Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 23.09.2017
  • 1.285 kez okundu

TYS Etkinliği Bugün:
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EDEBİYAT
Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu girişimi ile bugün Dernek binasında “Geçmişten Günümüze Antakya’da Edebiyat ve Edebiyat Ortamı” konulu bir söyleşi düzenleniyor. Mehmet Karasu, etkinliğin, Kurtuluş Caddesi’ndeki TYS Temsilciliği’nde saat 17.00’de başlayacağını ve tüm kültür dostlarının davetli olduğunu bildirdi.

MKÜ ev sahipliğindeki Panel bugün Antakya’da
SEZARYANIN AZALTILMASI
Alanında uzman 10’un üzerinde bilim insanı Hatay’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi ev sahipliğindeki panelde, “Gebe Takibi ve Doğumda Kadın Doğum Uzmanın Rolü: Sezaryen Oranlarını Nasıl Azaltırız?” konusu ele alınacak.
4 Aşamalı olarak Antakya Savon Otel’de düzenlenecek olan “Gebe Takibi ve Doğumda Kadın Doğum Uzmanın Rolü: Sezaryen Oranlarını Nasıl Azaltırız?” konulu program bugün saat 10.00’da başlayacak.
Bugünkü program şöyle:
10.00 -10.15 Açılış: Antianemik Tedaviler
Dr. A. Serhan Cevrioğlu
1. Oturum Başkanları
Dr. Nermin Akdemir
Dr. Münevver Çolakoğlu
10.15- 10.40 Obstetrik Travmada Yaklaşım Dr. Orhan Ünal
10.40-11.05 Plasental İnvazyon Anomalilerinde Tanı ve Tedavi Dr. Selçuk Özden
11.05-11.30 Peripartum Kanama Yönetimi
Dr. Kenan Serdar Dolapçıoğlu
(PL İnv Anomalileri Dışındaki Kanamalar)
11.30- 11.55 Sezeryan Skar Gebeliklerinde Yönetim
Dr. Oya Soylu Karapınar
11.55-12.20 Sezeryan Oranı Nasıl Düşürülür?
Dr. Ayşe Güler Okyay
12.20- 13.00 Öğle Yemeği
2. Oturum Başkanları
Dr. Arif Güngören,
Dr. İlay Gözükara
13.00-13.25 Doğumda Kanıta Dayalı Yaklaşımlar
Dr. A. Serhan Cevrioğlu
13.25- 13.50 Gebe Takibi ve Doğumda Kadın Doğum Uzmanı
14.00 Ebenin Yeri Ne Olmalıdır? Dr. Hilal U. Yuvacı

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları yapıyor. Toroslar A.Ş.’nin bu çalışmaları sırasında kesinti uygulanıyor. İlimizde yarınki enerji kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Yenişehir, Yenihisar, Akamber, Akdarı ve Yunushanı Mahallelerine
8:30-12:30 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Alakent, Toprakhisar, Büyükburç ve Kurtmezraası Mahallelerine
13:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol, Tahtaköprü ve Uzunalıç Mahallesine
4:00-10:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuyulu, Fevzi Çakmak ve Güllübahçe Mahallelerine
9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesi Kaştanlı ve Boynuyoğun Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Uğur Mumcu (İnönü) ve Akdeniz Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Harran Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kurtuluş Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

OTOMOBİLLERE DE KIŞ LASTİĞİ
1 Aralık-1 Nisan arası
Otomobillerin de bu yıl itibariyle kış lastiği uygulamasına dahil edileceği belirtiliyor. Kış lastiği uygulaması, eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçları kapsıyor. Yeni düzenleme ile uygulamaya giren ve1 Aralık 2017 tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması ise 4 aylık bir süreyi kapsıyor. Yani, otomobil sürücülerinin de 1 Aralık 2017-1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğini kullanmaları gerekecek.

İLÇE MÜFTÜLÜK SINAVLARI
3 AY GEÇTİ, SONUÇ YOK!
Diyanet İşleri Başkanlığı, ilçelere Müftülük alımı ile ilgili sınavın sonuçlarını açıklamış değil. 15 Mart 2017 tarihinde, İlçe Müftüsü Sınavı için ilana çıkıldı. Diyanet, Müftülük Sınavı için başvuruları 20 ila 31 Mart 2017 tarihleri arasında aldı. Başvuru yapan adaylar, 15 ila 1 Nisan 2017 tarihleri arasında sözlü sınava alındı. Aradan 3 ay geçti ve adaylar, 3 aydır Müftülük sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.

DANIŞTAY DURDURDU
PTT’ye 6250 kişinin alımı usulsüz!
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, PTT’nin sadece sözlü sınav puanıyla personel almasına imkan tanıyan 2015 tarihli Yönetmelik düzenlemesini iptal etti.
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (İDDK), KESK’e bağlı Haber-Sen Sendikası’nın açtığı davada personel alımıyla ilgili önemli bir karar aldı. Danıştay İDDK, 2015 yılında yapılan düzenlemeyle, “yazılı ve/veya sözlü sınavla personel alınmasına” imkan sağlayan Yönetmelik hükmünü, sadece sözlü sınavla personel alımına imkan verecek şekilde değiştiren 2015 tarihli Yönetmelik değişikliği iptal etti.
PTT’nin, 2015 yılında, en yüksek puanlı 4 katı adaya sadece sözlü sınav yapılmasını öngören düzenlemesi sonrasında, ‘memurlar.net’ olarak tespitlere göre 6 farklı ilan metni yayınlanmış olup, bu ilanlarda ise toplam 6 bin 746 pozisyon yer aldı. En son yayımlanan 2 bin 500 kişilik personel alımında süreç ise devam etmekte.
Danıştay’ın bu kararı ile PTT Genel Müdürlüğü’nün salt mülakatla aldığı personelle ilgili yürütmeyi durdurmanın uygulanması gerekecek. Bunun halk arasındaki tanımı şu:
-Siz, politik tercihlerle işe adam aldınız, uygulama yasal değil…

Maraşboğazı Muhtarının acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakya ilçesine bağlı Maraşboğazı Mahallesi Muhtarı Mustafa Bilgin, baba acısı yaşadı. Muhtar Bilgin’in babası Hacı Mecit Bilgin vefat etti. Merhumun cenazesi dün Cuma Namazı ardından Ovakent mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Eğitim Sen etkinliği Konser 5 Ekim’de
Hatay Eğitim Sen, 5 Ekim Öğretmenler Günü’nde müzikal bir etkinliğe imza atıyor. Eğitim Sen’in 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’ne özel düzenleyeceği etkinlikle ilgili açık davetinde şöyle deniliyor:
“5 Ekim konserine tüm üyelerimizi, ataması yapılmayan, özel eğitim kurumlarında çalışan, kamuda çalışan bütün öğretmenlerimizi ve halkımızı umudu büyütmeye, dayanışma konserimize bekliyoruz.”
Hatay Eğitim Sen etkinliği konserde, Erdal Bayraklı ile Hasan Hüseyin Baklacı konser verecekler. Etkinliğin, 5 Ekim günü Sümerler amfi salonda saat 20.00’de başlayacağı duyuruldu.

Garip Yılmaz’ın acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakya Ticaret Borsası yönetici ve üyelerinden Garip Yılmaz, baba acısı yaşadı. Garip Yılmaz’ın babası Mecit Yılmaz vefat etti. Merhum Baba Mecit Yılmaz’ın cenazesi dün saat 14.30’da şehir mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Dutdibi Muhtarı acılı
BABASI VEFAT ETTİ
Antakya’nın Dutdibi Mahallesi Muhtarı Süleyman Saitoğlu baba acısı yaşadı. Dutdibi Muhtarı Süleyman Saitoğlu’nun babası, çevresinde “Çavuş” lakabıyla anılan Vedi Saitoğlu vefat etti. Merhumun cenazesi dün Altınözü- Karsu Köyü’nde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ Yabancı Diller Bölümü’nde
MUAFİYET KAZANANLAR…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nde İngilizce dersi muafiyeti için sınava katılan adaylardan kazananlar belli oldu. 2017 Güz Yarıyılı Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü hazırlık sınıfı muafiyet sonuçlarına göre, İngilizce muafiyeti elde eden başarılı öğrencilerin isimleri şöyle sıralanıyor:
Ece Tuncer, Naile Beyza Göv, Nilhan Ayabakti, Nazlı Başman, Yasemin İşlek, Emine Çalışır, Simge Ece Akkaya, Fatma Ördek, İsmail Hamdi Güven, Ahmet Aksoy, İrem Toprak, Sanem Seyyah, Fatma Ecem Kılınç, Ahmet Emre Bayhan, Buket Karagöz, Sedef Kaş, Sevda Baş, Mahmutğan Yaman, İlkay Burçak Kenar, Sevda Yenikafa, Bengi Sultan Çağlar, İrem Yüzbaş, Hilal Bilen, Eren Can Demir, Leyla Tümkaya, Sebiha Aktaş, Öncel Kürklü, Ali Şahin, Cennet Nur Demir, Simge Mırıoğlu, Hızır Şahin, Ahmet Köse, Nurşen Tuzsuz, Erya Atakan .

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ