Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.03.2018
  • 1.620 kez okundu

Hatay FETÖ’de son bilgiler
İlimizde Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında son bilgiler dün saat 10.00 itibariyle şöyle:
Açığa Alınan : 314 Memur
İdari Soruşturulan : 236 Memur
İhraç Edilen : 1760 Memur
Halen Gözaltı : 6 Kişi
Halen Tutuklu : 1334 Kişi
Adli Kontrollü Serbest : 1267 Kişi
Tutuksuz Yargılanan : 1088 Kişi
İl Dışı Sevk : 248 Kişi
Firari : 254 Kişi
Adli Soruşturulan : 4187 Kişi
Hatay’da FETÖ-PDY soruşturmasında halen gözaltındaki 6 kişiden1’i Dörtyol Belediyesi çalışanı, 1’i Askeri Personel,1’i Öğretmen ile 3’ü Sivil.

Erzin 2,2 ile sallandı
Erzin ilçemizde önceki gün 2.2 büyüklükte mini bir deprem yaşandı. Kandilli Rasathanesi ölümlerine göre, Erzin ilçesi merkezli 25 Mart Pazar günü 01.58’de yerin 5.4 km derinliğinde 2.2 büyüklükte deprem meydana geldi, can ya da mal kaybı yok.

HDHO 7-8 Nisan’da Kongre yapıyor
Hatay Dişhekimleri Odası Genel Kurulu, Nisan ayı ilk haftası sonunda yapılıyor. Dişhekimleri Odası Kongresi, 7 ve 8 Nisan tarihlerinde yapılacak.
Oda Yönetimi, seçimli Genel Kurul’un ilk günü olan Cumartesi günü mevcut yönetimin çalışmaları ve gündemin diğer maddelerinin ele alınacağını, Pazar günü ise seçimlerin gerçekleştirileceğini duyurdu. Dişhekimleri Odası Yönetimi, üyelere hitaben de, Kongre’de oy kullanmanın zorunlu olduğunu hatırlatarak, “Oda Genel Kurullarının seçimle ilgili toplantılarına üyelerin katılmaları ve oy kullanmaları yasal zorunluluktur.
Geçerli mazereti olmaksızın toplantılara katılmayan, katılsa bile oy kullanmayan o yıl uygulanan en yüksek muayene ücreti kadar para cezası ile cezalandırılır. Bu üzücü duruma düşmemek için üyelerimizden Genel Kurul’a ve seçimlere katılmalarını önemle rica ederiz” hatırlatmasında bulundu.

Hatay’a 2017’de 670.000 turist geldi
2018 Hedefi 1 Milyon
İlimizde geride kalan 2017 yılı içerisinde yerli ve yabancı olmak üzere toplam 670 bin turistin geldiği belirtildi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, bu yılki turist hedefinin 1 milyon üzerinde olduğunu belirtiyorlar.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ocak ayında başlayan Afrin Zeytin Dalı Harekatı sonrasında terörist unsurlarının Hatay ve bölge sınırlarında temizlenmesi ardından bu alandaki tehlikenin minimize edilmesinin en çok Hatay turizmine yarayacağı belirtiliyor.
Bu konuda konuşan Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu da, Mart ayı ile birlikte ilimize turist rezervasyonlarının ard arda yapılmaya başlandığını ve son iki haftadır talep patlaması yaşandığını belirterek, “Hatay, 3 yıldır yabancı turist almıyor. Bu yıl, inanç turizmi için Kore, Brezilya, İtalya ve Almanya’dan rezervasyon aldık” açıklaması yaptı.

HATAY, çelik üretiminde Türkiye 1.si
İlimiz ham çelik ve yassı çelik üretiminde Türkiye’de birinci sırada bulunuyor. Hatay ili sınırlarında bulunan İskenderun Körfezi’nin (Osmaniye dâhil), ülkemizin 51,5 milyon tonluk üretim kapasitesinin % 32.4’üne sahip olduğu kaydedildi. Bu veriler, çelik üretiminde ilimizi Türkiye’de birinci sıraya oturtuyor.

İlimizin 2017 ticaret hacmi
6.2 Milyar Dolar
Hatay, Türkiye 8.si…
İlimizin, geride kalan 2017 yılı içerisindeki ticaret hacminin toplam 6 milyar 189 milyon dolar olduğu belirtildi.
Resmi verilere göre, Hatay’da geride kalan 2017 yılında 3 milyar 852 milyon 348 bin dolar ithalat ve 2 milyar 336 milyon 768 bin dolar ihracat olmak üzere, toplam 6 milyar 189 milyon 634 bin dolar dış ticaret hacmi gerçekleşti. Bu veriler, ilimiz Hatay’ı, dış ticaret hacmi bakımından Türkiye’de 8’inci sıraya oturtuyor. 2017 yılında Türkiye’nin toplam 157 milyar 55 milyon 370 bin dolar olarak gerçekleşen ihracatında, ilimizin payı, 2 milyar 336 milyon 768 bin dolarla % 1.4 oldu.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Bugün ilimizde, Reyhanlı ile İskenderun’da iki yerleşim bölgesinde enerji kesintisi var. Bugünkü kesinti programı şöyle:
İskenderun İlçesi Bitişik Mah. Karacalar Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Cüdeyde Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Egerci Mahallesine 9:15-17:00 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce şehir şebekeleri ile trafolara yönelik sürdürülen bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulaması sürüyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
İskenderun İlçesi Bitişik Mah.Karacalar Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Cüdeyde Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kurtderesi ve Mağaracık Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Güveçci Mah. 9:30-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İbadethane temizliğine devam
Antakya Belediyesi ekipleri tarafından şehrin 95 mahallesinde bulunan toplam 295 ibadethanenin temizliğinin periyodik süreçlerle devam ettiği bildirildi. Yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehir genelinde bulunan cami, Kur’an kursu, kilise ve havra gibi ibadethanelerde temizlik çalışmalarını sürdürüyor. 95 mahallenin tamamında bulunan toplam 295 ibadethanede sürdürülen hizmet kapsamında Paşaköy, Maraşboğazı ve Alahan mahallelerinde bulunan camilerde temizlik çalışması gerçekleştirildi.”
Açıklamada, Antakya Belediyesi’nin kutsal mekânların temizliğine önem verdiği ve her zaman temiz kalması için Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları özenle gerçekleştirdiği, vatandaşların tertemiz bir ortamda ibadetlerini gerçekleştirmeleri için ibadethanelerde düzenli aralıkla temizlik çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edildi.

Hatay’da 37.222 esnaf var
İlimiz genelinde aktif şekilde faaliyet gösteren esnaf sayısının 37.222 olduğu açıklandı. Edinilen bilgiye göre, ilimizde esnaf ve sanatkârların açmış olduğu işyeri sayısı 38.373 olup, esnaf ve sanatkâr sayısı ise 37.222.

Yumurtalardaki kod
1 Nisan’da yeni dönem başlıyor
1 Nisan’dan itibaren yumurtada yeni dönem başlıyor. Yeni dönemde, kabuğunda yetiştirme kodu bulunmayan yumurta satılamayacak. Yani hem hangi yumurtayı yediğimizi bileceğiz hem de hiç kimse organik olmayan yumurtayı organik diye satamayacak.

KİT taşeronu müjde bekliyor
Taşerona kadro düzenlemesini olumlu bulup desteklediklerini belirten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Kamudaki taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci bir hafta sonra tamamlanacak ama hala KİT çalışanlarıyla ilgili çalışmanın ne olduğu bilinmiyor. 1 milyon-dan fazla insanın kadroya girdiği yerde 70 bin insanımızın kadroya alınmaması doğru ve adil değil” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ