Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.11.2017
  • 1.255 kez okundu

Başkentte “Hatay Günleri” Bugün Başlıyor
Gelir ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verilecek..
Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Ankara’da faaliyet gösteren Hatay Birlik Vakfı ile ilçe belediyeleri işbirliğiyle düzenlenen “Başkentte Hatay Günleri” bugün başlıyor. Etkinlikler 6 gün sürecek.
Etkinliklerin arifesinde de dün akşam Ankara’da Antakya Medeniyetler Korosunca MEB Şura Salonu’nda bir konser verdi. Bugün Ankara’da Kültür Merkezinde mehteran ve halk oyunları gösterisi eşliğinde başlayacak “Başkentte Hatay Günleri” ile ilimizi sembolize eden tüm tarih, kültür, sanat ve diğer etkinliklerini tanıtımı amaçlanıyor.
Etkinlikler sırasında, Hatay’a özgü sini kebabı, kağıt kebap, oruk, künefe gibi yüzlerce lezzet tat sunumuna açılırken, zahter, zeytinyağı, sürk, defne sabunu gibi yöresel ürünlerin satışı da yapılacak.
Etkinlik kapsamında AKM, hafta boyunca her gün 08.00-22.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Başkentte Hatay Günleri’nden elde edilecek gelirle ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlanacak.

Payas’ta cinayet!..
Payas’ta Mahir Dağ adlı 29 yaşlarındaki genç uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Maktulün kısa süre önce cezaevinden tahliye olduğu belirtiliyor.
Edinilen bilgiye göre cinayet ilçede Karacami Mahallesi tren yolu civarındaki demir deposunda meydana geldi. Maktul Mahir Dağ’ın daha önceden husumeti olduğu öğrenilen A.Ş.’nin silahlı saldırısına uğradığı ve hayatını kaybettiği belirlendi.
Cinayeti işlediği belirtilen A.Ş.’nin de polise teslim olduğu öğrenildi.

Bilim Ve Sanat Merkezleri Cazibesi
Farklılaştırılmış bir eğitim modeli..
Türkiye’de 81 il’de toplam 116 tane olan “Bilim ve Sahna Merkezleri”nin diğer eğimi kurumlarından ayrı farklılaştırılmış bir eğitim modeli ile sıradışı olduğu ve bu özelliği nedeniyle de tercih edildiği bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci seçimi ile ilgili işlemler hakkında bilgilendirme toplantılarının yapılması süreci 25 Ekim’de başlarken bu dönemin 10 Kasım tarihine kadara süreceği duyuruldu.
13 ve 29 Kasım tarihleri arasında ise grup tarama uygulaması giriş ücretlerinin banka hesabına yatırılması öğrenci gözlem formlarının sınıf öğretmenleri Tarafından e-Okul sisteminde doldurulması ile geçerken, gözlem formu doldurulan öğrencilerin http://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılmasının da 4-8 Aralık tarihlerinde yapılacağı kaydedildi.
Grup tarama uygulamalarının 4 Mart 2018 tarihinde yapılırken, grup tarama uygulama Sonuçlarının http://www. İle ise 9 Mart 2018’de gerçekleştirileceği duyuruldu.
Bilim ve sanat merkezleri; okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim kurumları olarak bilinir.
Bu merkezlerde öğrenciler uyum, destek eğitimi, bireysel yetenekleri fark ettirme, özel yetenekleri geliştirme ve proje üretimi/yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar Özel yetenekli öğrencilerin kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimin ötesinde farklılaştırılmış bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri, 81 ilde 116 merkezde hizmet veriyor.

ALES belirsizliği..
ÖSYM Başkanlığı twitter hesabından 15 Ekim 2016 tarihinde yapılan açıklamada 2017 yılında iki kez olmak üzere e-ALES yapılmasının planlandığını duyurdu.
ÖSYM tarafından ilan edilen sınav takvimine göre ilk e-ALES sınavının 11 Şubat 2017 tarihinde yapılması gerekiyordu. Diğer taraftan, yapılması planlanan sınava girecek adayların aşinalık kazanması amacıyla 28 Ocak 2017 tarihinde 20 TL ücretle e-ALES deneme sınavı yapıldı. Ancak, 20 Ocak 2017 tarihinde ÖSYM tarafından bir açıklama yapılarak 28 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen e-ALES deneme sınavının sonuçları değerlendirildikten sonra yeni başvuru ve sınav takviminin ilan edileceği duyuruldu.
Aradan geçen süre zarfında, deneme sınav sonuçlarının incelenmesi neticesinde; Ales’in elektronik ortamda yapılmasına engel yok ise, ÖSYM’nin yaklaşan 2017 ALES İlkbahar başvuruları öncesi adayların e-ALES’in başvuru ve sınav takvimi ile ilgili olarak bilgilendirilmesi gerektiğine dikkat çekilmiş idi.
Kasım ayına girdiğimiz bugün maalesef bu konu ile ilgili halen ortada bir gelişme yok ! Aradan geçen süre içerisinde ÖSYM Başkanlığı görevinde değişikliği gidilerken, ALES’in soru sayısı ve geçerlilik süresinin 3 (üç) yıldan 5 (beş) yıla çıkartılması başta olmak üzere içeriği ile ilgili de köklü değişiklikler yapıldı.
Ancak, ALES’in YDS gibi periyodik olarak elektronik ortamda yapılıp yapılamayacağı hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Kulislerde dolaşan dedikodular ise Yükseköğretim Kurulu’nun bu konuya baştan beri sıcak bakmadığı şeklinde.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Eleketrik Dağıtım Şirketi, İlimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesi Atatürk, 75.yıl ve 49 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce ve Yukarı Kepirce Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Atatürk (İnönü) ve 774 Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:15-17:15 saatleri arası
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 8:45-17:00 saatleri arası
Kırıkhan İlçesi Alaybeyli Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası
Kırıkhan İlçesi Fatih Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Mağaracık Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Defne İlçesi Döver Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Reyhanlı İlçesi Harran Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ