Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 17.02.2018
  • 1.235 kez okundu

İMO Kongresi Bugün
İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Olağan Genel Kurulu hafta sonunda yapılıyor. Selim Harbiyeli başkanlığındaki İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Genel Kurulu bugün ve yarın yapılırken, bugün saat 10.00’da gündemdeki maddeler ele alınacak, yarın ise seçimler gerçekleştirilecek.

CHP’den 2 ihraç
Hatay CHP İl Disiplin Kurulu, Samandağ’da Parti üyesi iki kişinin disiplin suçu işledikleri kanaatine vardı ve Partiden ihraç etti. Edinilen bilgiye göre, eski Kurultay Delegesi Mehmet Kamacı ile Ataköy Muhtarı Kemal Gül, Parti Tüzüğü ve programına aykırı davranışları nedeniyle CHP İl Disiplin Kurulu tarafından Parti üyeliğinden ihraç edildi.
Kararı, İl Disiplin Kurulu Genel Sekreteri Kemal Gül açıkladı.

Bu fuar Motor tutkunlarına
Her yıl yüzbinlerin akın ettiği, motosiklet sezonunun açılış organizasyonu olarak görülen Motobike Istanbul, 10. kez kapılarını açacak. Messe Frankfurt Istanbul tarafından organize edilen motosiklet ve bisiklet sektörünün bölgedeki en kapsamlı etkinliği Motobike Istanbul, 22-25 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleniyor.

Tahtaköprü piknik alanı yenileniyor …
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, Tahtaköprü Yıldırım Deresi Mevki Piknik ve Mesire alanında revize çalışması gerçekleştiriyor. Yapılan açıklamada; Tahtaköprü Yıldırım Deresi Piknik ve Mesire Alanı’nda gerçekleştirilen revize çalışmaları kapsamında piknik masaları, mangalları, oyun grupları, aydınlatma sistemlerinin bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının yapıldığı belirtildi.
Antakya Belediyesi ekiplerinin, revize çalışmalarının tamamlanmasının ardından mesire alanını vatandaşların hizmetine sunmak için çalışmalarını yoğu bir şekilde sürdürdüğü bildirildi.

Arı Yetiştiriciliği Kursu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde düzenlenen, ‘genel arı yetiştiriciliği, bakım, besleme, koloni yönetimi, mevsimsel çalışmalar’ konularının işleneceği kurs önümüzdeki hafta başlanıyor. Kurs, 19 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 4 Mart 2018 tarihine kadar devam edecek.
19/02/02018 -04/03/2018 tarihleri arasında 80 saat olmak üzere, Yrd. Doç. Dr. Aziz Gül tarafından Ziraat Fakültesi dersliklerinde verileceği belirtilen kurs katılım ücretinin 150 TL olduğu ve kayıtların dün sona erdirildiği kaydedildi.

ATSO, BAO Restorasyonu için desteğe hazır
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, restorasyon çalışmaları süren köprübaşındaki eski ‘Büyük Antakya Oteli’nin Polisevi olarak düzenlenmeye çalışıldığını hatırlatarak, mimari destek vermeye hazır olduklarını bildirdi. ATSO’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Hatay Valiliği (İl Emniyet Müdürlüğü), eskiden mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olan fakat 12/11/2012 tarih ve 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile mülkiyeti Emniyet Genel Müdürlüğü’ne devredilen Büyük Antakya Oteli’nin modern bir Polis Evi yapılmak üzere yıkım çalışmalarını görmekteyiz.
Antakya kent merkezinde; şehrimizin mimari yapısı, otantik mimarisi ve estetik görünümüne uygunluğunu temin etmek için işbirliği ve bilgi birikimimizden yararlanılması açısından, Polisevi Projesi’nin yapılması esnasında istişare ve teknik destek vermeye hazır olduğumuzu bildiririz.”

Özkoca, Şiir Kitabını Tanıtıyor
Antakyalı Şair Mahmut Özkoca, son kitabını tanıtacak. Özkoca, son şiir kitabını bugün 11.30’da Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde tanıtacağını duyurdu.

Hatay Sağlıkta Taşeron Kadro
2740 KABUL, 309 RED
Sağlıkta taşeronluktan kadroya geçişlerle ilgili komisyon kararları belli oldu. Edinilen bilgiye göre, Hatay Sağlık İl Müdürlüğü’nde taşeron başvurucularından 2740 kişinin isteği olumlu sonuçlandı ve istekleri kabul edildi. Buna karşılık, kriterlere uymadıkları gerekçesiyle de 309 kişinin başvurusu reddedildi.

BENZİN-MOTORİNDE İNDİRİM
Akaryakıt türlerinden benzin ile motorine indirim geldi. Çarşamba günü yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, benzinin litresi 12 kuruş, mazotun litresi 17 kuruş düşürüldü.

Suriyelilere 12 Tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 12 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 12 tır, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Elektronik sigarada da bağımlılık riski
Uzmanlar, e-sigara olarak da adlandırılan elektronik sigaraların son dönemde özellikle internet ve sosyal medya üzerinden kontrolsüzce satıldığını hatırlattı. DSÖ’nün dünyada önlenebilir ölüm ve hastalıkların nedeni olarak sigaranın ilk sırada geldiğini belirttiğine dikkati çeken uzmanlar, elektronik sigaranın da bağımlılığa yol açabildiğini vurguladı.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde, bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Odabaşı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kışlasaray Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşilköy Mahallesi Şehit Muhsin Ataç Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Azganlık Mahallesi Şehit Bekir Durmaz Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bağlar ve Bahçelievler Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İstanbul’da 100 bin Hataylı yaşıyor
Yapılan bir istatistik sonucunda, ülkemizin en büyük nüfusuna sahip ili İstanbul’da yaşayan Hataylı sayısının 100.355 olduğu ortaya çıktı. İstanbul’da en çok Sivaslı ve Kastamonulu vatandaş yaşıyor. Sivaslı sayısı 763.021 olan İstanbul’da, 559.989 Kastamonulu yaşıyor. İstanbul nüfusunda Hataylı oranı ise % 0,67 civarında.

DOĞAKA 2018 Yılı Proje Başvuruları Başladı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 2018 yılı proje başvurularının 14 Şubat 2018 tarihinde başladığını duyurdu. DOĞAKA açıklamasında, “Bakanlığımızın 2010 yılında başlattığı Sivil Toplum Kuruluşları için Proje Yardımları Programı için 2018 yılı proje teklif çağrısına çıkılmıştır. Dernekler Dairesi Başkanlığı, Program kapsamında, STK’ların kapasitelerinin geliştirilmesi, kamu ile olan ilişkilerinin artırılması ve karar alma mekanizmalarına aktif katılım sağlanması gibi amaçlar ile projeleri desteklemektedir” denildi. DOĞAKA açılamasında, 2018 yılı için desteklenecek proje konuları şöyle sıralandı:
-Aile ve toplum değerlerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik projeler.
-İnsan hakları ve demokrasi bilincinin yaşatılması ve etkin hale getirilmesine yönelik projeler.
-Karar alma mekanizmalarına katılım, kamu-sivil toplum diyaloğunun arttırılması ve aktif vatandaşlık konulu projeler.
-Toplumda huzur ve barışı temin etmek üzere farklı toplum kesimleri arasında uzlaşı, işbirliği ve etkileşimi artırmaya yönelik projeler.
-Gençlerin, kadınların ve engellerin girişimciliğini, liderlik vasıflarını ve istihdamını arttırmaya yönelik projeler.
-Çocuklar, gençler, kadınlar, engelliler, maddi durumu iyi olmayan ve sosyal risk altındaki gruplara yönelik projeler.
-Kültür, tarih ve medeniyet değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve ihyasına yönelik projeler.
-Eğitim, kültür, sağlık, spor konulu projeler.
-Madde bağımlığı ile mücadeleyi konu alan sosyal içerikli projeler.
-Şehit yakınları ve gaziler ile terör olaylarına maruz kalmış vatandaşlara yönelik sosyal, ekonomik ve kültürel faaliyetler içeren projeler.
-Toplumun ihtiyaç ve sorunlarına çözüm sağlamaya ve toplum gelişmeye katkıda bulunulmasına yönelik projeler.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ