Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,28 / Satış: 7,31
€ EURO → Alış: 8,56 / Satış: 8,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 13.11.2017
  • 1.397 kez okundu

Ahrazoğlu, İskenderun’da 267 dönümlük alanda Hastane yapılmasına karşı çıktı
Arsuz-Belen ya da Denizciler Tarafında Olsun
MHP Hatay Milletvekili M.Necmlettin Ahrazoğlu, İskenderun’da ‘botanik bahçesi’ olarak bilinen 267 dönümlük alanda bölge hastanesi kurulacağına ilişkin duyumlar yer aldığını hatırlatarak, Sağlık Bakanlığı’nı burada hastane yapmaması konusunda uyardı. Milletvekili Ahrazoğlu, İskenderun’un ilçe merkezinde böylesi devasa bir inşaatı yapma yerine, Arsuz ile Belen ya da Denizciler Sarıseki taraflarında bir hastane yeri kurulmasının daha olumlu ve daha mantıklı olacağının altını çizdi.
MHP’li Vekil’in TBMM’deki konuşması aynen şöyle:
“İskenderun Sakarya Mahallesi’nde -ziraat bahçesi- olarak bilinen 267 dönümlük, içerisinde ağaçlıklar, fidanlıklar bulunan arazinin Sağlık Bakanlığı’na devredildiğinden bahsedilmektedir. Bu araziyle ilgili, Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından ‘yeşil alan’ olarak ‘korunması kararı’ verilmiş ve bu karara İskenderun Belediye Meclis üyeleri de Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri de uymuştu.
Eğer böyle bir karar alınmışsa, İskenderun’da şehir hastanesi yapılacaksa, Arsuz-Belen tarafında, ayrıca Payas’ı, Dörtyol’u da içerisine alacak şekilde Denizciler-Akçay tarafında daha müsait alanların olduğunu, İsken-derun’un böyle bir yeşil alandan mahrum edilmemesi gerektiğini, ayrıca Karayolları arazisiyle de ilgili alanın şehir merkezinde bulunan bir yeşil alana dönüştürülmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını, bu konuda da Sağlık Bakanlığı’nın duyarlı olmasını istiyoruz.”

Motorin Tarihe Geçti
2014 Ocak ayında 3.34 TL iken, bugün 5 TL’yi gördü
Motorin fiyatları, 5 TL’yi buldu ve adeta tarihe geçti. Motorinin ilk kez 3 liranın üzerini gördüğü tarih 2011 yılının Şubat ayı. Bu seviyenin üzerinde uzun süre kalan motorin, 2012 Mart’ta 4 liranın üzerine çıktı. Tarihler 2014 Şubat’ı gösterdiğinde, motorin neredeyse günümüzdeki seviyelerine ulaşmıştı. O tarihte litre fiyatı 4.76 TL’ye kadar yükselmişti. Aradan 3 yıl geçti, motorin ilk kez 5 TL’yi gördü.
2014 yılının başlarında, yani Şubat ayında, 4.76 TL’lik seviye motorin için zirve fiyat oldu ve daha sonra düşüş başladı. Yılı 3.90 TL’den tamamlayan motorin fiyatı 2015 Nisan’da 4 lirayı tekrar denese de, petrol ve dövizde yaşanan düşüş sayesinde 2015 sonunda 3.54 TL’ye kadar geriledi. Motorin, tarihler 2016 Ocak’ı gösterdiğinde ise 3.34 TL’ye kadar inmişti.
Ancak bu seviyede yeniden bir yükseliş başladı ve dokuz ay sonrasında 4 lira barajı bir daha hiç aşağı düşmemek üzere tekrar aşıldı. Motorin, geçtiğimiz yılsonunda ise 4.63 TL’ye ulaştı.
2017’de, özellikle yaz aylarında düşüş eğilimi göze çarparken, fiyatlar 4.37 TL’ye kadar geriledi. Fakat yaz aylarından bu yana yükseliş hiç durmadı ve fiyatları en son 30 Ekim’de 4.97 TL’ye taşıdı. Dün itibariyle ise motorin ilk kez 5 liranın üzerinden satıldı.

YKS 23-24 Haziran’da
Başvuru 1-21 Mart’ta
ÖSYM, üniversite sınav tarihini 23-24 Haziran 2018 şeklinde açıklarken, başvuruların da 1-21 Mart 2018 tarihlerinde yapılacağını bildirdi. ÖSYM duyurusuna göre, YKS sonuçları ise 31 Temmuz’da açıklanacak.
Sınava başvuru süresi içerisinde başvurama-yanlar için 4 Nisan’da bir gün daha hak tanınacak.

KPSS 22 Temmuz’da
Kısa adı KPSS olan Kamu Personeli Seçme Sınavı 22 Temmuz’da yapılıyor. Bu sınav için adaylardan, 10-21 Mayıs tarihleri arasında başvuru alınacak. 6 Haziran’da bir günlük ek başvuru süresinin ardından, sonuçlar 31 Ağustos’ta açıklanacak.
KPSS Lisans (Alan Bilgisi) birinci gün 28 Temmuz, KPSS Lisans (Alan Bilgisi) ikinci gün 29 Temmuz, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) oturumu ise 5 Ağustos’ta düzenlenecek.

Hatay SMMMO’ya 20 yeni Muhasebeci
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, 20 yeni meslek mensubu daha kazandı.
Girdikleri staj sınavını başarıyla tamamlayan 20, çoğu genç muhasebeciye, önümüzdeki günlerde ruhsatnameleri verilecek. 2017/3 Staja Giriş Sınavı’nı kazanan yeni stajyerlerin isimleri şöyle sıralanıyor:
Serkan Yakışıklı, Fulya Aydın, Caner Turgutalp, Onur Tembeloğlu, Rüveyda Zan, Tuba Aydıngün, Zeynep Uzun, Sevecen Olgar, İbrahim Bayır, Haydar Kuzu, Soner Ateş, Erdem Dede, Rahime Çelikel, Kezban Okçu, Ömer Mesut Balcı, Tansu Bozkurt, Ahmet Dal, Başak True
Mert Mehmet Toğa, Onur Amıklıoğlu.
Muhasebeciler Odası Başkanı Tahmin Kırık, yaptığı kısa açıklamada, “HATAY SMMMO kurulları adına staj dönemini başarıyla tamamlayarak sınavda başarılı olan bu arkadaşlarımızı kutlar, başarılarının devamını dileriz” dedi.
Diyabet Yürüyüşü Bugün
“Dünya Diyabet Günü Farkındalık Yürüyüşü” bugün yapılıyor.
Geçtiğimiz hafta sonunda Atatürk Caddesi’nde yapılması planlanan diyabetle farkındalık yürüyüşünün 10 Kasım anma törenleri ve OHAL uygulaması nedeniyle bugüne bırakıldığı ve saat 14.00’te büyük Antakya Atatürk Parkı’nda düzenleneceği duyuruldu.

Şehit M.Şenol çiftçi İHOO kantini kiralanacak
İhale Yarın
Antakya’daki resmi eğitim kurumlarından Şehit Mehmet Şenol Çiftçi İmam Hatip Ortaokulu kantini kiralanıyor. Kiralama ihalesi, yarın Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde teklif usulü yapılacak.
1198 Öğrencinin öğrenim gördüğü okulda kantin için yıllık 25.000 TL kira isteniyor.
İhale yarın 10.30’da.

YKS’de “Din Ahlak Sorusu” ayarı
YÖK, üniversiteye giriş için açıkladığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) bir ayda üçüncü değişikliğe gitti. YGS-LYS sistemini kaldıran YÖK, ilk oturumda soru sayısını 80’den 120’ye çıkarıp oturumları 2 güne bölerek sistemde başa döndü. Birinci oturumun 23 Haziran, ikinci oturumun 24 Haziran’da yapılması-na karar verildi. Değişimin, Din Kültürü sorularının azaltılmasına yönelik tepkilerin ardın-dan gelmesi dikkat çekti.
YÖK’ün değişikliğinin, YKS’de din kültürü sorularının azaltılması ve ilk oturumda bulunmaması nedeniyle Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersine yönelik ilginin azalacağı endişesi ile başlatılan tartışmaların ardından gelmesi dikkat çekti. Yapılan değişiklikle öğrenciler iki oturumda da din soruları ile karşılaşacak.
Son düzenleme ile beraber alanlara göre soru dağılımı şöyle oldu:
Sosyal Bilimler
Coğrafya: (5 soru)
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: (5 soru)
Felsefe: (5 soru)
Tarih: (5 soru)
Fen Bilimleri
Biyoloji: (6 soru)
Fizik: (7 soru)
Kimya: (7 soru)

ALES 6 Mayıs’ta
ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) 6 Mayıs’ta yapılacak. Sınav için başvurular 7-15 Mart 2018 tarihlerinden alınacak. 28 Mart’ta bir günlük geç başvuru hakkı verilecek. Sonuçlar ise 7 Haziran’da duyurulacak.
ALES sonbahar dönemi ise 18 Kasım’da gerçekleşecek. Sınav için başvuru tarihi 19-27 Eylül olarak belirlendi. 10 Ekim’de bir günlük geç başvuru hakkının ardından sonuçlar 20 Aralık’ta ilan edilecek.

Enfeksiyon Semineri Yarın
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi tarafından “Enfeksiyon Semineri” düzenleniyor. Yarınki etkinlik, 13.00 – 17.00 saatleri arasında, Çarşamba günü de 09.00 – 12.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda (küçük Salon), “Hastane Enfeksiyonları ve El Hijyeni, Tıbbi Atıklar, Koruyucu Ekipman Kullanımı ve Personel Yaralanmaları” başlığında düzenleniyor.

Cankurtaran Kursu açılıyor
Antakyalı Milli Sutopu Antrenörü Murat Şaydak koordinesinde “Cankurtaran Kursu” açılıyor.
Yapılan duyuruda, “Havuzlarda, tatil köyleri, otellerde bulundurulması zorunlu olan Cankurtaran Kursu, 1-3 Aralık’ta Antakya’da açılıyor. Vize yenileme içinde başvuru yapılabilir. Katılmak isteyenler için iletişim 05327638192” denildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ