Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,29 / Satış: 7,32
€ EURO → Alış: 8,58 / Satış: 8,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.10.2017
  • 1.347 kez okundu

YKS 23-24 Haziran’da
YÖK, bu yılki üniversite giriş sınavının tarihini 23-24 Haziran 2018 olarak belirledi.
Yeni kararla sınav şekli de değişti.

Defne Kent Konseyi Sempozyumu Bugün
Defne Belediyesi ile birlikte, Defne Kent Konseyi ve Defne Kent Konseyi Engelli Meclisi işbirliğiyle, konusu “Sağlıklı Toplum Sağlıklı Bireyler için İletişim” olan bir sempozyum düzenleniyor. Etkinlik, bugün 08.30-17.30 saatleri arasında HATMEK’te yapılıyor.
Defne Topluma Hizmet Sempozyumu’nda, A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi PDR mezunları, 30 yıllık deneyimlerini Defneli’lerle paylaşacaklar. Konuya ilişkin yapılan ortak açıklamada; okullar, rehabilitasyon merkezleri, rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan eğitim, özel eğitim, PDR, okul idarecileri ve sağlık personeli ile, ilgili alanlarda üniversitede eğitim görmekte olan öğrenciler, ebeveynler ve tüm ilgili toplum bireyleri sempozyuma katılmaya davet edildi. Davet bilgilendirmesinde şöyle denildi:
“Bugün, 8: 30- 17: 30 saatleri arasında gerçekleşecek olan sempozyumumuz, eşzamanlı panel ve atölye formatında yürütülecektir. Panel, 3 oturumdan oluşup, 3 farklı atölye çalışmamız olacaktır. Atölye çalışmaları 20 kişi ile sınırlı olacağından, katılım önceliği ‘PDR, özel eğitim ve diğer eğitim personeline’ verilecektir. Katılımcıların özellikle atölye çalışmalarına katılabilmesi için ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Sempozyum sonunda ön kayıt yapmış katılımcılara Sempozyum Katılım Belgesi verilecektir.”

Nehir’den, Yılmaz’a saldırıya kınama…
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, geçtiğimiz Cuma günü evinde saldırıya uğrayan Şeyh Yusuf Yılmaz’a yapılan saldırıyı kınadı. Başkan Nehir, kınama mesajında şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz Cuma günü, din adamımız ve kanaat önderimiz Şıh Yusuf Yılmaz’a çirkin bir saldırı gerçekleştirilmiş ve failleri dün itibariyle yakalanmıştır. Öncelikle, din adamı ve kanaat önderimiz Şıh Yusuf Yılmaz’a yapılan saldırı bizleri derinden yaralamıştır. Bu saldırıyı kim ve hangi maksatla yapmış olursa olsun kabul edilemez. Bu saldırının faillerini, bu faillerin arkasındaki karanlık odakları lanetliyorum. Bu çirkin girişimler hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Din adamı ve kanaat önderimiz Şıh Yusuf Yılmaz’a, Yılmaz Ailesine, Küçük Karaçay ‘a ve tüm Alevi toplumuna geçmiş olsun dileklerimi sunuyor, bir daha böylesi üzücü olayların yaşanmamasını temenni ediyorum.”

İskenderun Sallandı
İskenderun merkezde önceki akşam küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. İskenderun-Kale merkezli, yerin 15,4 km derinliğinde Çarşamba günü 19.26 sıralarında 3,1 büyüklükte bir deprem meydana geldi. Sarsıntı çevre ilçelerde de hissedilirken, can ya da mal kaybı oluşturmadı.

Federasyon Kermesi
Dernekler Federasyonu Hatay Şubesi kermes düzenliyor. Dernek Başkanı Metin Taşçıoğlu, açıklamasında, “21-22-23-24 Ekim ( Cts-Pzr-Pts-Salı ) günleri Antakya 15 Tem-muz Milli İrade Parkı’nda (Vali Göbeği) kermes düzenlenecektir. Tüm halkımız davetlidir” dedi.

Muhtarlar Gecesi Bu Akşam
Hatay Muhtarlar Derneği, “19 Ekim Muhtarlar Günü” kutlamaları kapsamında gece düzenledi. Etkinlik, bu akşam Harbiye Boğaziçi Tesisleri’nde yapılıyor. Bugünkü Muhtarlar Gecesi’ne BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın da kısa süreli de olsa katılacağı duyuruldu.

MKÜ-OSB işbirliğinde ilk adım:
Proje Ortaklığı Teklifi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Teknoloji Transfer Ofisi Müdürlüğü’nün farklı sektörlerden sanayicilere yaptığı ziyaretler çerçevesinde, Antakya Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren ve üretim bandında poliüretan atık oluşturan bir firma, bu atıkların bertarafı ve /veya geri dönüşümü ile ilgili teknik destek/proje ortaklığı teklifinde bulundu.
MKÜ’den gelişme ile ilgili verilen bilgide şöyle denildi:
“Bahsi geçen atıklar, hali hazırda çocuk oyun parklarında, yumuşak zeminlerde veya çimento proseslerinde ısıl işlemin olduğu basamaklarda yakıt olarak kullanılmaktadır. Firma, atık maddesini ilgili tesislere teslim etmek yerine kendi bünyesinde bertaraf ederek, hem enerji üretmek hem de bertaraf maliyetlerinden kurtulmak istemektedir. Konuyla ilgilenen öğretim üyelerinin Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi’ne başvurmaları halinde, firma ile bağlantıları sağlanarak proje ortaklığı sağlanabilecektir.”

Antakya Belediyesi Etkinliği Bugün:
Meme Kanseri Farkındalık Semineri
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin eşi Nursel Kimyeci’nin girişimleriyle, kadın sağlığına yönelik sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Meme Kanseri Farkındalık” Semineri düzenlenecek. Antakya Belediyesi’nin bugünkü etkinlikle ilgili açıklaması şöyle: “Antakya KETEM Sorumlusu Dr. Nilüfer Elveren Bulduklu’nun katılımıyla, bugün Antakya Belediye Hanımlar Lokali’nde saat 13.00 – 16.00 arasında gerçekleşecek olan hanımlara yönelik seminer, halka açık ve ücretsiz olarak verilecek. Tüm hanım kardeşlerimiz davetlidir.”

Rusya’ya Domates İhracatı
1 Aralık’ta Başlıyor
İlk etapta 4 firma 50.000 ton gönderecek
Rusya’ya uzun süredir yapılamayan domates ihracatının 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle başlayacağı duyuruldu. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, domates ithalatının 1 Aralık’ta başlaması için Türkiye ile prensipte anlaşıldığını belirterek, “Bu konuda mevzuatta bazı değişiklikler yapılması gerekiyor. İlgili evraklar hazırlanıyor” dedi. İlk etapta 4 Türk firmasının 50 bin ton domates ihraç edeceği kaydedilirken, ithalatın 1 Aralık’ta başlaması için Türkiye ile Rusya’nın prensipte anlaştığı bildirildi. Bu arada, tarımda yaşanan gelişmelerin yarın Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenecek Rus-Türk Hükümetlerarası Komisyonu’nda ele alınması bekleniyor.

Yeloğlu’dan Başsağlığı Mesajı
Antakya Belediyesi eski Başkanlarından Mehmet Yeloğlu, vefat eden Başkan Bekir Karabacak’ın ölümünden üzüntü duyduğunu bildirdi. Yeloğlu’nun mesajı şöyle:
“Antakya eski Belediye Başkanlarından Bekir Karabacak ağabeyimin vefatını öğrenmenin üzüntüsü içerisindeyim. Kendisine Rabbimden rahmet, Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim.”

Eski Vekil MISTIKOĞLU Girişimi İle
Aromatik Bitkiler
Eski Milletvekili Levent Mıstıkoğlu’nun katkılarıyla, aromatik bitkilerin ekonomiye katkıları konusunun ele alınacağı bir panel düzenleniyor.
“Hatay İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yetiştirilmesi ve İl Ekonomisine Katkıları” konulu panel, yarın saat 14.00’te Antakya Ticaret Borsası toplantı salonunda düzenleniyor.

Prof. Çalışkan’ın acılı günü
Babası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü eski Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, baba acısı yaşadı. Prof. Dr. Çalışkan’ın vefat eden babasının cenazesi önceki gün Adana’nın Kozan ilçesinde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Küresel Isınma Sempozyumu
Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından gerçekleştirilecek “ Küresel Isınmanın Etkileri ve Alınacak Önlemler” konulu sempozyum, 1-5 Aralık tarihleri arasında, ilgili kurum ve kuruluşların katılımı ile Antalya’da yapılıyor. Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bu önemli organizasyonla ilgili katılım yapacak ilgililerin rezervasyonu, kurum personeli Mehmet Seyhan aracılığı ile yapmaları gerektiğini duyurdu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimize sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Çetenli Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Fatih, Kenan Evren ve Zeytin Sokaklarına 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Şehit Murat Uymaz ve 683 Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı ve Atatürk Sokakları ile Akçalı Mahallesi Sahil (Mercan Köy Sitesi), Sahil (Beyaz Yunus) Sitesi, Sahil (Orantes Sitesi) ve Gökkuşağı 2.Sitesi Sokaklarına 9:00-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bohşin ve Apaydın Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 362 ve 120 Sokaklara 8:30-11:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Yukarı Koçören Sokağa 13:00-15:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesi Kazım Karabekir, Halüstü ve Kübra Sokaklarına 9:00-18:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesi Gökdere Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Küreci Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahallesi Sahil Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kızılkaya Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Kozludere Mahallesine 9:30-18:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeşilova Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bayır, Kurtuluş ve Yeşilova Mahallelerine 9:00-14:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çandır Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ