gazetesi Sahibi Şahiye Say, iki yıl önce yaşadığı talihsiz kazanın ardından ikinci kez kaza geçirdi. Şahiye Say, Samandağ ilçesi Uzunbağ Mahallesi’nde HATSU binası Samandağ-Antakya yolu üzerinde meydana gelen kazada karşıdan karşıya geçmek isterken bir aracın çarpması sonucu yaralandı. Şahiye Say’ın Samandağ Devlet Hastanesi’ne tedavi edildiği ve durumunun iyi olduğu öğrenildi.
ANTAKYA, meslektaşımız Şahiye Say’a acil şifa diler.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik, ilimizde sürdürülebilir enerji temini amacıyla şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar sırasında kesinti de uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
İskenderun İlçesi : Kaledibi Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi: Avcılarsuyu Mahallesi Siteler Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi : Yeni, Bağlar, Bahçelievler, Kurtuluş, Yenişehir, Beşaslan ve Gazimurseltepesi Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası
Kırıkhan İlçesi : Demirkonak Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi : Kurtuluş Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi : Çaylı Mahallesi Kazım Karabekir Sokağa 9:00-18:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi : Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi : Yoncadüzü Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için trafo ile şebekelerde bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi: Haymaseki Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi: Halilbey Mahallesi, Şehit Jandarma Kıdemli Çavuş Mehmet Tutuş Sokak ile Şenbük Mahallesi Karnıkara ve Kanlıdere Yaylası Sokaklarına 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi: Mustafa Kemal, Adabucak, Gültepe, Pınarbaşı, Esentepe, Bahçelievler, Bayır, Bağlar, Cumhuriyet, Fidanlık, Yeşilova, Kurtuluş, Yeni, Değirmenkarşı, Cüdeyde,Yenişehir, Üçtepe, Mehmetbeyli, Akyayla, Davutpaşa, Bükülmez, Alakuzu, Oğulpınar, Harran, Cilvegözü, Gazimurseltepesi, Beşaslan, Çakıryiğit, Fevzipaşa, Kuşaklı, Karacanlık, Karahöyük, Paşahüyük, Paşaköy, Ahmetbeyli, Karasüleymanlı ve Uzunkavak Mahallelerine 6:00-8:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi: Fevzi Çakmak, Cumhuriyet, Gökçeoğlu, Akkerpiç, Akkuyu, Doğuayrancı, Batıayrancı, Muharrem Mahallelerine 6:00-8:00 saatleri arası,
Defne İlçesi: Harbiye Mahallesi 109, 1093, Serçe, 1085 ve 1091 Şahinler Sokaklara 9:00-15:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi: Ürgenpaşa Mahallesi 42, 36, 39, 38 Şehir Uzman Çavuş Osman Nuri Taşkıran ve 75. Yıl Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi: Kurtuluş Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi: Numuneevler Mahallesi 1,6 ve 8 Nolu Sokaklara 9:00-18:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi: Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ