Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.01.2018
  • 1.298 kez okundu

Valilik, taşeronda kadro uygulamasıyla ilgili duyuru yayınladı:
2007 Aralık Hizmet Belgeleri Teslimi 9 Ocak’a Kadar
Hatay Valiliği, taşeronlara kadro uygulamasında işverenlerin hizmet belgesi teslimi ile ilgili sürenin 9 Ocak Salı günü olduğunu bilirdi. Valiliğin bu konudaki tebliğ şeklindeki duyurusu şöyle:
“Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalıştırılan sigortalılara ilişkin Aralık/2017 ayı aylık prim ve hizmet belgelerinin kuruma erken verilmesi genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, kapsama dahil edilen diğer özel bütçeli kuruluşlar, İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak 4 Aralık 2017 itibariyle çalışanların kamuda sürekli işçi kadrosuna veya işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin düzenlemeleri içeren 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Getirilen düzenleme ile kapsama giren kurum, kuruluş ve şirketlerde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak kurumumuza bildirimleri yapılan 5510 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi birinci fıkrası (a) bendi kapsamındaki sigortalıların kamuya sürekli işçi kadrosuna veya işçi statüsüne geçişlerindeki iş ve işlemlerin geciktirilmeksizin, zamanında doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılmasını teminen, söz konusu sigortalılara ilişkin 2017 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin alt işverenlerince 9 Ocak 2018 (dahil) tarihine kadar kurumumuza verilmesi önem arz etmektedir. İlgililere saygıyla duyurulur.”

Hatay-Ankara operasyonunda
20 Gözaltıya 10 Tutuklama
Hatay Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Suçlar Polisinin ilimiz merkezli Ankara ile eşzamanlı operasyonları sonucunda gözaltına alınan 20 kişiden 10’u tutuklandı. Edinilen bilgilere göre, 2017’nin son günlerinde gözaltına alınan 20 kişi adliyeye çıkartıldı, 10’u tutuklandı, diğerlerinin bir kısmı adil kontrol bir kısmı da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İş kazası sonucu:
9 Yaşındaki çocuk öldü
Reyhanlı’da, boynuna jeneratör kablosu dolanan 9 yaşlarındaki Suriyeli çocuk hayatını kaybetti. 9 Yaşındaki Suriyeli Halid El Salih’in, 15 gün önce oyun sırasında boynuna kablo dolanması sonucunda oksijensiz kaldı ve hastaneye kaldırıldı. Reyhanlı ve İskenderun’da yoğun tedavilere rağmen Suriyeli çocuk kurtarılamadı öldü ve cenazesi de dün ülkesi Suriye’ye gönderildi.

Mithat Nehir’den Taziye Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın kayınbabasının ölümü dolayısıyla başsağlığı mesaj yayınladı. Mesaj şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanımız Doç. Dr. Sayın Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Sayın Nazan Savaş’ın Babası Fikret PİŞKİNSOY hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesi, HBB Başkanımız Doç. Dr. Sayın Lütfü Savaş, Prof. Dr. Sayın Nazan Savaş’a sabır ve başsağlığı diliyorum.”

HBB adına Başsağlığı Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediyesi adına, Başkan Lütfü Savaş’ın kayınpederinin ölümü dolayısıyla başsağlığı mesajı yayınlandı. Mesaj şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın kıymetli eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’ın saygıdeğer babası Fikret Pişkinsoy’u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Emekli Mühendis Fikret Pişkinsoy’un cenazesi yarın (4 Ocak Perşembe günü) öğle namazına müteakip memleketi Eskişehir’de toprağa verilecek. Hatay Büyükşehir Belediyesi ailesi olarak, merhuma Allah’tan rahmet, Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve kıymetli Eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’a başsağlığı diliyoruz.”

MKÜ Taşeron işçisine de ‘Kadro’
Hatay MKÜ Rektörlüğü, bünyesindeki taşeron işçilerin de kadroya geçirileceklerini bildirdi. MKÜ duyurusunda,
“İşçinin, idareler aleyhine açmış olduğu davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair beyan dilekçesi örneği” ile birlikte istenen evrakların da eklenmesiyle, en geç 9 Ocak tarihine kadar başvuruda bulunulması gerektiği kaydedildi.

Müze Ziyaretçisi 219.500 Kişi
Antakya Arkeoloji Müzesi’ni geride alan 2017 yılı içerisinde Türk ve yabancı olmak üzere toplam 219.500 civarında kişi ziyaret etti. 2016 yılındaki Arkeoloji Müzesi ziyaretçi sayısı 180.000 civarındaydı. Bu yılki ziyaretçi sayısında % 15 civarında bir artış var.

Sulama Desteği Başvuruları
1 Ocak-1 Mart Arası
Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğe göre, destek başvuruları başladı. 2 Ocak 2018’de başlayan başvurular 12 Mart 2018’e kadar devam edecek. Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, amacın; Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, böylelikle kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyini yükseltmek olduğunu bildirdi.

Nüfusun % 14,3’ü yoksulluk sınırının altında
Eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin % 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 0,4 puanlık düşüş ile % 14,3 olarak gerçekleşti. Gelirin % 60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre ise yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 0,7 puan azalarak % 21,2 oldu.

Cilvegözü’nde Tır yoğunluğu
Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda, Suriye’ye gönderilen insani yardım ve ticari malzemeleri taşıyan tırlar yoğunluk oluşturdu. Türkiye’nin farklı illerinden Suriye’ye gıda, tekstil, sebze ve meyve, demir, çimento, ev eşyaları, un, mısır, su ve elektronik eşya götüren tırlar ile yardım malzemesi taşıyan araçların, Reyhanlı ilçesindeki sınır kapısından geçişleri sürüyor. Sınır kapısında zaman zaman uzun tır kuyrukları oluşuyor.
Öte yandan, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan bazı ailelerin, İdlib ve kırsalındaki güvenli bölgelere döndükleri de görüldü.

Yayladağı’na 2 top mermisi düştü …
Yayladağı ilçesi kırsalına Suriye’den atılan 2 top mermisi düştü. Alınan bilgiye göre, Suriye’de Beşşar Esad rejimine ait bir noktadan atıldığı belirlenen 2 top mermisi Yayladağı ilçesi Belengöz Hudut Karakolu yakınlarındaki boş araziye isabet etti. Herhangi bir kaybın olmadığı olay sonrası hudut birlikleri atışın yapıldığı noktaya misliyle karşılık verdi.

Türkiye’de 17.000 Taşeron Şirket var
Büyük Bölümünde İflas Riski Var
Yaklaşık 1 milyon taşeron işçiye kamuda kadro yolu açılırken, taşeron şirketler için endişeli bekleyiş başladı. Ülke genelinde bu durumda 17.000 civarında şirket olduğu ifade ediliyor. Bu şirketlerin yeni uygulama ile sıkıntıya girecekleri ve birçoğunun iflas edebileceği de öne sürülmekte.
Bu konudaki söylemler şöyle:
“İcra dairelerinde şu an binlerce personel ile şirketler davalı durum-da. Temizlik malzemeleri satanlar, kıyafet temin edenler, taşeron şir-ketlerin muhasebe işlerini yürüten mali müşavirler, iş sağlığı ve güven-liği firmaları olumsuz etkilenecek.”
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlanana kadar kamu kurumlarının 2018 yılı için yeni ihale yapmaya devam ettiğini vurgulanırken, sözleşme dönemi için temin ettikleri makine ve ekipmanın kamu tarafından satın alınması istenerek, “Firmaların borcu yokken, ekipman alıp ekstra-dan borçlanmak zorunda kaldı. KHK yayımlandı, makine ekipman, demirbaş arkadaşlarımızın ellerinde kaldı, depo arıyorlar, iade etme şansları yok. Kamu satın almak istedi diyelim, içeride devam eden firmanın ekipmanını mı, yeni ihaleyi kazanan firmanın ekipmanını mı satın alacak? Neden ihale yapılmaya devam edildi?” görüşü belirtildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolarda bakım, yenileme ile onarım sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Kansu ve Keskincik Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Günyazı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesi Atatürk, 75.Yıl ve 49 Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık, Işıklı, Kale ve Tatarlı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Dursunlu Mahallesine 8:30-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Akasya Sokağa 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Çarşamba Sokağa 9:15-17:15 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Muradiye ve Dumlupınar Mahallelerine 0:30-6:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İş Davalarında Arabulucu Dönemi
Arabulucuya gitmeden dava açılamayacak
Arabulucuya başvurmadan mahkemeye gidilmesi artık mümkün değil… Buna göre, yeni dönemde arabulucuya gitmeden dava açan tarafın davası reddedilecek. Arabulucuya başvuranlarla ilgili ortaya atılan anlaşmazlığın 21 gün içerisinde giderilmesi gerekiyor. Aksi durumda ise dava açılma hakkı doğacak.
Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi-işveren alacak ve tazminatlarıyla işe iade taleplerinde arabulucuya başvurma şartı 3 Ocak 2018 Salı günü itibarıyla uygulanmaya başladı. Alacak ve tazminatla işe iade talebinde işçi ve işveren önce arabulucuya gitmek zorunda. Arabulucuya başvurmadan mahkemeye gidilmesi dün itibarıyla artık mümkün değil. İşçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda önce arabulucuya gidilecek, sonra dava açılacak.
-SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?-
Peki, arabulucuya nasıl başvuruluyor, süreç nasıl işliyor? Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı, fazla mesai ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti ile işe iade taleplerinde dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması şart. Dolayısıyla işten ayrılan ancak kıdem tazminatı hiç ödenmeyen veya eksik ödenen işçi mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvurmak durumunda. Aynı şekilde işveren de önce arabulucuya gitmek zorunda. Aksi takdirde arabulucuya gitmeden dava açan tarafın davası dava şartı yokluğundan reddedilecek.
Tazminat veya alacak talebi bulunan ya da işe iade talebiyle dava açmaya hazırlanan işçi öncelikle arabulucuya başvuracak. Başvuru, adliyelerde bulunan arabuluculuk bürolarına yapılacak. Arabulucu, adliyelerdeki arabuluculuk bürolarındaki görevli personel tarafından sicile kayıtlı arabulucular listesinden atanacak. Ancak işçi ve işveren listede yer alan herhangi bir arabulucu üzerinde anlaşırsa bu arabulucu görevlendirilebilecek. Dolayısıyla işçinin veya işverenin arabulucuyu seçmesi söz konusu değil. Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonuçlandıracak. Bu süre zorunlu hâllerde arabulucu tarafından en fazla bir hafta uzatılabilecek.
İş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminatla bunlarla ilgili tespit, itiraz ve rücu davaları hakkında arabulucuya gitme zorunluluğu yok. Dolayısıyla iş kazasına uğrayan ve işverene maddi tazminat davası açacak işçi, arabulucuya gitmeden dava açabilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ