Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 05.10.2017
  • 1.171 kez okundu

SAĞLIKTA İLK GENELGE
Mevcut İl-İlçe Müdürleri
2. görevlendirmeye kadar devam…
Sağlık Bakanlığı, taşra teşkilatının işleyişine ilişkin ilk genelgeyi yayımladı. Bakanlığın dün yayınlanan kararına göre İl Sağlık Müdürü, Başkan, Başkan Yardımcısı, İlçe Sağlık Müdürü pozisyonlarına sözleşme ile görevlendirilme yapılıncaya kadar mevcut İl ve İlçe Sağlık Müdürleri görevlerine devam edecek. Genelgeye göre, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na ait taşra yöneticilerinin görevleri sona erdi. Bunların görevleri için de İl Sağlık Müdürlüğü’nde ‘Şube Müdürlüğü’ oluşturulması kararlaştırıldı. Genele ile beraber, Türkiye Kamu Hastaneleri taşra personeli ise görevlerine İl Sağlık Müdürlüğü’nde devam edecek.
Edinilen bilgiye göre, İl Sağlık Müdürlüğü yanında 9 Başkanlık ve yardımcılıkları da oluşturulacak.

Hatay Valiliği
AB Projesi
UYGULAMA BAŞLADI
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ana faydalanıcısı olduğu “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında Hatay Valiliği’nin “Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar!” adlı proje başvurusunun kabul edildiği ve geçtiğimiz ay ortalarından itibaren de uygulanmaya başladığı bildirildi.
Aynı başlık altında kabul edilen toplam 38 projenin açılış töreni, geçtiğimiz hafta içerisinde Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile gerçekleştirildi. Hatay Valiliği’nin yürütücü kuruluş olduğu 12 aylık projede, çevre alanında aktif çalışmaları ile bilinen Antakya Çevre Koruma Derneği’nin ortak kuruluş olduğu kaydedildi ve şu bilgiler verildi:
“Proje kapsamında okullarda ve kırsal kesimlerde bilgilendirme toplantıları, ortaokul ve lise öğrencileri arası resim, kompozisyon ve fotoğraf yarışmaları, iklim değişikliğinin insan sağlığına etkileri konulu panel, bisiklet turları ve ağaç ekim faaliyetleri planlanmaktadır.”

TOKİ, Reyhanlı’da 380 Konutu satışa çıkardı
SATIŞ 9 EKİM’DE
Toplu Konut İdaresi Ortaklığı (TOKİ), ilimiz Reyhanlı ilçesinde yaptırdığı 380 konutu satışa çıkardı. 2+1 ile 3+1 olmak üzere iki kategoride yapımı tamamlanan konutlar için 2+1’de 96.000-100.000 TL arası, 3+1 konutlar için de 167.000-177.000 TL arası fiyat belirlendi. Peşinat ve ara ödemeleri hariç taksitlerin de 472 ile 695 TL olduğu duyuruldu.

İsdemir’de anlaşma yok
İskenderun Demir Çelik Fabrikaları (İSDEMİR) ile Çelik-iş Sendikası arasında 2 aydan bu yana yürütülen Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı, ‘Uyuşmazlık Tutanağı’ imzalanarak arabuluculuk sürecine girildi.
Alınan bilgiye göre, İSDEMİR’de çalışan 3 bin 165 işçiyi kapsayan TİS görüşmeleri 2 Ağustos’ta başladı. Bugüne kadar yapılan görüşmelerde masadaki 72 maddeden 52’sinde uzlaşma sağlandı. Ancak diğer maddelerde uzlaşma sağlanamadı. Kanuni süre içerisinde anlaşma sağlanamayınca 29 Eylül’de ‘uyuşmazlık tutanağı’ imzalanarak arabuluculuk sürecine girildi.

AMBULANS KAZA YAPTI
3 YARALI..
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ambulansı, Osmaniye’ye giderken minibüsle çarpıştı. Kazada, ambulansta görevli 3 sağlıkçı yaralandı.
Ambulansta bulunan hasta bebeğe ise bir şey olmadığı bildirildi.

DGS’den MKÜ’ye yerleşenler
KAYITLAR 10 EKİM’E KADAR
DGS sonuçlarına göre Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) programlarına yerleşen adayların kayıtları, 4-10 Ekim tarihleri arasında ilgili fakültelerde yapılacak. MKÜ’den yapılan açıklamada, kayıt için gerekli belgeler; Önlisans Diploması, Transkript, Ders İçeriği, Kimlik Fotokopisi ve ÖSYM Sonuç Belgesi şeklinde sıralandı ve şu önemli bilgi aktarıldı:
“Hatay Sağlık Yüksekokulu ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’na yerleşen öğrencilerin tam teşekküllü devlet hastanesinden veya üniversite hastanelerinden heyet raporu almaları gerekmektedir.”

Nasır Güzelyurt ruhuna Kur’an Hatmi: BUGÜN…
Geçtiğimiz hafta sonunda vefat eden, Armutlu Mahallesi’nin beyefendi simalarından Nasır Güzelyurt ruhuna bugün Kur’an Hatmi yerine getiriliyor. Dt. Mehmet Güzelyurt ile Tahsin, Erdem ile Murat Güzelyurt kardeşlerin babası Nasır Güzelyurt ruhuna Kur’an Hatmi bugün saat 17.00’da Armutlu Camisi taziye salonunda okutulacak.
Güzelyurt Ailesi, bugünkü dini etkinliğe tüm seven, dost ve yakınların davetli olduğunu duyurdu.

MKÜ’lü Gülbahar’ın acılı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkan Vekili Özer Gülbahar, anne acısı yaşadı. Özer Gülbahar’ın il dışında yaşayan annesi dün Tarsus’ta toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Eğitim Sen Etkinliği Konser Bugün
SÜMERLER AMFİ’DE
Hatay Eğitim Sen, bugün kutlanacak olan “5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü” ekinlikleri kapsamında, üyelerine ve dileyen herkese açık olmak üzere bir konser gerçekleştiriyor. Erdal Bayrakoğlu, Hasan ile Hüseyin Baklacı’nın şarkı ve türküleri ile izleyicilerin hoşça vakit geçirmeleri beklenen bugünkü etkinlik saat 19.30’da Sümerler amfi tiyatroda yapılıyor. Hatay Eğitim Sen Yönetimi, bugün saat 19.30’daki konsere, halen aktif öğretmenlik yapan, özel çalışan, öğretmenlik ataması bekleyen ile emekli öğretmenler başat olmak üzere herkesin katılabileceğini duyurdu.

UMRE KAYITLARI BAŞLADI
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen 2018 yılı umre organizasyonu kayıtları Ekim ayı içerisinde başladı. İlk turların Kasım ayının ilk haftasında hareket edeceği duyuruldu. Detaylı bilgi için İl ve İlçe Müftülüklerinin umre bürolarından bilgi alınabileceği kaydedildi.

BUGÜN SON GÜN
2018 Yılı umre organizasyonunda ‘din görevlisi’ ya da ‘bayan irşad görevlisi’ olarak yer almak için müracaatlar 27 Eylül günü başladı. Başvuruların bugün sona ereceği kaydedildi.

Açık Öğretim ek sınavı hafta sonunda
CUMARTESİ ve PAZAR
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından merkezi sistem sınavları kapsamında yapılacak olan Açıköğretim Kurumları Ek Sınavı 1. Oturumu 7 Ekim Cumartesi günü saat 09:30’da, 2. oturumu da aynı gün saat 14:00’te, 3. oturumu ise 8 Ekim 2017 Pazar günü saat 09:30’da yapılıyor. 7 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı da yapılıyor.

İstanbul’da “HATAY GÜNLERİ”
Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginlikleri ile eşsiz lezzetlerinin tanıtılacağı “İstanbul’da Hatay Günleri” dün başladı. Etkinlikler hafta sonuna kadar sürecek. Bu yıl 7.si düzenlenen “İstanbul’da Hatay Günleri”, 4-8 Ekim tarihleri arasında Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’nda misafirlerini ağırlayacak.

HBB’de
452 işçiye ikramiye ödemesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), bünyesinde çalışan işçi personellerinin 2017 yılının ikinci dilimine istinaden alacağı 13 günlük yevmiye bedeli tutarındaki ikramiyeyi dağıttı. HBB’nin 452 işçi personeline toplamda 480 bin 372 Türk Lirası tutarında ikramiye dağıtıldı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sürdürüyor. Bu çalışmalar sırasında kesinti de uygulanıyor. Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 638, 457 ve Yıldıztepe Sokaklarına
9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Döver Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Barınak Sokağa
9:30-18:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine
9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Sapanözü Mahallesine
9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Kavaklıoluk Mahallesine
9:00-16:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Çankaya Mahallesine
8:30-16:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Barbaros Mahallesine
9:00-16:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesine
9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Harran Mahallesine
9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kurtuluş Mahallesine
9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulamasını sürdürüyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesine
9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç, Nardüzü, Kışla ve Karahüseyinli Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Kazım Karabekir Sokak, Çaylı Mahallesi Hacı Bayram Türkoğlu, Gülizar ve 211 nolu Sokaklara
9:30-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesine
9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Bostancık Mahallesine
9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine
9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine
9:30-17:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Harran Mahallesine
9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ