Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 27.09.2017
  • 1.599 kez okundu

Dr. Aras’a memuriyetten ihraç isteği
Antakya’nın STK’lardan bilinen sağlık emekçisi Tabip Ahmet Aras’la ilgili Bakanlıkça memuriyetten men cezası istendiği öğrenildi. Bakanlık gerekçesinde; Dr.Ahmet Aras’ın, 5 ay önce Antakya’daki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek amaçlı simgesel açlık grevi yapan Gezi Annelerini ziyaret etmesi gösteriliyor.
Bakanlığın bu komik gerekçesine yönelik Hatay Eğitim Sen’in bugün bir basın açıklaması ile tepki koyacağı belirtildi. -Cemil Yıldız-

Hatay Diş Hekimleri Odası ev sahibi
ÇUKUROVA DİŞ HEKİMLİĞİ GÜNLERİ
17-19 Kasım’da Hatay’da
Hatay Dişhekimleri Odası, önümüzdeki günlerde önemli bir bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Çukurova Dişhekimliği Günleri, 17-18-19 Kasım günleri ilimizde kutlanıyor.
Ülkenin alanında önde gelen akademisyenlerinin katılacağı toplantıların 3 gün süreceği, panel, konferans ve sempozyumların 3 ayrı günde farklı alanlarda yapılacağı kaydedilirken sunumda bulunacak olan akademisyenlerden bazıları şunlar:
Prof. Dr. Tülin Arun
Prof. Dr. Ece Eden
Prof. Dr. Sedat Küçükay
Prof. Dr. Hakan Özyuvacı
Prof. Dr. Ateş Parlar
Prof. Dr. Bilge Hakan Şen
Prof. Dr. Güniz Baksı Şen
Doç. Dr. Ufuk Tatlı
Doç. Dr. Mustafa Zortuk
Yrd.Doç. Dr. Mert Bülte
Yrd.Doç. Dr. Elif Çiftçioğlu
Yrd.Doç. Dr. Oya Şeker
Yrd.Doç. Dr. Zuhal Yıldırım

Pasaport ve ehliyetin verileceği yeni adres
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ…
Trafikteki tescil işlemleri de
6 ay sonra Noterliklerde olacak
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bundan sonra pasaport ve ehliyeti Nüfus İdaresi’nin vereceğini açıkladı.
Bakan Soylu, hafta sonunda yaptığı açıklamasında, Nüfus İdarelerinin ülke genelinde şimdiye kadar 11 milyon 100 bin yeni çipli kart verdiğini, bu arada 1.5-2 ay patinaj yaptıklarını, ancak 7 gün içerisinde de teslim gerçekleştirmekte oldukları bilgisini verdi.
Bakan Soylu, şunları söyledi:
“Yedi günde bunu sağlıyoruz. Bunu bir gün daha aşağı düşüreceğiz. Şehir merkezleri içinde beş güne ineceğiz. Vatandaşımıza kaliteli ve hızlı hizmet vermek için mücadele ediyoruz. Bundan sonra pasaport ve ehliyeti nüfus idaresi verecek. Vatandaş bir parmak basınca devlet sana bir daha parmak bas demeyecek. Hem vatandaşımız fazla zaman tüketmeyecek hem de kamu dairesindeki verimliği en üst noktaya çıkaracağız. Bütün bunlarla birlikte trafikteki tescili 2018 Mart’a yetişecek şekilde noterlere vereceğiz. Dolayısıyla maliyet yükselmesi olmayacak.”

Türkçe öğrenmek isteyen Suriyeliler için:
BAŞVURUDA BUGÜN SON GÜN
Suriyeli vatandaşlara yönelik ileri düzey Türkçe Eğitim Programı için şehir merkezinde başvurular devam ediyor. Hatay Valiliği, başvuruların bugün akşama dek yapılabileceğini duyurdu.
Hatay Valiliği’nin bu konudaki duyurusu şöyle:
“Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilere yönelik İleri Düzey Türkçe Eğitim Programı’nın şehir merkezlerindeki üniversitelere bağlı TÖMER Müdürlükleri aracılığı ile devam ettiği, 2017/2018 döneminde anılan program kapsamında eğitim almak isteyen şehir merkezlerindeki Suriyelilerin başvurularının alınması amacıyla online başvuru sisteminin (http://tbbs.turkiyeburslari.gov.tr/) oluşturulduğu, programa devam etmek isteyen adayların söz konusu sistem üzerinden başvurularını 27 Eylül 2017 tarihine (Bugün) kadar tamamlamaları gerekmektedir.”

GASTROENTERELOJİ SEMPOZYUMU
Cuma-Cumartesi Antakya’da
14. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Okulu Sempozyumu hafta sonunda evimizde yapılıyor.
MKÜ ev sahipliğindeki organizasyon, 29-30 Eylül Cumartesi ile Pazar günleri yapılacak. Hatay Gastroenteroloji camiası ve HEBİPA Derneği’nin 29-30 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceği “14. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Okulu” Sempozyum afişleri de bastırılıp asıldı.

AÖF-YÖKDİL 5 KASIM’DA
Başvuru dün başladı,
6 Ekim’e kadar…
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi yükseköğretim kurumlararası yabancı dil sınavı 5 Kasım günü yapılıyor. MKÜ internet sitesindeki duyuruya göre, sınavca girmek isteyen adayların başvuruları da dün itibariyle başladı. Başvurular,
6 Ekim tarihine kadar yapılabilecek.
YÖKDİL sınavının İngilizce, Arapça, Almanca ile Fransızca dillerinden yapılacağı kaydedildi.

Üniversite’ye girişte değişiklik
YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite giriş sınavlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Üniversiteye sınavsız geçişin mümkün olmadığını bildiren Saraç, “Şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam
5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız” dedi.

ÖĞRETMEN NORM KADROLARI
16 EKİM’DE GÜNCELLENİYOR
Milli Eğitim Bakanlığı’nda, öğretmenlere yönelik norm kadrolar 16 Ekimde güncelleniyor.
2017-2018 Eğitim ve öğretim yılına esas olmak üzere, 16 Ekim ile 10 Kasım tarihleri arasında eğitim kurumlarının norm kadrolarının güncelleneceği kaydedildi. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin “Norm Kadro Sayıları Değişen Eğitim Kurumları” başlıklı 26. maddesi 1. Fıkrasındaki, “(1) Eğitim kurumlarının norm kadro sayılarının bu Yönetmelikte belirlenen norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde, değişikliğe konu olan eğitim kuramlarının norm kadro sayıları Bakanlığın uygun gördüğü tarihlerde yeniden belirlenir” hükümleri gereğince, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılına esas olmak üzere 16/10/2017-10/11/2017 tarihleri arasında eğitim kurumlarının norm kadrolarının güncellenmesi ile ilgili iş ve işlemler için Mebbis veri tabanında yer alan Norm Kadro Modülü açılacak.

MKÜ’de yeni kayıt yaptıran öğrencilere hizmet:
YÖNLENDİRME STANTLARI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Yönetimi, 2017-2018 eğitim öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrencileri karşılama ve konaklayacakları yerlere daha rahat ulaşmaları amacıyla yönlendirme stantları oluşturdu. Üniversite Yönetimi duyurusunda, “23 Eylül Cumartesi günü oluşturulan stantlar, 28 Eylül 2017 Perşembe tarihine kadar mesai saatleri içinde hazır tutulacaktır. Yönlendirme stantlarına başvuran öğrenciler Üniversitemize bağlı ücretsiz servisler tarafından konaklayacakları adreslere ulaştırılacaktır” denildi.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ