Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.03.2018
  • 1.330 kez okundu

CHP İl Başkanından Şehit için Başsağlığı
CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, üç gün önce Amanosların ilimiz kırsalında teröristlerle girilen çatışma sırasında Şehit düşen asker için bir başsağlığı mesajı yayınladı.
CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu’nun mesajı şöyle:
“Amanos Dağları’nda Jandarma Özel Hareket timleri tarafından yürütülen arama tarama çalışması sırasında dün akşam saatlerinde Arsuz kırsalında gerçekleşen çatışmada Şehit düşen Uzman Çavuş Samet Tokur’a Allah’tan rahmet, Ailesine ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.”

Teröristler Amanos Dağlarında yangın çıkardı
Kısa Sürede Müdahele Oldu
Arsuz ilçesi kırsalında düzenlenen hava destekli operasyon sırasında, teröristlerce iki farklı noktadan orman yangını çıkartıldı. Ekipler, kısa sürede müdahale etmek suretiyle, yangın kontrol altına alındı ve söndürüldü. Bölücü terör örgütü mensuplarının ateşe verdiği ormanlık bölgedeki yaklaşık 5 hektar alan tahrip oldu.

AKP Daveti Kadınlara
Mitinge Davetlisiniz…
Ak Parti Hatay İl Kadın Kolları Başkanlığı’nca, Hataylı Kadınlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı İl Kongresi’ne davet edildi. Antakya Atatürk Stadyumu’nda gerçekleşecek olan AK Parti Hatay İl Başkanlığı 6’ncı Olağan Kongresi’ne ilişkin çağrıyı yapan Ak Parti Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik, tüm kadınları davet etti.

Hatay Barosu etkinliği 7 Nisan’da
CMK Semineri
Hatay Barosu, meslek mensubu üyelerine yönelik mesleki eğitim şeklindeki konferanslarını sürdürüyor. Baro, 7 Nisan Cumartesi günü Antakya Doğa Koleji salonunda meslek mensuplarına yönelik “Ceza Muhakemesinde Etkin Müdafilik” konulu bir seminer verecek. Seminerde; Yakalama, arama, ifade alma, tutuklama, soru sorma, istinaf gibi konular ayrıntılı şekilde anlatılacak. Baro etkinliği konferansı Av. Naif Karakaya sunacak.

İskenderun Briç Festivali
13-15 Nisan’da
İskenderun Belediyesi’nin düzenlediği 20. Briç Turnuvası 13-14 ve 15 Nisan tarihlerinde yapılıyor. Altın ödüllü MP Turnuva için hazırlıklar sürüyor.

Hatay’da haftada 1 Milyon TL trafik cezası tutanağı düzenlemesi…
Radarlar Cep Yakıyor
İlimizde trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, özellikle şehir içi geçişler ile ilçeler arası yollarda aşırı hızı önlemek üzere farklı yerlere yerleştirilen radarların kayıtları sonucu haftada 4000-4500 civarında sürücüye toplamda 1 milyon lira civarında ceza tutanağı düzenleniyor. İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 19-25 Mart tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde; 16.528 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 4.130 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı, 145 motosiklet trafikten men edildi. Trafik cezasına çarptırılan araçların büyük bölümünün aşırı hız nedeniyle radara yakalananlar olduğu öğrenildi.

Hatay’da 7 günde 118 kaza
105 Yaralı…
İlimizde geride kalan 7 günde toplam 118 trafik kazası yaşandı. Yetkililer, meydana gelen 74’ü yaralanmalı, 44’ü maddi hasarlı trafik kazaları ile toplam 118 trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda ölüm olayı yaşanmazken 105 kişinin ise yaralandığını bildirdiler.

56 Alkollü sürücüye işlem
Ehliyetler Geri Alındı
Hatay trafik ekipleri, yol kontrolleri sırasında alkol aldıklarını belirledikleri sürücülerin ehliyetlerine el koyuyor.
Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz hafta içinde Hatay ili genelinde alkollü araç kullandığı tespit edilen 56 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. Yüksek para cezasına çarptırılan 56 kişinin ehliyetlerine 6’şar ay süreyle el konuldu. Bu arada 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 16 sürücü hakkında da adli işlem yapıldı.

6 Hatay İl Birincisi
Milli Eğitim ile Yeşilay işbirliğiyle düzenlenen; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerini, ayrıca sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve internet bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını sağlamak amacıyla “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi” çerçevesinde düzenlenen yarışmanın Hatay il birincileri belli oldu.
“Bağımlılık” konulu yarışmada Hatay il birincisi olan öğrenciler ve okulları şöyle:
-Görsel İlkokullar Hatay il birincisi, Kırıkhan 408 Evler İlkokulu Öğrencisi Kerem Tekin.
-Görsel Ortaokullar Hatay il birincisi, İskenderun Yunus Emre Ortaokulu Öğrencisi Eren Karagül.
-Görsel Liseler Hatay il birincisi, İskenderun Barbaros Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Seher Ak.
-Edebi kategorisi İlkokullar Hatay il birincisi, İskenderun Denizciler Mustafa Kemal İ.O. Öğrencisi Sultan Cemre Menet.
-Edebi kategorisi Ortaokullar Hatay il birincisi, Hassa Dervişpaşa Ortaokulu Öğrencisi Mine Genç.
-Edebi kategorisi Liseler Hatay il birincisi, Samandağ Jan ve Suphi Beyluni A.L. Öğrencisi Senem Nisan.

Antakya Şiir Akşamları Bugün
Hatay Şairler Yazarlar Derneği öncülüğünde “Antakya Şiir Akşamları” düzenleniyor. Hatay Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak, bugün Antakya Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de başlayacağı duyurulan etkinlikle ilgili şu bilgileri verdi:
“Beş farklı şehirden ilimize gelecek olan usta şairlerle birlikte ilkini düzenleyecek olduğumuz Antakya Şiir Akşamları Programı için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Gündüz, Mustafa Kemal Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşacak olan Şairlerimiz, aynı günün akşamında Antakya Kültür Merkezi’nde Antakyalı şiir dostlarıyla bir araya gelecek. Elazığ’dan Ahmet Tevfik Ozan, Gümüşhane’den Talat Ülker, Eskişehir’den Mehmet Ali Kalkan, Sivas’tan Kenan Çarboğa ve Van’dan Gökmen Sakin’in sahne alacağı programlarda ana temamız, memleket ve vatan şiirleri olacak.
İl dışından gelen Şairlerimizle birlikte, Derneğimiz üyesi Hataylı Şairlerden Hüseyin Uzel ve Zeynel Abidin Payas da en güzel şiirlerini yorumlayacaklar. İki güne yayılan etkinlikte, misafir Şairlere şehrimizin tarihi ve kültürel zenginlikleri de yapılacak kısa gezi programlarıyla tanıtılacak. Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde önemli katkılar sağlayan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Sayın Hasan Kaya ve Antakya Belediye Başkanı Sayın İsmail Kimyeci’ye teşekkür ediyor, tüm gönül dostlarını etkinliğimize davet ediyorum.”

4 Yılda 430 Bin Esnaf İflas Etti
2018 yılının ilk iki ayında 20 bin 308 esnaf iflas bayrağını çekerken, 2014’ten bu yana iflas eden esnaf sayısı 430 bin 275 oldu.
Ajans Press’in Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’ndan (TESK)ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, 2018 yılının ilk iki ayında 20 bin 308 esnaf iflas bayrağını çekerken, 2014’ten bu yana iflas eden esnaf sayısı 430 bin 275 oldu.
ESNAF KOBİ KREDİSİNİ ÖDEYEMİYOR….
KOBİ kredisini ödeyemediği için icra takibine alınan işletmelere son bir yılda 20 bin 718 esnaf daha katılırken, 2017 sonu itibarıyla icralık olan toplam KOBİ sayısının 332 bin 461’e ulaştığı belirlendi. Bunun dışında, takipteki KOBİ kredilerinin tutarı bir yılda yüzde 17 artarken, 25,3 milyar lira fırladığı görüldü. 2018 Ocak ayında ise bu tutar 25,6 milyar olarak karşımıza çıktı. Geçen yıl bankaların tahsili gecikmiş alacak tutarındaki artış yüzde 40 oranında KOBİ kredilerinden kaynaklanırken, bankalara borçlanan her yüz KOBİ’den 10’dan fazlasının icralık durumda olduğu görüldü.

AKP’nin 16 yıllık iktidarları döneminde:
Memur, İşçi Fakirleşti!
Kamu Sen, 2002’de maaşı ile 22 çeyrek altın alabilen devlet memurunun şu anda ancak 11 çeyrek altın alabildiğini ortaya koydu.
Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, ekonomideki olumsuzlukların memur maaşlarını doğrudan etkilediğini ortaya koyduğunu, ekonominin büyümesine rağmen 2002’den bugüne memur maaşlarının altın karşısında %50 değer kaybettiğini savundu.
Kamu Sen İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, AR-GE sonuçlarını şöyle duyurdu:
“Araştırmaya göre, 2002 yılında bir çeyrek altının piyasa satış fiyatı 24 lira idi. Bugün çeyrek altın 282 lira oldu. 2002-2018 arasında altın fiyatları yaklaşık 11,8 kat arttı. 2002 yılı itibarı ile ortalama memur maaşı ile 22,1 çeyrek altın alınabilirken, şu anda bu rakam 11,1’e geriledi. 2002 ile 2018 arasında ortalama memur maaşı çeyrek altın karşısında % 50 değer kaybetti. En düşük maaş alan bir memur 2002’de maaşı ile 14,9 adet çeyrek altın alabiliyordu, şu anda aynı memur, maaşı ile ancak 8,4 çeyrek altın alabiliyor. En düşük memur maaşının çeyrek altın karşısındaki kaybı ise %43,6 oldu. Buna göre, 2002 yılından beri ortalama maaş alan bir memur aylık tam 11 çeyrek altın, en düşük dereceli memur ise 6,5 çeyrek altın kaybetmiş durumda.”

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ