Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 08.11.2017
  • 1.551 kez okundu

CHP Antakya’da 2 İlçe Başkan Adayı
Parlar ve Kantarcı
CHP’de, Antakya İlçe Kongresi’nde başkanlık için iki aday yarışacak. Edinilen bilgiye göre, mevcut Başkan H.Ramiz Parlar ile Harita Mühendisi Kenan Kantarcı başkanlık için kulis yapıyor. Kenan Kantarcı’nın başkan adaylığını bu hafta sonu 11 Kasım Cumartesi günü açıklayacağı öğrenilirken, Mevcut Başkan H.Ramiz Parlar’ın da ileriki günlerde yenide aday olacağını duyuracağı bildirildi.

İYİ Parti Hatay İl Başkanlığı’na sürpriz isim:
Mustafa Çiğ
Meral Akşener’in Genel Başkanı olduğu İYİ Parti’de Hatay İl Başkanı belli oldu. Siyasi arenada tahminlerin aksine, İYİ Parti İl Başkanlığı’na Mustafa Çiğ getirildi. İYİ Parti Hatay İl Başkanı Mustafa Çiğ, 1950 Kırıkhan doğumlu olup, Elektrik Elektronik Mühendisi ve şirket sahibi bir işadamı.

HATSU Genel Kurulu bugün
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu Kasım ayı olağan toplantısı bugün saat 14.00’te Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek. Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başkanlığında toplanacak olan Genel Kurul’un gündeminde 13 madde bulunuyor.

SYKP’den Battı Çıktı eleştirisi
Kısa adı SYKP olan Sosyalist Yeniden Kuruluşu Partisi adına kaleme alınan açıklamada, iki yılı aşkındır Uğur Mumcu Bulvarı’nda yollar ve trafiğin keşmekeş halde devam ettiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:
“Samandağ yolu açılabilecekken açılmıyor, trafik tek yön akmaya devam ediyor. Bu uygulama hem dolmuşları, hem çevre esnafı, hem yayaları canından bezdirdi. Yıllardır Defne’deki bütün sokaklar ve caddeler delik deşik. ‘Yok altyapı, yok doğal gaz, yok elektrik’ derken, iki yıldır bütün Defne halkı çile çekiyor. Zaten maddi olanaksızlıkla mücadele eden esnaf aylardır yolların kapalı bırakılmasından dolayı tek tek iflas ediyor, onlarca esnaf dükkânını kapattı.
Defne ilçesinin kalbi olan Uğur Mumcu Bulvarı kapatılmadan önce alternatif yollar üretilmedi. Trafik, küçücük sokaklara yönlendirildi. Sokaklarda ve Samandağ yolu çıkışında onlarca kaza yaşanıyor. Dolmuş ve otobüslerin nerden geçtiği ise artık belli değil. Yayaların toplu taşıma aracı kullanma hakkı ellerinden alındı. Halkımız saatlerce otobüs bekledikten sonra, beklediği yerden otobüsün geçmediğini fark etmeye başladı.
Samandağ yolu üzerindeki üstgeçitten Uğur Mumcu’ya kadar olan yolda aylardır çalışma var. Bir türlü bitirilemedi. Ayrıca Armutlu, Elektrik, Akdeniz, Turunçlu ve Çekmece Mahalleleri başta olmak üzere, tüm Defne halkının yaşamı zorlaştırılmıştır. Ulaşım felç olmuş, esnaf iflas etme arifesine gelmiş, o civarda oturan halkımız tozdan pencerelerini açamaz hale getirilmiştir.
Bu halk bu kadar eziyeti çekmek zorunda değil. Samandağ yolunun çift taraflı trafiğe açılması, Simge Market yanından küçük de olsa bir geçiş açılması çok zor olmasa gerek.
Yolların bir an önce açılmasını, çevre esnafın mağduriyetinin giderilmesini, biran önce cadde ve sokaklardaki alt ve üst yapı çalışmalarının sona erdirilmesini talep ediyoruz.”

TOKİ, İskenderun’da 158 kişi için kura çekti
İskenderun ilçesinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan 158 konutun sahipleri kura çekip dairelerini belirledi.
3+1 Y tipi konutlarda satışa sunulan 158 konut için 12 adet şehit ailesi başvurusu, 10 adet engelli başvurusu ve 221 adet diğer başvurular olmak üzere toplam 243 adet geçerli başvuru yapıldığı belirtildi.

Voleybol Hakem Kursu Açılıyor
Hatay’da yeterli başvuru olması durumunda ‘Voleybol Aday Hakemlik Kursu’ açılacak.
Kurs tarihleri de 1-3 Aralık 2017 şeklinde belirlendi. Katılacak adayların 150 TL ücret yatırması gerektiği kaydedilirken, başvuru yapacak olanlara 19-31 yaş aralığında olma kriteri de getiriliyor.

PTT’de 99 Şeflik kadrosu iptal
İşe Alınanlar Ne Olacak?
PTT, 2014 yılında ‘şef unvanı’ için Görevde Yükselme Sınavı yapmıştı. 306 Şef kadrosu için atamalar ise bu sınavlar sonrasında yapıldı. Ancak sınav sonrasında soru iptalleri için davalar açıldı ve bazı soruların iptali üzerine sıralamalar değişti.
PTT, değişen sıralamalar üzerine, daha önce ‘kazandı’ olarak ilan edilen ve göreve başlatılanlar için 99 şef kadrosunu daha ilave etti. Sınavdan iki yıl sonra alınan bu karar, 99 şef karosu için yeniden sınav yapılmasını isteyen bir aday tarafından dava edildi. Ankara İdare Mahkemesi, Görevde Yükselme Yönetmeliği’nde ‘PTT’ye görevde yükselme kadrosuna ilave kadro ekleme hakkı sunan bir hüküm bulunmadığı’ gerekçesiyle 99 şef kadro-suna yönelik atamaları iptal etti. Bu karar Bölge İdare Mahkemesi’nce de onaylandı. Şimdi ne olacağı meçhul şekilde, ‘Şef’ kadrosundakileri tedirginlik almış durumda.

Yeni Yasa’nın getirdiğinden birçoğumuz habersiz:
İsteyen Adını-Soyadını Değiştirebilecek
TBMM’de kabul edilen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile birlikte isteyenler adını ve soyadını değiştirebilecek.
Toplumsal gelişmeler karşısında yetersiz kalan Nüfus Kanunu’nda değişiklikler yapıldığı ve vatandaşa birçok alanda hizmet kolaylığı sağlandığını ifade eden AK Parti Milletvekilleri, yeni kanunla beraber ad ve soyadlarında imla hatası olanların mahkemeye gitmesine gerek olmadan dilekçe ile değişiklik yaptırılabileceğini ifade etti.
Yapılan değişikliklerin sosyal yaşamda birçok kolaylıkları da beraberinde getireceğini belirten yetkililer şunları söylüyor:
“Yeni kanun ile birlikte ad ve soyadlarında imla hatası, anlam bozukluğu bulunanlar, bir kereye mahsus olmak üzere ve mahkemeye gitmeksizin, il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak düzeltme yaptırabilecekler. 2525 sayılı Soyadı Kanunu’nun 3’üncü maddesine soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan veya problemli soyadları ile imla ve yazım hatası bulunan ya da düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı gerekmeksizin, il/ilçe kurulu kararı ile değiştirilmesine imkan sağlanmaktadır. Düzenleme ile mahkemelerin iş yükü azaltılmakta, işlem süreci kısaltılmakta ve kolaylaştırılmaktadır.”

Vali’den ziyaret
Dedesini kaybeden Milletvekili Serkan Topal’ı Samandağ İlçesi Uzunbağ Mahallesi’nde ziyaret ederek acısını paylaşan Vali Erdal Ata, merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dileğinde bulundu. Milletvekili Topal ise göstermiş olduğu nezaket dolayısıyla Vali Ata’ya teşekkürlerini iletti.

Esnafın Ucuz Et Şikayeti!
Halka ucuz et satışının zincir markette satılması-nın haksız rekabet olduğu-nun altını çizen Türkiye Es-naf ve Sanatkarlar Konfe-derasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Ucuz etin yalnızca iki zincir markette satılması, yıllarca bu işe emek vermiş kasap esnafımızı mağdur eder. İthal edilen et ne şekilde dağıtılacak, kimyevi içeriği ne olacak, paketlenirken insan sağlığına zararı olacak mı? 100 Gram et alacak vatandaş da mağdur olacak çünkü bir paket et almak zorunda kalacak. Bu haksız rekabetin önüne geçilmesi için çalışma başlatılmalı’ dedi.

Üretici Destek Bekliyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ekim ayında, kırmızı ette üretici fiyatları düşerken, market fiyatlarının arttığını, besiciliğe devam etmesi için en azından hayvan başına 500-600 lira kazan-ması gereken üreticinin hayvan başına 495 lira 93 kuruş zarar ettiğini bildirerek, “Hükümetimiz-den acil bir hamle bekliyoruz, besiye alınan hayvan başına 1000 lira destek verilmelidir” dedi.

Girişimci kadınlara TOBB desteği
Facebook, kendi işlerini kuran ve yeni girişimci ol-mak isteyen kadınları des-teklemek üzere başlattığı kapsamlı küresel projesi #SheMeansBusiness projesini Türkiye’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile birlikte hayata geçirecek. Proje ile TOBB ve Facebook, Türkiye’nin dört bir yanındaki kendi işini kurmak isteyen kadınlara ilham vermeyi ve kadın girişimcilere işlerini bir adım daha öteye taşımaları için gerekli bilgi, beceri, bağlantı ve tekno-lojiyi sunmayı hedefliyor.

Borsa’da yabancı payı
Borsa İstanbul’da, yabancı yatırımcılar, yılbaşın-dan bu yana 1,8 milyar dolarlık net alım gerçekleştirirken, yüzde 65,7’lik takas oranlarıyla borsadaki getiri pastasından da en büyük payı kaptı. Borsada yabancı yatırımcıların yıl başından bu yana net alımları 1 milyar 779 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Bugünkü veriler
10:00/Sanayi Üretimi (aylık)/Eylül/Beklenti: + % 0.4/Beklenti: – % 0.1
10:00/Sanayi Üretimi (yıllık)/Eylül/Beklenti: + % 9.7/Beklenti: + % 5.2

Marketlerde Ucuz Et satışı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kıymanın kilogramını 29 TL’den kuşbaşının kilogramını ise 31 TL’den satılacağı iki marketle taahhütte bulunup, bu marketlerin A101 ve BİM olduğunu duyurmuştu. Ucuz et satış zincirine katılan son market Migros oldu. Migros da Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) belirlediği fiyatlara göre kıymanın kilosunu 29 TL’den kuşbaşının ise 31 TL’den satışa sunulacağını duyurdu.

Araç Camlarındaki Film’e Bakan açıklaması…
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, araçlardaki cam filmi yasağına ilişkin, “Cam filmi her zaman yasaktı. Biz, bu sene, 26 Ekim’de kaldırmak üzere karar aldık. Emniyet Müdürlüğü, yaptığımız görüşmelerde cam filmi konusunda hassasiyet gösterdi. Emniyet Müdürlüğü’nün terörle ilgili hassasiyetleri olmasaydı, 26 Ekim’de cam filmi yasağı kalkacaktı” dedi.

2000 Aileye Kömür Yardımı
Kış aylarının geldiği şu günlerde, soğukların da başlaması ile hızlı bir şekilde dağıtımına başlanan Arsuz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın kömür yardımları Hak sahiplerine ulaştırılmaya devam ediyor. Yardımlar kapsamında, Arsuz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilen toplam 2 bin aileye 2000 ton kömür yardımı yapıldı.

Cezaevi Personeline eğitim çalışması:
Deprem Konferansı
Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda, personele yönelik olarak ‘Deprem ve Depremden Korunma Yöntemleri’ konulu bir konferans verildi. Hatay Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Uzmanları Özhan Özgün ve Ayhan Özdemir’in verdiği konferansa kurum idarecileri ve personel katıldı.
Uzman Özhan Özgün, sunumunda; depremin ne olduğunu, deprem anında bireylerin alacağı zararı en aza indirmek için neler yapılması gerektiğini, evde, işyerinde ve sokakta deprem anında nasıl hareket edilmesiyle ilgili bilgi paylaşımda bulundu.
Özhan’ın anlatımları şöyle:
“Ülkemizde meydana gelen depremlerde yaralanmaların % 50 den fazlası ve can kayıplarının % 3 ü yapısal olmayan risklerden kaynaklanmaktadır. Deprem öncesi evimizi afete karşı korumak çok önemlidir. Eşyaların konumunu değiştirmek, yapısal olmayan risklere karşı en temel ve masrafsız korumadır. Eşyaları doğru şekilde sabitleyin. Doğru yöntemi, malzemeyi belirleyin. ”
Sunumda ayrıca, bu yöntemlerle beraber yapısal olmayan risklerin azaltılabileceği de anlatıldı. Ayrıca deprem esnasında alacağımız hayat üçgeni pozisyonu da öğretilerek, deprem anında sakinliğin korunması ve bu pozisyon alınmasının önemi vurgulandı.
Özhan, deprem sonrasında zaman kaybetmeden, bireylerin ailelerine ulaşarak iyi olduklarına dair bilgi vermelerini, ancak telefon hatlarını gereksiz yere uzun süre meşgul etmemeleri gerektiğini, bunun, yardım bekleyen depremzedeler için hayati önem taşıyabileceğini belirtti. Ayrıca depremden önce, küçük bir çantaya, acil durumda kullanılabilecek eşyaların hazırlanması gerektiğini ve çantada ilk 72 saat kullanabilecek su, bisküvi, fener, pil, kalem, el radyosu, düdük, önemli evraklar, nakit para ile kronik hastalığı olan bireyin ilacının konulması gerektiğini, besin maddelerinin 6 ayda bir kontrolünün yapılması ve yenilenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ