Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 07.02.2018
  • 1.512 kez okundu

4 İlçede okulların açılışı ertelendi
Hatay Valiliği, sınır ilçelerinde yaşanan terör saldırıları dolayısıyla, 4 ilçemizdeki okullarda ilkokul, ortaokul ile liselerde ikinci sömestri bir hafta erteledi. Valilik açıklaması şöyle:
“İlimiz Reyhanlı, Hassa, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri ile bu ilçelere bağlı mahallelerimizde bulunan okullarımızda yarıyıl tatili bir hafta süreyle uzatılmıştır. Bahse konu ilçelerimizde, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyıl dönemi 12 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayacaktır. Bu süre içerisinde aksayan dersler için daha sonra telafi eğitimi düzenlenecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Hatay’da 5 ilçe esnaf-işverene prim ertelemesi
İlimizde, 5 ilçede faaliyetteki esnaf ve işverene prim ile vergi ödemesinde erteleme yapıldı. Açıklama, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Hükümet Sözcüsü Bozdağ, “Kilis ilinin tamamı için, 31 Aralık 2017 öncesindeki vergi borçları ve sosyal güvenlik prim borçları 31 Aralık 2018 tarihine kadar ertelenmiştir. Aynı şekilde Hatay ili, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde ikamet eden sigortalılar ve işverenlerin de Ocak ayı içine denk gelen kurum alacaklarının 28 Şubat 2018’e kadar ertelenmesine ve hem vergi hem sigorta primlerinin de 6 ay süreyle tamamının ertelenmesine karar verilmiştir” açıklamasında bulundu.

MKÜ Servis aracı güzergah saati değişti
1 Ve 9 Nolu Araçlar
Hatay MKÜ’ye ait servis araçlarından ikisinin kalkış saatleri değişikliğe uğradı. MKÜ’den yapılan açıklamada, “Yapılan kontroller sonucunda, bazı servis araçlarının ilk kalkış saatleri değiştirilmiştir. 1 Numaralı servisin ilk kalkış saati 07.15, 9 numaralı servisin ilk kalkış saati 07.20 olarak değiştirilmiştir” denildi. MKÜ açıklamasına göre, 1 nolu otobüsün ilk servis hareket yeri Harbiye Nasır Selman Eskiocak Okulu önü olurken, 9 nolu otobüsün kalkış yeri ise Defne ilçesi Akdeniz Hastanesi önü olarak duyuruldu.

BŞB’den HADO Tanıtımı
Bugün Serinyol’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin HADO adıyla bilinen Deniz Otobüsleri Projesi ile ilgili vatandaşlarla bilgi paylaşım uygulaması sürüyor. BŞB ekibi, bugün saat 10.00’da, Serinyol Mahallesi’ndeki Ferhan Kuseyri Konağı’nda yöre halkına HADO tanıtımına bulunacak.

51 Alkollü sürücüye işlem
Ehliyetlerine El Konuldu
Hatay trafik ekiplerince yapılan kontroller sırasında, alkollü araç kullandıkları belirlenen 51 kişinin ehliyetlerine 6’şar ay süreyle el konuldu. Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında alkollü araç kullandığı tespit edilen 51 araç sürücüsünün sürücü belgesine 6’şar ay süreyle el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 32 sürücü hakkında da adli işlem uygulandı.

Antakya Belediyesi etkinliği seminerin konusu ilginç:
Aşk Evliliği Mi, Mantık Evliliği Mi ?
Antakya Belediyesi bünyesindeki Mahfel Tesisleri’ndeki Hanımlar Lokali’nde bugün saat 14.00’te gerçekleştirilecek seminerin konusu, “Aşk evliliği mi mantık evliliği mi ?” olacak.
Katılımcılar, konuyu, Sosyolog gözüyle ele alma fırsatı bulacak. Sunumu, Sosyolog Sibel Hersanlıoğlu yapacak.
Aile Danışmanı Sosyolog Sibel Hersanlıoğlu tarafından verileceği belirtilen seminere, Antakya’lı hanımların ücretsiz olarak katılabileceği kaydedildi.

3884 Araca Ceza
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 29 Ocak-4 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde, kusurlu görülen 3884 araç sürücüsü cezalandırıldı. Hatay ili genelinde son 7 günlük kontrollerle ilgili bilgiler şöyle:
– 15.072 araç kontrol edildi,
-Kusurlu 3. 884 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı,
– 88 motosiklet trafikten men edildi,
– 27 okul servis aracı kontrol edildi, hatalı görünen 10 okul servis araç sürücüsüne para cezası tatbik edildi.

MKÜ’ye ait 3 işyeri kiralanıyor
İhale 14 Şubat’ta
Kampüsteki bayan kuaför salonunun yıllık kirası 5300 TL
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) ait biri Antakya, biri Yayladağı ve diğeri Reyhanlı ilçelerinde olan 3 işletme ihale yöntemiyle kiralanıyor. Antakya’da, kampüsteki işyeri, bayan kuaför olarak hizmet veriyor. Kampüsteki bayan kuaför için yılda 5300 TL icar isteniyor. Reyhanlı’da, Bilim ve Kültür Yüksekokulu’ndaki kantinin yıllığı ise 6000 TL’ye kiralanıyor. MKÜ’ye ait Yayladağı Bilim ve Kültür Sanat Meslek Yüksekokulu’na ait kantin yıllığı ise 5050 TL’ye kiralanıyor. MKÜ’ye ait 3 taşınmazla ilgili kiralama işlemleri 14 Şubat Çarşamba günü sabah 09.30 ile 11.00 saatleri arasında ayrı ayrı yapılıyor. MKÜ’den bu konuda yapılan duyuruda şöyle denildi:
“Mustafa Kemal Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı’nca, üniversitemize ait taşınmaz kiralama ihalesi yapılacaktır. (Reyhanlı Sosyal Bilimler MYO Kantin Yeri, Yayladağı Sosyal Bilimler MYO Kantin Yeri ile Kampüs Çarşı Alanı Bayan Kuaför Yeri.)”

Suriyelilere 5 Tır dolusu insani yardım
Suudi Arabistan merkezli Kral Selman Vakfı tarafından Altınözü ilçesinde yaşayan Suriyelilere 5 tır dolusu battaniye, giysi ve kişisel bakım malzemesi yardımı yapıldı.
Vakıf görevlilerinin ilçeye getirdiği 5 tırlık ihtiyaç malzemesi, Altınözü Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı himayesinde dağıtıldı.

Antakya Belediyesi Etkinliği
Gitar Kursu…
Antakya Belediyesi’nin sosyal belediyecilik çatısı altında kurduğu Gençlik Merkezi’nde başlatılan ücretsiz kurslar kış dönemi de devam ediyor.
Antakya Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Gençlik Merkezi’nde uzman eğitmenler tarafından verilen gitar derslerinde beşinci dönem kurslarının devam ettiği belirtildi.
Açıklamada, gitar enstrümanı hakkında şu bilgiler yer aldı:
“Gitar, parmakla ya da penayla çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yanları iki tarafı oyuk, üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgıdır. Gitarlar, genelde altı tellidir ve değişik ağaç türlerinden yapılırlar.
En alt tel, bazen bir oktavlık bir aralıkla akort edilirken, en üst tel çoğunlukla tektir 16. yüzyılda beş telli gitarlar da ortaya çıkmıştır İlk gitarlarda sap kafası düz bir şekilde yerleştirilmişti ve akort burguları ‘friction pegs’ arkadan ayarlanıyordu.
Bu tip gitarın klavyesi, enstrümanın göğsü ile aynı seviyedeydi ve sekizle on arasında bağırsak ile bağlanarak yapılmış perdeleri ‘fret’ vardı. Gövdesi bugünün standartlarına göre daha küçük ve daha az kıvrımlıydı. Sırtı bombeli veya düzdü ve ses deliği ‘soundhole’ dekoratif bir parşömen veya ağaç işlemeyle kaplanmıştı.
Bu tip gitarın kırılgan yapıda olması, değişen modalar, farklılaşan akortlama şekilleri ve metal tellerin kullanımı pek çok enstrümanın yok olmasına veya değişime neden olmuştur.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde Toroslar Elektrik Şirketi’nce yapılacak bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle kesinti uygulanıyor. İlimizde yarınki enerji kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 4, 5, 6, Hacıbektaş-ı Veli ve Ortayol Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Bahçelievler Mahallesi Değirmenler Sokağa 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yrd.Doç. Uyar’ın acılı günü
Oğlu Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uyar, evlat acısı yaşadı. Yrd.Doç. Murat Uyar’ın oğlu vefat etti. Akademisyenin vefat eden oğlu dün Kırıkhan Mezarlık Kompleksi’nde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

7 Günde 95 kaza
1 Ölü,70 Yaralı
Hatay ilinde geride kalan on bir haftalık dönemde toplam 95 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 1 kişi hayatını kaybederken, 70 yurtta ise yaralandı. Trafik kazalarının 54’ü yaralamalı, 41’i ise maddi hasarlı şeklinde oluştu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ