Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.02.2017
  • 2.045 kez okundu

Samandağ’da 11 mahalleye güvenlik korucusu
Fiziki Yeterlilik Sınavı, yarın Samandağ Spor Salonu’nda
İlimiz Samandağ ilçesinde dağ kesimindeki 11 mahalleye Güvenlik Korucusu alımı yapılıyor. Çeşitli sebeplerle azalan Güvenlik Korucusu (GK) sayılarının takviye edilmesi amacıyla; Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey-Kapısuyu-Yoğunoluk-Çubukçu-Büyükoba-Batıayaz-Ceylandere-Çamlıyayla-Eriklikuyu-Yeniköy ve Seldiren Köylerinde toplam (30) Güvenlik Korucusu alımı yapılacağı duyuruldu. Samandağ Kaymakamlığı, alımla ilgili duyurusunda, “Güvenlik korucuları, ilgili mevzuatla kendilerine verilen görevleri icra edecekler ve özlük işlemleri, mülki idare amiri adına İlçe Jandarma Komutanlığı’nca yürütülecektir” dedi.
Başvuruları 7-10 Şubat tarihleri arasında yapılan alımları için, Güvenlik Korucusu adayları, Samandağ Kaymakamlığı’nca oluşturulacak heyet tarafından, 24-26 Şubat 2017 günü/günleri saat 09.00′ da Samandağ Spor Salonu’nda fiziki yeterlilik değerlendirme testine (Spor Testi) tabi tutulacak. Fiziki yeterlilik testinde başarılı olan adaylar, 1-3 Mart 2017 tarihleri arasında, saat 09.00′ da, Samandağ Spor Salonu’nda mülakat sınavına alınacak.

Hatay’da 11 Asm’ye Doktor Ataması 6 Mart’ta…
Hatay ilinde değişik ilçelerdeki toplam 11 ASM’ye (Aile Sağlık Merkezi) doktor ataması yapılıyor. Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce doktor atamaları 6 Mart Pazartesi günü yapılıyor. Kura çekimi ile doktor ataması belirlenecek olan 11 ASM şöyle sıralandı:
Antakya 16 Nolu ASM
Belen Issume ASM
Erzin 2 Nolu H. Gökçe ASM
Hassa Aktepe 1 Nolu ASM
İskenderun 8 Nolu A. Arslan ASM
İskenderun 11 Nolu ASM
İskenderun 16 Nolu ASM
Kırıkhan 1 Nolu ASM
Kırıkhan 3 Nolu ASM
Kırıkhan Ceylanlı ASM
Reyhanlı 6 Nolu ASM

Hatay’da FETÖ Operasyonu: 26 Gözaltı
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Fetullahçı Terör Örgütü ile Paralel Devlet Yapılanması soruşturmaları çerçevesinde önceki gün ilimiz merkezli 6 ilde gerçekleşen operasyonlar sonrası 26 kişi gözaltına alındı.
Haklarında yakalama kararı bulunanlar ilimize getirildi ve Hatay Emniyeti KOM birimine teslim edildi. Operasyonlar, Hatay merkezli olmak üzere; İzmir, Kayseri, Osmaniye, Adana, İstanbul ve Bursa’da gerçekleştirildi.
Gözaltına alınan toplam 26 kişinin; Polis, üniversite öğretim üyesi, öğretmen, asker ve sivil kökenli oldukları kaydedildi. Edinilen bilgilere göre, 26 kişinin FETÖ/PDY’yle bağlantılı olma ya da örgütün şifreli haberleşme programı “Bylock”u kullanma iddialarıyla gözaltına alındıkları öğrenildi.

Hatay Barosu Mesleki Semineri
Cumartesi Antakya’da
Hatay Barosu’nun üyesi avukatlara yönelik mesleki eğitim seminerleri uygulaması sürüyor. Baro’nun son eğitimi semineri, Cumartesi günü Antakya’da yapılıyor. Baro Başkanlığı, etkinlikle ilgili şu duyuruyu yayınladı:
“Yargıtay Onursal Üyesi A. Nesrin Uygur Yeşil ve Av. Abbas Bilgili’nin sunumuyla, Baromuz ve TBB tarafından düzenlenen ‘İşçilik Alacakları ve İşe İade Davaları’ konulu seminer, 25.02.2017 Cumartesi saat 10.00’da Hatay Adliyesi konferans salonunda yapılacaktır.”

AAKD Koro Konseri bu akşam
Kültür Merkezi’nde
Aalen Antakya Kültür Derneği bünyesindeki Antakya Defne Barış Korosu’nun, kuruluşunun 15.yıldönümü anısına düzenlediği Yeni Yıl Konseri bu akşam veriliyor. Şef Azizcan Aytaç sorumluğundaki Koro Konseri, bu akşam saat 20.00’de Antakya Kültür Merkezi’nde veriliyor.
Tek bölümlük konserde, 5’i solo olmak üzere, toplam 15 türkü seslendirilecek.
AAKD Başkanı Mehmet Karasu, bugünkü etkinliğin ücretsiz olduğunu ve tüm Hatay halkına açık olduğunu bildirdi.

Samandağ’da yangın: 1 ÖLÜ…
Samandağ ilçesine bağlı Karaçay Mahallesi’ndeki bir evde çıkan yangın sonucunda küçük bir çocuk yanarak öldü. Tek katlı ahşap evde sobadan çıktığı belirtilen yangında, Hüseyin isimli 4 aylık bir bebeğin hayatını kaybettiği bildirilirken, anne Deniz Yaprak’ın sinir krizi geçirdiği kaydedildi.

Antakya’da Fuhuş Operasyonu
19 Kişi Gözaltında
Antakya’daki kenar mahallelerde bulunan apart dairelerde fuhuş yapıldığı bilgileri üzerine harekete geçen Ahlak Polisi 19 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında, Suriyeli ve Faslı kadınları tehditle fuhuşa zorlayanlar olduğu öğrenildi.
Gözaltına alınanlar adliyeye sevk edildi, yabancı kadınlar ise ülkelerine gönderildi.

20.127 Öğretmen Alımı
Başvurular 15-21 Mart’ta
Milli Eğitim Bakanlığı’nın alımını gerçekleştireceği 20.127 Öğretmen için başvurular önümüzdeki ay yapılıyor. Bakanlık, başvuru tarihlerini 15-21 Mart şeklinde belirledi. Sözleşmeli alım yapılacak olan öğretmenlik için sınav koşulu da getirildi. Buna göre, sınavda başarılı olanlar kabul edilecek.
Bu arada, sınav merkezleri de 27 Mart tarihinde ilan edilecek. Öğretmenler, 3-17 Nisan tarihlerinde, belirtilen 8 ilde sınavlara katılacaklar.
Öğretmen adaylarının katılacağı sınavların yapılacağı iller şunlar:
Adana, Antalya, İzmir, Ankara, Erzurum, İstanbul, Şanlıurfa, Ordu
Taban puanı 50 ve üzeri olanların sınava katılabileceği Öğretmen adayları için alım kontenjanlarından bazıları şöyle:
Türkçe : 1140 Kişi
Türk Dil.Ed. : 618 Kişi
Sınıf Öğr. : 3570 Kişi
Rehberlik : 700 Kişi
Okul Öncesi : 1720 Kişi
Müzik : 337 Kişi
Matematik : 343 Kişi
İngilizce : 2193 Kişi
İmam Hatip : 459 Kişi
Fen Bil. : 1003 Kişi
Bilim Tekn. : 406 Kişi
Beden Eğ. : 702 Kişi

OHAL kararıyla sınır illerindeki uygulama:
Harp Silahı Görünümlü Yivsiz Tüfek Kullanımı ‘Yasak’
Hatay gibi sınır illerinde, harp silahı görünümlü yivsiz silah kullanımının yasak olduğu belirtildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay halkının bilgilenmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili Genelgesi’ni şöyle duyurdu:
“İçişleri Bakanlığı’nın 31/01/2017 tarihli yazısı ile Hatay Valiliği’nin oluruyla yayımlanan TSE 870 standartlarına aykırı olmasa da, bu silahlardan, güvenlik kuvvetlerimiz ile dünya ordularında kullanılan M16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu tam otomatik atış yeteneğine haiz silahlara benzer av tüfeklerinin taşınarak, özelikle terör olaylarının yaşandığı bölgelerde bu silahları taşıyanlarla ilgili olarak avcı-terör örgütü mensubu ayrımı konusunda tereddütler yaşanabilmektedir.
Yapılan keşif ve gözetleme faaliyetlerinde, uzun namlulu ve tam otomatik harp silahlarına benzerliğinin yanlış anlamlara ve müessif olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirilmiş olup, 2935 sayılı olağanüstü Hal Kanunu’nun 11’inci maddesince, genel güvenlik asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla tedbirler alınacaktır.
Ruhsatlı da olsa, her nevi silah ve merminin taşınmasının-naklinin yasaklanacağı hükmü yer almaktadır.
İlimizin, iç savaş yaşanan Suriye Arap Cumhuriyeti ile sınırının olması sebebiyle, ilimiz kırsalında terör örgütlerinin faaliyetlerine yönelik devamlı güvenlik görevlilerimizce operasyon el faaliyetler devam etmektedir.
M16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine haiz yivsiz av tüfeklerinin avcı ve terör örgütü mensubu şahısların kullanmasında ayrım yapmakta zorluk yaşanacağından, Valilik makamının 08/02/2017 tarihli olurlarıyla, il genelinde yivsiz av tüfeklerinin OHAL süresince taşınması ve kullanımı yasaklanmıştır. Verilen bu emre aykırı davranılması halinde, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi’ne göre 227 TL para cezası ile cezalandırılacağı duyurulmuştur.”

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizdeki çalışmaları sırasında yarın iki ilçemizde kısıtlı kesintiye gidileceğini duyurdu.
Yarın ilimizdeki enerji kesintileri programı şöyle:
Yayladağı İlçesi; Hisarcık Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi; Yaylıca, Çubuklu, Avcılar, Eriklikuyu, Batıayaz, Çamlıyayla, Büyükoba, Ceylandere, Yeniköy ve Seldiren Mahallelerine 2:00-4:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Okullarda 3 Yeni Y. Dil:
Farsça, Korece Ve Urduca
Okullarda öğretilen yabancı dillere 3 yenisi eklendi. Yeni yabancı diller; Farsça, Korece ve Urduca,
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda öğretilebilecek yabancı dillere eklendi.
Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında bazı dillerde eğitim ve öğretim yapılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bakanlar Kurulu kararına göre, okullarda Farsça, Korece ve Urduca dillerinin eğitim ve öğretiminin yapılması kararlaştırıldı.

AÖ’de Kayıtlar Dün Sona Erdi
Açık Öğretim lise ve ortaokullarda uzatılan kayıt uygulaması dün sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim okullarının 8 Şubat tarihinde sona eren kayıtlarını 22 Şubat’ta kadar uzatmıştı. Uzatılan bu süre dün doldu.

Tavla okul kantini kiralanıyor
İhale Bugün
Defne ilçesi Tavla Mahallesi’ndeki Ahmet Rende Ortaokulu kantini kiralanıyor. Kiralama ihalesi, bugün Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde saat 14.00’te yapılıyor. 350 öğrencinin öğrenim gördüğü okul kantini 13 m2 büyüklükte olup, açık arttırmalı ihalede yüksek rakamı veren taraf kantini kiralayacak.

Defne Okulları Bursluluğu
Sınav 4-5 Mart’ta
İlimizdeki özel eğitim kurumlarından Defne Okulları, yeni ayın başında bursluluk sınavları düzenliyor. Herkese açık olduğu duyurulan Defne Okulları Bursluluk Sınavları, 4-5 Mart Cumartesi ile Pazar günleri yapılıyor.
Sınav; 4-5-6-7-8-9-10 ile 11.sınıf öğrencilerine açık tutuluyor.

Antakyalı Eczacı vefat etti
Antakyalı Eczacı Nesime Halefoğlu vefat etti. Merhume Ecz. HALEFOĞLU, üç gün önce toprağa verildi. ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Antakya M. Eğitim Müdürlüğü ihalesi yarın
57 Personele Yemek
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kurum bünyesinde çalışan 57 personele günlük öğle yemeği verilmesiyle ilgili hizmeti ihaleye çıkardı.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden dün bu konuda şu açıklama yapıldı:
“İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan 57 personele 4 çeşit öğle yemeği alımı hazırlanması ve dağıtılması hizmet alımı ihalesi, 24/02/2017 Cuma günü saat 10:00’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılacaktır. İhaleye katılmak isteyenler, İlçe Mal Müdürlüğü’nde 2017/82412 ihale kayıt numarasına 100 TL doküman bedeli yatırıp, makbuzu da Müdürlüğümüz Destek Hizmetleri birimine getirerek ihaleye kayıt yapıp doküman satın alabilirler.”

YGS Adaylarına; Geçici Kimlik Kartı Geçerli
ÖSYM tarafından 12 Mart’ta gerçekleştirilecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvuran adayların, yeni kimlik kartı teslim edilinceye kadar verilecek belgenin 15 gün geçerlilik süresinin kapsamının genişletildiği, bu nedenle de adayların “geçici kimlik kartı” ile sınava girebilecekleri duyuruldu.
ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce kimlik kartlarının yenilenmesi başvurularında yeni kart düzenleninceye kadar verilecek geçici kimlik belgesinin kapsamının genişletildiği, daha önce 15 gün süreyle geçerli olacağı duyurulan belgenin, kişinin kimlik kartı teslim edilinceye kadar kabul edilmesinin sağlandığı bildirildi. YGS’ye girecek 1998-1999-2000 yılı doğumlu öğrencilerin kimlik kartlarının öncelikli olarak basımı için gerekli sistemsel düzenlemeler yapıldığı kaydedilen duyuruda, “2017 YGS adayları, güncel fotoğraflı ve soğuk damgalı mevcut nüfus cüzdanları, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen geçici kimlik belgesi ile sınava girebilecekler” bilgisi paylaşıldı.

MEB,15 Mayıs’ta DYS’ye geçiyor
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, bürokrasiden arınmak ve işlerin seriliği bakımından, DYS adıyla bilinen “Doküman Yönetim Sistemi”ne 15 Mayıs itibariyle geçeceği bildirildi.
MEB’den yapılan açıklamada, merkez ve taşra teşkilatına bağlı bütün kurumların 15 Mayıs’tan itibaren DYS’ye geçeceği ve bütün resmi yazışmaların elektronik ortamda gerçekleşeceği belirtildi.
Bu uygulamayla beraber resmi yazışmaların saniyeler içerisinde gerçekleşeceği kaydedilen açıklamada, böylece bürokrasinin hızlanması sağlanırken, zaman ve maliyet açısından büyük bir kazanç elde edileceği vurgulandı.
Açıklamada değerlendirmesine yer verilen MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk, 2012 Ekim ayından itibaren Bakanlık merkez teşkilatında kullanılmaya başlanan DYS’nin 2016 itibariyle tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin kullanımına sunulduğunu, sistemi bütün okullarda yaygınlaştırmayı hedeflediklerini anlattı.
“13 Binin üstünde kullanıcının sistemde” olduğunu belirten Bakanlık yetkililerinin açıklaması şöyle:
“1 Şubat 2017 tarihinde; Ankara, Aksaray, Amasya, Denizli, Erzincan, Kahramanmaraş, Niğde, Osmaniye, Sivas, Sakarya’da İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı 6 bin 275 resmi okul ve kurum ile birlikte 13 binin üzerinde kullanıcı sisteme dahil edilmiştir. Önümüzdeki süreçte, Şubat ayında, 15 ilde 7 bin 200, Mart ayında 25 ilde 16 bin 200, Nisan ayı içerisinde ise 10 ilde 5 bin 500 okul/kurumunu daha DYS’ye dahil etmeyi planlıyoruz.”

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ