Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.12.2017
  • 1.359 kez okundu

Savaş Gastronomi ile Hatay Expo’yu anlatacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın, bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla Gastronomi Şehri ve Hatay EXPO ile ilgili son gelişmeler konusunda açıklamalarda bulunacağı bildirildi. Savaş’ın bugünkü önemli toplantısı saat 09.30’da, İzmir Caddesi’ndeki sosyal tesislerde yapılıyor.

Yaman: 2018’den Beklentimiz:
Huzur Ve Barış
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, yeni yılın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diledi.
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, mesajında, 2018 yılına sayılı günler kala yeni yılın tüm insanlığa öncelikle huzur ve barış getirmesini diledi ve şöyle devam etti:
“2018 yılının; tüm dünya ve insanlık için barışın, hoşgörünün hâkim olduğu, insan haklarının hiçe sayılmadığı, emeğin sömürülmediği, terörden, savaştan, kavgadan uzak; el ele, kardeşçe yaşanacak güzel günler getireceğini umut ediyorum. Ülkemizde ve ilimizde barış ikliminin korunması, engellerin sevgi ve hoşgörü ile aşılması temennisi ile daha insancıl, daha barışçıl, aydınlık ve pozitif günlerin bizi karşılayacağı bir yıl dileyerek tüm halkımızın yeni yılını kutluyorum.”

Nehir’den Yılbaşı Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, yeni yılın yeni ümitler getirmesi dileğinde bulundu. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir yeni yıl mesajında şöyle dedi:
“Acıları, anıları ve sevinçleriyle ile bir yılı daha geride bırakarak, yeni ümitlerin taptaze ve canlı olduğu yeni bir yıla merhaba diyoruz. Hem ülkemizde, hem coğrafyamızda, hem de tüm dünyamızda barış, dostluk ve kardeşliğin kalıcı temellerinin atıldığı, acısız ve hüzünsüz, güzellikler dolu bir sene geçirmemizi ümit ediyor, 2018 yılının ülkemize ve tüm insanlığa barış, kardeşlik, huzur, mutluluk, dünyanın ortak sorunlarının çözülmesi için yeni bir başlangıç oluşturmasını diliyor, saygılarımı ve en iyi dileklerimi sunuyorum.”

MKÜ’ye 10 Prof. Alınacak
Hatay Mutafa Kemal Üniversitesi’ne ihtiyaç duyulan değişik bölümlere olmak üzere toplam 10 Profesör alınacak. MKÜ Rektörlüğü’nden edinilen bilgilere göre, Profesör kadrosu başvuruları 3 Ocak 2018 tarihine kadar yapılabilecek. İhtiyaç duyulan boş kadrolar şunlar:
-Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü’ne 1 Profesör
-Genel Biyoloji Bölümü’ne 1 Profesör
-Analitik Kimya Bölümü’ne 1 Profesör
-Bilişim Sistem Bölümü’ne 1 Profesör
-Patoloji Bölümü’ne 1 Profesör
-Tıbbi Mikrobiyoloji Bölümü’ne 1 Profesör
-Zirata Fak. Bitki Bölümü’ne 1 Profesör
-Ziraat Fak. Biyosistem Müh. Bölümü’ne 1 Profesör
-Veteriner Fak.Hayvan Yetiştirme Bölümüne 1 Profesör

Anne Hatay’da Kurtuldu
Baba ve Oğlu Zehirlendi, Öldü
İlimizde görevli bir Uzm. Çavuş’un Manisa’da yaşayan babası ile kardeşi kömür sobasından zehirlenmek suretiyle can verdi. Uzman Çavuş’un annesi ise oğlunu ziyaret için Hatay’ a gelmişti, soba gazı ölümünden böylece kurtulmuş oldu.
Alınan bilgiye göre, Manisa’nın Kula ilçesinde, yatmadan önce yaktıkları kömür sobasından sızan karbon monoksit gazından zehirlenen 52 yaşındaki Mustafa Yapucu ile 22 yaşındaki Berkay Yapucu öldü. Hatay’da görev yapan oğlu Uzman Çavuş Necati Yapucu’nun yanında bulunan Anne Ayşe Yapucu kurtulurken, ilk incelemelere göre, baba ve oğlunun kömür sobasından sızan karbon monoksit gazından zehirlenerek yaşamlarını yitirdikleri tespit edildi.

Samandağ İlçe Sağlık Müdürü
Şafak Miçooğulları
Samandağ İlçe Sağlık Müdürlüğü görevine, aynı ilçede görev yapan Dr. Şafak Miçooğulları getirildi.
2003 yılından beri ilçede Sağlık Ocağı Hekimliği, Aile Hekimliği ve Hemodiyaliz Sorumlu Hekimliği görevinde bulunan Dr. Şafak Miçooğulları, Samandağ İlçe Sağlık Müdürü görevine atandı.

MHP İsk.Kadın Kolu Yeni Başkanı
Fatma Kaya…
MHP’nin İskenderun Kadın Kolu İlçe Başkanı değişti.
Fatma Kaya, yeni İlçe Kadın Kolu Başkanı oldu. MHP’nin İskenderun Kadın Kolu yeni Başkanı Fatma Kaya, dün öğleden sonra yeni görevine başladı.

“Nefes Nefese” dizisi çekimi Hatay’da
10 Ocak’ta Başlıyor
50-60 yaş arası yardımcı oyuncu alınacak
Uğur Yücel’in “Nefes Nefese” adlı dizi çekimleri yeni yılın ikinci haftasında ilimizde yapılıyor. 10 Ocak 2018 tarihinden itibaren Antakya’da gerçekleşecek çekimler için 50-60 yaş aralığında yardımcı oyuncu arayışında olunduğu kaydedildi ve ilgilenmek isteyenlerin, Valilik Yatırım İzleme Koordinasyon Binası karşısındaki Diş Dr. Helga Zinneha Muayenehanesi altındaki Efem Ajans’a başvurulabileceği duyuruldu.

2018’in ilk konferans konusu
Ergenlik Döneminde Çocuklar
Antakya Belediyesi’nin belirli günlerde uygulamaya koyduğu ve kadınlara yönelik sosyal konuların ele alındığı konferans uygulaması yeni yılda da devam ediyor. Aile Danışmanlığı seansları kapsamında, 3 Ocak 2018 Çarşamba günü “Ergenlik Döneminde Çocuklarımızla Sağlıklı İletişim” konusu işlenecek.
Antakya Belediyesi’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Antakya Belediyesi Aile Danışmanlığı hizmetimiz Mahfel Sosyal Tesisi’nde tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda Hanımlar Lokali bünyesinde evlilik öncesi, evlilik esnasında yaşanabilecek durumlar hakkında danışmanlık, kişisel gelişim eğitimleri konusunda, çocuk gelişimi ve eğitimi, ergenlik problemleri, ikili ilişkiler ve iletişim konularında uzman Sosyoloğumuz Sibel Hersanlıoğlu tarafından veriliyor.
Yeni yılda da hizmetlerine devam edecek olan Hanımlar Lokali, 3 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 14.00’de “Ergenlik Döneminde Çocuklarımızla Sağlıklı İletişim” konusu Aile Danışmanı Sosyolog Sibel Hersanlıoğlu tarafından anlatılacak. Tüm Antakya’lı hanımların ücretsiz olarak katılabileceği aile danışmanlığı seanslarında her hafta farklı bir konuyu işlenmeye devam edecek.”

ÖSYM, KPSS 2017/9 Tercihi
Sonuçlar Belli Oldu
KPSS 2017/9-Spor Genel Müdürlüğü’nün mühendis ve tekniker unvanlı kadrolarına yerleştirme sonuçları açıklandı.
Adaylar, yerleştirme sonuçlarına, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile 27 Aralık Çarşamba günü saat 12.00’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden erişebiliyor.

Diyanete 9500 Kadro
2018 yılında kamuya 110 bin personel alınacak.
Bu kadronun 9500’ü Diyanet’e ayrıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’na alınacak personelin dağılımı şöyle oldu:
-6000 İmam Hatip
– 3000 Kur’an Kursu Öğreticisi,
-500 Müezzin Kayyım
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yakında resmi alım ilanı yapacağı duyuruldu.

Kırıkhan Belediye Başkanının acılı günü
Babası Vefat Etti
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, baba acısı yaşadı.
Baba Durdu Mehmet Yavuz vefat etti. Merhum Baba Durdu Mehmet Yavuz’un cenazesi dün öğle namazı sonrası Kırıkhan Ulucami’den alınarak Çamsarı mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Mozaik Kursu Yeni Yılda
Kayıtlar: 2 – 20 Ocak’ta
Antakya Belediyesi Sosyal Gençlik Merkezi’nde hanımlara yönelik ücretsiz mozaik kursu yeni ylda da devam edecek.
Kadınlara yönelik mozaik kursu ile ilgili açıklama şöyle:
“Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan ‘Sanatsal Mozaik Yapım Kursu’ Gençlik Merkezi’nde devam ediyor. Antakya Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile sürdürülen kurs, şehrimizin tarihi dokusunu, mimari ve kültürel anlamda sahip olduğu tüm güzellikleri bugünün bakış açısı ile geçmişi geleceğe taşıma noktasında hanımların el emeği, göz nuru ile sanata dönüştürüyor.
Mozaik küçük renkli parçaların yan yana yapıştırılmasıyla cam, renkli taş, kiremit vs. malzemelerden meydana gelmektedir. Mozaik sanatının kökleri Romalılar dönemine kadar gitmektedir. Romalılar yapıların döşemelerini, duvarlarını, hatta kubbelerini mozaik ile kaplarlardı. El sanatı eğitmenimiz Serap AKGÖL eşliğinde verilen sanatsal mozaik kursumuzda dekoratif her türlü çalışmaların yanı sıra geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak birçok tasarım mozaik çalışmaları yapılmaktadır. Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden el sanatı kursumuzun kayıtları 02- 20 Ocak tarihleri arasında yeniden başlayacaktır. Antakya Belediyesi olarak hanımlarımıza yönelik verdiğimiz mozaik kursumuz Gençlik Merkezi bünyesinde tamamen ücretsizdir. Kurs hakkında bilgi almak isteyenler 0326 213 03 04 numaralı telefondan gençlik merkezimize ulaşabilirler.”

Hac Başvurusunda Son Gün
2018 Yılı hac başvuruları bugün sona eriyor. 21 Aralık 2017 Perşembe günü başlayan hac müracaatları 29 Aralık 2017 Cuma günü (bugün) mesai bitimine kadar devam edecek. Hacca gitmek üzere ilk defa müracaat edecek vatandaşların mağdur olmamaları için bugün mesai bitimine kadar müracaatlarını yapmaları gerekiyor. İlk defa kayıt yaptırmak isteyenler, ilgili bankalara 20 TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra, müracaatlarını Başkanlığın http://hac.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden elektronik ortamda ya da Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat ederek yaptırabilecekler.
Edinilen bilgilere göre, 2017 yılı hac kurasına katılıp hacca gidemeyenlerin kayıtları 21 Aralık 2017 tarihinde Başkanlıkça yenilendi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Keskincik Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Kamberli, Kozkalesi ve Enek Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Maşuklu Mahallesine 8:30-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 8:30-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Günyazı Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 611 ve Atatürk (İnönü) Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Fatih Mahallesi Güney Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesine 9:00-12:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Öğülbek ve Şahbaz Sokaklara 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Akasya Sokağa 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi Serin Evler, Martı ve Hanımeli Sokaklara 8:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Barınak Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi İsalı Mahallesi Ertaçlar ve Kurtuluş Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Ökkeş Süzer ve Orhan Veli Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Cumhuriyet ve Gökçeoğlu Mahallelerine 10:00-12:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Eriklikuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ