Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.02.2018
  • 1.281 kez okundu

Ali İsmail için “Hatay Barış Koşusu”
18 Mart’ta Hatay’da
Hatay, “Ali İsmail Korkmaz” adına düzenlenen koşu ile beraber barış için bir araya gelecek misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Ali İsmail Korkmaz’ın doğum günü olan 18 Mart tarihinde, Ali İsmail Korkmaz Vakfı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Hatay Barış Koşusu düzenleniyor. Bu yıl ilk kez koşulacak olan Hatay Barış Koşusu’nda, 10 ve 21 km’lik parkurların yanı sıra 4 km’lik Halk Koşusu da bulunuyor.
Antakya Atatürk Parkı’ndan başlayacak güzergah, Kurtuluş Caddesi ve Habib-i Neccar Camisi boyunca devam edecek. 18 Mart’taki koşu ile Antakya’nın tarih kokan sokaklarının kardeşliğe, dostluğa ve birlikteliğe koşanlarla dolması bekleniyor.

Oda ve Borsa Seçimleri 1-15 Nisan’da
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ülke genelindeki tüm odalar ile borsalarda genel kurulların Nisan ayı ilk yarısında yapılması kararı verdi. TOBB açıklamasına göre, Türkiye genelindeki tüm Sanayi ve Ticaret Odaları yanı sıra Ticaret Borsalarında kongreler 1 ile 15 Nisan 2018 tarihlerinde yapılacak.

Savaş’tan teröre kınama
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yayınladığı mesajla, önceki akşam Afrin’deki terör saldırılarında şehit olan 2 askerimiz için başsağlığı mesajı yayınladı. BŞB Başkanı Savaş’ın terörü kınayan mesajı şöyle:
“Afrin Operasyonu kapsamında, hain terör örgütü tarafından tank savar/havan saldırısı sonucu 2 kahraman Mehmetçiğimiz şehit düşmüştür. Büyükşehir ailesi olarak, Şehitlerimize Cenabı Hak’tan rahmet, acılı ailelerine ve milletimize sabırlar diliyoruz.”

Matkap, CHP ilçe teşkilatlarını gezecek
Hatay’ın eski Bakan ve Milletvekili Nihat Matkap, bu hafta sonunda başlamak üzere, belli programlar halinde İlçe Başkanlıklarına tebrik ziyaretlerinde bulunacağını bildirdi. Matkap’ın programında; 10 Şubat Cumartesi günü Erzin, Dörtyol ve Payas İlçe Başkanlıkları ziyaretleri bulunuyor. 12 Şubat Pazartesi günü Samandağ, Defne ve Antakya İlçe Başkanlıkları ziyaretleri yapacak olan Nihat Matkap; Salı günü Belen, İskenderun ve Arsuz, Çarşamba günü Altınözü, Kumlu ve Reyhanlı, Perşembe günü Hassa ile Kırıkhan ile Cuma günü Yayladağı ilçe teşkilatlarına giderek yeni ilçe başkanları ile yöneticilerine tebrikte bulunacağını duyurdu.

BŞB İşçisine İkramiye: 439 İşçiye 1000’er Tl
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), bünyesinde çalışan işçi personelinin 2017 yılının dördüncü dilimine istinaden alacağı 13 günlük yevmiye bedeli tutarındaki ikramiyeyi dağıttı. HBB’nin, 439 işçi personele, kişi başı ortalama 1000 TL olmak üzere toplamda 494 bin Türk Lirası tutarındaki ikramiyeyi dağıtıldı.

HBB Meclisi Toplanıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Şubat ayı olağan toplantısını bugün yapıyor. Meclis’in bugünkü toplantısı saat 14.00’te başlıyor. Meclis’in gündeminde 55 madde bulunuyor. Bunlar içinde en önemlileri; HATMES Ltd. Şti.’nin Anonim Şirket’e dönüştürülmesi, sermayesinin 25 milyon lira arttırılması ile Büyükşehir Belediyesi görev ve yetki alanında bulunan toplu taşımacılık hizmetlerinden denizyolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetinin 10 (On) yıl süre ile bu şirkete devredilmesi ve işletme bedeli olarak, KDV dahil olmak üzere aylık hasılatın %0,5’inin belediyeye ödenmesi yanı sıra, 94 adet dizel otobüs alımı projesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan ’10 Milyon Euro’nun 2 Milyon Euro’su hibe olmak’ kaydıyla 8 Milyon Euro kredi ile ilgili kurumu temsilen, proje ve kredi işlemleri için gerekli belgeleri imzalamak üzere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a yetki verilmesi bulunuyor.

AKP İskenderun Kongre tarihi ertelendi
AK Parti’nin yarın yapılması gereken İskenderun İlçe Kongresi ileri bir tarihe ertelendi. Genel Merkez’in İskenderun ilçesi için uygun başkan arayışlarının uzaması nedeniyle, 10 Şubat Cumartesi günü yapılması öngörülen İskenderun AK Parti İlçe Kongresi 17 Şubat Cumartesi gününe ertelendi.
BSM’ye Öğretmen Alımı

Kriterler Belli Oldu
2018 yılında Bilim ve Sanat Merkezlerine alınacak Öğretmenlere ait kontenjanlar belirlendi. 2018 Yılı BİLSEM Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu kapsamında, Bilim ve Sanat Merkezlerine alınacak Öğretmenlere yönelik bilgiler yer alıyor. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, kendi internet sitesinde, bu kontenjan ile kriterleri ve alım yapılacak branşları gösteren büyük bir çizelgeyi tüm Öğretmenlerin dikkatine sundu.

Yayladağı’nda TOKİ Konutları bitti
Teslimat Başladı
Yayladağı ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutların teslimi başladı. Yayladağı Belediyesi, teslimatta aracılık ediyor. Belediye’den, ilçe halkına yönelik şu duyuru yayınlandı:
“Söz konusu konutların anahtar teslim işlemleri 5-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Konut alıcıları, anahtar teslimi program çerçevesinde, ilk olarak, satışa aracılık eden Ziraat Bankası Yayladağı Şubesi’ne konutlarına ilişkin KDV tutarını yatıracaklardır. 3065 sayılı KDV Kanunu gereğince, teslim işlemi nedeniyle doğacak Katma Değer Vergisi tutarı nakit olarak ödenecektir. Alıcılar, bir sonraki gün, konutlarını teslim almak üzere, müşavir firma PETA Mühendislik A.Ş.’nin Yayladağı Toplu Konut Projesi Konutları şantiyesinde hazır bulunacaklardır.”

Yerel Yöneticiler için Genelge
İlimizdeki Belediye Başkanları ile kamu görevlilerine, Afrin Operasyonu ile ilgili ulusal ya da uluslararası ajanslara demeç ve görüş bildirmeleriyle ilgili bir Genelge gönderildi. Edinilen bilgiye göre, Bakanlık, yerel yöneticilerden, dışişleri ve ülkemiz güvenliğini ilgilendiren bu önemli konuda çok duyarlı olunmasını ve mülki amirliğin bilgisi ve talimatları doğrultusunda hareket edilmesini istedi.

Benzinde İndirim
Akaryakıt türlerinden benzinde litrede 16 kuruşluk indirim yapıldı. Bu sabahtan itibaren geçerli olan düzenleme sonucunda, 5.84 TL olan benzinin litre fiyatı 5,68 TL’ye düştü.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ