Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.01.2018
  • 1.085 kez okundu

Reyhanlı’ya Roket Düştü
Ölü, yaralı, zarar yok…
Afrin’deki PYD/PKK’lı teröristler tarafından Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanlığı bahçesine yakın bir yere roket atıldı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı, zarar oluşmadı. Alınan bilgiye göre, Perşembe günü saat 21.10’da, teröristlerin Afrin’den ateşlediği bir roket, Reyhanlı Değirmenbaşı Mahallesi’ndeki boş araziye düştü. Güvenlik güçleri bölgede incelemelerde bulunurken, sınırda konuşlu TSK’ys ait topçu ve çok namlulu roket bataryaları da anında terör örgütü mevzilerine misli ile karşılık verdi.

İzmir Foça komando eğitiminde kalp krizi
Hataylı Uzm. Çvş. Şehit oldu
İzmir İli Foça Komando Merkezi’ndeki eğitim sırasında kalp krizi geçiren Hataylı J. Uzm. Çavuş Rıdvan Metin Şehit oldu. Şehidin naaşı dün Hatay’a getirildi ve doğum yeri Hassa ilçesinde Aktepe Camisi’nde kılınan Cuma Namazı ardından Aktepe’deki aile mezarlığında defnedildi. Şehit askerin cenaze törenine, Vali Erdal Ata ile İl’in A Protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Hatay’da 10 ASM’ye Doktor atanıyor
Kura 6 Şubat’ta
İlimiz genelinde 15 ilçedeki Aile Sağlık Merkezlerinden doktor açığı olan 10 ASM’ye önümüzdeki günlerde atama yapılacak. Hatay İl Sağlık Müdürlü-ğü’nden edinilen bilgiye göre, ASM’lere doktor ataması için 6 Şubat günü İl Sağlık Müdürlüğü Halk Birimi’nde kura çekimi var.
Hatay’da doktor ataması yapılacak 10 Aile Sağlık Merkezi şunlar:
Antakya 6 nolu ASM
Antakya 7 nolu ASM
Antakya Bohşin ASM
Belen Halilbey ASM
Hassa 1 nolu ASM
İskenderun 7 nolu ASM
İskenderun 16 nolu ASM
Kırıkhan 3 nolu ASM
Payas 3 nolu ASM
Reyhanlı 1 nolu ASM

CHP İl Kadın Kolları Kongresi bugün
2 Aday: HAKSÖZ ve ATAY
CHP Hatay İl Kadın Kolları Genel Kurulu bugün yapılıyor. Bugünkü CHP İl Kadın Kolları Kongresi saat 10.00’da HATMEK’te yapılıyor. Kongre hazırlıkları tamamlanırken, başkanlık için, halen bu görevi yürüten Filiz Haksöz yanı sıra Nihal Mengüllüoğlu Atay’ın da başkan adayı olacağı öğrenildi.

BÜKÜLMEZ’E ÖZEL BÖLGE STATÜSÜ
İlimizin Hassa ve Kırıkhan’daki bazı yerleşim birimlerinde olduğu gibi, Reyhanlı Bükülmez (Bükülmez Köyü ve yolları) bölgelerinde de, 24 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 08.00’den başlayıp 7 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 08.00’de bitecek şekilde 15 gün süreyle ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilmesine karar verildi. 24 Ocak-7 Şubat 2018 tarihleri arasında ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilen yerlerde yerleşik olan vatandaşlar haricinde basın mensuplarının görüntü almaları, röportaj ve yayım yapmaları ile her türlü araç ve insan girişi, kolluk makamlarınca verilen izinler dışında yasaklandı.

AK Parti İlçe Kongresi Yarın
AK Parti Antakya İlçe Kongresi yarın yapılıyor. Yarınki AK Parti İlçe Kongresi, Atatürk Caddesindeki Mahfeli salonda saat 10.00’da yapılıyor. Yarınki Kongre’de, Antakya AK Parti İlçe Başkanlığı için halen bu görevi yürüten Av. Ramazan Alpaslan’ın tek aday olduğu haber verildi.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları nedeniyle enerji kesintisi yapılıyor. Yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Akasya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuruyer Mahallesine 9:30-10:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi 3 Nolu Deniz Yolu ve 4 Nolu Deniz Yolu Sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

AKP Kırıkhan Kongresi Bugün
AK Parti’de ilimiz İlçe Kongreleri devam ediyor. Bir süre önce ara verilen İlçe Kongrelerine bugün Kırıkhan ilçesiyle devam edilecek. AK Parti Kırıkhan İlçe Kongresi bugün saat 12.00’de Hüner Düğün Salonu’nda yapılacak.

Rafet Yavrum Büyükbaba oldu
Antakya’nın tanınmış renkli simalarından Rafet Yavrum ile eşi Nesrin Yavrum çifti “Büyükbaba ve Büyükanne” oldu. Rafet Yavrum’un oğlu, Ferit ile Hatice Yavrum çiftinin bebeği dünyaya geldi.
ANTAKYA, Büyükbaba’nın ismi verilen “RAFET” adlı bebeğe uzun ve sağlıklı bir ömür dileğiyle, anne ve baba ile büyükbaba ve büyükanneyi kutlar.

Reyhanlı Belediyesi, cadde, alan ve sokakların açık tutulması uyarısı yaptı
Semt Pazarı da iptal edildi
Reyhanlı Belediyesi, olası terör örgütü saldırılarına karşı güvenlik güçleri ile sağlık ekiplerinin rahat hareket edebilmeleri için, zorunlu olmadıkça ara sokak, cadde ile alanların işgal edilmemesi uyarısında bulundu. Reyhanlı Belediyesi uyarısı şöyle:
“Suriye’nin kuzeybatı bölgesi Afrin’den kent merkezimize PYD/YPG terör örgütü tarafından füze atışları gerçekleştirilmektedir. Güvenlik ve sağlık ekiplerimizin rahat ve seri hareket edebilmeleri açısından, cadde ve ara sokakları açık bulundurmanızı, can güvenliğiniz açısından evlerinizden dışarı çıkmamanızı, ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar sükûnetle beklemenizi önemle rica ederiz.”
-SEMT PAZARI İPTAL-
Reyhanlı Belediyesi, haftanın ilk günü Pazartesi oluşturulan semt pazarının da ikinci bir duyuruya kadar iptal edildiğini bildirdi. Reyhanlı Belediyesi’nin semt pazarı iptali duyurusu ise şöyle:
“Pazartesi günleri Adabucak Mahallesi’nde kurulan Pazartesi Pazarı, gelişen olaylar nedeniyle ve Reyhanlı Pazarcılar Derneği’yle alınan ortak karar neticesinde güvenlik amacıyla kurulmayacaktır. Tüm halkımıza ilanen duyurulur.”

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçeyi kapsayacak projeyi hayata geçiriyor:
Yoksullara Hatay Kart’la Alışveriş
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın 15 ilçesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ‘Hatay Kart’ ile gıda alışverişi yapabilecekleri bir projeyi uygulamaya koyuyor. Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta 15 ilçede de ‘HATAY KART’ ile alışveriş uygunluğu olan marketlerle sözleşme imzalamak istiyor.
Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuda yapılan açıklamada, bakkal ve marketler ile anlaşma yapmaya hazırlanıldığı kaydedildi ve şöyle denildi:
“İnsanlara yardım ederken, onları diğer insanların yanında utandırmamak, kırmamak ve onların ihtiyacına göre özgürce hareket edebilmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen ‘Hatay Kart’, vatandaşların ihtiyaçlarını daha modern bir şekilde karşılayacak. Bu proje sayesine yardıma muhtaç kişilerin onurunu incitmeyen, saygın bir hizmet sunulacak.
Vatandaşlar, kendilerine verilen sosyal yardım kartını anlaşmalı marketler ve mağazadaki sisteme okutmaları halimde, kart ile ilgili bilgi alabilecekler, aynı zamanda kart sahipleri, ne zaman yardım alabileceklerini ve kartlarında kalan bakiyeleri de öğrenebilecekler.”
Büyükşehir açıklamasında, sözleşme imzalanacak marketlerle ilgili aranılan kriterler de şöyle sıralanıyor:
1- Ruhsatlı işletme sahibi olmak,
2- Sigortasız işçi çalıştırmıyor olmak,
3- Belediye tarafından haklarında herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamış olmak,
4- Market/Bakkal yüz ölçümü en az 70 metrekare alana sahip işletme sahibi olmak,
5- Barkod sistemi kullanıyor olmak,
6- Taklit, yasaklı, kirli, tarihi geçmiş ve bozuk ürün satmıyor olmak, bu hususlarda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamış olmak,
7- Hatay Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren yerel işletme olmak.
Büyükşehir Belediyesi açıklamasında, belirtilen kriterleri taşıyan bakkal ve marketlerin, 10 Ocak 2018 tarihinden başlamak üzere 9 Şubat 2018 tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmet Birimi’ne başvuruda bulunabilecekleri duyuruldu.

BŞB Başkanı Savaş’tan Askere “Geçmiş Olsun” Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, önceki akşam Reyhanlı İlçe Jandarma Karakolu civarına roket düşmesi vesilesiyle geçmiş olsun mesajı yayınladı. BŞB Başkanı Savaş’ın mesajı şöyle:
“Afrin bölgesinden terör örgütü PKK/PYD mensup-larınca ateşlenen roket, Reyhanlı ilçemizin Jandar-ma Karakolu civarına düşmüştür. Çok şükür ölü ve yaralımız yoktur. Allah; vatanımızı, devletimizi, milletimizi ve tüm güvenlik güçlerimizi korusun.”

Konser bugün Antakya’da
SÜTLÜ KAKAO
1 Güney Afrikalı Solist ve 4 Türk Müzisyenden oluşan grubun Antakya Konseri bugün Antakya Beyazıt Otel’de gerçekleşiyor. Saat 21.00’deki “Sütlü Kakao” konserine giriş 35 TL olarak duyuruldu. Grup; reggea soul, funk, pop ve turka tarzlarını harmanlayan geçişleriyle öne çıkarken, bu tarzları kendi üsluplarıyla icra ediyor.

Erzin’de ev yangını:
1 ÖLÜ…
Erzin’de bir evde çıkan yangında 1 kişi hayatını kaybetti. Ahmet Özsoy adlı 52 yaşındaki yurttaş, Erzin Mahmutlu Mahallesi-Faik Ahmet Barutçu Caddesi’ndeki evinde çıkan yangın sonucu hayatını kaybetti.
Yangın sonrası gelen itfaiye ekipleri, yanan evde Ahmet Özsoy’un cesediyle karşılaştı.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sıra-sında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Karaali Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya ve Saraykent Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Pirinçlik ve Helvalı Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Büyükdere Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası.

SGK Müfettişlik Sınavı sonucu belli oldu
Kazanan Başvurusu 13 Şubat’a Kadar
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Müfettiş Yardımcılığı Sözlü Sınav sonuçlarını resmi internet sitesinden açıkladı. Sınavda başarılı olanla-rın, 13/02/2018 tarihine kadar SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın Ankara Çankaya’daki adresine başvurmaları gerektiği hatırlatıldı.

SYKP, SU ücretinde halka da indirim istedi
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi İl Eş Başkanı Hülya Kavuk, Büyükşehir Meclisi’nin aldığı ‘kamu kurumları ile belediyelerin su ücretlerine indirim’ uygulama-sının sade vatandaşlara da uygulanmasını istedi.
SYKP İl Eş Başkanı Hülya Kavuk’un su ücretinde indirim öngören açıklaması şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, halen tonu 8 TL’den satılan su ücretini sadece kamu kurumları için 3.5 TL ye düşürdü. Yeni çıkan bir yasa ile ‘kamu kuruluşlarında su ücretinin konutlardaki fiyatın azami % 50 fazla olabileceği’ şeklinde düzenleme yapılmasının ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı bu karar ile HATSU’nun yıllık 20 Milyon TL kaybı olacağı belirtiliyor.
Her şeye her hafta yapılan zamlarla emekçi halkın yaşa-mı bu kadar zorlaştırılmışken, bu kararın sadece kamu kurumları için alınması haksızlıktır. Kamu kurumlarına yapılan su indirimi, zamlar ve ekonomik çöküntülerle uğraşan emekçilere ve küçük esnaflara da yapılmalıdır.
Gelir adaletsizliğinin bu kadar ayyuka çıktığı bugünlerde halkı görmezden gelmek ve ülkenin bütün vergi yükünü yoksul emekçilerin sırtına yüklemek kabul edilebilir değildir. Biz, SYKP Hatay İl Örgütü olarak; Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeleri ve HATSU yetkililerine buradan sesleniyoruz: Kamu kurumlarına yapılan bu indirim bütün ev ve işyerlerine de yapılmalıdır. Halkçı belediye yönetimlerinde, su, ücretsiz halka sunulmalı iken tonunun bizlere 8 TL’den satılmasını, kamu kurumlarına ise 3,5 TL den verilmesini kabul etmiyoruz. Bu çağrımıza kulak verin. Kamu kurumlarına yapılan indirim, borç yükü altında ezilen halkımıza da yapılsın!”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ