Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.02.2018
  • 1.321 kez okundu

Savaş’tan Teröre Kınama Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye’nin Afrin bölgesinden teröristler tarafından atılan roketin Reyhanlı’da bir eve isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Fatma Avlar (17) için başsağlığı mesajı yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle: “Sivilleri hedef almaktan çekinmeyecek kadar gözünü kan bürümüş terör örgütlerinin kalleş saldırısı sonucu gencecik evladımızın yaşamını yitirdiğini derin üzüntü içinde öğrendim. Bu hain ve çirkin saldırıların şanlı ordumuzun ve devletimizin kararlı tutumuyla sona erdirileceğinden şüphe duymuyorum. Şehrimizde, ülkemizde ve bölgemizde kalıcı barış ve huzur ortamı sağlanana kadar yürütülecek bu harekâtta, Allah Mehmetçiklerimizin yar ve yardımcısı olsun. Hain saldırı neticesinde yaşamını genç yaşta yitiren kızımıza Allah’tan rahmet, Ailesine de sabırlar diliyorum. Milletçe başımız sağ olsun.”
-BUGÜN TOPLANTI-
Başkan Lütfü Savaş’ın, bugün saat 10.00’da Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu.

CHP İl Başkanından teröre kınama
CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, yayınladığı bir mesajla, dün Reyhanlı ilçesinde Şehit düşen Fatma Avlar adlı genç kız için başsağlığı dileğinde bulunurken, terörü bir kez daha kınadı. CHP İl Başkanı Mullaoğlu, mesajında şöyle dedi:
“Reyhanlı ilçemize atılan roketler sebebiyle, Fatma Avlar isimli kardeşimiz Şehit olmuştur. Şehidimize Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı dilerim.”

Meclis bugün toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi, Şubat ayı olağan toplantısını bugün yapıyor. Bugün saat 16.00’da Atatürk Caddesi’nde bulunan Mahfel Sosyal Tesisleri Nikâh Salonu’nda yapılacak toplantıda, Belediye Meclisi gündeminde, “Teftiş Kurulu Müdürlüğü Yönetmelik Taslağı’nın bazı maddelerinde değişiklik yapılması, Antakya Belediyesi’ne ait şirketin sermaye artırımının görüşülmesi ile imar tadil teklif ve komisyon raporları” bulunuyor.

Milli Eğitim’e 513 Şube Müdürü ataması
Başvuru 1-12 Şubat, Sınav 1 Nisan’da
Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda, taşra teşkilatı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine, 513 Şube Müdürü kadrosu kapsamında görevde yükselme yoluyla atama yapılacak. Şube Müdürlüğü için görevde yükselme sınavı, yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek. Yazılı sınav; Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından 1 Nisan 2018 tarihinde saat 14.30′ da şu illerde yapılıyor:
Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van. Sınav için başvurular bugün başlayacak ve 12 Şubat tarihine kadar devam edecek.

Şubat’ta 20.000 Öğretmen alımı
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu ay içinde 20 bin Öğretmen alımı yapılacağını bildirdi. Bakan İsmet Yılmaz, dün yaptığı açıklamada, 20 bin Öğretmen alınacağını, ücretli Öğretmenler içinden de sınav yöntemiyle 5 bin Öğretmen alımının daha sona yapılabileceğini açıkladı.

Demirciler Odası Kongre yapıyor
Antakya Demirciler ve Bıçakçılar Odası Genel Kurulu hafta sonunda yapılıyor.
Demirciler ve Bıçakçılar Odası Kongresi yarın saat 14.00’te Esnaf Odaları Birlik Salonu’nda yapılıyor. Yarınki Kongre öncesi Başkanlık için Fahrettin Kelahmetoğlu’nun tek aday olduğu öğrenildi.

KOSGEB’e Yeni Müdür
HAYRETTİN ÇEVİK
Hatay KOSGEB’e yeni Müdür atandı ve görevine de geçtiğimiz günlerde başladı. TÜMSİAD Hatay Şube Başkanı Doğan Gülsüren ve Yönetim Kurulu Üyeleri de önceki gün KOSGEB’e gitti ve yeni Müdür’ü tebrikle görevinde başarı diledi.
Açıklama yapan KOSGEB Hatay Hizmet Müdürü Hayrettin Çevik, kurum olarak Hatay’da KOSGEB’e kayıtlı KOBİ’lere hizmet verdiklerini, hizmet kalitesini arttırmak için personel talebinde bulunacaklarını belirtti.

Samandağ Şoförler Odası’nda Kongre
TERZİ YENİDEN BAŞKAN
Samandağ Şoförler ve Otomobilciler Odası Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkan Mustafa Terzi Kongre’de yeniden aday oldu. Tek liste ile girilen seçimler sonunda Mustafa Terzi yeniden başkan seçilirken, yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:
Ahmet Bilal, Cemil Vural, Cengiz Karataş, Taciddin Gümüş, Cemal Karataş ve Nurettin Yıldız.

Girişimler var…
HATAY-DUBAİ HAVA TAŞIMACILIĞI
İlimiz Hatay Havalimanı’ndan Dubai’ye yakında direk uçak yolculuğu başlayacağı bildirildi. Edinilen bilgilere göre, Hatay-Dubai arasındaki yolcu taşımacılığının İstanbul üzerinden yapılması zorunluğu binlerce Hataylı için sıkıntı oluşturuyor. Konu, THY ve özel havayolu şirketlerine aktarıldı ve “Hatay-Dubai” direk uçak seferleri konulması istendi.
Girişimin dikkate alındığı ve önümüzdeki günlerde programlama yapılacağının bildirildiği öğrenildi.
Bir turizmci, gelişmeyle ilgili olarak, “En büyük hayallerimizden biri olan Dubai-Hatay direk uçuşlarının başlamasını ilerleyen aylarda hep beraber göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Milli Eğitim’de yönetici alımında Sözlü Sınav eleştiriliyor
SÖZLÜ SINAV SEVDASINDAN VAZGEÇİLMELİ
Milli Eğitim bünyesindeki öğretmen sendikalarının neredeyse tamamı, yönetici atamalarında mülakatın kalkmasını istiyor. Eğitim ailesindeki genel görüş şöyle:
“Sözlü sınav sevdasından vazgeçilmeli. Eğer mutlaka olacaksa da, sözlü sınavın etkisi yüzde elli olmamalı, yazılı sınavı bertaraf edecek nitelikte hiç olmamalıdır. En çok yüzde 5-10 bandında olmalıdır. Sözlü sınav, akademisyenlerin ve sendika temsilcilerinin de yer aldığı komisyonlarca yapılmalı ve mutlaka kayıt altına alınmalıdır.
15 Temmuz darbe girişiminden sonra söylenen ‘kamuda liyakat esas alınacak, artık ders çıkarılması gerekiyor’ söylemlerine rağmen, her kademede (şube müdürlüğü, okul müdürlüğü, sözleşmeli öğretmenlik alımı…. ) sözlü sınav hakimiyeti var ve üstelik aratarak devam ediyor.”
Reyhanlı’ya bir günde iki roket
Suriye’nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Reyhanlı ilçesine dün sabah saatlerinde düzenlenen ve 17 yaşındaki Fatma Avlar’ın şehit olduğu roketli saldırı ardından, öğle saatlerinde bir roketli saldırı daha düzenlendi.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğü Afrin bölgesinden atılan roket, Gültepe Mahallesi’ndeki boş durumdaki eve ve yola isabet etti. Bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye ekibi yönlendirildi. İlk belirleme-lere göre saldırıda herhangi can kaybı ya da yaralanma yaşanmadı. Güvenlik güçleri roketlerin düştüğü yerde inceleme başlattı.

Suriyelilerden Zeytin Dalı Harekatı’na destek
Kırıkhan’da yaşayan Suriyeliler, mehteran eşliğinde Türk bayraklarıyla Zeytin Dalı Harekatı’na destek gösterisi düzenledi. Hatay Yardımlaşma Derneği’nde (HAYAD) bir araya gelen Suriyeliler, Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın çaldığı marşlar eşliğinde askerlere destek sloganları attı.
HAYAD Başkanı Rahmi Vardı, yaptığı açıklamada, harekatın, insanların huzur içerisinde yaşaması için yapıldığını söyledi.

Hatay’da kalp krizi geçirdi
Orhan Altınöz Kurtarılamadı
Erbakan Vakfı İstişare Kurulu Üyesi Orhan Altınöz, kayınpederi ile kayınvalidesini ziyaret amacıyla geldiği ilimizde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Alınan bilgiye göre, Erbakan Vakfı İstişare Kurulu Üyesi Orhan Altınöz, Hatay’a kayınpederini ve kayınvalidesini ziyareti esnasında, Pazartesi günü 22 Ocak 2018 saat 15.30 sıralarında çarşıda fenalaştı. Uzun süredir yüksek tansiyon tedavisi gören Altınöz, ambulansla önce Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne, ardından da Hatay Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. 54 yaşında evli ve 3 çocuk babası olan ve Bursa Ticaret Odası Meclis Başkan Vekilliği görevi de yapan Altınöz, 54. Hükümet’in Başbakanı Erbakan’ın dünürü merhum Necati Altınöz’ün büyük oğlu.
Beyin kanaması nedeniyle Hatay Devlet Hastanesi’nde bulunan Altınöz, uzun süre yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kentsel Dönüşümde imza sürecine devam …
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yapılan yeni değişikliklerin ardından hak sahipleri ile ıslak imzalı sözleşme imzalamaya devam ediyor. Başkan Kimyeci, Antakya’ya yepyeni bir görünüm kazandıracak Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yapılan yeni değişikliklerin ardından ıslak imzalı sözleşmelerini imzalayan hak sahipleri Cemil Türkmen, Nurettin İsaoğlu, Ali Boyar, Metin Çöteloğlu, Mehmet ve Azime Taşar ile sohbet ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları yaparken kesinti uyguluyor.
İlimizde yarınki enerji kesintisi programlı şöyle:
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 4, 3, 2, 1ve E-5 altı üzeri Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 683, 700 ve Şehit Murat Uymaz Sokaklara 9:00-12:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesi Bereket Sokağa 13:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Emek Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi 3 nolu Deniz Yolu, Deniz ve Akdeniz Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

DOĞAKA 2018 Yılı Mali Destek Programları
SON BAŞVURU 6 NİSAN’DA…
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 2018 yılı mali destek programlarını açıkladı. Programlara katılım için yapılacak başvurular, elektronik ortamda http://portal.kays.kalkinma.gov.tr adresinden alınacak olup, elektronik başvurular için son başvuru tarihi ve saati 6 Nisan 2018 saat 23.59 olarak ifade edildi. Elektronik ortamda tamamlanan başvurulara ilişkin taahhütnamenin e-imza ile imzalanması ya da e-imza ile imzalanamadığı hallerde, Ajans’a elden, posta ya da kargo ile teslimi için son başvuru tarihi de 13 Nisan şeklinde belirlendi.
Programlara ilişkin il merkezi ve ilçelerde ücretsiz bilgilendirme toplantıları düzenlenecek ve bu toplantılara ilişkin takvim de önümüzdeki günlerde Ajans web sayfasında yayınlanacak. Destek programına ilişkin rehberler, toplantı takvimi ve diğer ilgili dokümanlara ilişkin ayrıntılı bilgiler için Ajans web sitesi www.dogaka.gov.tr’nin takip edilerek öğrenilebileceği kaydedildi.
DOĞAKA’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
“2018 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı-4’ün temel amacı, TR63 Bölgesindeki KOBİ’lerin teknolojik altyapılarının geliştirilerek yenilikçi ve çevreye duyarlı üretim anlayışı ile büyümelerine katkı sağlamaktır. Bu amaçla, 2018 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı-4;
KOBİ’lerde yenilikçiliğin desteklenmesi
KOBİ’lerde teknolojik altyapının güçlendirilmesi
Bölgede çevreye duyarlı üretim sistemlerinin kullanılması ile temiz üretim anlayışının yaygınlaş-ması öncelikleri çerçevesinde uygulanacaktır.
Program için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 15.000.000 TL olup, proje başına asgari 50.000 TL, azami 500.000 TL destek sağlanacaktır. Programa, Ajansın faaliyet gösterdiği TR63 Düzey 2 bölgesinde (Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye) kayıtlı olan veya elektronik son başvuru tarihine kadar merkez ya da yasal şubesiyle bölgeye kaydolan, ticari esaslara göre faaliyet gösteren (kar amacı güden) mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler, kooperatifler ve birlikler başvuru yapabilecektir. Program kapsamında her başvuru sahibi en fazla 2 proje başvurusunda bulunabilir ve en fazla 1 başvurusu için destek alabilecektir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ