Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 14.02.2017
  • 1.209 kez okundu

Amanoslarda Şehit
İlimiz kırsalı Amanoslar’da, terörle mücadele kapsamında dün bir şehit verdik.
Edinilen bilgiye göre, ilimiz Amanoslar’da, PKK terör örgütü ile mücadele sırasında Uzm. Çvş bir askerimiz şehit düştü.
Dün geç saatlerde yaşanan olayla ilgili ayrıntıların bugün paylaşılacağı ve şehide uğurlama töreni yapılacağı kaydedildi.

Yargıtay Onursal Üyesi Hatay’a geliyor
25 Şubat’ta
Yargıtay Onursal Üyesi A. Nesrin Uygur Yeşil ve Av. Abbas Bilgili, önümüzdeki hafta sonunda ilimize geliyor. İki hukukçu, ilimizde meslek mensuplarına sunumda bulunacak.
Hatay Barosu Başkan Ekrem Dönmez, YEŞİL ve BİLGİLİ’nin 25 Şubat Cumartesi günü Antakya’ya geleceklerini ve TBB ile işbirliği halinde, “İşçilik Alacakları ve İşe İade Davaları “konulu bir seminer vereceklerini bildirdi. Etkinlik, 25 Şubat günü Antakya Adliyesi’nde saat 10.00’da yapılıyor.

Hatay’da FETÖ Operasyonu:
13 Asker Gözaltında
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları doğrultusunda, Hatay Emniyeti KOM Polisi’nin ilimiz merkezli; İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Ankara, Manisa, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Balıkesir, Uşak ve Karaman’da yaptığı operasyonlar sonucunda 13 şüpheli asker gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 1’i Üsteğmen, diğerlerinin Astsubay oldukları öğrenildi. Gözaltına alınanların, terör örgütünün şifreli haberleşme aracı Bylock’u kullandıkları öne sürülüyor.

Beyaz Önlüklüler yarın Adliye önünde
Kaza Kurbanı Tıp Öğrencisi
Amaç; Farkındalık oluşturmak
Geçtiğimiz yılın son aylarında yaşanan bir trafik kazası sonucu, Hatay MKÜ Tıp Fakültesi’nde okuyan doktor adayı bir kız öğrencinin ölümüyle ilgili olarak, kazada ölüme sebebiyet veren sürücünün yargılanmasına devam ediliyor. Kazazede merhume tıp öğrencisi kızın arkadaşları; böylesi kazaların önüne geçilmesi, farkındalık oluşturulması ve toplumun her kesiminde trafik kazalarına karşı duyarlılık oluşturulması adına yarın Adliye binası önünde bir açıklama yapacaklarını duyurdu.
MKÜ Tıp Fakültesi 3.dönem öğrencileri adına, Şeyma Çelik adlı tıp doktoru adayı öğrenci, yarın Antakya Adliyesi önünde saat 10.30’da bir basın açıklaması yapacaklarını belirtirken, gerekçe ve amaçlarını şöyle aktardı:
“Yakın zamanda (22 Ekim 2016), Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. dönem öğrencilerinden Tuğba Alaş arkadaşımız bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. İlk mahkeme sonrası, sanık, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı ve bir sonraki duruşma ise bu hafta, 16 Şubat 2017 Perşembe günü saat 11.00’de Hatay Adalet Sarayı’nda gerçekleşecek.
Biz; ailesi, dostları, hocaları, öğrenci arkadaşları olarak, trafikte kural ihlallerinin önlenmesine dair tedbirler alınması ve motosiklet kullanıcılarına yönelik farkındalık oluşturmak için, Tuğba gibi büyük kayıpların önüne geçebilmek adına mahkeme önünde bazı sivil toplum kuruluşları ve öğrenci topluluklarının desteğiyle basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Mahkeme günü saat 10.30’da, geleceğin hekimleri olarak bembeyaz önlüklerimizle orada bulunacağız.”

MHP’de TBMM Divan Katibi değişti:
HAYIR’cı gitti, EVET’çi geldi
Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) TBMM Divan Katipliği’ne Hatay Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu getirildi. MHP’nin TBMM Divan Katibi olan Sakarya Milletvekili Zihni Açba, referandumda ‘HAYIR’ oyu kullanacağını açıklamasının ardından Genel Merkez tarafından bu görevinden alındı, yerine ise EVET oyu kullanacağını söyleyen Hatay Milletvekili M. Necmettin Ahrazoğlu getirildi.

Hassa’da kardeş cinayeti!
Abla, Kardeşini Öldürdü…
Hassa’da genç bir kız, kendisinden küçük, 24 yaşındaki kardeşini tabancayla vurarak öldürdü. Olayda, T.Ç. adlı genç kızın psikolojik sorunlar yaşadığı öğrenildi. Olayda ölen 23 yaşındaki Mustafa Şimşek’in gelecek yıl Elektrik Elektronik Mühendisi olarak mezun olacağı belirtildi. Kardeşini öldürdüğü belirtilen T.Ş.’nin ise cinayet sonrası kayıplara karıştığı öğrenildi.

Baro Ödülleri Bugün
Hatay Barosu Kültür ve Sanat Komisyonu tarafından düzenlenen 2. Geleneksel “Eşitlik, Özgürlük, Adalet” konulu resim yarışmasında derece elde eden öğrenciler, ödüllerini, bugün saat 13:30’da Hatay Adliyesi zemin katta gerçekleştirilecek törenle alacak.
Bugünkü törende, ödül kazanan öğrencilere ödülleri dağıtılacak.

Seçmen Listeleri askıya çıkıyor
16 Nisan’da yapılacak Referandum’da oy kullanacaklar için seçmen listeleri yarın muhtarlıklarda askıya çıkıyor. Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri de güncellenmek üzere askıya çıkarılacak ve itirazlar yapılabilecek.

MKÜ-Tıp Hocalarına İstatistik
Hatay MKÜ’de, temel istatistik analizleri yapılıyor.
Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından temel istatistik analizlerini yapabilme becerilerine yönelik olarak SPSS Paket Programı Eğitimi yapılacağı duyuruldu.
Bununla ilgili takvim şöyle:
Kurs Kayıt Tarihi: 13-20 Mart 2017
Kurs Başlama Tarihi: 25 Mart Cumartesi 8:30
Kurs Yeri : Tıp Fakültesi Dekanlık Binası Derslik 1-1

6 Olaydan sabıkalı ele geçti
İskenderun Polisi, 6 ayrı hırsızlık olayından ötürü sabıkalı bir kişiyi yakaladı.
Polis operasyonunda yakalanan S.Ç. adlı sabıkalının kesinleşmiş 12,5 yıl hapis cezası olduğu da ortaya çıktı.
Operasyon, İskenderun Yenişehir’de bir eve düzenlendi.

“Anadil Günü” Etkinliği Pazar Günü
Akdeniz Arap Dili ve Kültürü Enstitüsü organizesinde bu yıl ikincisini düzenlenecek olan “ Dünya Anadili Günü” hafta sonunda kutlanıyor.
Etkinlik, 19 Şubat Pazar günü 16.00 ile 18.00 saatleri arasında, Harbiye-Gümüşgöze kavşağındaki Gözde Düğün Salonu’nda yapılıyor.

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yaptığı çalışmalar sırasında kesinti uygulanıyor. Bugün ilimizdeki kesinti programı şöyle:
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kızılçat Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Yeşilova Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi 408 Evler Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Yarın 3 ilçemizde kısmi enerji kesintisi uygulanıyor. Yarınki kesinti programı şöyle:
Belen İlçesi Derebahçe Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çabala Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Fatih Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Referandum Takvimi
16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişikliği referandumu için takvim belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu, önceki gün geç saatlere kadar süren toplantısı sonunda referandum takvimini ilan etti. YSK, referandum sürecinin yarın başlayacağını bildirdi. Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri 10 Mart 2017 Cuma günü kesinleşecek. Yurt dışındaki vatandaşlar, oylarını 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında kullanacak.
Seçim takvimi şöyle oluştu:
18 Şubat: Muhtarlık bölgesi askı listeleri sabah 08.00’de askıya çıkarılacak.
26 Şubat: Muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan indirilecek.
10 Mart: Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek.
11 Mart: Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulaları basımı
27 Mart: Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanması…
30 Mart: TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda başvuruları…
31 Mart: Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından ad çekilecek.
9 Nisan: Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işleminin sona ermesi…
12 Nisan: İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi…
15 Nisan: Seçim propagandası sonu saat 18.00’de.
16 Nisan: Oy verme günü

İthalata gerek yok
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kırmızı ette üretiminin arttığını, 1,2 milyon tona dayandığını, et ithalatına gerek olmadığını bildirdi. Geçmişte et ithalatın ülkeye fayda sağlamadığını söyleyen Bayraktar, üretimdeki artışın da ithalat lobisinin söylem ve iddialarını açıkça çürüttüğüne dikkati çekti.

Çitçi Borçları Yapılandırılacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan tarımsal kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Borcun temerrüde düştüğü tarihten yapılandırılmasına kadar üreticiye yüzde 3 faiz uygulanacak. Yatırım kredileri için tarımsal cari faiz oranının yarısını üretici, yarısını da Hazine Müsteşarlığı karşılayacak” dedi.

Halkımız davetli
Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Gençlik Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Türk Müziği Korosu, 15 Şubat Çarşamba akşamı saat 19.30’da Hatay İl Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği konserle sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Çalışmalar Kırıkhan’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Kırıkhan ilçesine bağlı birçok mahallede altyapıda bakım, onarım ve temizlik çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Zeytun’un acılı günü
Annesi Vefat Etti
Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Ahmet Zeytun, haftaya Anne acısıyla girdi. Anne Bn. Zeytun’un cenazesi, dün Hassa ilçesinde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İşletmelere iyi haber
KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’nda yeni düzenlemeler yapıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Artık girişimciler işletmelerini kurmadan KOSGEB’e kredi için müracaat edebilecekler’ dedi.

Cari açık arttı
Merkez Bankası verilerine göre, cari denge 2016’da 32,61 milyar dolar açık verdi. Cari açık 2015’te 32,1 milyar dolar düzeyindeydi. Cari açık aralıkta 4,27 milyar dolar olarak gerçekleşti. Cari açık 2015 Aralık’a göre 784 milyon dolar azalırken, Kasım 2016’ya göre 2 milyar dolar artış kaydetti.

Engelli Öğretmenlik Başvuruları
21-24 Şubat’ta
Milli Eğitim Bakanlığı, engelli öğretmen alımı yapıyor. Engelli öğretmen olmak isteyenlerin başvuruları, 21 ile 24 Şubat tarihleri arasında yapılabilecek. Bakanlık Genelgesi’nde şöyle denildi:
“Adaylar, başvurularını, http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinde yer alan elektronik başvuru formunu doldurmak suretiyle 21-24 Şubat 2017 tarihleri arasında yapacak, başvuru formunun çıktısını, istenen belgelerle birlikte İl Millî Eğitim Müdürlüklerine onaylattıracaktır.
Başvuruda adaylardan, lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesi, pedagojik formasyon ve 2016 yılı EKPSS Sonuç Belgesi ile Engelli Sağlık Kurulu Raporu istenecek. Ayrıca, hâlen herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda devlet memuru olarak çalışıp çalışmadıklarına ilişkin beyanları alınacak.”

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ