Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.01.2018
  • 1.357 kez okundu

FETÖ’de 5 Tutuklama
Aralarında ilimiz Hatay’ın da yer aldığı 10 İl’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütün askeri mahrem yapısına yönelik yapılan eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 26 kişiden 5’i tutuklandı. Hatay’daki operasyonları Başsavcılık talimatı ile İskenderun KOM Polisi gerçekleştirdi. Yakalanan 26 şüpheliden 5’i tutuklanırken, 21 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hatay FETÖ Son Bilgileri
Hatay’da devam eden FETÖ-PDY soruşturması kapsamı-da son genel bilgiler şöyle:
Açığa Alınan: 315 Memur
İdari Soruşturulan: 248 Memur
İhraç Edilen: 1775 Memur
Halen Gözaltında: Yok
Halen Tutuklu: 1300 Kişi
Ali Kontr. Serbest: 1233 Kişi
Tutuksuz Yargılanan: 1067 Kişi
İl Dışı Sevk: 204 Kişi
Firari: 257 Kişi
Adli Soruşturulan: 4066 Kişi

Hatay Havalimanı’nda 2016 ve 2017 uçuş bilgileri:
Artış Oranı % 5…
Ayrıntıları manşet haberimizde yer alan Hatay Havalimanı ile ilgili son iki yıllık ayrıntılı veriler açıklandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü verilerine göre, Hatay Havalimanı ile ilgili son iki yıllık bilgiler şöyle:
-2016 YILI-
İç hatta uçan : 935 bin 969 kişi
Dış hatta uçan : 267 bin 461 yolcu
Toplam uçan : 1 milyon 203 bin 430 kişi
-2017 YILI-
İç hatta uçan : 1 milyon 2 bin 715 yolcu
Dış hatta uçan : 277 bin 449 yolcu
Toplam uçuş : 1 milyon 280 bin 164 yolcu
Bu bilgilere göre, Hatay Havalimanı’ndan geride kalan 2017 yılındaki iç hat uçuşlarında % 4, dış hat uçuşlarında ise % 5’lik oranda artış gözlendi.

Sabahattin Varavir Vefat Etti
İlimizin tanınmış isimlerinden Sabahattin Varavir vefat etti. Merhumun cenazesi dün ikindi namazı ardından Mezarlık Kompleksi’nden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Evlilik Azaldı, Boşanmalar Arttı
Hatay’da geçen yıl içinde evlenen çift sayısında azalma yaşanırken, boşanmalarda ise artış oldu. Resmi bilgilere göre, ilimiz Hatay’da 2017 yılı içerisinde 11.958 adet çift evlenerek mutlu yuvasını kurdu. 2017’deki evlilik oranı 2016 yılına göre % 8,5’luk azalmayı gösterirken, yine 2017 yılı içerisinde 2.389 çift boşanmak suretiyle yuvasını dağıttı. Resmi bilgilere göre, Hatay’da evliliklerde % 8,5’luk bir azalma olurken, boşanma vakalarındaki bir önceki yıla göre artış ise % 2 dolayında oldu.

Doğumda Azalma, Ölümde Artış!
Hatay’da 2017’de 30.146 bebek dünyaya geldi, 6820 kişi öldü…
Hatay’da, geride bıraktığımız 2017 yılı içerisinde ölümlerde artış olurken, bebek doğumunda ise küçük ölçekte de olsa azalma oldu. Hatay İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinin resmi bilgilerine göre, 2017 yılında ilimiz genelinde 30.146 adet doğum tescili gerçekleştirilirken, 2016 yılına göre doğum olaylarında %4 oranında azalma oldu. Hatay’da, 2017 yılında, 12 ay içerisinde 6.820 vatandaşımız çeşitli nedenlerden ötürü hayatını kaybetti ve nüfus kütüğünden silindi. Hatay’da, 2017 yılı ölüm olaylarında 2016 yılına göre %5,3 oranında artış yaşandı.

TKDK hibe destekleri
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, 21 Aralık 2017 tarihinde üçüncü başvuru çağrı ilanına çıkmıştı. Başvuru kabulüne ilişkin çağrının, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgili olduğu kaydedildi. Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağının, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu olduğu ifade edildi.
Kısa adı TKDK olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun bu desteği “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmakta. Bu kamu katkısının, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacağı kaydedildi.
Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden konuyla ilgili şu bilgiler verildi:
“Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında, sadece ‘Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar’ ile ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme’ sektörleri kapsamında başvurular kabul edilecektir.”
İl Müdürlüğü açıklamasının son kısmında desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçeleriyle ilgili bilgiler veriliyor.

MKÜ’de Tarım Öğretimi Yıldönümü Kutlaması
Bugün 172. Yıl…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde, “Tarım Öğretiminin 172. Yıl Kutlaması” yapılıyor. Duyuruda,
Üniversite’nin Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından Ziraat Fakültesi yeni Dekanlık binası konferans salonunda “Tarım Öğretiminin 172. Yıl Kutlaması” konulu etkinliğin bugün sabah saat 10.00’da düzenleneceği bilgisi verildi.

AÜ Açık Öğretim Sınavları
13-14 Ocak’ta
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri için final sınav giriş belgeleri üniversitenin internet sitesinde yayımlandı. Sınav giriş belgesine ulaşabilmek için, öğrencilerin, http://anadolu.edu.tr/acikogretim internet adresini tıklamaları gerektiği duyuruldu. Güz dönemi dönem sonu sınavları 13 – 14 Ocak 2018 tarihlerinde ülke genelinde uygulanacak.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Dursunlu Mahallesine 8:30-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Akasya, Gazi Osman Paşa ve Kiremit Ocağı Sokaklarına 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Öğülbek ve Şahbaz Sokaklarına 9:15-17:15 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Ökkeş Süzer ve Orhan Veli Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Pınarbaşı ve Gültepe Mahalleleri Atatürk ve Yunus Emre İlköğretim Okuluna 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Umreciler dualarla uğurlandı
Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda düzenlenen ‘Servisli 24 günlük 11. Tur’ umre yolcuları için Antakya ilçesinde uğurlama töreni gerçekleştirildi. Antakya’daki uğurlama töreni Mustafa Türkeş Camii’nde düzenlendi. Törene İl Müftü Yardımcısı Cafer Erol, Şube Müdürü Fahri Uçak, din görevlileri, Umre Bürosu personeli, umre yolcuları ve yakınları katıldı.
Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı, din görevlilerinin okuduğu ilahi ve kasidelerle devam etti. Tören, İl Müftü Yardımcısı Cafer Erol’un yolculuk öncesi son hatırlatmalarının ardından yapmış olduğu dua ile son buldu.
Duanın akabinde, Payas İlçe Müftüsü Sezai Erdal’ın riyasetinde, grup görevlileri Ahmet Korkmaz, Fahri Alıcı ve Mehmet Sahyanoğlu’nun rehberliğindeki umre yolcuları kutsal topraklara gitmek üzere Adana Havaalanı’na doğru yola çıktı.

MKÜ’de Yatay Geçişler
Başvuru 19 Ocak’a Kadar
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörlüğü, meslek yüksekokulları arasında yatay geçiş başvurularının 19 Ocak tarihine kadar süreceğini bildirdi. 8 Ocak Pazartesi günü başlayan yatay geçişler için 19 Ocak 2018 tarihine kadar başvuruda bulunulabilecek. Başvuru yeri Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri olup, başvuru, şahsen ya da posta ile yapılabilecek.
Yatay geçiş başvurularında istenen belgeler şunlar:
Başvuru dilekçesi, ÖSYS Sonuç Belgesi, disiplin cezası almadığını belirtir belge, ders muafiyeti yapacaklar için önceki yükseköğretim kurumundan alacakları onaylı Transkript ve ders içerikleri.
Hatay MKÜ bünyesindeki 9 Meslek Yüksekokulu’nda 100’ün üzerinde kategoride yatay geçiş yapılabilme imkanı bulunuyor.
İ limiz MKÜ bünyesinde yatay geçiş yapılabilen Meslek Yüksekokulları şunlar:
Altınözü MYO, Antakya MYO, Hassa MYO, Yayladağı MYO, Reyhanlı MYO, Hatay Sağlık MYO, Sağlık Hizmetleri MYO ile Kırıkhan MYO.

Müftülük boş Camiler için İmam-Hatip duyurusu yayınladı
Başvurular 22 Ocak’a Kadar
Hatay İl Müftülüğü, ilimizde D kategorisindeki Camilerden imam hatip bulunmayanlar için bir duyuru yayınladı. Duyuruya göre, İl Müftülüğü bünyesinde görevli imam hatiplerden isteyenler 22 Ocak tarihine kadar belertilen Camilere nakil isteminde bulunabilecekler. İlimiz genelinde 2 ay üst üste ilan edilen, ancak tercih edilmeyip münhal bulunan Camiler için naklen atama sınav duyurusuna göre başvurular 22 Ocak tarihine kadar yapılabilecek.
8 Ocak Pazartesi günü başvuruları başlayan D sınıfı kategorisindeki Camilere imam hatip temininde boş olan Camiler şunlar:
Altınözü Günvuran Camisi
Altınözü Seferli Camisi
Altınözü Toprakhisar Camisi
Reyhanlı Bohşin Camisi
Hassa Eğribucak Camisi
İskenderun Bitişik Camisi
Reyhanlı Borlak Camisi
Reyhanlı Beşaslan Camisi
Yayladağı Uzunkavuk Camisi
Yayladağı Görentaş Camisi
Yayladağı Güveççi Camisi

Dudu’dan Dörtyol’un Kurtuluş Mesajı:
“Hatay’da İlk Kurşun Kuvayi Milliye’dir
CHP Hatay Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Avukat Mevlüt Dudu, Dörtyol’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, Hatay’da ilk kurşunun Kuvâ-yi Milliye olduğunu savundu.
Milletvekili Mevlüt Dudu, Dörtyol’un kurtuluş yıldönümü mesajında şunları kaydetti:
“Bağımsızlık, ülkemizin her karış toprağında başlayan direnişlerle ulusal mücadelenin fitilini ateşlemiştir. 1918 yılında Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasının hemen arkasından işgale uğrayan İskenderun ve Dörtyol, düşmana karşı ilk direnişin başladığı yerlerdir. 19 Aralık 1918 tarihinde Dörtyol ilçesi Karakese Köyü’nde Fransızlara gösterilen direniş, bölgenin 9 Ocak 1922’de işgalden kurtuluşuyla sonuçlanmıştır.
Ulusal mücadeledeki ilk kurşunun Hatay’ın Dörtyol İlçesi Karakese Köyü yakınındaki Özerli Çayı kenarında Mehmet Kara ve Çete Arkadaşları tarafından Fransız destekli Ermeni işgalcilerine karşı atıldığı, 19 Aralık 1918 tarihi ve ulusal bilincin yayılması açısından da dönüm noktası olmuştur. Kuvâ-yi Milliye ruhunu ateşleyen bu ilk kurşun, Hatay’da destansı direnişlere ilham olmuştur.
İlk kurşunu atan Mehmet Kara’nın yanı sıra, aynı çete içinde yer alan Karaçaylı Kara Hasan Paşa, Hatay milli Mücadelesinde etkin görev üstlenmiş ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Paşa ile tam bir dayanışma içinde yer almıştır.
Hatay milli mücadelesinde emeği geçenleri, ebediyete intikal eden tüm kahraman şehitlerimizi, ulusal kurtuluş savaşının önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve şükranla anıyorum, ruhları şad olsun.
Atatürk’ün yakın tarihimizi anlatarak ulusumuza uyarılarını içeren Nutuk, bugün her zamankinden daha dikkatle okunması gereken bir rehber niteliğindedir. Atatürk ve onun harekete geçirdiği Kuvâ-yi Milliye ruhu her zaman yol göstericimiz olmaya devam edecektir. Cumhuriyet’in akıl ve bilimi esas alan kurucu değerlerinden sapmak, ülkemizi Ortadoğu bataklığına sürüklemekten başka bir işlev görmeyecektir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ