Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.01.2018
  • 1.891 kez okundu

Hatay-Muş otobüsü kaza yaptı
6 ölü,29 yaralı…
Hatay’dan hareket eden bir Güneydoğu şirketine ait yolcu otobüsü, Muş ile Bingöl’ün Solhan ilçesi arasında ağır kış koşulları nedeniyle dereye uçtu. Kazada 6 yolcu öldü, 29 kişi de yaralandı. Bu konuda alınan bilgiye göre, Hatay-Muş seferini yapan A.Ö. yönetimindeki 34 DF 3668 plakalı yolcu otobüsü dereye uçtu.
Yaralı yolcuların halatla çıkartılabildiği kazada 6 kişi hayatını kaybetti. Yaralılar, çevre hastanelerde tedavi altına alındı.

Sınıra komando takviyesi
Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderilen 10 otobüs komando ilimize geldi. Türkiye’nin değişik bölgelerinden gönderilen komando birlikleri, Hassa ve Kırıkhan ilçelerine ulaştı. Komandolar, ilgili birliklere sevk edildi. Bu arada, Afrin sınırı karşısındaki Türk karakollarının çevresine çok sayıda yeni mevzi oluşturuldu. Afrin’e yönelik top atışlarının sesleri Hassa ve Kırıkhan ilçelerindeki sınır mahallelerinde duyulurken, Afrin kırsalındaki bazı noktalardan dumanlar yükseldi.

Hatay’a en çok para harcayan kuruluşlar:
DSİ, KARAYOLLARI ve MKÜ
İlimizde, 2017 yılında 677 adet proje üzerinde en çok para harcayan kuruluş Devlet Su İşleri (DSİ) oldu. DSİ’yi, Karayolları ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) izledi.
2017 yılı ödeneği olan 1 Milyar 836 Milyon 539 Bin TL’nin 1 Milyar 78 Milyon 212 Bin TL’sini harcayabilen, geriye kalan 758 Milyon TL’yi ile bütçeye iade eden Hatay ilimizdeki kamu kuruluşları ile belediyeler içinde 2017 yılı yatırımları için harcadığı ödenek büyüklüğüne göre ilk 3 sıralama ve harcama tutarları şöyle oldu:
1.nci: DSİ: 150 Milyon 68 Bin TL
2.nci: KARAYOLLARI:137 Milyon 532 Bin TL
3.ncü: MKÜ:73 Milyon 165 Bin TL

Palladium’da Tuz Lambası Çeşitleri
Çankırı kaya tuzu ile tuz lambası çeşitlerinin dünden itibaren Antakya Palladium’da tanıtımı ve satışı yapılmaya başlandı. Etkinlik, 28 Ocak tarihine kadar sürecek. Verilen bilgiye göre, 18-28 Ocak tarihleri arasında Antakya Palladium yemek katında, Çankırı’nın meşhur kaya tuzu taş değirmende öğütülecek ve tuz lambası-tuz sabunu-ayak bakım tuzu-tuz değirmeni-oda tuzu-tuz yastığı-tablet tuz gibi ürünlerin tanıtımı yapılacak.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım ile onarım çalışmaları kapsamında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Keskincik Mahallesine 15:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Keskincik Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Küçük Dalyan Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesine 9:15-17:15 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Özkızılkaya ve Baldıran Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Akpınar, Kaletepe, Keli, Hatayhamamı ve Hamam Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Tayfur Sökmen, Konuk, Varışlı, Cumhuriyet, Nergizli ve Özkurtuluş Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimize sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım ve onarım çalışmaları kapsamında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Harbiye, Aşağıokçular, Dursunlu ve Bostancık Mahallelerine 3:00-8:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Armutlu, Akdeniz ve Sümerler Mahallelerine 8:30-17:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Akpınar, Kaletepe, Keli, Hatayhamamı ve Hamam Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yenişehir Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Kabadayı’dan Kitap Tanıtımı
Antakyalı eğitim emekçisi Müslüm Kabadayı, bugün 32 yıllık Öğretmenlik yaşamı noktasında yayınladığı kitabı ile ilgili olarak bir tanıtım yapacak. Müslüm Kabadayı’nın “32 Yıllık Emek” konulu kitap tanıtımı bugün saat 14.00’te Hatay BŞB Meclis Salonu’nda yapılıyor. Müslüm Kabadayı, tüm kitap ve kültür dostlarını tanıtıma beklediğini duyurdu.

Gülistan’dan Sömestr Mesajı:
Öğrenci Başarısında Hepimizin Etkisi, Rolü Var
Defne İlçesi Milli Eğitim Müdürü Kemal Gülistan, yayınladığı sömestr mesajında, öğrenci başarısında ya da başarısızlığında öğretmenler idareciler ve velilerin de etkisi ve rolü olduğunu hatırlattı. İlkokul, ortaokul ile liselerde yarıyıl tatiline girilmesi dolayısıyla bir mesaj yayınlayan İlçe Müdürü Kemal Gülistan, şunları söyledi:
“18 Eylül 2017 tarihinde başlayan 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının birinci dönem sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir dönem boyunca göstermiş oldukları üstün gayret ve çalışmalarından dolayı tüm idarecilerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi kutluyorum.
Her dönem, yeni bir süreç ve her dönem başlangıcı yeni bir başlangıçtır. Geçen dönem başta olmak üzere, geçmiş dönemlerimizi eğitim yöneticileri, öğretmenler, veli ve öğrenciler olarak gözden geçirerek daha başarılı bir dönemin gereklerini planlamalıyız. Ortak bir akıl ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, eğitim imkanlarından en iyi şekilde yararlanabilmesi için enerji ve özverimizi arttırmalıyız.
Sevgili evlatlarımıza, birinci dönem sonundaki başarılarını değerlendirerek ikinci dönemde başarılarını arttırmalarını ve yoğun çalışma dönemi sonunda hak ettikleri, aileleri ile birlikte sağlık ve mutlu hatıralarla anımsayacakları bir yarıyıl tatili diliyorum.
Değerli Velilerimiz… Öğrencilerimizin başarılarında kendi paylarımızın da bulunduğunu düşünerek değerlendirelim. Öğrencilerimizin başarılarını desteklemeli, başarısızlıklarını da başarıya yöneltecek bir nokta olarak ele almalıyız. Kısa soluklu değerlendirmelerden kaçınarak, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza telafisi mümkün olmayan hasarlar vermekten kaçınmalıyız. Dönem tatilini çocuklarımızla sağlık ve huzur içinde geçirmenizi diliyorum.
Değerli mesai arkadaşlarım… Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştirmek için göstermiş olduğunuz üstün gayretler için sizlere teşekkür ediyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ