Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.03.2018
  • 1.528 kez okundu

Amanoslar’da 1 terörist ölü ele geçti
İlimiz Amanos kırsalında düzenlenen terör operasyonunda bir PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı tarafından sürdürülen planlı operasyon sırasında, Hassa ilçesi Akbez Mahallesi Amanoslar kırsalı Işgıncık Tepe mevkisinde bir teröristin tespit edildiği ve sıcak temas sağlandığı belirtildi. Çıkan çatışmada teröristin ölü ele geçirildiği belirtilen Hatay Valiliği açıklamasında, “Teröristin üzerinde 1 kalaşnikof tüfek, 5 şarjör, 2 roketatar sevk fişeği, 2 el bombası, termal dürbün, sırt çantası ve yaşamsal malzeme ele geçirilmiştir” denildi.

Vali Ata bugün dönüyor
Vali Erdal Ata, görevli-izinli olarak çıktığı şehir dışından bu sabah dönüyor. Vali Erdal Ata’nın Ankara’ya görevli olarak iki günlüğüne gittiği ve bu sabah görevine döneceği bildirilirken, Salı ve Çarşamba günleri Vali Vekilliği görevini Vali Yardımcısı Orhan Mardinli yürüttü.

Tayfur Sökmen’i Anma Programı
Cumartesi Günü…
Hatay Devleti Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, hafta sonunda, ölüm yıldönümünde törenle anılıyor. 3 Mart Cumartesi günkü anma töreni, saat 10.00’da Valilik bahçesinde yapılıyor.
Tayfur Sökmen Anma Programı şöyle:
10.00-Programın Sunulması
10.01-Valilik Çelenginin Sunulması (Atatürk Büstüne ve Tayfur Sökmen büstüne Vali Erdal Ata tarafından konulacak.)
10.05-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
10.10-Tayfur Sökmen’inin torunlarından Mehmet Mursaloğlu’nun “Tayfur Sökmen’in Hayatı” adlı konuşması
10.20-Nevzat Şahin Anadolu Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi İdil Alcıoğlu’nun “Hatay’dan Sesleniş” adlı şiiri
10.40-Hatay Valisi Erdal Ata’nın konuşması
11.15-Hatay Valisi Erdal Ata’nın, merhum Tayfur Sökmen’in yakınlarını kabulü.

MKÜ’de Öğretmene Vizyon Paneli
3 Mart Cumartesi…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), hafta sonunda, “Geleceğin Öğretmenlerine Öğretmenlik Vizyon Programı” düzenleniyor. Etkinliğin; Öğretmenlik Tecrübeleri, Eğitimde Etkili İletişim ve Öğretmenin İnsan ve Eğitim Felsefesi içerdiği kaydedildi. “Geleceğin Öğretmenlerine Öğretmenlik Vizyon Programı: Etkili Öğretmenlik Tecrübeleri, Eğitimde Etkili İletişim ve Öğretmenin İnsan ve Eğitim Felsefesi” adlı konferansın, Akademik ve Analitik Düşünce Topluluğu tarafından 3 Mart Cumartesi günü 09:00-16:30 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda düzenleneceği duyuruldu.

İskenderun’da Deprem
İskenderun’da, dün iki ayrı yerde 1 dakika arayla küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, dün saat 16.18 ile 16.19’da, İskenderun’a bağlı Sarıseki ile Kaledibi merkezlerinde olmak üzere 1.4 büyüklükte iki mini deprem yaşandı.

Fotoğraf Yarışması için son gün
8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle; Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ruh Sağlığı Dairesi Başkanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu işbirliğiyle, sağlık çalışanı kadınların fotoğraflanacağı, amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçılarının katılabileceği ve sonunda da sergileme ve katolog oluşturulacak “SAĞLIKTA KADIN ÇALIŞANLAR” konulu bir fotoğraf yarışması düzenleniyor. Yarışmaya katılım için başvurular bugün sona eriyor.
Sergilemeye değer görülen eserler 8 Mart günü sergilenecek.

Defne Belediyesi Etkinliği Panel Bugün
Çocuk İstismarı…
Defne Belediyesi, ‘Çocuk İhmali ve İstismarı’ hakkında ailelerin bilinçlenmesine yönelik bir panel düzenliyor.
Medyada gündemden düşmeyen ‘çocuk istismarı’ konusunda yaşanılan olayların ciddi bir boyuta ulaştığı şu günlerde, Defne Belediyesi, Moral Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve Defne Kent Konseyi işbirliği ile son derece anlamlı bir panele imza atıyor. Ailelerin bilinçlendirilmesine yönelik düzenlenecek olan “Çocuk İstismarına Hayır!” adlı panele, Pdr. Mehmet Oral ve Uzman Dr. Serdal Kanuncu konuşmacı olarak katılacak.
Cinsel istismarının çocuklar üzerindeki etkisi, çocuklarımıza hangi yaş grubunda nasıl anlatılması gerektiği; fiziksel, duygusal, ekonomik istismar ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgilerin aktarılacağı panel, bugün saat 17.30’da Akdeniz Mahallesi Akdeniz Defne Evi’nde düzenleniyor.

Hatay SMMMO’da farklı bir ekip aktivitesi:
Şehitler Ruhuna Yasin- İ Şerif
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yönetiminden ayrı olarak, Ahmet Şenkule ve arkadaşlarının girişimiyle, şehitlerimiz için bugün Yasin-i Şerif okutulacak. Ahmet Şenkule, yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:
“Muhasebe Haftası münasebeti ile ilgili olarak; ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden, güvenlik sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerine karşı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından Suriye’nin Afrin bölgesinde başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında savaşan Mehmetçiğimize destek vermek için, meslektaşlarımız ile bir araya gelerek, Mehmetçiğimizin zaferle yurda dönebilmesi için Yasin-i Şerif okutacağız. Meslektaşlarımız tarafından, başta ebedi komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan için canlarını veren bütün Mehmetçiklerimizin ve bu mesleğe hizmet etmiş ebediyete göçmüş meslektaşlarımızın ruhlarına ithafen, bugün saat 16.30’da Antakya Asri Mezarlığı’nda bulunan Şehitlik’te okutacağımız Yasin-i Şerif’e herkesi davet ediyoruz.”

Antakya Belediye Meclisi toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantısı bugün yapılıyor. Meclis toplantısı, bugün saat 16.00’da Mahveli Tesisleri’ndeki nikah salonunda yapılıyor. Toplantı gündeminde; bir aracın bağış olarak alınması, Teftiş Kurulu Müdürlüğü’nün bazı maddelerinde değişiklik yapılması ile ilgili Hukuk ve İçişleri Komisyon Raporu, Antakya Belediyesi’ne ait şirketin sermaye artırımı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporu ile imar tadil teklifi ve komisyon raporları bulunuyor.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Ovakent Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşilköy Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Bekbele Mahallesi Atatürk ve Mimar Sinan Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeni ve Kurtuluş Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek

Rahime Sönmez’in sağlık durumu iyiye gidiyor
Yaklaşık 10 gün önce Antakya-Reyhanlı yolunda geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan 112 ekibi personeli Rahime Sönmez’in sağlık durumu iyiye gidiyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan kazada, Büşra Boyacı adındaki 112 acil tıp teknisyeni personel kazada hayatını kaybetmişti. Kazada ağır yaralanan Rahime Sönmez’in ise sağlık durumu her geçen gün iyiye giderken, hayati tehlikesi de olmadığı öğrenildi. Bu arada Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Salı günü Rahime Sönmez’in ailesinin evine gitti, anne-babası ve aile bireylerine geçmiş olsun dileğini iletti.
Kimyeci, ziyareti ardından şu açıklamayı yaptı:
“Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Reyhanlı sınırında görev yerine giderken kaza sonucu yaralanan 112 Acil ambulans sağlık görevlisi Rahime Sönmez kardeşimize geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk.”
Bu arada, halen tedavisi süren Rahime Sönmez’in, aynı kurumda Birim Şube Müdürü olan İlhami Sönmez’in yeğeni olduğu öğrenildi.
ANTAKYA, kutsal görevinde geçirdiği kazada ağır yaralanan sağlık personeline acil şifa diler.

20.000 öğretmen alımı
Başvurular yarın başlıyor
Sözlü sınav için belirlenen 16 il merkezi arasında Hatay bulunmuyor.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın alımına karar verdiği 20.000 Sözleşmeli Öğretmenlik için başvurular yarın başlıyor. Başvurular 2 gün devam edecek ve Cuma günü itibariyle sona erecek. Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre, başvuruculardan sözlü sınava alınacaklar daha sonra belirlenirken, sınav merkezi olarak da 16 il belirlendi. Bu iller arasında ilimiz Hatay bulunmuyor.
Bu şu demektir: Hatay’dan Öğretmenlik içini başvuracak Öğretmen adayları, sözlü sınav için en yakın yer olarak Adana’ya gitmek zorunda olacak. Bakanlık açıklamasında, bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında 20.000 pozisyona Sözleşmeli Öğretmen atamak üzere Ek 1 Atama Yapılacak Alanlar ile Başvuruya Esas Olacak Taban Puan ve Kontenjan Listesi’nde belirtilen alanlarda başvuru alınacağı kaydedildi ve sınav merkezleri şöyle sıralandı:
Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Muğla, Sakarya, Samsun,Sivas, Trabzon, Van.
Bu arada, alınacak 20.000 Sözleşmeli Öğretmen içerisinde en yüksek sayıdaki branş sayıları şunlar:
Beden Eğitimi: 673 Kişi
Din Ahlakı:1907 Kişi
Fen Bilgisi: 10954 Kişi
İHL Meslek Dersi: 455 Kişi
Matematik (İlk): 400 Kişi
Müzik: 335 Kişi
Okul Öncesi: 1676 Kişi
Özel Öğretim: 664 Kişi
Rehberlik: 922 kişi
Sınıf Öğr.: 3806 kişi
Sosyal Bilgiler: 561 kişi
Türkçe: 1450 kişi

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ