Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 08.12.2017
  • 1.468 kez okundu

Altınözü’nde Gazeteciye saldırı iddiası
Altınözü ilçesinde yayın yapan Altınözü Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mahmut Şan’ın, ilçe halkından Hikmet (Ahmet) Sarı tarafından tartaklandığı öne sürüldü. İddia sahibi mağdur Gazeteci Mahmut Şan, yaptığı açıklamada, otomobilinin camlarının kırıldığını ve tartaklandığını öne sürdü. Saldırıda bulunduğu öne sürülen Hikmet (Ahmet) Sarı adlı kişinin İlçe Belediye Başkanı Rıfat Sarı’nın kardeşi olduğu bildirildi.

Defne’de CHP İlçe Kongresi: Yarın…
CHP Defne İlçe Yönetimi, ikinci Olağan Genel Kurulu’nu yapıyor. CHP’nin Defne İlçe Kongresi, yarın Sinanlı yol kavşağındaki Gözde Düğün Salonu’nda saat 10.00’da başlayacak.

Yarın “İnsan Hakları Günü”
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi çerçevesinde insan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi, bu konuda tüm dünyada insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması açısından anlam ve öneminin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla, 10 Aralık, her yıl “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanıyor.
Hatay Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu, yarınki kutlama öncesi bilgilendirme amaçlı şu açıklamayı yaptı:
“Bütün dünyada yaşanan son gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı daha da arttırmıştır. Savaşlar, her türlü şiddet, bağımlılık, çocuk istismarı, kadınlara yönelik olumsuz davranışlar, özürlü haklarının ihlali, giderek kirlenmekte olan çevre kaynaklarımız bütün insanları tehdit etmektedir. Bu koşullarda hemen her kesime düşen, gerek bireysel gerek kurumsal sorumluluk bilinciyle insan hakları konusunda her zamankinden daha çok duyarlı olmaktır. Bu amaçla Valiliğimiz İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığınca, 10 Aralık 2017 Pazar günü saat 10.00’da Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacaktır.”

MYO Koordinasyon Kurulları
Meslek Yüksekokulları ve programların açılmasına yönelik standartların belirlenmesini sağlayacak, Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu’nun çalışma usul ve esaslarını belirleyen Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulu; meslek yüksekokulları ve programların açılmasına yönelik standartların belirlenmesi, mevcut programların geliştirilmesi, izlenmesi, mezunların istihdamı ile lisans tamamlama süreçlerine ilişkin görüş ve önerilerde bulunacak.
Koordinasyon Kurulu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı başkanlığında; meslek yüksekokul müdürleri arasından Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından seçilen bir müdür, Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni temsilen görevlendirilen başkan dışında toplam beş üyeden oluşacak.

Antakya Belediyesi etkinliği Konferans bugün:
Şiddete Hayır
Antakya Belediyesi, “Şiddete Hayır” konulu bir konferans düzenliyor. Mustafa Kemal Üniversitesi’nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Olcay Özkaya’nın katılımı ile düzenlenecek olan Konferans, bugün saat 14.00’te Atatürk Caddesi’ndeki Mahfel Sosyal Tesisleri Nikah Dairesi salonunda halka açık olarak yapılacak.

5 Terörist Yakalandı
Kırıkhan’da 1 DEAŞ’lı, Altınözü’nde 4 EL NÜSRA’cı..
İlimizde, hafta başında iki ayrı ilçede iki terörist yakalandı. Kırıkhan’da, terör örgütü DEAŞ’a katılmak için Suriye’ye geçmek isteyen 23 yaşındaki B.Y.K. Jandarma tarafından yakalandı. DEAŞ üyesinin, Toboğazı civarındaki yol kontrolü sırasında ele geçirildiği öğrenildi. Bu arada, Altınözü ilçesinde Suriye uyruklu 4 kişi, terör örgütü El Nusra üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Şüphelilerden M.G. tutuklandı. Adliyede serbest bırakılan M.G., F.B. ile M.A.’ya ise yurt dışı çıkış yasağı konulduğu bildirildi.

AÖF Sonuçları açıklandı
Anadolu Üniversitesi-AÖF (Açık Öğretim Fakültesi), sınav sonuçlarını açıkladı. AÖF Güz Dönemi vize sınavlarının soruları ve cevaplarının açıklanmasının ardından, binlerce öğrencinin merakla beklediği AÖF sonuçları da öğrencilere duyuruldu. AÖF sınav sonuçlarına T.C. kimlik numarası ile erişim sağlanabiliyor.

Açık Öğretimlilere meslek şansı
Milli Eğitim bakanlığı, İl Müdürlükleri internet sitelerinde, Açık Öğretim okullarında okurken aynı zamanda meslek sahibi olmak isteyen öğrencilere yönelik teşvik edici spot filmler ve duyurular yayınlıyor.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde Açık Öğretim öğrencilerine hitaben şu bilgiler yer alıyor:
– Mesleki eğitim merkezlerinin ustalık programlarına kayıt olursanız;
Meslek öğrenirken ücret alırsınız.
İş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanırsınız.
Açık öğretimde aldığınız dersleri saydırarak meslek lisesi diploması alırsınız ve teknisyen ünvanına sahip olursunuz.
4 yıl sonunda ustalık belgesi alarak kendi işyerinizi açabilirsiniz.
İş yerinizi açarken KOSGEB’den 50 bin TL hibe ve 100 bin TL de faizsiz kredi desteği alabilirsiniz.
Duyurunun son bölümünde, kayıt için en yakın Mesleki Eğitim Merkezi’ne veya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne başvuruda bulunulabileceği bildirildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Akasya, Aksaray ve Saraykent Mahallelerine 9:00-13:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bitiren Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bohşin ve Apaydın Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Halilbey ve Atik Mahalleleri ile TRT Veri Bağlantı İstasyonu’na 9:00-16:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi 2 Nolu, 3 Nolu, 4 Nolu ve 13 Nolu Sokaklar, Çaylı Mahallesi Kübra, 211 Nolu ve 222 Nolu Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 8:45-16:45 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Suçıkağı Mahallesi Suçıkağı Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Fatih Mahallesi ile Yunur Emre İlköğretim Okulu’na 9:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami Mahallesi Rıza Okur Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Karşı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Görme Engellilere sınavda ek süre
2018’de başlıyor
ÖSYM’den, az gören adaylara ek süre müjdesi geldi. Bu konuda bilgi veren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, ÖSYM Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla, az gören adayların sınavlarda ek süre talebini değerlendirmek üzere; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcisi, akademisyenler ve görme engelliler üzerine çalışan sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan “Az Gören Adaylar İçin Ek Süre Uygulaması Değerlendirme Komisyonu” oluşturulduğunu, komisyonun da az gören adaylara yönelik çalışmalarını tamamladığını bildirdi ve şöyle devam etti:
“ÖSYM Yönetim Kurulu, raporu değerlendirerek, soru kitapçığını kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu talep etmeyen) ve engelli sağlık kurulu raporlarında görme sistemi, göz hastalıkları, görme oranı yüzde 25 ve üzerinde olan ve raporunu ÖSYM’ye ileten az gören adaylara 2018 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanacak sınavlarda ek süre verilmesi kararı aldı. Buna göre, az gören adaylara, soru sayısının 60’tan az olduğu sınavlarda 20 dakika, soru sayısı 60 ve üzeri olan sınavlarda 30 dakika ek süre verilecek.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ