Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.10.2017
  • 1.002 kez okundu

Hisarcıklıoğlu Hatay’da
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bugün Hatay’a geliyor. Hisarcıklıoğlu’nun, kurum olarak Antakya’da yaptıkları bir okulun açılışını gerçekleştireceği ve yine kent ekonomisiyle ilgili bazı birimlere ziyaretlerde bulunacağı öğrenildi.
TOBB Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun bugün Antakya’ya geleceğini kaydetti ve şu bilgileri verdi:
“Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün Antakya TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi Açılışı ile ABİGEM Pencere Proje kapsamında yapılan Ahşap Kurutma Fırını’nın açılışlarını yapacaklar. Sayın Rifat Hisarcıklığlu’nun onuruna bu akşam saat 20.00’de, Savon Otel’de, protokol üyeleri ve işadamlarının da katılımı ile bir akşam yemeği düzenlenecektir.”

Sağlık’ta Güvenlik Soruşturmaları
Bu Ay Sonu…
Sağlık Bakanlığı, güvenlik soruşturmaları nedeniyle geciken atamaların Kasım ayı başında gerçekleşeceğini, özel güvenlik soruşturmalarının da bu ayın sonunda tamamlanmış olacağını duyurdu.
Sağlık Bakanı Demircan’ın açıklamaları şöyle:
“Gerekli taramalar ve soruşturmalar yapıldıktan sonra, 414’ü tabip olmak üzere, 12 bin 208’i gönderildi. Bunlardan 9 bin 607’sinin ataması tamamlandı. Geriye kalan 3 bin 887 personelden, 27’si tabip olmak üzere, 2 bin 589’unun Bakanlığımızın Güvenlik Soruşturması Değerlendirme Komisyonu’ndaki süreci devam ediyor. Ekim ayı sonuna kadar tamamlanacak. 135’i tabip olmak üzere bin 298 kişinin ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından araştırması devam etmektedir.”

Aromatik Bitkiler Konferansı Bugün..
Bir dönem Hatay milletvekilliği yapan Levent Mıstıkoğlu’nun katkılarıyla bugün aromatik bitkilerin ekonomiye katkıları konusunun ele alınacağı bir panel düzenleniyor
“Hatay İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yetiştirilmesi ve İl Ekonomisine Katkıları” konulu panel bugün Saat 14.00’de Antakya Ticaret Borsası Toplantı Salonunda düzenleniyor.

Halkbank 1295 Kişi Alacak
Halkbank, 1000’i servis görevlisi olmak üzere 1295 kişi alacak. Alınacak personel ile ilgili sınıflandırma kategorisi şöyle:
1.Grup: Müfettiş Yardımcısı, İç Kontrolör Yardımcısı, Uzman Yardımcısı,
2.Grup: Bilgi Teknolojileri Müfettiş Yardımcısı, Bilgi Teknolojileri İç Kontrolör Yardımcısı, Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı,
3.Grup: Servis Görevlisi
Belirtilen her bir grup için ayrı ayrı olmak üzere 10 Aralık 2017 tarihinde sınav düzenleneceği kaydedildi.

Antakya Belediyesi hizmeti
“Hızlı Okuma Kursu”
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gençlere yönelik ücretsiz hızlı okuma kursu başlatıldı Antakya Belediyesi açıklaması şöyle:
“Antakya Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı gençlerimize verdiğimiz önem doğrultusunda kurduğumuz Gençlik Merkezi’miz her geçen gün büyümeye devam ediyor. Resim, müzik, mozaik, görsel sanatlar gibi pek çok sanat dalında eğitimler veren Gençlik Merkezi bunlara bir yenisini daha ekleyerek hızlı okuma kursunu hayata geçirdi. Hızlı okuma kursu ile amacımız gençlerimize öncelikle sınavlarda okuma sürelerine harcanan zamandan tasarruf etmelerine destek olmak, bunun yanı sıra hızlı okuma becerisi ile zihinlerinin daha çok çalışmasını sağlayarak derslerindeki başarılarını arttırmaktır. Hızlı okumanın zihin üzerindeki olumlu etkileri ve derslerdeki başarısının yanı sıra zihin sağlığına da katkıları konusunda pek çok makale ve kitapta yer verilmiştir.
Antakya Belediyesi olarak gençlerimize yönelik verdiğimiz hızlı okuma kursumuz Gençlik Merkezi bünyesinde tamamen ücretsizdir. Kurs hakkında bilgi almak isteyenler 0326 227 22 22 numaralı telefondan gençlik merkezimize ulaşabilirler.”

Nüfus Hizmetleri Yasası Çıktı
Müftülere nikah kıyma yetkisini de içeren Nüfus Hizmetleri Yasası çıktı. Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile İstanbul’un ‘Eyüp’ ilçesinin adının ‘Eyüp Sultan’ olarak değiştirilmesine dair kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
Yürürlüğe giren yeni yasa ile beraber, nüfus hizmetleri elektronik ortamda tutulan aile kütüklerinde kişiye ait tek bir kayıt tutulacak. Doğum olayları, yurt içinde 30 gün içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise 60 gün içinde dış temsilciliğe bildirilecek. Müftülere nikah kıyma yetkisi verilecek. Kişiler, kendileri ve alt ya da üst soylarına ait nüfus örneklerini e-Devlet kapısı üzerinden sorgulayabilecek. Adres bildirimleri 20 gün içinde yapılacak. Kimlik paylaşım sistemiyle bürokrasi-den kaynaklı iş gücü ve zaman kaybı önemli ölçüde önlenecek.
İçişleri Bakanlığı’na kadro tahsis edilecek.

Zeytinyağlı Yemek Yarışması
Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında “Zeytinyağlı Yemek” Yarışması da yapılıyor. Yarışma, yarın saat 12.00’de, ilçe merkezindeki 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda meraklılarını bekleyecek. Yarışmaya katılacaklar önceden başvurularını yaptı ve isimleri de belirlendi.
Yarışma kategorileri:
1-Zeytinyağlı Aş çeşitleri. (Mercimekli Aş, Domatesli Aş vb. Aş çeşitleri)
2-Zeytinyağlı dolma ve sarma çeşitleri.
3-Katıklı ekmek çeşitleri.
Olmak üzere 3 çeşitte yapılıyor.
Değerlendirme, jüri üyeleri tarafından yapılırken, yemekler 5 (beş) kriter üzerinden değerlendirmeye alınacak.
Bunlar:
1-Yemeğin yöresel olması
2-Yemeğin sunumu ve görünüşü
3-Yemeğin tadı
4-Yemeğin kokusu
5-Yemeğin kıvamı
Şeklinde belirlendi. Yarışmada, kategorilerinde ilk 3 dereceyi paylaşan yemek sahiplerine de şu ödüller dağıtılacak:
HER KATEGORİDE:
1.ye Tam Altın,
2.ye Yarım Altın,
3.ye Çeyrek Altın ile…
Yarışma bitiminde, dereceye giren toplam 9 kişiye 3 tam, 3 yarım, 3 çeyrek altın ödülü verilecek.

Ödenekteki aslan pay, Savunma ve Güvenliğin!
Ülke güvenliğinde görev alan kurumlara gelecek yıl için ayrılan ödenek miktarı, bu yıla göre yüzde 31 artacak. Bütçesi en fazla artan kurumlar yüzde 42 ile Jandarma Genel Komutanlığı, yüzde 41 ile Milli Savunma Bakanlığı olacak.

Esnaf destek istedi
İç huzurun teminatı olan esnafın AVM ve zincir marketlerin haksız rekabetine karşı korunması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnaf iç huzurun teminatıdır.
Esnafın AVM ve zincir marketlere yenik düşmesi ekonominin de iç huzurun da dengesini bozar’ dedi.

Domateste üretici sorusu!
Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya’nın domates ihracatı için yalnızca 4 firmaya izin vermesini eleştirdi. Bu 4 firma arasında Antalya şirketi olmadığını söyleyen Satıcı, “Rusya’ya domates ihracatının yüzde 70-80’i Antalya’dan yapılıyordu. Bu firmaları neye göre seçtiler anlayamadık” dedi.
Eylül’de azalış var
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre; eylül ayında kurulan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 23,40 düşüş gerçekleşti.

Okul pansiyonlarına zam
2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı verilerinden yapılan derlemeye göre, pansiyon ücretleri ilköğretim ve ortaöğretim okulları, yetişkinler teknik eğitim merkezleri, çıraklık eğitim merkezleri ve pratik sanat okullarında yüzde 7,8 artışla 2 bin 900 liraya yükselecek. Mesleki ve teknik ortaöğ-retim okulları ile 3308 sayılı kanun kapsamında olan okulların da pansiyon ücretleri yüzde 7,8 artacak ve 3 bin 250 lira olacak.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizdeki bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Çetenli Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Fatih, Kenan Evren ve Zeytin Sokaklarına 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Şehit Murat Uymaz ve 683 Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı ve Atatürk Sokakları ile Akçalı Mahallesi Sahil (Mercan Köy Sitesi), Sahil (Beyaz Yunus) Sitesi, Sahil (Orantes Sitesi) ve Gökkuşağı 2.Sitesi Sokaklarına 9:00-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bohşin ve Apaydın Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 362 ve 120 Sokaklara 8:30-11:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Yukarı Koçören Sokağa 13:00-15:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesi Kazım Karabekir, Halüstü ve Kübra Sokaklarına 9:00-18:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesi Gökdere Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Küreci Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahallesi Sahil Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kızılkaya Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Kozludere Mahallesine 9:30-18:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeşilova Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bayır, Kurtuluş ve Yeşilova Mahallelerine 9:00-14:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çandır Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ