Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 11.10.2017
  • 1.566 kez okundu

Hatay’da sınıra yakın tarımsal ekimde sınırlama
Mısır, Ayçiçeği Yasak…
Hatay’da sınır bölgesinde mısır ve ayçiçeği gibi ürünlerin ekimi yasaklandı. Yapılan, “Birinci ve ikinci derece askeri bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerinde ekim yapılması” kapsamındaki yasaklama duyurusu şöyle:
“Birinci ve ikinci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerinde sınırın 200 metre ilerisine kadar pamuk ve patates ve benzeri kısa boylu ürünlerin haricinde, mısır ve ayçiçeği gibi sınır emniyetini zafiyete uğratan bitkilerin ekiminin yapılmasına izin verilmeyeceği Genelge ile bildirilmiştir.
Kanun Hükmünde Kararnamede verilen yetkiye istinaden, 1’inci ve 2’inci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerine ekimi yasaklanan mısır ve ayçiçeği gibi tarım ürünlerinin yanında sınır emniyetini zafiyete uğratan zeytin, incir, ceviz gibi tarım ürünü veren ağaçlarında ekimi yasaklanmıştır.
Sınır ilçe Kaymakamlıkları tarafından, ekimi yasaklanan tarım ürünlerinin 1’inci ve 2’inci derece askeri yasak bölge içerisinde bulunan tüm arazi sahiplerine tebliğ edilecektir.
Alınan kararlara uygun olmayan ekimler Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerden sağlanan araçlarla sökülecektir. 1’inci ve 2’inci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde, yukarıda anılan kanun hükümleri ile Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yönetmeliği hükümlerinin titizlikle uygulanması sağlanacaktır.
Genelge ve emre aykırı ekim yapanlar hakkında Hatay Valiliği İmza Yetkileri Yönergesinin 11’inci maddesinin (m) fıkrası çerçevesinde, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 66’ncı maddesi gereği, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi hükümleri çerçevesinde idari para cezası uygulanacaktır.”

MECLİS TOPLANIYOR
Antakya Belediye Meclisi, Ekim ayı dönem toplantısını bugün yapıyor.
Bugün saat 16.00’da Nikah Salonu’ndaki toplantı gündeminde, 2018 mali yılı bütçesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporu’nun görüşülmesi,
İmar Tadil Teklifleri ile Komisyon Raporu bulunuyor.

9 Okul Servis Aracı Trafik Dışı
Trafik ekipleri, yeni açılan okullara öğrenci taşıyan servis araçlarına yönelik denetimlerini sürdürüyor.
Son bir haftalık dönemde 570 okul seriş aracının kontrolden geçirildiği ve bunlar içinde 46 servis aracı sürücüsüne ceza tatbik edilirken, 9 okul servisi aracına da trafiğe
çıkma cezası verildiği bildirildi.

42 Alkollü Sürücüye
TRAFİK YASAĞI
Hatay merkezi ile ilçelerinde alkollü araç kullandığı gerekçesiyle 42 sürücüye yüksek miktarda para cezası uygulandı, ehliyetlerine de 6’şar ay süreyle el konuldu.
Resmi açıklamaya göre, 2-8 Ekim tarihleri arasında alkollü araç kullandığı tespit edilen 42 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 11 sürücü hakkında da adli işlem yapıldı.

KORKMAZ Çiftinin mutluluğu
BEBEKLERİ DÜNYAYA GELDİ
Reyhanlı’da görevli, Hatay Eğitim İş Reyhanlı Şube Başkanlığı görevini de yürüten Öğretmen Mehmet Korkmaz ile yine Öğretmen eşi Yıldız Korkmaz çiftinin bebekleri dünyaya geldi.
ANTAKYA, ‘OZAN’ adı verilen yavruya uzun ve sağlıklı bir ömür dileğiyle, eğitim emekçisi Korkmaz Ailesini kutlar.

Antakya Mobilyası kitaplaştırıldı:
MOTİFTEN KOLEKSİYONA
Doğunun kraliçesi Antakya’ya özgü motif ve desenler ‘Antakya Mobilyacılığı Geliştirme Projesi’ kapsamında (ANMOGEP) hazırlanan “Antakya Mobilyası: Motiften Koleksiyona” isimli kitapta bir araya getirildi. Bugün tanıtımı yapılacağı belirtilen kitap için, Hatay yöresinden 317 motif ve form, iki yıllık araştırma sonunda tespit edildi, fotoğraflandı ve hikayeleri derlendi. Motiflerden de esinlenerek klasik, neo-klasik takımlar ve modern aksesuarlardan oluşan yeni mobilya tasarımları geliştirildi.
Bugün Antikya Restaurant’ta düzenleneceği belirtilen sabah kahvaltısı ardından gerçekleşecek olan basın toplantısı ve Antakya mobilyasının tarihsel köklerine yolculuk edileceği kitap lansmanı kapsamında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ve Arkeolog Kenan Yurtta-gül’ün proje hakkında bilgilendirme konuşmala-rında bulunacağı kaydedildi. Kitap tanıtımı, bu sabah 09.30’da Antikya’da yapılıyor.

Operasyon sürecek!
Hatay noktasında ciddi bir askeri hareketliliğe sebep olan ve İdlib noktasında devam eden operasyona değinen Başbakan Binali Yıldırım, “8 Ekim itibariyle askerlerimiz bölgede keşif faaliyetlerine başlamıştır. Bu Fırat Kalkanı’ndan sonra Suriye’de sınırlarımız ötesinde gerçekleştirilen 2. faaliyettir. Bu operasyonda sivil halk ve ılımlı muhalefet ile terör örgütlerini ayrıştırmayı, ayrıca gelecek kuvvetlere zemin hazırlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Sağlıkçılardan “Ruh Sağlığı” etkinliği
PANEL 16 EKİM’DE…
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü personeli kahvaltılı ortamda buluştu ve ruh sağlığının tüm insanlar için geçerli olduğu mesajı verildi.
Her meslek ve işin zorluk derecesi olduğu, güçlüklerle baş edemeyenlerin ruh sağlığı sorunu yaşadıkları mesaj verilen İl Sağlık Müdürlüğü personeli toplantısında, Ekim ayı boyunca personele ve halka yönelik ruh sağlığı konusunda farkındalık çalışmaları planlandığı, Müdürlüğe bağlı Antakya ve İskenderun Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışanları, üyeleri ve aileleri ile birlikte bu nedenle dün saat 10.30 da Şenköy Mahallesinde kahvaltı etkinliği gerçekleştirildiği kaydedildi.
Sağlıkçılar,16 Ekim Pazartesi günü saat 14.00 te Antakya Kültür Merkezi’nde halkı bilgilendirme, farkındalık yaratma ve damgalama karşıtı kamu kurum ve kuruluşları ile halkın katılacağı Uzm. Dr. Emine Yıldızgören tarafından Ağır Ruhsal Bozukluk
( Şizofreni, Bipolar bozukluk) konusunu içeren konferans verileceği bilgisini de verdi.
Bu arada 16 Ekim Pazartesi günkü konferans bitiminde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi üyelerinin yaptıkları çalışmaların sergileneceği duyuruldu.
Yapılan açılamada, bu etkinliğe tüm sağlık çalışanları ve halkın davetli olduğu bildirildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi de uyguluyor. Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 638, 457 ve Yıldıztepe Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Modernevler Mahallesi 309/11, 309/12 ve Şehit Jandarma Astsb. Üstçavuş Bekir Çelik Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Karayılan Mahallesi Komando, 114 ve 119 Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Işıklı Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Sarımazı Mahallesi Girne, Tuna ve Bahçeli Sokakları ile Derebahçe Mahallesi Saray Sokağa 9:00-15:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Aktepe Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeşilpınar Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Döver Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi İnci ve Neşeli Sokaklarına 9:30-18:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Harran Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesi Merkez Sokağa 9:15-17:15 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Odabaşı Mah. Gülen, 19 ve 23. Sokaklara 10:00-14:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Bostancık Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Çetenli Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

7 Günde 4436 araca ceza
Hatay trafiğine yönelik son bir haftalık kontroller sırasında 4436 sürücüye ceza tatbik edildi. Verilen bilgiye göre, 2-8 Ekim tarihleri arasında Hatay merkezi ile 14 ilçede trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından yapılan denetim ve kontrollerde 15.308 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 4.436 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı ve 152 motosiklet trafikten men edildi.

Hatay’da 7 günde: 94 Kazada 100 Yaralı
Hatay ili genelinde son bir haftalık dönemde meydana gelen toplam 94 trafik kazasında 100 kişi yaralandı.
Yetkililer, kazalarda ölüm yaşanmazken, büyük ölçüde maddi hasar ile 100 vatandaşın yaralandığını, kazaların minimize edilmesine yönelik denetimler, uyarılar ile sürücü ve yayalara yönelik eğitimlerin sürdüğünü bildirdiler.

ECZACILAR YARIN SAMANDAĞ’DA
İlçe meydanında “Ücretsiz Obezite, Astım, KOAH,HT ve Kolon Kanseri” taraması yapılacak.
Hatay Eczacı Odası, “Eczacınız Sizinle” Projesi kapsamında yarın Samandağ Abdullah Cömert Parkı’nda 13.30-15.30 saatleri arasında halka açık ücretsiz sağlık taramaları yapacak.
Yarın Samandağ Abdullah Cömert Parkı’nda 13.30-15.30 saatleri arasında Hatay Eczacı Odası yönetici ve üyeleri tarafından gerçekleştirilecek olan ücretsiz sağlık taramalarına ilçe halkının davetli olduğu duyuruldu.
Eczacı Odası Proje Koordinatörü Antakyalı Ecz. Şekip Kırbeci, daha önce başka ilçelerde uyguladıkları projenin yarın Samandağ’da yerine getirileceği bilgisini verdi.

Antakya Belediyesi Sağlık Semineri 20 Ekim’de
MEME KANSERİ FARKINDALIK SEMİNERİ
Antakya Belediyesi, vatandaşın sağlığını korumaya yönelik sosyal sorumluluk hizmetlerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin eşi Nursel Kimyeci’nin girişimleriyle, kadın sağlığına yönelik sosyal sorumluluk projesi ile “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenleneceği duyuruldu. Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
“1-31 Ekim Meme Kanseri farkındalık ayı nedeniyle Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali’nde sosyal sorumluluk hizmetleri kapsamında ‘Meme Kanseri Farkındalık Semineri’ organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Antakya KETEM Sorumlusu Dr. Nilüfer Elveren Bulduklu’nun katılımıyla 20 Ekim Cuma günü saat 13.00-16.00 arasında gerçekleşecek olan hanımlara yönelik seminer halka açık ve ücretsiz olarak verilecek. Tüm hanım kardeşlerimiz davetlidir.”

Saatler geri alınmıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasının etkilerinin yakından izlendiğini, bu aşamada saat uygulamasının yeniden değiştirilmesine yönelik alınmış herhangi bir karar veya bu yönde yapılan herhangi bir hazırlık bulunmadığını belirtti.

Stadyumda inşaat seviyesi % 41
Yapımı süren Hatay Stadyumu’nda inşaat seviyesinde % 41’e ulaşıldı. 25.000+ seyirci kapa-siteli yeni Hatay Stadyumu’nda, çalışmalar devam ederken, %41’lik ilerleme kaydedildiği, çatı hazırlığına da kısa süre içerisinde başlanmasının beklendiği kaydedildi.

Dörtyol THK Şubesi kapandı
Türk Hava Kurumu’nun Dörtyol Şubesi kapatıldı. Edinilen bilgiye göre, Dörtyol’da 1976 yılında kurulan; Fehmi Yıldırım, Recep Ünal, Mahmut Çetin, Sami Lök ve Halil Yazgan’ın dönem başkanlıklarını yürüttüğü Türk Hava Kurumu Dörtyol Şubesi, 1 Ekim 2017 tarihinde Genel Başkanlık tarafından alınan bir kararla sessiz bir şekilde kapatıldı.
Bu arada, kapatmaya gerek-çe olarak zararın gösterildiği öğrenilirken, uygulama eleştirildi.

Hizmetlerden memnunuz
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’i ziyaret etti. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Başkan Kimyeci’ye yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkürlerini ileterek, Oda olarak her zaman üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ