Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,92
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.04.2018
  • 1.112 kez okundu

HDP Kurmayları bugün Hatay’a geliyor
HDP Genel Merkez yönetiminden bir heyet bugün Hatay’a geliyor. Bugün saat 18.00’de Defne ilçesi Yaman Tesisleri’nde düzenleneceği belirtilen HDP toplantı ve yemeğine; Ayhan Sezai Temelli, Meral Danışbeştaş ve Dilan Dirayet Taşdemir gibi isimlerin il dışından katılacağı, önceden programlanmasına rağmen ise Ayhan Bilgen ile Dengi Mir Fırat’ın ise Hatay’a gelemeyecekleri duyuruldu.

24 Haziran’da 2 Ayrı Pusula
Aynı Zarfta…
24 Haziran 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekilliği genel seçimlerinde oy pusulaları ayrı olmakla birlikte aynı zarfa atılacağı belirtildi.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tam anlamıyla yürürlüğe gireceği 24 Haziran seçimleri birçok ilkleri de beraberinde getiriyor. Türkiye, ilk kez 24 Haziran’da yeni sistem için oy kullanacak. Seçmen, hem Cumhurbaşkanlığı hem de Milletvekilli genel seçimi için oy kullanacak. Milletvekili oy pusulası ve Cumhurbaşkanı adayı oy pusulası ayrı olacak. Ancak iki pusula tek zarf içine konularak sandığa atılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri iki turlu yapılacak. Birinci turda, yüzde 50’nin üzerinde oy alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek. 24 Haziran’daki ilk turda, hiçbir aday bu orana ulaşamazsa, 8 Temmuz’da, ilk turda en fazla oy alan iki aday için yeniden seçim yapılacak. İkinci turda en fazla oyu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek.

“Süt Koşusu” 25 Nisan’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), “ Veteriner Hekimleri Günü” kutlamaları kapsamında “Süt Koşusu” düzenleniyor. “Veteriner Hekimler Günü Kutlaması, Süt Koşusu” adlı etkinliğin, MKÜ’de ilgili Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren Veteriner Araştırma Topluluğu tarafından 25 Nisan 2018 tarihinde 08:00-17:00 saatleri arasında Üniversite Veteriner Fakültesi kantininde düzenleneceği duyuruldu.

Hatay’da 3 ayda 331 şirket kuruldu 32 Şirket Tasfiye oldu
İlimiz Hatay’da 2018 yılı ilk 3 aylık dilimde 331 şirket kurulurken, 32 şirket ise tasfiye oldu. Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre, geride kalan Mart ayında 127 şirket kurulan ilimizde 5 şirket kapandı. Mart’ta ilimizde 49 ticarethane açıldı, son 3 ayda açılan ticarethane sayısı ise 114 olarak saptandı.

“Kadını Anlamak” Konferansı 26 Nisan’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) “Kadını Anlamak” adlı konferans önümüzdeki hafta düzenleniyor. MKÜ Duyurusunda, “Daire Başkanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren İdealist Kadınlar Topluluğu tara-fından, 26 Nisan 2018 tarihinde saat 14.00’de Atatürk Konferans Salonu Amfi II’de gerçekleştirilmesi düşünülen “Kadını Anlamak” konulu konferans Rektörlüğümüz-ce uygun görülmüştür” denildi.

EKPSS Bugün
Kısa adı EKPSS olan Engelli Kamu Personeli Seçimi bugün yapılıyor.
Bugünkü sınav saat 10.15’te başlayacak ve süresi 60 ile 90 dakika arası olacak.

“Çevre Festivali” 2 Mayıs’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) 16.Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali 2 Mayıs ayında yapılıyor.
16. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali konulu etkinliğin, MKÜ’de ilgili Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren Sinema Topluluğu tarafından 2 Mayıs 2018 tarihinde 13:00-17:00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirileceği duyuruldu.

Yılmaz’dan “Ebeler Haftası” Mesajı:
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, bugün başlayacak olan “Ebeler Haftası” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayarak, özveriyle görev yapan tüm ebelerin haftasını kutladı.
İl Müdürü Dr. Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Ebeler, sağlık alanında, yurdumuzun her köşesinde çok önemli bir görev ifa etmektedirler. Ana-çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, koruyucu önlemler anne ve bebekte anormal durumların saptanması tıbbi önlemlerin sağlanması ve tıbbi yardımın olmadığı durumlarda ilk yardım ve acil önlemlerin alınması gibi hizmetler verirler. Ayrıca toplum sağlığı merkezleri, aile hekimliği merkezlerinde gebe, bebek, loğusa izlemleri aile planlaması hizmetleri, aşılama hizmetleri, vatandaşlarımıza yönelik sağlık konularındaki eğitim hizmetleri ebeler tarafından yürütülmektedir.
Ebelerin ev ziyaretlerindeki tespit ve gözlemleri, uygulanacak sağlık çalışmalarına ışık tutmaktadır. Yani hane halkını tanıyan ve o bölge hakkında fikir sahibi olan ebeler birçok sağlık çalışmasında kilit nokta olarak yer almaktadır. Böylesine kutsal, özverili tüm zorluklarına rağmen fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Ana-çocuk sağlığı ile ilgili olarak yürütülen tüm proje ve programlar özellikle ebelerimizin özverili çalışmaları ile gerçekleşmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle mesleklerinin kutsallığına inanarak büyük bir sevgiyle insanımıza hizmet eden, gece gündüz demeden özveriyle görev yapan tüm ebelerimizin 21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizdeki çalışmaları sırasında yarın kesinti uygulanacak yerleşim birimlerini şöyle duyurdu.
Antakya İlçesi Yeni Camii Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Ballıöz Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı, Çekmece ve Subaşı Mahallelerine 9:00-14:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi Akdeniz Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Kaledibi, Orhangazi, Kavaklıoluk, Akçay, Çınarlı, Akarca, Bitişik, Denizciler, Bekbele, Yunus Emre, Sakarya, Muradiye, Modernevler, Güzelçay ve Dumlupınar Mahallelerine 7:00-13:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Kürtül Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kızılçat, Aşağıpulluyazı ve Yukarı-pulluyazı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasın-da YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ