Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.10.2017
  • 1.018 kez okundu

Hataylı Öğrenci, Dünya 1.si Oldu
İlimiz Payas STEM okulu öğretmen ile öğrencisinin projesi Arjantin’deki yarışmada dünya birincisi oldu.
Türkiye’yi temsil eden Hataylı 11. sınıf öğrencisi Hasan Altan, dünya birinciliğini ve en iyi proje ödülünü kazandı. ECXPOCYTAR Türkiye temsilcisi Ümit Karademir’in liderliğinde Payas STEM Koordinatörü Cem Kağar ve öğrencileri Hasan Altan’dan oluşan Türk ekibi, Arjantin’de büyük başarıya imza attı.
11’inci sınıf öğrencisi Hasan Altan’ın “Sosyal Davranışların Geliştirilmesi, Paylaşma ve Yardımlaşma” isimli projesi ECXPOCYTAR 2017 proje yarışmasında dünya birincisi seçildi.

Hatay’da sınırda kalp krizi geçirdi
Şehit Asker Samsunlu..
İlimizde dün erken saatlerde sınır karakolunda görev yapan bir asker geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
Yayladağı-Görentaş Sınır Karakolunda vatani görevini yapan Jandarma P. Er Cihan Sezen dün sabah kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
Şehit Mehmetçiğin cenazesinin bugün memleketi Samsun- Çarşamba ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

Nehir’den Muhtarlar Günü Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesaj yayımladı.
Başkan Nehir’in mesajı şöyle:
“Muhtarlık, demokrasinin yereldeki en köklü kurumudur. Mahalle ve köylerin sorunlarını çözüme kavuşturma noktasında en önemli çözüm ortağımız olan muhtarlar, kentimizin değişimi ve gelişimi konusunda önemli bir görevi yürütmektedirler. Toplumsal barış, özgürlük, eşitlik ve adalet gibi kutsal değerlere sahip çıkan muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı öncelikle şükranlarımı sunuyorum. Toplumun bütün kesimlerine, bütün renklerine hizmet sunmak hususunda emeğini esirgemeyen, bizlerle kentimizin gelişimi ve değişimi hususunda çözüm ortaklığı yapan, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar gününü kutluyor, çalışmalarında başarı diliyorum.”

3 Liseli pansiyona yerleştirildi
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 3 lise öğrencisinin pansiyon değişikliği istemlerini sonuca bağladı. Antakya İlçe Nakil Komisyonu kararıyla, yeni pansiyona yerleşme kararları çıkan liseli öğrenciler şunlar:
Emre Çağran-Erol Bilecik Pansiyonu
Zübeyir Yılmaz-Dr.M.Gençay Pansiyonu
Ozan Öztürk-Hatay Fen Lisesi Pansiyonu

M.K.Akbay İlkokulu Kantini Kira İhalesi Bugün
Defne ilçesi Armutlu Mahallesi’ndeki eğitim kurumlarından Mustafa Kemal Akbay İlkokulu kantini kiralanıyor. Kiralama ihalesi bugün saat 14.30’da Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılıyor. 30 m2 büyüklüğündeki kantinin yer aldığı okulda 570 öğrenci öğrenim görmekte. Kantin için yıllık 25.000 TL kira isteniyor.

Hatay Barosu etkinliği Cumartesi günü
Avukatlık Bilirkişiliği
Hatay Barosu, üyesi meslek mensuplarının mesleki işlerinde kullanacakları bilirkişilikle ilgili eğitim seminer düzenledi. Etkinlik, 21 Ekim Cumartesi günü yapılıyor. Cumartesi günü Adliye binası arkasındaki Bahçeşehir Lisesi konferans salonundaki etkinlikte, Av. Atalay Aksoy ve Av. Nevhan Akyıldız gibi il dışından üst düzey yönetici avukatlar ile Siber Güvenlik Uzmanı Çağrı Polat, meslek mensubu avukatlara “Avukatlar için Bilirkişinin Güvenliği ve İşlenen Suç” konusunda sunumda bulunacaklar.

Defne A.L. Kantini Kiralama Yarın
Defne ilçesi Anadolu Lisesi kantini kiralanıyor. Kiralama ihalesi yarın yapılıyor.
Yeni oluşturulan Defne Anadolu Lisesi’nde 238 öğrenci bulunuyor. Kantin için yıllık 17.500 TL istenirken, ihale, yarın 14.30’da Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılıyor.

AKP Grubu’nda şaşırtan gelişme;
Başbakan, Kurumlar Vergisi’nin % 20’den % 22’ye çıkarıldığını açıkladı!
Salondan Alkışlar…
AK Parti’nin dünkü TBMM grup toplantısında ilginç bir gelişme yaşandı. Başbakan Binali Yıldırdım, esnafa verilen kredi limitinin % 33 arttırılarak, 150.000 TL’den 200.000 TL’ye çıkarıldığını bilirdi. Başbakan Yıldırım’ın bu konuşması alkışlandı. Ancak kısa süre sonra, Başbakan Binali Yıldırım, bu kez kurumlar vergisinin % 20’den % 22’ye yükseltildiğini, bunu yapmak zorunda olduklarını açıkladı. Başbakan Yıldırım’ın bu açıklaması da salonda alkış gördü.

Yarın ”Muhtarlar Günü”
Yarın, 19 Ekim “Muhtarlar Günü” olarak kutlanıyor. Hatay Valiliği, yarınki kutlama programında, 09.00’da Atatürk Anıtı çelenk sunumu ardından 09.30’da makam ziyareti gerçekleşeceğini duyurdu.

Hatay’da 6 Cami İmam Hatip’siz
Müftülük Görüşü: Tercih Edilmiyor
Hatay’ın değişik ilçelerinde toplam 6 camide imam hatip bulunmadığı açıklandı. Hatay Müftülüğü, tercih edilmedikleri için imam hatipsiz kalan camileri şöyle sıraladı:
Altınözü-Günvuran Camisi
Altınözü-Toprakhisar Camisi
Belen-Benlidere Camisi
Reyhanlı-Horlak Camisi
Yayladağı-Görentaş Camisi
Yayladağı-Güveççi Camisi
Hatay Müftülüğü, imam hatip bulunmayan 6 cami için imam hatip alımını kurumu içinden sağlamaya çalışıyor, bunun için de başvuru süreci başlatıldı. Başvuruların
23 Ekim tarihine kadar yapılabileceği, sınavının da mülakat şeklinde İl Müftülüğü’nde 24 Ekim günü yapılacağı duyuruldu.

12 Iraklı yakalandı
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçtiği tespit edilen 12 Iraklı yakalandı.

Umre Başvuruları Bugün Başlıyor
2018 Yılı umre organizasyonunda umreye gitmek isteyenler için müracaatlar bugün başlıyor Başvurular bu sabah 08.30 itibariyle başlatılacak. Müracaat etmek isteyenlerin, kurum internet sitesindeki fiyat tablosunda bulunan tur kodu ile bankaya ücretlerini yatırdıktan sonra, İnternetten veya Müftülüklerden kayıt işlemlerini tamamlamaları gerektiği kaydedildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti de uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Altınkaya Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 638, 457 ve Yıldıztepe Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karahüseyinli Mahallesi Cennetkent ve Akkent Sitesi Sokaklar ile Arpaderesi Mahallesi 5000 Evler Sitesi ve Güleryüz Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune evler Mahallesi Barınak Sokağa 9:30-18:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Kozludere Mahallesine 9:30-18:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kurtuluş Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kurtuluş, Tutlubahçe, Çamaltı, Karaköse, Leylekli, Güzelyurt, Yeşiltepe, Karacurun, Çakı, Sebenoba, Aydınbahçe ve Gözlüce Mahallelerine 9:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İşkur Öngörüsü
Hatay’da ek 1753 istihdam
Hatay İŞ-KUR, yeni uygulamaları çerçevesinde, 2018 yılı Nisan ayına kadar il genelinde ek 1753 istihdam ortamı sağlayacağını düşünüyor. İŞ-KUR’un bu konudaki bilgilendirme ve öngörüleri şöyle:
“Hatay genelinde, 2017 yılı işgücü piyasası araştırma kapsamında, 3 Nisan-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında bin 3 işyeri ziyaret edilerek eleman ihtiyaçları tespit edildi.
Piyasanın önde gelen faaliyetleri; imalat, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma ve depolama ve inşaat sektörlerinde yer almaktadır. Hatay genelinde, 20+ istihdamlı işyerlerinin % 11,9’unda 441 kişilik iş olduğu tespit edilmiştir. Hatay genelinde açık iş oranı % 0,8 olarak hesaplamış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör % 7,3 ile diğer hizmet faaliyetleri olmuştur. Açık iş talebi en çok olan işyerleri % 41,2 oranı ile imalat sektörü ve % 13,7 ile inşaat sektörüdür. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler hemşire, ahşap boyama ve vernikleme elemanı, tır-çekici şoförüdür. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri; yeterli mesleki/teknik bilgi ve tecrübe, fiziksel ve bedensel yeterlilik, takım çalışmasıdır. İşverenler, talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve akraba-eş dost aracılığı ile karşılamaktadır.
Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin % 27,7’sinde 843 kişilik eleman temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler; tır-çekici şöförü, servis rehberi (okul), hemşire, satış danışmanı, pazarlamacı, garson (servis elemanı), muhasebeci, ahşap mobilya imalatçısı, aşçı ve gaz altı kaynakçısı meslekleridir.
Hatay genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde bin 753 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının %3,4 oranında artması öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler; inşaat, idari ve destek hizmet faaliyetleri, toptan ve perakende ticarettir. Güvenlik görevlisi (silahsız), güvenlik görevlisi (silahlı), sıvacı mesleklerinde istihdam artışı beklenirken temizlik görevlisi, şöför-yük taşıma, beden işçisi (taşıma, yükleme-boşaltma) mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.”

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ