Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 28.03.2018
  • 1.433 kez okundu

Şehidimiz Samsunlu, İstanbul’da yaşıyor
Hatay Amanos Dağı’nda teröristlerle girdiği çatışmada Şehit olan Uzman Çavuş Samet Tokur, evli ve bir çocuk babası olup ailesi ile İstanbul Başakşehir’de yaşıyor. İlimiz Amanoslarda teröristlerle mücadelede Şehit olan Uzm. Çvş. Samet Tokur’un cenazesi, bugün memleketi Samsun’da defnedilecek.
ANTAKYA, Şehidimize Tanrı’dan rahmet, Ailesi ile Türk Ulusuna başsağlığı diler.

Savaş’tan ”Tiyatro Günü” Mesajı
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“İnsanlığa dair tüm duygu ve düşünceleri içerisinde barındıran tiyatro, duyguları roller aracılığıyla toplumsal mesajlara dönüştüren, asırlardır güzel sanatların en ilgi çeken dallarından biridir. Milli kültürümüzü yaşatma ve geliştirme, evrensel değerlerle bütünleştirme çabalarında, tüm sanat dallarımızda olduğu gibi tiyatroda da toplumsal hassasiyetlerin gözetildiği, kaliteli ve seçkin eserlerin izleyiciyle buluşturulması büyük önem taşı-maktadır. Tiyatro geçmişi, günümüzü ve geleceğimizi anlamamıza yardımcı olarak sorunlarımıza ışık tutar.”

MKÜ’de 852 Taşeronun Tamamı
Başarılı Oldular
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bünyesindeki kurumlarda taşeron olarak çalışan işçilerin tamamı girdiği sınavda başarılı oldu ve kadro alma yolunda önemli bir eşiği geçti. Edinilen bilgiye göre, MKÜ’de toplam 852 kişi başarılı olurken, Aydın Delik adındaki işçi ise sınava katılmadı, dolayısıyla başarısız sayıldı.
MKÜ, bir duyuru ile sonuçları açıkladı ve şu bilgilendirmeyi yaptı:
“Sözlü sınavda başarılı olanlar hakkında ‘Güvenlik Soruşturması’ ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilen ‘Arşiv Araştırması’ sonucunda elde edilen bilgiler Tespit Komisyonu’na ulaştıktan sonra, aynı Komisyon tarafından ayrıca değerlendirilecektir.”

Hatay BŞB, kadro verilemeyen işçilerle ilgili bilgilendirme yaptı:
Bizimle Alakalı Değil
Hatay Büyükşehir Belediyesi, taşeronluktan kadroya geçişte ‘kadro alamayan işçilerle’ ilgili yaptığı bilgilendirmede, bu konunun kendileriyle ilgili olmadığını bilirdi. Büyükşehir, kadro alamayanlarla ilgili kararı başka kurumların verdiğini bildirdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi, 657 Sayılı DMK’nun 48.Maddesi ve 375 sayılı KHK’nin geçici 24.Maddesi’nin (b) bendine göre yapılan tespit sonucunda işçi statüsüne geçmeye hak kazanamayan personellerle ilgili olarak;
375 sayılı KHK’nin geçici 23 ve 24’üncü maddele-rinin uygulanmasına dair usul ve esasların, 657 sayılı Kanunun 48’inci maddesinin (A) bendinin (1), (4), (5), (6), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde personellerin belirtilen şartları taşıması gerekmektedir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesi; taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 1 yıl ve daha fazla süre ile fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile, devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarda, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimâli ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaktır.
Söz konusu kanunlardan anlaşılacağı gibi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bu hususta takdir yetkisi bulunmamaktadır. Kamuoyuna duyurulur.”

Türk Kamu Sen’de yok gelişme:
Koncuk İstifa Etti
Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk bu görevinden istifa etti. Şok istifa, kamu sendikalarında dalgalanmaya yol açtı. İstifa haberini sosyal medya hesabından duyuran Koncuk, “2011 Yılı Nisan ayından bu yana gurur ve şerefle yaptığım Türkiye Kamu Sen Genel Başkanlı-ğından, 26 Mart 2018 itibarıyla istifa etmiş bulunmaktayım. Bugüne kadar beni ve teşkilatımı destekleyen tüm gönüldaşlarıma saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Temmuz 2017 verilerine göre, Kamu-Sen’in 395 bin 250 üyesi bulunuyor.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Hassa İlçesi Ardıçlı Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Akçay Mahallesi Avluk ve Bağlıca Sokaklar ile Orhangazi Mahallesi Beşiktaş, Tesbili ve Fakılar Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Mehmetbeyli, Davutpaşa ve Bükülmez Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Fidanlık Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Görentaş ve Uluyol Mahallelerine 9:45-17:45 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

AÖ’de 2. Dönem Sınavları Cumartesi- Pazar
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından merkezi sistem sınavları kapsamında, Açıköğretim Kurumları 2. Dönem Sınavı l. Oturumu 31 Mart Cumartesi günü öğleden önce ve sonra olmak üzere iki bölüm, 1 Nisan Pazar günü de sadece öğleden sonra olmak üzere toplamda 3 kademede yapılıyor.
Antakya-Defne’deki Açık Öğretim Kurumları sınav yerleri şöyle:
Cezaevi, Osman Ötken Anadolu Lisesi, İnönü Ortaokulu, Ali Sayar MTAL, Hatay Erol Bilecik MTAL, Özbuğday Ortaokulu, Nizamettin Özkan İlkokulu, Beyhan Gençay Ortaokulu, Antakya Anadolu Lisesi, Habib-i Neccar Kız Anadolu İHL, Antakya Ali Kavak İO…

Benzine Yine Zam!
7 günde Litre fiyatı 27 kuruş arttı
Dövizdeki çılgınca yükselişin ardından, akaryakıt ürünlerinden benzine 7 günde ikinci kez zam yapıldı. Benzinin litre fiyatı 7 günde 12 kuruş ve 15 kuruş olmak üzere 27 kuruş arttı. Antakya ve çevresindeki istasyonlarda benzinin pompa fiyatı 5.99 TL’ye çıktı.

Sağlık Müdürlüğü önerisi Alzheimer’e karşı:
Kitap Okuyun…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, günümüzde belli yaşlardan sonra sıklıkla görülen unutkanlığa karşı kitap okuma önerisi yapıyor.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü internet sitesinde, kitap yaprakları çevrilmiş bir eser yanında, “Zihninizi daima canlı tutmak için kitap okuyun, Alzheimer riskinden korunun” mesaj yer aldı.

Genç Çiftçilere Hibe Desteği
Genç çiftçilere; bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelerine 30.000 TL’ye kadar hibe ödenecek. 18-41 Yaş arası genç çiftçiler projeleriyle İl Tarım Müdürlüğü’ne başvurarak hibe isteminde bulunabilecek. Başvurular, 2-30 Nisan arası yapılabilecek.

GV Beyanı 2 Nisan’a kadar
Yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi uzatıldı. 26 Mart 2018 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2017 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süreleri 2 Nisan 2018 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar uzatıldı.

Antakya Şiir Akşamları Yarın
Hatay Şairler Yazarlar Derneği öncülüğünde “Antakya Şiir Akşamları” düzenleniyor. Hatay Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak, yarın Antakya Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de başlayacağı duyurulan etkinlikle ilgili şu bilgileri verdi:
“Beş farklı şehirden ilimize gelecek olan usta şairlerle birlikte ilkini düzenleyecek olduğumuz Antakya Şiir Akşamları Programı için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Gündüz, Mustafa Kemal Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşacak olan Şairlerimiz, aynı günün akşamında Antakya Kültür Merkezi’nde Antakyalı şiir dostlarıyla bir araya gelecek. Elazığ’dan Ahmet Tevfik Ozan, Gümüşhane’den Talat Ülker, Eskişehir’den Mehmet Ali Kalkan, Sivas’tan Kenan Çarboğa ve Van’dan Gökmen Sakin’in sahne alacağı programlarda ana temamız, memleket ve vatan şiirleri olacak.
İl dışından gelen Şairlerimizle birlikte, Derneğimiz üyesi Hataylı Şairlerden Hüseyin Uzel ve Zeynel Abidin Payas da en güzel şiirlerini yorumlayacaklar. İki güne yayılan etkinlikte, misafir Şairlere şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri de yapılacak kısa gezi programlarıyla tanıtılacak. Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde önemli katkılar sağlayan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Sayın Hasan Kaya ve Antakya Belediye Başkanı Sayın İsmail Kimyeci’ye teşekkür ediyor, tüm gönül dostlarını etkinliğimize davet ediyorum.”

Antakya Belediyesi Kültür Hizmeti Bugün
Çocuk İhmali, İstismarı…
Antakya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde, Mahfel Sosyal Tesisi’nde kurulan Hanımlar Lokali’nde “Çocuk İhmali ve İstismarı” konusunun işleneceği bir eğitim çalışması var. Bugün saat 14.00’te gerçekleşecek olan eğitim çalışmasına ilişkin yapılan açıklama şöyle:
“Antakya Belediyesi Aile Danışmanlığı hizmetimiz Mahfel Sosyal Tesisi’nde tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamdaki sunumlar, Hanımlar Lokali bünyesinde ‘evlilik öncesi, evlilik esnasında yaşanabilecek durumlar hakkında danışmanlık, kişisel gelişim eğitimleri konusunda, çocuk gelişimi ve eğitimi, ergenlik problemleri, ikili ilişkiler ve iletişim’ konularında uzman Sosyoloğumuz Sibel Hersanlıoğlu tarafından veriliyor. Her hafta Çarşamba günleri saat 14.00’te farklı bir konuyu gündeme taşıyan Aile Danış-manlığı seanslarının bu haftaki konusu ‘Çocuk İhmal ve İstismarı’ olacak. Dileyen tüm vatandaşlarımız, hafta içi sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında Hanımlar Lokali’nde ücretsiz ikramlarını alırken, her hafta Çarşamba günleri uzman sosyoloğumuz ile görüşebilir, grup seanslarına katılabilir, aile danışmanlığı hizmetini ücretsiz olarak alabilirler.”

Erhan Aksay Turnuvası Komitesi cezaları erteledi
Erhan Aksay Turnuvası Komitesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce her yıl gerçekleştirilen Kurumlararası Erhan Aksay Futbol Turnuvası’nda, bu yıl, geçen yılki cezaların dondurulduğunu ve uygulanmayacağını bildirdi. Erhan Aksay Turnuvası Komitesi kararı şöyle:
“Hatay’ın anavatana katılış kutlamaları kapsamında, Festival etkinlikleri içerisinde yapılacak Hatay Büyükşehir Belediyesi 34.Erhan Aksay Futbol Turnuvası, Antakya ve Körfez grubu olarak iki grupta oynanacaktır. Bilindiği üzere Turnuva’nın amacı, Fair Play kuralları çerçevesinde kişiler ve kurumlararası kaynaşma, birlik beraberlik ve dostluk içerisinde spor yaptırmaktır. Bu nedenle, Turnuva’ya katılacak takımlardan öncelikli beklentimiz, centilmenlik çerçevesinde müsabakaların sağlıklı şekilde tamamlanması ve hem oynayanlara hem de izleyenlere hoşça vakit geçirmeleridir. Tertip Kurulu’nun amacı, sporculara ceza vermek ve katılımı engellemek değildir.
Bu nedenle, 2017 sezonunda ceza almış tüm sporcuların cezaları ertelenmiş olup, aynı sporcuların 2018 yılında da cezai eylemde bulunmaları (Bariz gol şansı, 2.ihtar vb. hariç) durumunda, 2017 yılındaki almış oldukları cezalarda buna eklenecektir. Tüm katılımcılara başarılar dileriz.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ