Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.01.2018
  • 1.314 kez okundu

Hatay sınırı karşısı
Afrin’de Bekleyiş Var…
İlk atışlarda 30 terörist etkisiz hale getirildi
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e yapılacak operasyonun ilk adımında, bölgedeki terör hedeflerine ‘Tepki Ölçme Atışları başladı, sınır karakollarından Afrin ve çevresindeki terör hedefleri ateş altına alındı. Önceki gün ve dün gerçekleştirilen Obüs ateşinde birçok PYD/ YPG hedefi yerle bir edildi. Atışlar sonucunda 30 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin operasyonunun kara gücünü oluşturacak Özgür Suriye Ordusu’nda da hazırlıklar tamamlandı. 20 binin üzerinde savaşçı Afrin’e girmek için emir bekliyor. Bu arada PYD/YPG terör örgütü üyeleri, Pazartesi gece geç saatlerde, Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesindeki Azez ilçesine havan topuyla saldırdı. Sivil yerleşimleri hedef alan terör saldırılarında ölen ya da yaralanan olmadı.
Bu saldırının hemen ardından, TSK jetleri de Afrin’in el-Basuta köyündeki terör yuvalarına bomba yağdırdı. Ateş altına alınan kırsal bölgedeki mevziler isabet aldı. Fırtına obüsleri ateşi ile PYD-YPG terör örgütü üyeleri bozguna uğratıldı. Bu arada gerginliğin arttığı Afrin’de bekleyiş sürerken, bazı siviller küçük gruplar halinde göçe başladı.

Kitap tanıtımı bugün HTO’da
Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü tarafından yazıldığı belirtilen “Antakya’da yaşayan Rum Hristiyanlar” adlı kitabın tanıtımı bugün yapılıyor. “Antakya’da ortak yaşam arzusundaki herkese” başlığı altında yayınlanan duyuruda, kitap tanıtımının bugün saat 17.00’de Hatay Tabipler Odası (HTO) lokalinde gerçekleştirileceği ve herkesin katılabileceği kaydedildi.

Meteoroloji bugün için uyardı: ŞİDDETLİ FIRTINA…
Meteoroloji, ilimizi de kapsayan Doğu Akdeniz bölgesi için bugün şiddetli fırtına uyarısı yaptı. Meteorolojinin bugün ilimizle ilgili hava tahmini şöyle:
“Doğu Akdeniz’de, Perşembe günü (Bugün) sabah saatlerinden itibaren rüzgarın batı ve güneybatı, zamanla kuzey ve kuzeybatı yönlerden 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/sa) kuvvetli fırtına, yer yer 10 kuvvetinde (105 km/sa) tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın, Cuma (Yarın) akşam saatlerinden itibaren etkisi kaybedeceği tahmin ediliyor.”

47 Alkollü Sürücü: Ehliyetleri 6 Ay İptal
Trafik ekipleri, kontroller sırasında, ilimiz genelinde toplam 46 sürücünün alkollü şekilde araç kullandıklarını belirledi.
Resmi bilgilere göre, alkollü oldukları saptanan 46 sürücünün ehliyetlerine 6 ay süreyle el konuldu. Bu sürücülere yüksek para cezası da uygulandı. Bu arada alkol denetimi sırasında 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 10 sürücü hakkında da adli işlem uygulandı.

3 Esnaf Odası Kongresi
3 Başkanla Devam
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği bünyesindeki esnaf odalarının kongreleri sürüyor. Geçtiğimiz ay ve yeni yılın ilk ayından itibaren ilimizdeki esnaf odaları genel kurullarını yapmaya, yeni yönetimlerini ve yeni başkanlarını seçmeye başladı. Hatay esnaf ve sanatkarları bünyesindeki Antakya’daki 3 Esnaf Odası kongresinde başkanlar değişmedi. Üyeler, mevcut başkanlarla “devam” kararı aldı.
Antakya Kasaplar Odası’nda Sabit Ak, Tatlıcılar ve Şekerciler Odası’nda Ganim Kıt ile Antakya Elektrik Tesisatçıları Odası’nda Vahip Sultanoğlu odalarında başkanlık seçimlerini yeniden kazandı, geçmiş yönetimleriyle de ‘güvenoyu’ denebilecek şekilde aklandı.
HESOB Başkanı Kadir Teksöz, birlikte yıllardır çalıştığı üç Oda Başkanını dün bir araya getirdi ve tebrik ederek, yeni süreç için “Daima el ele ve kol kola başarılar diliyorum. Allah mahçup etmesin” dileğinde bulundu.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi de uyguluyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Karaali Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Çarşamba Sokağa 13:15-14:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Öğülbek ve Şahbaz Sokaklarına 9:15-17:15 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler, Kavaklıoluk, Bekbele, Akarca, Bitişik, Orhangazi ve Kaledibi Mahallelerine 12:00-15:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yenişehir Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

4 Okul servisi aracına ‘MEN’
Trafik ekiplerinin kontrolleri sırasında, gerekli kriterleri sağlamadığı gerekçesiyle 4 okul servisi aracına trafikten men cezası uygulandı. Edinilen bilgiye göre, son 7 gündeki kontroller sırasında 374 okul servis aracı kontrol edildi, hatalı görünen 35 okul servis araç sürücüsüne para cezası tatbik edildi ve 4 araç trafikten men edildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi de uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Keskincik Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karaali Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Akasya, Gazi Osman Paşa ve Kiremit Ocağı Sokaklarına 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesi Kiremit Ocağı, Şehit Muhsin Ataç, Cennet Ana, Müftüler, Hoca Kadir Özkan, Barbaros ve Yavuz Selim Sokaklarına 9:15-17:15 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Deprem sigortasında değişiklik
Hazine Müsteşarlığı’nın, “Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sigortaya konu asgari prim tutarı 1’inci bölgeden 5’inci bölgeye sırayla 95, 70, 55, 45 ve 35 liradan az olamayacak.
Zorunlu deprem sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın 170 bin liradan 190 bin liraya yükseltildi.
Öte yandan, sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri de düzenlendi. Bu kapsamda çelik, betonarme ve karkas yapılar için söz konusu bedel 890 lira, yığma kargir yapılar için 635 lira, diğer yapılar için 310 lira oldu.

7 günde 4041 araca ceza
Hatay’da trafik ekipleri, trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürüttüğü çalışmalar kapsamındaki denetimleri sonucu kusurlu görülen 4041 araca para cezası tatbik etti.
Resmi bilgilere göre, Hatay’da son 7g ünde 16.655 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 4.041 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı ve 82 motosiklet trafikten men edildi.

Emeklilere zam farkı
Ödemeler Başladı…
Emeklilere yönelik 2018 yılı maaş zammı farkı ödemeleri dün başladı. İlk ödeme, SSK emeklilerine. 241 liraya varan zamlı maaşlar ayın 29’una kadar hesaplara yatırılacak Ocak ayı zam oranının belli olmasının ardından maaşlar yüzde 5.69’luk artışa göre yeniden hesaplandı.
SSK emeklilerine, dünden itibaren, tahsis numarasının son rakamına göre maaş alma günlerinde zamlı ödemeleri yapılmaya başlandı. Milyonlarca SSK emeklisine yönelik ödemeler ayın 26’sında tamamlanacak. Bağ- Kur emeklilerinin ise zamlı maaş ödemeleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatı kapsamında ayın 25’inde başlayacak. Tahsis numarasının son rakamı 9, 7 ve 5 olanlara zamlı maaş ödemeleri 25 Ocak’ta yapılacak. Bağ-Kur emeklilerinin maaş ödemelerinde son gün 28 Ocak. Ancak bu tarih pazar gününe denk geldiğinden, Bağ- Kur emeklilerine ödemeler ayın 29’unda tamamlanacak.
Memur emeklileri de maaşlarını zamsız olarak aldı. Zam farkları önümüzdeki günlerde hesaplara yatırılacak. Yüzde 5.69 zamla; bin lira olan net maaş bin 560 lira 90 kuruşa, bin 500 liralık maaş bin 585 lira 35 kuruşa, 2 bin lira olan net maaş 2 bin 113 lira 80 kuruşa, 2 bin 500 lira olan maaş 2 bin 642 lira 25 kuruşa çıktı.

MKÜ Araştırma Hastanesine personel alımı
34 ve 35.Yedekler Çağrıldı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi’ne alınacak sağlık personeli ile ilgili geçen yılın Temmuz ayında yapılan sınav ve sonuçların alınmasından sonra işe yerleştirilenlerden bazılarının ayrılması ya da boşlukların doldurulamaması nedeniyle yedeklerden aday çağrılması işlemi sürüyor. Kurum, dün 34 ve 35.yedeklere işe başlama duyurusu yaptı.
17 Temmuz 2017 tarihli sözleşmeli personel alımı sonucuna göre, 34 ile 35.yedekler olan Dilek Gürkan ile Rıfat Eşmekaya adındaki kişilere göreve başlamaları çağrısı yapıldı. Çağrıda, “Sözleşmeli pozisyona yerleştirilmeye hak kazanan adaylardan ekte isimleri bildirilen yedek adayların, 26 / 01 / 2018 tarihine kadar talep edilen belgelerle birlikte, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları gerekmektedir. Kazanan adayların süresi içerisinde müracaat etmemesi halinde sıradaki yedek adaylar web sayfamızdan bilgilendirilecektir” denildi.
Duyurunun son bölümünde de adaylara bilgi mahiyetinde, “Göreve başlamalar, güvenlik soruşturması tamamlandıktan sonra yapılacaktır. Güvenlik soruşturma süreci yaklaşık olarak 60 günü bulabilir” hatırlatmasında bulunuldu.

Memur emeklilerine hatırlatma
İkramiye Başvurusunda Son 10 Gün
450 bin memur emeklisinin ek ikramiye alabilmesi için son başvuru tarihi 27 Ocak’ta bitiyor.
Bu tarihten sonra başvuranların ek ikramiyelerini zayi oluyor. 27 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6770 sayılı Kanun’un emekli ikramiyesi ile ilgili metinde şu bilgi yer alıyor:
“30 yılı aşan süreler için ek emeklilik ikramiyesi almak isteyenlerin veya hak sahiplerinin 27 Ocak 2018 tarihine kadar başvurması gerekiyor.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ