Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.12.2017
  • 1.414 kez okundu

Vali Ata’dan İnsan Hakları Mesajı
Vali Erdal Ata, yarın kutlanacak olan “Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Vali Ata’nın mesajı şöyle:
“Tüm dünyada insan haklarının Anayasası olarak kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletlerce kabul edilmesinin 69. Yıldönümünü kutluyoruz. Evrensel düzeyde kabul edilen temel ilkeler çerçevesinde insan haklarının güvencesi olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, bireyin doğuştan gelen ve yalnızca ‘insan olmasından’ kaynaklanan haklarını özgürce kullanmasına imkân tanımaktadır.
Doğduğu andan itibaren her bireyin sahip olduğu temel insan hakları; çağdaş toplumun temeli, demokratik yaşamın vazgeçilmez yapı taşlarından biridir. Gerek kamu düzeninin gerekse toplum huzurunun sağlanması ve devamlılığı için temel hak ve hürriyetlerin özgürce kullanılması hayati derecede öneme sahiptir. Ne yazık ki bu yalın gerçek ortada dururken, bugün hala dünyanın birçok yerinde binlerce insanın temel haklardan mahrum bırakıldığını, hatta daha acısı yaşam hakkının elinden alındığını görmenin burukluğu içindeyiz.
Düzenlemeyi ilk onaylayan ülkeler arasında yer alan ülkemiz, demokratik bir hukuk devleti olarak ulusal ve uluslararası hadiselerde ortaya koyduğu insan odaklı yaklaşımla bildirgenin gereklerini hakkıyla yerine getirme konusundaki hassasiyetini birçok defa ortaya koymuştur.
Bu düşüncelerle; kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve basın yayın organları tarafından vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi, hak ve özgürlüklerin her birey için koşulsuz bir biçimde ulaşıldığı, eşit, özgür bir dünyada yaşamak temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarım.”

Nehir’den “İnsan Hakları” Mesajı:
İnsan Haklarına Saygı Uygarlığın Ölçütü
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, yayınladığı “Dünya İnsan Hakları Günü” mesajında, insan haklarına saygı göstermenin uygarlığın ölçütlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, mesajında şunları kaydetti:
“İnsan hakları bilincinin tüm dünyada gelişmesi amacıyla, 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. İnsan haklarına verilen önem, bir ülkedeki kültürel ve toplumsal gelişmenin de ön koşullarından biridir. İnsan haklarına saygı, toplumların uygarlık derecesinin bir ölçüsüdür. Özgürlükler ve kişinin güvenliği hakları bulunduğunu bilerek ve gerektiğinde bunları kullanarak yaşayan insanlar, başkalarının hak ve özgürlüklerine de saygı duyarlar. Farklılıklarımız zenginliktir, bolluktur, bir arada yaşamanın tutkalıdır. Bu bilinçle davranarak, geleceğin barış, kardeşlik ve güzelliklerle dolu dünyasını kurabiliriz. Geleceğe umutla bakarak aydınlık yarınlara yol alabiliriz. İnsan haklarının, evrensel değerlerin korunması ve geliştirilmesi için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Her insanın eşit derecede yaşama hakkına sahip olduğu, insanlık onuruna yanaşır, çocuklara anlatacak barış dolu, adil bir Dünya’ya kavuşmak dileğiyle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun.”

CHP’den 3 İlçede Kongre:
Bugün Defne, Yarın İskenderun ve Erzin…
CHP, bugün Hatay’da 3 ilçede kongre yapıyor. CHP’de Defne İlçe Kongresi bugün, İskenderun ile Erzin İlçe Kongreleri ise yarın yapılıyor.
Bugünkü Defne CHP İlçe Kongresi saat 09.30’da Gözde Düğün Salonu’nda yapılırken, yarınki İskenderun CHP Kongresi saat 10.00’da İsa Taş Plaza’da, Erzin Kongresi de yine yarın saat 13.00’te Erzin Düğün Salonu’nda yapılacak.

Tutuklu BŞB Personeli 3 kişi serbest bırakıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde tutuklanan 3 personeli serbest bırakıldı. Tutuksuz olarak yargılanacak olan BŞB personelleri şunlar:
Protokol Müdürü Bayram Denk, Kültür Dairesi Başkanı Gökhan Yıldırım ile Kurum Personeli Ömer Uzun.

Yarın “İnsan Hakları Günü”
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi çerçevesinde, insan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi, bu konuda tüm dünyada insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması açısın-dan anlam ve öneminin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla, her yıl 10 Aralık, “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Yarın da “İnsan hakları günü”…
Hatay Valiliği, yarın için bir kutlama etkinliği düzenlerken, şu açıklamayı yaptı:
“Bütün dünyada yaşanan son gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı daha da arttırmıştır. Savaşlar, her türlü şiddet, bağımlılık, çocuk istismarı, kadınlara yönelik olumsuz davranış-lar, özürlü haklarının ihlali, giderek kirlenmekte olan çevre kaynaklarımız bütün insanları tehdit etmektedir. Bu koşullarda hemen her kesime düşen, gerek bireysel gerek kurumsal sorumluluk bilinciyle insan hakları konusunda her zamankinden daha çok duyarlı olmaktır. Bu amaçla, Valiliğimiz İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı’nca, 10 Aralık 2017 Pazar günü saat 10.00′ da Cumhuriyet Alanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacaktır.”

DEAŞ’lı Hatay’da yakalandı
Hatay’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonda, Rakka bölgesinde, sözde Mali İşler Sorumlusu olduğu belirtilen Suriye uyruklu bir kişi yakalandı. İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, düzenledikleri operasyonda, terör örgütü DEAŞ üyesi Suriye uyruklu Mohanad Alsanad’ı yakaladı. DEAŞ şüphelisinin yurda ilimiz topraklarından kaçak geçtiği ortaya çıktı ve çıkarıldığı adliyede tutuklandı.

MKÜ’de Satranç Turnuvası
Bugün ve Yarın
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) bugün ve yarın olmak üzere iki gün süreyle Satranç Turnuvası düzenleniyor. Satranç Turnuvası, MKÜ merkez yemekhanesinde düzenlenecek. Turnuva başlangıcı saat 10.00.

FETÖ Operasyonu Merkezi İstanbul:
Hatay Dahil 19 İl’de Operasyon
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi oldukları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilen 56 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 19 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı-lığı, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ’nün şifreli haberleşme programı By-Lock’u farklı kişiler adına kayıtlı telefon hatları üzerinden kullandıkları tespit edilen ve konuşma içerikleri çözümlenen 56 zanlı hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul merkezli operasyonda, ilimiz Hatay dahil 19 il bulunuyor.

Rektör Kaya’dan Kudüs Tepkisi
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, ABD’nin, İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü ilan etmesi ve büyükelçiliğini de bu çerçevede Kudüs’e taşıma kararına tepki gösterdi.
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, ABD’yi kınayan mesajında şöyle dedi:
“Asırlardır kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan ve Müslümanların ilk kıblesi kabul edilen Mescid-i Aksanın bulunduğu Kudüs ABD Başkanının tek taraflı olarak almış olduğu karar ile İsrail’in başkenti olarak kabul edilmiş ve Tel-Aviv’deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınacağı açıklanmıştır.
Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için kutsal kabul edilen, farklılıkları bünyesinde barındırmanın müstesna bir örneği olan Kudüs için böyle bir açıklamanın yapılmış olması Ortadoğu barış sürecini baltalayacak, var olan yaralara yenilerini ekleyecek, bölgenin istikrarsızlığını daha da arttıracaktır.
Bu karar uluslararası hukuk kurallarına ve Birleşmiş Milletler kararlarına aykırıdır. Bölgede ve dünyada infiale yol açan, bölge ve dünya barışı için büyük bir tehlike oluşturan bu kararı kabul edilemez bir girişim olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz.
ABD yönetimi tarafından demokrasi, özgürlük ve eşitlik ilkelerine aykırı şekilde alınmış olan bu karar karşısında tüm dünya devletlerini Filistin halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.”

Benzinde İndirim
Akaryakıt türlerinden benzinde indirime gidildi. Dünden itibaren benzinin litresine 14 kuruş indirim geldi. Böylelikle ilimizde benzinin litre fiyatı 5.67 TL’den 5.53 TL’ye geriledi.

Medeniyetler Korosu eleman alacak
Antakya Medeniyetler Korosu’na seçme yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, Koro’ya dahil olmak isteyenler, Ulucami Sokak’taki Dernek merkezinden ya da 0-326-221 73 71 nolu telefondan bilgi alabilecekler. Medeniyetler Korosu’na katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 17 Aralık 2017 şeklinde duyuruldu.

Medya Okur Yazarlığı : 12 Aralık’ta
“Medya ve Sosyal Medya Okur-Yazarlığ” etkinliği hafta başında MKÜ’de düzenleniyor. Verilen bilgiye göre, “Medya ve Sosyal Medya Okur-Yazarlığı” konulu etkinlik, MKÜ’de ilgili daire başkanlığına bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren İdeal İnsan Topluluğu tarafından 12 Aralık Salı günü 14:00-17:00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu Amfi I’de düzenlenecek.

KPSS Adayları Umutsuz!
Sınav ücreti ve beklentilerin karşılanmaması KPS başvurularını düşürdü.
2017/2 KPSS tercih sonuçları 6 Aralık 2017 tarihi itibariyle açıklandı. Ne var ki KPSS adayları umutsuzluğa düşmüş durumda. ÖSYM’nin yayımladığı sayısal verilere göre, 2038 kadronun yer aldığı 2017/2 KPSS tercihlerine sadece 151 bin aday başvurdu. Oysaki 2 bin 641 kadronun yer aldığı 2017/1 KPSS tercih işlemlerine 339 bin, 2051 kadronun yer aldığı 2016/2 KPSS tercih işlemlerine ise 1 milyon 862 aday başvuru yapmıştı.
2016/2 KPSS tercih işlemlerine başvurunun az olması, ilk tercihlerde başvuru ücreti alınmamasından kaynaklanıyor. Ancak, 2017 yılındaki ilk yerleştirmeye göre de neredeyse yarı yarıya az başvuru yapılmış görünmekte. Bu veriler, açılan az sayıda kadro ve başvuru ücreti nedeniyle, KPSS’ye giren 5 milyon 800 adayın umutsuz olduğunu göstermekte.

Cuma Hutbesi:
Kapanmayan Yaramız: Kudüs
Türkiye’de, dün 81 İl’deki camilerde Cuma Hutbesi olarak “Kapanmayan Yaramız Kudüs” konusu işlendi. Hutbe özeti şöyle:
“Kudüs, bizim gözbebeğimizdir. Kudüs, bizim tükenmeyen özlemimizdir. Kudüs, nice peygamberin tevhid mücadelesine sahne olmuş, ismiyle ve çevresiyle mukaddes ve mübarek kılınmış bir şehirdir. Kudüs, Kutsi Şerif’tir. Diğer adıyla Beytü’l-Makdis’tir. Binlerce yıldır birçok medeniyete beşiklik yapan Kudüs ve çevresinde Hz. İbrahim, Hz. Yakub, Hz. Musa, Hz. Süleyman ve Hz. İsa gibi nice peygamberler yaşamıştır. İsrâ ve Mirâc olayı ile Kudüs’ün son kutlu misafiri Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.s) olmuştur. İslam’ın ilk kıblesi Mescid-i Aksâ da Kudüs’tedir.
Kudüs ve Mescid-i Aksa, bize Peygamberimizin müjdesi ve emanetidir. Kudüs, her müminin gönülden bağlandığı ve aziz bildiği bir şehirdir. Kudüs, herhangi bir toprak parçası değildir. Kudüs, sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayanların değil, tüm dünya Müslümanlarının ve insanlığın ortak meselesi
Aziz milletimiz, tarih boyunca Kudüs’le, Mescidi Aksâ ile ve Filistinli mazlum kardeşlerimizle gönül bağını hiçbir zaman koparmamıştır. Bundan sonra da koparmayacaktır. Bizler bu bilinçle bu Cuma vaktinde Rabbimize el açıp şöyle niyaz ediyoruz: Allah’ım! Bizi yeryüzündeki bütün mazlum kardeşlerimizin acısını yüreğinde hisseden ve onlara yardım için maddi-manevi varlığını seferber eden samimi Müslümanlar eyle! Bizi basiretsizlerden, ferasetsizlerden, vicdansızlardan, zalimlerden yana eyleme!
Allah’ım! Kudüs’ü ve İslam beldelerini işgale yeltenenlere, ıslah adı altında ifsat edenlere ve barışı baltalayanlara fırsat verme! Şu mübarek Cuma günü hürmetine dualarımızı kabul eyle Allah’ım!”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ