Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 24.03.2018
  • 1.451 kez okundu

Savaş’tan Kınama Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Afrin’de Şehit düşen Kırıkhanlı P.Söz. Er Hasan Kadir Demiral’ın şehit edildiği saldırı için kınama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Hemşehrimiz Hasan Kadir Demiral’ın şehadet haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Zeytin Dalı Harekatı’nda sınır güvenliğimiz için çetin bir mücadele veren ve Afrin’de eli kanlı terör örgütlerine geçit vermeyen askerlerimiz, devletimizin ve ordumuzun gücünü bir kez daha göstermiştir. Birliğimize ve gücümüze tahammül edemeyen terör örgütlerinin düzenlediği hain saldırılar ebediyete kadar amacına ulaşamayacaktır. Şer odaklarının gerçekleştirdiği hain saldırıyı kınıyor ve saldırıda şehit olan hemşehrimiz Kadir Demiral’a Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.”

Meteoroloji bugün için uyardı:
Güçlü Fırtına ve Toz
Meteoroloji, bugün ilimiz merkezi ile ilçelerde etkili olması beklenen fırtına ile toz aşınımı konusunda uyardı. Meteoroloji’nin tahmini hava raporu şöyle:
“Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Cumartesi) rüzgarın güney yönlerden kuvvetli rüzgar (40-60 km/sa) ve zaman zaman fırtına (50-70 km/sa), Doğu Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri (Toroslar Mevkii) kuvvetli fırtına şeklinde (70-90 yer yer 100 km/sa hızla) esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, ağaç devrilmesi, çatı uçması, toz taşınımı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Hatay Valiliği, Görevde Yükselme Sınavı’na katılmaya hak kazananları açıkladı:
Şube ve Nüfus Müd., Şeflik Ve Veri Kont. Hazırlama…
Hatay Valiliği, 2018 Yılı Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Sınavı’nda Valilik bünyesinde ilan edilen kadrolar için yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylara ait kesin değerlendirme sonuçlarını açıkladı. Hatay Valiliği açıklamasına göre, sınava girmeye hak kazanan adaylar şunlar:
ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ: Murat Varavir, Halit Aksoy, B.Bayram Şengül, Emin Yüksel, Serpil Çetin.
NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ: Fethiye Kahraman, Hidayet Küçükoğlu, Çağrı Avcı, Fatma Bayram Sert ve Salih Safi.
Hatay Valiliği, şeflik kadrosuna yükselmek için de toplam 151 kişinin sınava girmeye hak kazandığını bildirdi ve isimlerini tek tek ilan etti. Veri kontrol hazırlama kadrosu için 10 kişi sınava girme hakkı elde etti.

9 ASM’ye Doktor Ataması 5 Nisan’da…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, önümüzdeki ay başında, ilimizde boş doktor kadrosu olan 9 ASM için kura ile atama yapacak. 5 Nisan günü İl Sağlık Müdürlüğü merkez binasındaki kurada doktor atamasına tabi tutulacak ASM’ler şunlar:
Antakya 16 nolu ASM
Antakya Bohşin ASM
Belen Halilbey ASM
Dörtyol 4 nolu ASM
İskenderun 5 ASM
İskenderun 7 ASM
İskenderun 16 nolu ASM
Reyhanlı 1 nolu ASM
Reyhanlı Hatice-Murat Namlı ASM

Dr. Yılmaz’dan Başsağlığı Mesajı
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, hafta içinde hayatını kaybeden kurum çalışanı Dr. Adnan Sayar için başsağlığı mesajı yayınladı.
İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Müdürlüğümüze bağlı Maşuklu Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile Hekimi olarak görev yapan Dr. Adnan Sayar vefat etmiştir. Hakkın rahmetine kavuşan merhuma, Allah’tan rahmet, başta değerli çalışma arkadaşımızın Ailesi olmak üzere, tüm sağlık camiasına sabır ve başsağlığı dileriz.”

Yeşilpınar O.O. kantini kiralanacak
İhale 29 Mart’ta
Defne ilçesi Yeşilpınar Mahallesi Ortaokulu kantini kiralanıyor. Yeşilpınar İlkokulu/Ortaokulu kantini ihalesi 29 Mart Perşembe günü yapılıyor. 12 m2 büyüklükte olan ve 396 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu Yeşilpınar İ.O. kantini ihalesi Defne ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılacak.

Antakya’da “Bilnet Okulları”
Türkiye’nin öncü özel eğitim kurumlarından BİLNET, Hatay’da kampüs oluşturuyor. BİLNET Okulları Hatay Kampüsü ile ilgili 26 Mart Pazartesi günü saat 18.30’da Antakya Şehir Kulübü’nde bir “lansman toplantısı” düzenleneceği duyuruldu. BİLNET CEO’su Faruk Tatar’ın Hatay Kampüsü ile ilgili bilgiler aktaracağı lansman toplantısında ayrıca, 31 Mart Cumartesi günkü bursluluk sınavına katılacak 4-5-6-8 ve 9.sınıf öğrencilerine yönelik açıklamalarda bulunulacağı öğrenildi.

YDUS Tercihleri 26 Mart’a Kadar
2017 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (2017- YDUS) ilişkin ek yerleştirme tercih işlemleri 21- 26 Mart 2018 tarihleri arasında, bireysel olarak internet aracılığıyla, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden saat 15:00’ten itibaren yapılabiliyor. Tercihte bulunacak adayların, 2017-YDUS Başvuru Kılavuzu’nda yer alan ilke ve kuralları dikkatle incelemeleri gerektiği hatırlatıldı.

Zekeriya Sertoğulları vefat etti
Aslen Yayladağı’lı olup İstanbul’da ikamet eden Zekeriye Sertoğulları, geçirdiği ani bir kalp krizinin kurbanı oldu. Zekeriya Sertoğulları vefat etti. Yayladağı’nın tanınmış simalarından Hacı Kemal Hoca’nın damadı olan Zekeriya Sertoğulları’nın cenazesinin bu sabah uçakla Hatay’a getirilmesi ve öğle namazını müteakip Yayladağı ilçesinde toprağa verilmesi bekleniyor.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekelerinde bakım ve onarım sırasında enerji kesintisi uygulamasına gidiyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Zülüflühan ve Anayazı Mahallelerine 9:30-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Cüdeyde Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kapısuyu Mahallesine 10:30-18:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Hisarcık Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Açık Öğretimde Yüz Yüze Ders
Açık Öğretim’de ücretsiz-yüz yüze dersler başlıyor Açıköğretim ve Uzaktan Eğitim Sistemi dahilinde eğitim ve öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri öğrencileri için bazı derslere yönelik ücretsiz ve yüz yüze dersler, bahar döneminde, 3 Mart 2018 tarihinde başlamıştı. Tüm illerde ve aralarında ilimiz İskenderun ilçesinin de bulunduğu 3 ilçede gerçekleştirilecek yüz yüze derslere, Açıköğretim öğrencileri, öğrenci kimliklerini göstererek hiçbir ücret ödemeksizin katılabilecek.
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yapılan açıklamada, “Açıköğretim öğrencilerinin, özellikle zorlandıkları derslere yönelik yapılan yüz yüze dersler, öğrencilerin başarılarına büyük katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, ders aldıkları üniversitenin kütüphane, sosyal faaliyetler, konferans, sempozyum gibi bir takım olanaklarından da faydalanabilmektedirler. Yüz yüze derslerde bir araya gelen Açıköğretim öğrencileri, kendi aralarında dersleri ve sorunları ile ilgili bilgi paylaşımı olanağı da elde etmektedirler.
Öğrenciler, derslerin yapılacağı derslikleri, derslerin gün ve saatlerini, 26 Şubat 2018 tarihinden itibaren bulundukları ildeki AÖF Bürosu’na başvurarak veya www.anadolu.edu.tr adresinde bulunan Açıköğretim başlığı altındaki ‘Öğretim Ortamları’ ve oradan da ‘Yüzyüze Öğretim Hizmetleri’ bölümünü inceleyerek öğrenebilecekler” ifadelerine yer verildi.
2017 – 2018 Öğretim yılı bahar döneminde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim öğrencilerine yönelik yüz yüze öğretimi yapılacak 12 ders ise, “Matematik II, Genel Muhasebe II, İktisada Giriş II, Osmanlı Türkçesine Giriş II, Makro İktisat, İstatistik II, Maliyet Yönetimi, Finansal Yönetim II, Finansal Tablolar Analizi, İngilizce II, Arapça II, Arapça IV” olacak. Yüz yüze dersler, 2017-2018 Öğretim yılı bahar dönemi, 27 Mayıs 2018 Pazar günü sona erecek.

Cezaevindeki Mahkum-Tutuklu Sayısı % 162 Arttı
2016 yılı itibarıyla Avrupa cezaevlerindeki tutuklu ve mahpus sayısı 1 milyon 500 bin sınırını aşarken, 2006 ile 2016 yılları arasında cezaevi nüfusu en fazla artan ülke Türkiye oldu.
PRNet’in, Avrupa Konseyi ve Lozan Üniversitesi’nin ortaklaşa hazırladığı rapordan ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, 2006 ile 2016 yılları arasında cezaevi nüfusu en fazla artan ülkenin Türkiye olduğu belirlendi.
Bunun yanı sıra, 2016 itibarıyla Avrupa cezaevlerindeki tutuklu ve mahpus sayısının 1 milyon 500 bin sınırını aştığı görüldü. Elde edilen raporda, Rusya dışındaki Avrupa Konseyi ülkelerinde 859 bin 102 tutuklu ve mahkûmun bulunduğu açıklanırken, bu rakama Rusya eklendiğinde, sonuç 1 milyon 505 bin 187 olarak belirlendi.
Yapılan araştırmada, cezaevleri ve tutuklu mahkûmlarla ilgili 112 bin 881 haber çıkışı tespit edildi. Medyaya yansıyan haber başlıklarında, 2016’dan önceki son 10 yıl incelendiğinde, tutukluluk oranının en çok arttığı ülke Türkiye olarak belirlendi. Söz konusu dönemde, Türkiye’nin tutukluluk oranının yüzde 161,7 arttığı açıklandı. Cezaevi nüfusu en çok artan ülke ise Bulgaristan oldu. Bulgaristan’ı yüzde 9,5 ile Türkiye, yüzde 7,6 ile Çekya takip etti. Avrupa geneli işlenen suçlar arasında hırsızlık yüzde 18,9 ile ilk sırada yer alırken, Türkiye, hırsızlıktan mahkûm olmuşların en yoğun olduğu ülkeler arasında da yerini aldı. Bunların dışında, toplam tutuklu sayısının yüzde 5,3’ü kadınlardan oluşurken, Türkiye’de bu oranın 3,8 olduğu görüldü.
En son 1 Ocak 2016 tarihi baz alındığında, Avrupa’da 100 bin kişiye ortalama 127 tutuklunun düştüğü görüldü. Ortalama tutuklu sayının en yüksek olduğu ülke ise 256 oranla Gürcistan olurken, onu 244 oranla Türkiye ve Litvanya, 236 oranla Azerbaycan izledi. Buna karşın, en düşük orana sahip ülke San Marino olarak kayıtlara geçti. San Marino’yu 37 oranla İzlanda, 51 oranla Hollanda, 56 oranla Finlandiya izledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ