Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,44 / Satış: 5,46
€ EURO → Alış: 6,22 / Satış: 6,25

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 05.02.2018
  • 593 kez okundu

Cuma günkü Reyhanlı’ya saldırı sonrası Valilik resmi açıklaması:
2 Şehit, 16 Yaralı…
Geçtiğimiz Cuma günü Reyhanlı ilçesine yönelik Suriye tarafından PKK-KCK-PYD-YPG terör örgütü militanlarınca ilimize yöneltilen roket atışları sonucu iki kişi şehit olurken, 2’si ağır 16 kişi de yaralandı. Hatay Valiliği, saldırı günü Cuma akşam saatlerinde şu resmi açıklamayı yaptı:
“2 Şubat 2018 Cuma günü, Afrin bölgesinden PYD/PKK/KCK/YPG tarafından Reyhanlı ilçemize saat 11.00 sıralarında 3 adet, saat 13.50 sıralarında 3 adet olmak üzere toplam 6 adet askeri mühimmat atılmış olup, askeri mühimmatın 3’ü ilimiz Reyhanlı İlçe merkezine, 3’ü ise ilçe dışında boş araziye düşerek infilak etmiştir. İlçe merkezine düşen 3 adet askeri mühimmatın infilak etmesi sonucu; 2 vatandaşımız kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, 2’si ağır yaralı olmak üzere 16 vatandaşımız ise yaralı olarak ilimizdeki çeşitli hastanelere sevk edilerek tedavi altına alınmıştır.”

Savaş’tan, Sinirli ve Şanverdi İçin Başsağlığı Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye’nin Afrin bölgesindeki terör örgütü mevzilerinden ateşlenen roketlerin Hatay’ın Reyhanlı ilçesine düşmesi sonucu yaşamını yitiren Rıfat Sinirli ve Ahmet Şanverdi için baş sağlığı mesajı yayımladı.
Suriye’nin Afrin bölgesinden teröristler tarafından atılan roketlerin Reyhanlı’da Fidanlık Mahallesi’nde düşmesi sonucunda yaşamını yitiren Rıfat Sinirli ve Ahmet Şanverdi için baş sağlığı dileyen Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgede yürütmüş olduğu Zeytin Dalı Harekâtı, terör örgütleri Afrin tarafından temizleninceye kadar devam edecektir. Gözünü kan bürümüş terör örgütlerinin hain saldırısı sonucu hemşehrimizin yaşamını yitirdiğini ve bölgede yaralıların da olduğunu üzüntü içerisinde öğrendim. Menfur saldırıyı gerçekleştirenleri ve terör faaliyetleriyle insan canına kasteden karanlık zihniyetleri şiddetle kınıyorum. Hain saldırıda yaşamını yitiren hemşehrimize Allah’tan rahmet, Ailesine ve tüm Türk Halkına sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

Eğitim Bir Sen yeni bina satın aldı
Eğitim Bir Sen Hatay 1Nolu Şubesi, mülkiyeti sendikaya ait olan yeni bir hizmet binasına kavuştu ve taşındı.
Yeni hizmet binası, Akasya Mahallesi Primemall karşısında yer alıyor.

ESNAFIN FUAR ŞİKAYETİ
Hatay esnafı, ilimizde oluşturulan, kimi zaman ‘fuar’ kimi zaman “pazar” adı altındaki, gıda maddesi başta olmak üzere satışlara yönelik uygulamada sınırlama, hatta yasaklama getirilmesini istiyor. Hatay esnafı adına konuşan Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz, esnafın bu konudaki isteğine olumlu cevabın sadece Payas ile Reyhanlı Belediyelerinden geldiğini hatırlattı ve Büyükşehir (HBB) ile birlikte diğer 13 belediyenin bu uygulamayı örek almasını istedi. Birlik Başkanı Kadir Teksöz’ün bu konudaki açıklamaları şöyle:
“HBB ve Antakya Belediyesi, bunlara izin vererek, tozun toprağın içinde peynir, tereyağı gibi ürünler satılıyor. Bizim peynirimiz, tereyağımız daha güzel ve Türkiye’nin her yerine gidiyor. Hiçbir belediye böyle bir konu için esnafı karşısına almasın. Reyhanlı ve Payas Belediyeleri bu konuda dik durarak ilçelerinde bunların yapılmasına izin vermiyor. Sosyete pazarı ve kermeste hiçbir vergi ödenmeden satış yapılıyor, bundan dolayı esnafımız çok mağdur oluyor.”
Tabela vergilerine de değinen Başkan Teksöz, “Tabela vergi ücretlerinin istişare edilerek ortak bir noktaya varılması lazım. Bu vergilerle çok büyük rakamlar ortaya çıkıyor ve esnafımız bunları ödemede zorluk çekiyor. Sonrasında ise esnafımızın banka hesaplarına bloke konuluyor, belediye ve esnaf icralık oluyor” dedi.
HESOB Başkanı Teksöz, işyeri açma ruhsatının kanunen bir sınırı olduğunu belirterek, “ İşyeri açma ruhsatı ücreti için kanunlar bir metre kareye 1 lira diyor. Ancak belediyeler, metrekareye 5 TL alırken, hizmet bedeli adı altında 5 TL daha ücret alıyor. 5 lira neyin karşılığında, neyin bedeli olarak alınıyor? Bu durum yasal değil! İşyeri ruhsat açma bedeli 1+1 olsun” önerisinde bulundu.

Hatay’da Zarar Gören Esnafa, Köylüye Kredi Borç Ertelemesi
Hükümet, Hatay ve Kilis’te terör olayları nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile çiftçilerin kredi borçlarını bir yıl erteleme kararı aldı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Hatay ve Kilis ile ilçelerinde, 20 Ocak-30 Nisan tarihlerinde terör olayları nedeniyle işleri veya işletmeleri zarar gören esnaf ve sanatkarların Halk Bankası tarafından kullandırılan düşük faizli kredilerden doğan borçlarında bir yıl ertelemeye gidilecek.
-NE GEREKİYOR?-
Esnaf ve sanatkarların, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne bağlı bölge birliklerine ortak olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçları için, terör olayları nedeniyle işlerinin veya işletmesinin zarar gördüğüne dair ilgili kamu idaresinden alınan resmi yazıyla birlikte bankaya yazılı müracaat etmeleri gerekiyor.
Başvuru yapanların, bir yıl içinde doğacak veya bankaya müracaat tarihi itibarıyla vadesinden itibaren 90 günlük bekleme süresi içinde olan borçları, taksit vadesinde ilgili mevzuata göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle taksit vadesinden itibaren bir yıl süreyle faizsiz olarak ertelenecek. Buna bağlı olarak kredi itfa tablosu doğrultusunda kalan tüm taksitler de birer yıl ötelenecek. Esnaf ve sanatkarlar da iki ay içerisinde bankaya yazılı olarak müracaat edebilecek. Hatay ve Kilis ile ilçelerinde faaliyet gösteren ve 20 Ocak-30 Nisan tarihlerinde, terör olayları nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer sistemlerine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin de Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne (TKK) olan kredi borçları da 1 yıl süreyle ertelenecek. Söz konusu kararlar, 20 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Savaş’tan Şehide saygı, teröre kınama…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Afrin Zeytin Dalı Operasyonu ardından terör örgütünün ilimize yönelik saldırılarını kınarken, geçtiğimiz hafta içinde yine terör örgütlerinin saldırısı ile Şehit olan Reyhanlılı hemşerimiz Ahmet Yıldırım’a Tanrı’dan rahmet, Ailesine sabır diledi, terörü lanetledi.
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın terörü kınayan mesajı şöyle:
“Suriye’den Reyhanlı ilçemize, PKK/PYD terör örgütü tarafından atılan roket sonucu Şehit olan hemşehrimiz Ahmet Şanverdi’ye Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Suriye tarafından PKK/PYD unsurlarınca atılan roket sonucu şehit olan hemşehrimiz Rıfat Sinirli’ye Allah’tan rahmet, yaralı hemşehrilerimize de acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun.”

Yaman’dan öğretmen ve öğrencilere 2.yarıyıl mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, 2017/2018 eğitim-öğretim yılı 2. döneminin başlaması sebebiyle tüm öğretmen ve öğrencilere başarı mesajı yayınladı.
Yaman’ın mesajı şöyle:
“Ara karne heyecanını sömestr tatili ile taçlandıran öğrencilerimize 2017/2018 eğitim-öğretim yılının 2.döneminde üstün başarı diliyorum.
Geleceğin aydın nesillerini yetiştiren değerli öğretmenlerimiz ve yarınımız çocuklarımız, geleceğimizin en değerli teminatıdır.
Başarıya giden yolun ikinci yarısına gelen sevgili öğrencilerimize her şeyden önce azim ve sabır dileyerek, gelecekteki mesleklerinin temelini oluşturacak okul hayatlarında dönemi verimli ve başarılı bir şekilde tamamlamalarını temenni ediyorum.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

3 milyon 788 bin işsiz var!
Açlık, yoksulluk, bunalım ve intiharların temel nedeni işsizlik artıyor. Son 1 ayda işsiz sayısı 501 bin kişi arttı Türkiye’de en...
Bu bir iddia:
Böyle giderse uçuşlar olmayabilir! İlimizdeki sağanak yağışların şiddetini arttırarak sürdürmesi Amik Ovası’ndaki tahribatları arttırırken, bu gidişle, Hatay Havalimanı’ndan uçakların kalkış...
Dörtyol’da iş kazası:
1 işçi öldü Dörtyol’da yaşanan iş kazasında, genç bir işçi 13.kattan düşerek can verdi. Olay, Dörtyol-Özerli Mahallesi’ndeki bir inşaatta yaşandı.18...
Bu Yılan, Karayılan!
Son yağışlardan sonra tekrar oluşan Amik Gölü nü yaşam alanı olarak kullanan canlılar da kendini göstermeye başladı. Karayılan (Dolichopis Jugularis)...
Mesleki Sorunlar Tartışıldı
37.Baro Başkanları Toplantısı’nda, Hatay Barosu’nu Başkan Av. Ekrem Dönmez temsil etti 37. Baro Başkanları Toplantısı, 12 Ocak Cumartesi günü Türkiye...
Deniz dalgaları 15-20 m’ye çıktı
Samandağ Belediyesi Kriz Masası Oluşturdu Samandağ Belediyesi, Meteoroloji’nin hava tahminleri doğrultusunda, Doğu Akdeniz’de fırtına beklendiğine istinaden; soba zehirlenmesi, ağaç ve...
Önce Göl, Sonra Belgeseli!
Amik Gölü oluştu, belgeseli de yayınlandı… İlimizdeki son yağışlar ve Tahtaköprü Barajı kapağının açılmasıyla birlikte, Amik Ovası, eski göl aynasına...
Kısa kısa haberler
DSP Genel Başkanı Hatay’a geliyor Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal hafta sonunda Hatay’a geliyor. DSP Lideri Aksakal’ın Cumartesi...
Antakya eleştirisi net…
“Hazine, hazin halde!” Hüseyin Yayman’ın davetlisi olarak geldiği Antakya’da bir dizi ziyaret gerçekleştiren Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Yavuz Donat, ‘hazine’ olarak...
Her seçim döneminin klasiği:
“Biz gidersek memleket batar” Dr. Necmettin Çalışkan, “Evet, hedefe ulaşıldı. Kimse çalışanlara verilen kuş kadar zam oranını konuşmuyor. Satılan fabrikaları konuşmadığı...
Antakyalı bu güzelliğin  farkında mı?
Hatay BŞB’nin yaptırdığı Karlısu tesisleri… Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (BŞB), reklamı iyi yapılamayan öylesine muhteşem tesisleri var ki… Görenleri şaşırtıyor. Antakya’ya...
Ortaokullar basketbolda
B.Gençay 1., Sümerler 2. Oldu… İlimiz Ortaokullar Kız Basketbol Şampiyonası’nda il finali dün oynandı. Biri Defne, diğeri Antakya ilçesinden olan...
Eğitim Çalıştayı Sınav’da
Defne ilçesinde, okul müdürlerinin katılımı ile geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşen Eğitim 2023 Çalıştayı’na, özel eğitim kurumlarından Sınav Koleji ev sahipliği...
Çevre Çalıştayı’na Av.Seyfettin katıldı
İzmir Barosu ev sahipliğinde gerçekleşen “Türkiye Baroları Kent ve Çevre Komisyonları Toplanıyor” Çalıştayı’na, Hatay’dan, Baro üyesi Av. Ümit Seyfettin katıldı....
Rotary’e Taze Kan
4 Yeni Üye, 4’ü Kadın Dönem başkanlığını Gülnaz Habip’in yürütmekte olduğu Antakya Rotary Kulübü’nde önceki akşam 4 yeni üyenin katılım...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ