Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.12.2017
  • 1.742 kez okundu

Müftülük: “Erken Yaşta Evliliğe Karşıyız”
Hatay İl Müftülüğü, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun bir okulda eğitimle ilgili konuşmasının çarpıtıldığını savundu. Müftülük açıklaması şöyle:
“Antakya da bulunan bir okulda eğitimle ilgili konuşması esnasında, ‘ahlaklı evlat yetiştirmenin önemi’ konusunda velilere yönelik yaptığı konuşma arasında, anne-babanın görev ve sorumluluklarından bahsederken, ‘Çocuğun babası üzerindeki haklarından biri de, evlilik yaşına gelince çocuğunu evlendirmesidir. Hem Kur’an-ı Kerim hem de Hz. Peygamber (S.A.V), gençlerin ve yetimlerin evlilik yaşına gelince evlendirilmelerini emretmektedir’ diye bahsetmiş, ancak basına, konu ile ilgili bir basın kuruluşunun yapmış olduğu kendi yorumu Sayın İl Müftümüzün sözü olarak aksettirilerek maksadını aşan bir haber yapılmıştır.
Konferansa basın davet edilmemiş, haber, İl Müftülüğümüz sitesinden alınarak yapılmıştır. Sayın Müftümüz herhangi bir yaş telaffuz etmemiştir. Konu ile ilgili olarak her platformda erken yaşta evliliğe şiddetle karşı çıkan İl Müftümüz zan altında bırakılmıştır.
İlimizi, Teşkilatımızı ve İl Müftülümüzü rencide eden bu haber bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Hukuki yollara başvurma hakkımız saklı kalmak üzere, daha fazla mağduriyete sebep olmaması için söz konusu haberin basın yayın kuruluşlarınca bir an önce kaldırılması ve basın açıklamamızın yayınlanması hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İskenderun’da 6 Mahalle:
RİSKLİ BÖLGE
İskenderun’da 6 mahallede bazı bölgeler ‘riskli alan’ ilan edildi. Karar, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlandı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, İskenderun’a bağlı Meydan, Cumhuriyet, Numune, Esentepe, Pınarbaşı ve Modernevler Mahallelerinde bazı bölgeler Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edildi.
Söz konusu karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 29 Eylül 2017 tarihli yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un ilgili maddeleri uyarınca alındı. Riskli alanlar, Resmi Gazete ilanında, krokileri ile kaç hektarlık alan olduğu belirtilerek yayınlandı.

Hatay’da 15 FETÖ Şüphelisi Adliyede
7 TUTUKLAMA, 8’İNE ADLİ KONTROL…
Geçtiğimiz hafta içinde ilimiz merkezli olmak üzere Ankara, Erzincan ile Adıyaman’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan 15 kişiden 7’si tutuklandı, 8 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı By-Lock’u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında meslekten ihraç edilen bir Emniyet Müdürü ve Uzman Çavuşun da yer aldığı 15 kişiden 7’si tutuklanırken, 8’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Çarşamba günü adliyeye çıkartılan FETÖ şüphelilerinin mesleki dağılımları şöyle:
1 Asker,1 Jandarma,1 Emniyet Müdürü, 1 Adliye personeli,1 Öğretmen,7 sivil, 2 Kamu Hastaneleri personeli,1 Valilik personeli.

2 DEAŞ’lının kardeşi Hatay’da yakalandı
Suriye’de terör örgütü DEAŞ saflarında savaşan 2 kardeşin eşleri, kaçak giriş yaptıkları Hatay’da yakalandı. Rakka’dan, terör örgütü YPG kontrolünde çıkan TIR’larda oldukları belirlenen 2 eltinin DEAŞ üyesi kardeşlerin eşleri olduğu ortaya çıktı. Ankara’dan 3 yıl önce Suriye’ye giderek terör örgütü DEAŞ’a katılan 2 kadın, terör örgütü Suriye’de toprak kaybettikten sonra kaçak geldikleri Türkiye’de Hatay Polisi tarafından yakalandı.

Sarımiye camisi tuvaleti aylardır bozuk
Vakıflar da, Müftülük de HATSU da sorunla ilgilenmiyor…
Antakya Kurtuluş Caddesi’ndeki Sarımiye Camisi tuvaleti çalışmıyor. Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü uhdesindeki Müftülüğe bağlı Sarımiye Camisi’nin tuvaleti aylardır çalışmıyor. Zaman zaman turistlerin uğrak yeri olan, Katolik Kilisesi yanındaki Sarımiye Camisi tuvaletinin çevreye koku yayması ve tıkalı olması nedeniyle çalışmaması sıkıntı oluştururken, yaşanan bu soruna ilişkin mülk sahibi konumundaki Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ile Büyükşehir’e bağlı HATSU’nun sorunu kökünden çözme amaçlı girişimde bulunmaması dikkat çekiyor. -Cemil Yıldız-

İMO 63 Yaşında
İnşaat Mühendisleri Odası, 63. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Hatay İMO Yönetici ve üyeleri, bu akşam Anemon Otel’de bir araya gelerek eğlence gecesinde buluşacaklar.

Defne’ye 2 Mühendis Danışmanlık Hizmeti
İHALE 29 ARALIK’TA
Defne Belediyesi, 2 Mühendis Danışmanlık Hizmeti için ihale düzenledi. İki Mühendislik kadrosu hizmeti için ihale 29 Aralık Cuma günü yapılacak.

KARAYILAN’DA DEPREM
Önceki gün, İskenderun’a bağlı Karayılan merkezli minik ölçekte bir deprem meydana geldi. 12 Aralık Salı günü saat 12.50 sıralarında yaşanan depremde ölen ya da yaralanan olmadı.

SULAMADA DESTEK
ÜST LİMİT: 500 BİN TL
Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi hakkındaki tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Tebliğle, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, ayrıca kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Sulama desteği için başvurular, 1 Ocak -1 Mart 2018 tarihleri arasında Hatay İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İ l Müdürlüğü’ne yapılacak.
Hatay İl Tarım Müdürlüğü açıklamasında, başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç %50’sine hibe yoluyla destek verileceği kaydedildi.

Fen, Sosyal ve Proje Okullarına:
GİRİŞ SINAVLA
Yeni öğretim yılında sınavla öğrenci alan liseler; Fen, Sosyal Bilimler ve Proje Okullarından oluşacak. Bu okullara Haziran ayı başında yapılan ve isteğe bağlı girilen bir sınav ile kayıt yapılacak. Sınav, sadece 8. sınıf müfredatını kapsayacak. 135 dakika sürecek sınavda 90 çoktan seçmeli soru sorulacak. Sınav, sayısal ve sözel iki bölümden oluşacak. Matematik, Fen ve Türkçe testinden 20’şer soru, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil testinden 10’ar soru yöneltilecek. Sınavda, 3 yanlış bir doğruyu götürecek. Sınavla yerleştirme, yalnız sınav puanı ile yapılacak. Her yıl Haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak sınavın sonuçları, yine aynı ay içerisinde ilan edilecek.

SÖMESTR 19 OCAK’TA
2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı ilk yarı 19 Ocak 2018’de tamamlanıyor.19 Ocak 2018 Cuma günü okullar kapanacak.22 Ocak 2017 tarihinde ise Pazartesi günü okullar 15 ara tatile girecek. 5 Şubat Pazartesi günü okullar tekrar eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacak. 8 Haziran 2018 Cuma günü de 2017-2018 eğitim öğretim dönemi sona erecek.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti de uyguluyor.
İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Atatürk (İnönü) ve 611 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Halilbey Mahallesi Karlı ve Buzlu Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Tavla ve Hancağız Mahallelerine 9:00-12:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Elektrik ve Armutlu Mahallesine 8:30-9:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesine 9:30-10:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı ve Çekmece Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Döver Mahallesine 12:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeşilpınar Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Kiremit Ocağı, 320 nolu sokaklar ve Çaylı Mahallesi 209 nolu ve Şehit Muhsin Ataç Sokaklara 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Barınak Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 8:45-16:45 saatleri arası,
Hassa İlçesi Aktepe Mahallesine 10:00-14:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi 408 Evler Mahallesine 1:00-4:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Doğuayrancı, Batıayrancı ve Kırcaoğlu Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Fidanlı ve Uzunbağ Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti de uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Dikmece Mah. 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Avsuyu Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Küçük Dalyan Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Işıklı, Kale ve Tatarlı Mahallelerine 9:30-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık Mahallesi Karaçay Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi 1082 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşil Mahalle Muhsin Yazıcıoğlu Sokak, Ocaklı Mahallesi Yunus Emre Sokak, Sanayi Mahallesi 100. Yıl ve İpek Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Park, Köşk ve Mehmet Ocak Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Akasya Sokağa 9:15-17:15 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mah. 8:45-16:45 saatleri arası,
Hassa İlçesi Aktepe Mah. 10:00-14:00 saatleri arası,
İsk. İlçesi Azganlık Mah. 9:00-16:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Aşkarbeyli Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 1:00-4:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Akkerpiç Mah. 9:00-15:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Terzihöyük, Suluköy, Karacanlık, Kumtepe ve Karasüleymanlı Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Aydınbahçe, Gözlüce, Yeşiltepe ve Karaköse Mahallelerine 9:00-15:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ